...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Zahradní borůvky

Pozvánka na Borůvkobraní v Borovanech

28. června 2011 v 23:25 | Pavel Ch.
Když je řeč o cestách, obvykle vám tady vyprávím, kde jsem byl, co jsem tam viděl a co mě tam nadchlo. Dnes to uděláme trochu obráceně, pozvu na cesty já vás. V Borovanech nedaleko Českých Budějovic se bude opět už velmi brzo konat tradiční "Borůvkobraní". 9.a 10. července čeká na místní obyvatele i širokou turistickou veřejnost krásná a milá akce. Najednou se všechno změní a celé dva dny zaplní Borovany malé šťavnaté plody borůvek, které se pro tento čas stanou středem světa, ne-li vesmíru. Celý kulturní program se bude nést v duchu borůvkových chutí, vůní i barev. V Borovanech se bude soutěžit, jíst, spívat i tvořit. Hlavní roli bude hrát borůvka - představí se snad všech formách, vůních i chuťových variacích. Součástí borůvkového jarmarku bude i prodej sazenic tzv. kanadských borůvek.

Prodej zahradních borůvek patří už tradičně k naším letním aktivitám, takže jestli si brousíte zoubky na nějakou prima odrůdu, je naděje, že se vám tento sen v Borovanech splní.

Borovanské Borůvkobraní klepe na dveře

6. července 2010 v 23:49 | Pavel Ch.
P7238911.jpg
10. a 11. 7. 2010, t.j. tuto sobotu a neděli bude v Borovanech tradiční Borovanské Borůvkobraní.
Městečko Borovany najdete v Jižních Čechách, jihozápadně od Třeboně, nebo jihovýchodně od Českých Budějovic. Z obou měst je to do Borovan necelých dvacet km. Vždy druhý víkend v červenci začínají u nás opravdové borůvkové slavnosti.
P7149352.jpg
Součástí těchto slavností je bohatý kulturní program, který se velkou mírou dotýká právě borůvek. Probíhají zde různé hry pro děti, soutěže i věci veselé a vážné. Legrácky a veselí doplní muzikanti a baviči, třeba v sobotu večer to naplno rozjede Fleret s paní jarmilou Šulákovou, v neděli večer v Borovanech zaspívá paní Petra Janů.
Mimo jiného součástí těchto slavností bude také prodej mladých sazenic kanadských borůvek, které pro vás pěstujeme právě pro tuto příležitost.
P7061691.jpg
Tento obrázek nakukuje do naší borůvkové pěstírny. Jestli si chcete zkusit pěstování borůvek na zahradě, zvu vás tímto na návštěvu našeho stánku. Máme pro vás připraveno celkem 8 velmi dobrých odrůd, z nichž některé se v běžném prodeji v zahradních centrech vyskytují jen vzácně.
P7061698.jpg
Každá jedna rostlina z naší borůvkové školky je opatřena štítkem s trvanlivou jmenovkou, takže s jistotou nebudete kupovat žádné překvapení. Ne všechny, ale velká část mladých sazenic má nasazenou již první malou úrodu plodů. Na koláč to nebude, ale na ochutnání snad ano. Pro tuto borůvkovou sezónu máme pro vás připraveny tyto odrůdy: 'Berkley', 'Bluecrop', 'Bluejay', 'Brigitta', 'Darrow', 'Dixie', 'Emblue' a 'Toro'.
Velmi pozdní nástup jara a zpočátku také chladné jarní počasí způsobily ve zrání borůvek určitý posun. V období kdy dávám na blog tento článek, většina borůvek z naší borůvkové kolekce vypadá pouze takto:
P7061732.jpg
Na obrázku nad tímto textem je odrůda 'Berkley', která se vyznačuje velmi dobrým růstem a bohatou násadou plodů. Tato fotografie je aktuální, ale abych vás ještě trochu pozitivně naladil, ukážu vám pár obrázků z minulých let.
P7198325 Emblue.jpg
Tak toto je třeba odrůda 'Emblue'. Její plody dosahují "pouze" střední velikosti, ale výborně se sbírají a obvykle jich na rostlině bývá velké množství.
P7139250 Toro.jpg
A v dlani vidíme odrůdu 'Toro'. Osobně ji mám velmi rád, přestože bývá hodnocena jako méně sladká. Já ji vnímám jako velmi osvěžující, je příjemná do pusy a stejně tak příjemná na sběr. Kvete na koncích výhonů a protože keř není zbytečně hustý, opravdu se snadno a rychle sbírá. Pár prvních plodů už je zralých, tak možná jich bude pár na stánku i na ochutnávku.
P7139287.jpg
Když mají borůvky dobré podmínky, dovedou i v amatérských podmínkách dobře a bohatě rodit. Jestli se v Borovanech potkáme, pokusíme se vám co nejlépe poradit, jak a co dělat pro opravdový borůvkový úspěch. Jestli se do Borovan chystáte, přeji vám šťastnou cestu, vám ostatním u svých počítačů alespoň hezký den, či pěkný večer. Těším se na viděnou v Borovanech.

Borůvková poradna

12. září 2009 v 23:40 | Pavel Ch.
Milí borůvkomilové,
zde pro vás oteviráme malé borůvkové fórum, kde se můžete zeptat na věci, které vás kolem pěstování zahradních borůvek zajímají. Pokud budu vědět, budu se snažit v co nejkratší době odpovědět. Jestli chcete zůstat v anonymitě, prosím pište přímo na meil ve zprávě autorovi. Jinak můžete samozřejmě reagovat formou komentáře a možná se přidají i další lidé se svými vlastními poznatky.
Pavel Ch.

Dotaz : Dobrý den, prosím Vás měla bych dotaz na pěstování borůvky Vaccinium Northland stáří je 3 roky vyrostlo mi za tu dobu pouze 6 výhonků a to k ní dávám každý rok zem na rododendrony, protože mi byla doporučena. Ale mnoho lidí mi říká, že ji musím střihat a já si s tím nevím rady. Proto bych prosila jestli by jste mi nemohly poradit jak provést střihání nebo nestřihat vůbec. Nic moc velkou úrodu nemám jak se všude píše.
Děkuji předem za radu ... (v meilu byl autor podepsán)

Odpověď : nejpravděpodobnější problém Vaší borůvky bude pravděpodobně v substrátu, ve kterém je rostlina vysazena. Borůvka potřebuje velké množství rašeliny, neboť je výrazně kyselomilná. Pokud se kořínky borůvky dostanou do normální půdy, obvykle začnou problémy. Rostlina přestává růst a nedaří se jí. Pravidelné dodávání speciální zeminy zvrchu je zcela běžné, ale bohužel také zcela neúčinné opatření. Tato rašelina je vhodná pro existenci kořenů, ale nemá téměř žádné živiny. Proto sypání zhora nemá žádné účinky, snad s výjimkou, že takto přidaná rašelina může malinko - ale opravdu jenom málo, upravit kyselost půdy.


Doporučuji proto následující. Počkejte až borůvka shodí listy a přesaďte ji. Tento zásah se dá stejně hodnotně provést na podzim i z jara. Vykopejte pro borůvku jámu širokou minimálně 80 cm, lepší až 1 m. Do hloubky by měla mít minimálně 40 cm. Tuto jámu vyplňte rašelinou a do ní vmíchejte hnojivo pro borůvky. Vyrábí ho firma Forestina a na krabičce je návod na dávkování. Také můžete použít hnojivo Osmocote, které osobně používám - s velkým úspěchem. Pro takto velkou jámu dávám 2 - 3 hrsti hnojiva, poté rašelinu dobře promíchám, aby se hnojivo dostalo do všech vrstev jámy. Je li rašelina suchá, musí se dobře zavlažit. Potom můžete vaši borůvku vysadit do takto připravené jámy. Před vlastní výsadbou prosím odstraňte zbytky obyčejné zeminy z kořínků. Nejstarší výhony, nebo případně poškozené, či velmi křivě rostoucí, můžete odstranit již při výsadbě. V příštím roce by měla začít dobře růst, ale opravdový efekt násady plodů je pravděpodobný až v roce následujícím.
Co se týká stříhání, nebojte se toho. V principu platí, že se odstraňují hlavně staré výhony, které netvoří žádné, nebo jenom malé množství květů. Tyto výhony se stříhají těsně nad zemí. Pro kvalitu a chuť plodů je důležité, aby se dovnitř keře dostalo dost slunce, prot keř ná být moc hustý. Ideální doba pro řez je v předjaří. V případě, že se vám povede ustříhnout více než je zdrávo,borůvka obvykle dobře zregeneruje a ze spoda vyrostou výhony nové.

Pro další roky zůstane navždy důležité na hnojení nezapomínat. Ono to trochu funguje jako ve světě lidí, když chybí energie, nemůžou být žádné výkony. Můžete hnojit buď v předjaří pomalu rozpustným hnojivem, nebo během první poloviny vegetačního období v několika menších dávkách ve formě hnojivé závlahy. Hnojivo a ni voda, ve které se hnojivo rozpouští nesmí obsahovat vápník.
Pavel Ch.
Dotaz : ...přesto pokud mi můžete poradit s borůvkou ihned toho využiji, koupila jsem si ji letos, plody nemá, ale hodně vyhnala ale je to takové nic moc.Vyhnaných pár větviček jinak pořád bez plodů, prostě se mi vůbec nelíbí, měla bych ji tedˇ něčím přihnojit? Díky za radu. ...(autor meilu byl podepsán)

Odpověď: Nevím přesně jak se Vaší borůvce daří, ale jestli vyhnala pár výhonů, není to špatné znamení. Jestli všechno půjde dobře, v příštím roce se na těchto výhonech objeví i květní puky, ze kterých můžou (měli-by) být plody. Rostlina kvete obvykle na přelomu dubna až v květnu, takže není se čemu divit, že nyní se nic viditelného neděje. Září je již pozdní období na hnojení, v tuto dobu borůvky již osobně nikdy nehnojím, spíše doufám, že již v klidu ukončí vegetaci a vyzrajou, aby v zimě nenamrzaly. Proto doporučuji také nehnojit a jenom trpělivě čekat na příští rok. V příštím roce ale bude hnojení pro borůvky již velmi důležité.
Pavel Ch.

Naše borůvková zahrada

6. září 2009 v 13:22 | Pavel Ch.
Jak to někdy bývá, některé důležité věci se stávají díky celé shodě různých náhod. Za pomoci náhody a různých okolností vznikla i zahrada, o které vám nyní něco prozradím. Je to naše Borůvková zahrada. Do borůvkové problematiky nás trochu nenápadně vtáhlo naše jihočeské městečko, ve kterém bydlíme, žijeme a zahradničíme. Díky pravidelně se opakujícímu "borůvkobraní" jsme občas museli umět poradit, jak tuto rostlinu pěstovat. Původní kusé zkušenosti pro začátek nebyli špatné, ale náročnějším nestačili. A dostupné informace byli často tak rozporuplné, že jsme se rozhodli založit si sbírku borůvek a pěkně krásně naučit se všechno potřebné z vlastních zkušeností.

Protože klimatické podmínky pro existenci a růst borůvek jsou u nás přímo výtečné, založit sbírku borůvek nebylo až tak složité. Nějaký čas jsme shromažďovali jednotlivé odrůdy, vlastní založení sbírkového záhonu proběhlo v listopadu roku 2007. Ve sbírce máme nyní 18 odrůd borůvek a toto číslo je s největší pravděpodobností konečné, neboť pro další odrůdy chybí prostor.
Na níže uvedeném obrázku je kultivar 'Emblue'.
Kromě chutných a také velmi zdravých plodů jsou borůvky zajímavé i tím, že jsou poměrně velmi dekorativní. Hezké jsou jejich květy i listy v období podzimu. Na podzim se listy zbarví do fialově rudých odstínů a na pár dnů jsou na zahradě opravdovou ozdobou. Tento efekt je ovšem velmi krátký.


Protože se střídavě na internetu a v tisku objevují různé rozporuplné informace, chci na tomto místě uvést své zkušenosti a tak vám milí borůvkomilové zjednodušit trochu rozhodování o tom zda borůvky pěstovat či radši vůbec ne. Borůvky potřebují ke svému životu několik věcí, které jsou nezbytné. Pokud toho nemůžete dosáhnout, snaha o pěstování borůvek je většinou marná. První podmínkou je kyselá půda bez stopy vápníku. Toho se dá dosáhnout výměnou půdy za rašelinu, nebo substrát pro rododendrony a azalky, což je ovšem prakticky totéž.
Rašelinou nelze šetřit, má-li být výsadba smysluplná, obvykle náklady na rašelinu jsou větší, než náklady na rostlinu. Pro jednu rostlinu udělejte jámu minimálně 80 cm širokou a 40 cm hlubokou. Zvládnete li metrový průměr a půlmetrovou hloubku, pro rostliny jenom dobře.Na níže uvedeném obrázku je odrůda 'Northland'.
Druhou podmínkou je vysoká vlhkost prostředí. Nemám na mysli jenom vlhkost půdy, ale také vzduchu. Proto se borůvkám dobře daří více ve zvlněné pahorkatině až v podhůří, než na nížině. Máte-li v létě na zahradě ráno pravidelně rosu, je to dobré znamení a můžete to zkusit. Jestli jste ovšem úspěšní v pěstování melounů či meruněk, je na borůvky skoro lepší zapomenout. Při závlaze nezapomeňte, že borůvkám škodí vápník - třeba i ten, který může obsahovat vaše voda. Jestli máte vodu tvrdou, tj. vápenitou - nejlepší zdroj pro zalévaní bude voda dešťová. Odrůda na níže uvedeném obrázku se jmenuje 'Berkley'.
Běžnou chybou při pěstování borůvek je, že se zapomíná na hnojení. Rašelina je velmi příznivá pro růst kořenů, ale je také nesmírně chudá na živiny. Pro přihnojování borůvek můžete použít několik typů hnojiv, třeba speciální přímo na borůvky, nebo rododendrony a azalky. Osobně používám hnojivo Osmocote, které je sice drahé, ale tak dobré, že borůvky nám dobře rostou a skvěle plodí. Na níže uvedené fotografii je odrůda 'Toro'.
Jedna nebo dvě? Toť otázka velmi častá a často velmi překrucovaná. Opylovací poměry jsou u borůvek velmi složité. Obecně platí, že velká většina na trhu prodávaných odrůd je alespoň částečně samosprašná. Znamená to, že i když rostlina žije zcela sama, přináší "nějaké" množství úrody (neplatí to prý třeba pro odrůdu 'Goldtraube 71', která potřebuje pro opylení ještě jinou odrůdu). Také ovšem platí, že pokud dojde k opylení pylem z jiné odrůdy (pozor nestačí jiná rostlina stejné odrůdy) úroda plodů bývá významně vyšší a plody bývají větší. Opylení zabezpečují především čmeláci, chraňte si je! Proto máte-li možnosti prostorové a finanční, pěstujte alespoň dvě odrůdy blízko sebe, bude-li jich ještě více, je to jenom dobře.
Dalo by se na tomto místě psát i více - o jednotlivých odrůdách, využití plodů a drobných starostech i velkých radostech. Na tomto místě se budu snažit odpovídat na vaše případné borůvkové dotazy, i když je ještě jistě hodně věci, které nebudu umět zodpovědět. Jenom vás milí borůvkomilové prosím o trpělivost. Vzhledem k vytíženosti určitě budu reagovat jenom občasně. Na vaše dotazy k věci se však budu snažit najít si občas nějakou chvíli.


Všechny obrázky borůvek pochází z naší zahrady (cca 500 m n.m.). Pro případné komerční použití fotografií si vyžádejte prosím souhlas, případně vyšší rozlišení. Jestli chcete velkoplošnou borůvkovou fotografií vyzdobit svůj byt či pracoviště, i to je po domluvě samozřejmě možné.
 
 

Reklama