...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Zahradník v montérkách

Pocta bílým hortenziím

21. července 2011 v 23:54 | Pavel Ch.
Doba prázdnin patří cestování ještě o něco více než celý běžný rok. Občas vás zvu na cesty po zajímavých zahradách, tentokrát se ale podíváme po delší době opět do Třeboně, kde už jsme spolu párkrát byli. Tenkrát jsme sledovali vývoj a změny trvalkového záhonu v parčíku u Tylova domku. Nyní se podíváme téměř na stejné místo, záhon, který si představíme teď se nachází jenom pár metrů od výsadby trvalek. Návštěva tohoto místa má jeden velmi pozitivní náboj - dává velkou naději netrpělivým. Jak to myslím? Je to jednoduché. Na silný efekt čerstvě vysazených stromů či keřů se nemusí vždy čekat nepřiměřeně dlouho. Chce to jenom dvě důležité věci - vzít velmi vážně přípravu půdy a zvolit správný sortiment rostlin. Tak se třeba podívejte co zvládnou některé rostliny za 15 měsíců od výsadby.

Rekonstrukce zahrady

3. června 2011 v 2:48 | Pavel Ch.
Jestli tento blog navštěvujete pravidelně, jistě jste si stihli všimnout, že s nástupem jarního počasí poklesla četnost mých příspěvků. Marná sláva, jaro je za rok jenom jednou a tuto dobu musíme věnovat opravdové fyzické práci na zahradách zákazníků, takže pro práci u monitoru počítače chybí často čas i síla. Ale abych vám milé dámy či pánové nechal nakouknout trošku pod prsty naší práce, rozhodl jsem se ukázat vám průběh jedné rekonstrukce zahrady. Je k tomu správný čas, neboť ve chvíli, kdy tvořím tento příspěvěk, uplynul téměř přesně rok od doby, kdy tato zahrada prošla radikální změnou. Jestli vás to zajímá, udělejte si pohodlí a podívejte se, jak se to všechno stalo.

Obrázky z Třeboně 2

15. října 2010 v 22:38 | Pavel Ch.
V září jsem vás pozval na pomyslný minivýlet do Třeboně, podívat se jak daří trvalkovému záhonu, který jsme zakládali v jarní sezóně. A také jsem slíbil, že se na místo podíváme, jestli průběh počasí nezastaví vývoj na podzim kvetoucích druhů. Protože počasí bylo tentokrát na naší straně, podzimní rostliny ještě měly čas nakvést. Fotografie uveřejnéné v této zkrácené reportáži byly pořízeny 15.10.
PA159502.jpg
Celý záhon začíná nízkou podzimní astrou. Je to poměrně aktivní druh, který má tendenci se rozrůstat do prostoru. Proto se nachází na samotném okraji záhonu, kde je ze tří stran v rozrůstání silně omezený. Pro úplnost - je kultivar Kristina, od druhu Aster dumosus.
PA159503.jpg
V popředí tohoto obrázku se nachází málo známá, zato velmi vděčná a skromná vyšší trvalka krásnoočko - Coreopsis tripteris. Kvete od konce srpna drobnými žlutými květy.
PA159507.jpg
A tento snímek je hlavním předmětem zájmu dnešního povídání. Je to totiž typicky podzimní skupina trvalek. Dominantním prvkem této sestavy je slunečnice - Helianthus ´Lemon Queen´. To je ten velký žlutý trs. Tato kytka patří také do velké skupiny opomíjených trvalek. Vysoké trvalky to v naších zemích mají sakra těžké. Pěstitelé je moc nenabízí, neboť zákazníci je moc nechtějí. A nechtějí je proto, že je moc neznají. No jak by je znali, když je pěstitelé moc nepěstují. A média o nich moc nemluví, protože ... No je to trochu zakletý kruh. Vysoká fialově purpurová rostlina poblíž plotu je jedna z podzimních aster - Aster ´Crimson Brocade´.
PA159511.jpg
A s tímto obrázkem se prozatím rozloučíme. Jak jste jistě poznali, jedná se o stejnou trvalkovou skupinu, jaká byla na předešlém snímku. Jenom obrázek byl pořízený z opačného pohledu. Zdá se, že při troše štěstí ani květinové záhony nemusí být na podzim úplně smutné. Děkuji vám za vaši pozornost a těším se na vaše návštěvy.

Obrázky z Třeboně

9. září 2010 v 0:26 | Pavel Ch.
Tato nová rubrika - "Zahradník v montérkách" představuje pohled na zahradu a rostliny z trochu jiného úhlu. Zatímco "Zahradník na cestách" trajdá kudy tudy a všechno komentuje, zahradník v montérkách opravdu tvoří. Sází, přesazuje, zalévá, hnojí, stříhá a pořád něco vymýšlí.
P9077537.jpg
Ano, právě v této rubrice vás občas pozvu do naší tvořivé zahradnické kuchyně, z času na čas uděláme elektronický den otevřených dveří, aby jste mohli nahlédnout, jak se to všechno míchá a kombinuje a jak to potom třeba může vypadat.

Nyní vás zvu na malý výlet do Třeboně, kde jsme měli tu čest trošku vylepšit jeden malý, místní parčík. Jedná se o místo, které těsně doléhá k lázním Berta a denně zde projde mnoho lidí. Podíváme se tedy stručně na vznik převážně trvalkových záhonů.

P4132468.jpg
Duben 2010 - takto parčík vypadal na začátku naší práce. Ještě před tím na pozemku rostlo několik keřů i jehličnanů. Protože nejlepší léta měly již dávno za sebou, musely ustoupit před blížící se rekonstrukcí. Na dnešní exkurzi budeme sledovat zejména vývoj úzkého záhonu mezi chodníkem a plotem.
P5093419.jpg
Květen 2010 -na začátku bylo nutné odstranit původní porost trávy a připravit půdu pro další výsadbu. Tato etapa není příliš zábavná, ale pro další existenci výsadby je velmi důležitá.
P5093407.jpg
Květen 2010 - tentokrát se na záhon díváme z opačné strany. Po chemické likvidaci původního trávníku došlo k ručnímu zrytí všech ploch určených k výsadbě. Původní půda byla vylepšena zahradnickým substrátem, který byl vpraven do horní vrstvy půdy.
P5171120.jpg
Květen 2010 - když byly všechny přípravné práce beze zbytku hotovy, mohlo konečně dojít i na vlastní výsadbu. Ještě před ní byly trvalky rozmístněny na záhon. Zdánlivě chaoticky, ale i v tomto případě zdání klame.
P5203759.jpg
Květen 2010 - díváme se na záhon, na kterém byla čerstvě dokončena výsadba. To tmavé pod rostlinami není mulčovací kůra. Jedná se druh substrátu, který mimo jiné obsahuje i jisté procento částečně zkompostované kůry. Ta je však rozemleta na jemné částice, takže tato mulčovací hmota je jemná a pro život trvalek velmi vhodná. Tento obrázek jsem vybíral velmi důsledně. Je zde totiž již vidět místo pro lavičku a zejména kovový sloup hydrantu. Oba tyto prvky budou důležité za chvíli, aby jste toto místo poznali i později - až trvalky trochu poporostou.
P9077525.jpg
Září 2010 - tak trvalky za léto opravdu trochu poporostly. Hydrant stále zůstal na svém místě, ale rostliny poněkud nabyly na objemu. Červeně kvetoucí rostlina patří mezi rdesna, její celé jméno zní trochu exoticky - je to Persicaria amplexicaulis ´Speciosa´.
P9077580.jpg
Září 2010 - pro jistotu se na stejné místo podíváme i z druhé strany. Hydrant už tohoto pohledu není vidět (to je dobře!), vykukuje už jenom lavička. Vedle Persicarie jsou celkem vlevo vidět jemná stébla vytrvalého prosa. V pozadí kvetou astry, rozchodníky a třapatky. I na ně se podíváme více zblízka.
P9077532.jpg
Září 2010 - ještě jeden pohled směrem k zelenému domečku. Tak tady jsou společně k vidění hydrant s lavičkou. Za pozornost stojí velká zelená hmota vysoká stejně jako blízký plot. Tato rostlina ještě na svoji příležitost teprve čeká. Jestli podzimní počasí vykouzlí alespoň pár teplých dnů, měla by se zelená koule přebarvit do barvy žluté. Jedná se o vytrvalý druh slunečnice, který tvoří velké množství středně žlutých květů o průměru 5-6 cm. Tato slunečnice se jmenuje Helianthus ´Lemon Queen´.
P9077543.jpg
Září 2010 - dnešní exkurzi ukončíme pohledem na celý záhon. Ještě by zde měly vykvést nějaké podzimní astry a zmíněná slunečnice. Možná si proto ještě letos tuto návštěvu trochu zopakujeme. Uvidíme, záleží i na počasí. Tento parčík má ještě několik zajímavých zákoutí, možná se časem zaměříme i na ně. Pro začátek jsem vám jenom chtěl ukázat, co trvalky dovedou za relativně krátkou dobu. Samozřejmě platí, že se jim takto daří jenom v dobrých podmínkách.
Jestli jste se dočetli až sem, děkuji vám za trpělivost. A těším se na vaše návštěvy.
 
 

Reklama