...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Upoutávky na články v časopisech

Přečtěte si v dubnu

29. března 2010 v 22:40 | Pavel Ch.
Další měsíc utekl jako voda a zase nastal čas připomenout si, co zajímavého si můžete přečíst v zahradnicko-zahrádkářském tisku. Do časopisu Zahrádkář (www.zahradkari.cz)
jsem pro vás připravil článek o pierisech, krásných vřesovcovitých rostlinách. Dozvíte se zde něco o pěstování a také vám představím několik odrůd, které se již celkem běžně dají koupit v zahradních centrech.
Časopis Flóra na zahradě (www.floranazahrade.cz) vás v rubrice "Zahradník na cestách" pozve na jeden ze zámků na řece Loiře, ve Francii. Podíváme se na
zahrady tohoto zámku. Nevynecháme ani trochu povinné historie. Dějiny zámku se trochu podobají článkům z bulvárního tisku. Jeden panovník a dvě dámy - jedna manželka, druhá milenka - a každá tu měla svoji zahradu. Obě dodnes existují - teda ty zahrady samozřejmě, a symbolicky je rozděluje hlavní vstupní cesta na zámek. Na zámku je to hezké nejenom historicky, ale také zahradnicky. Nakonec komu se chce číst, může na to mrknout osobně.
Časopis Flóra na zahradě (www.floranazahrade.cz) v tuto dobu také vydává svůj speciál, který je pro předplatitele zdarma, ale dá se také koupit na stánku. Letos je speciál věnovaný trávníkům. Zde najdete dva moje článečky. Jeden je o trávníkových náhradách. Možná to zní trochu podivně, ale jsou situace, kam se prostě klasický trávník nehodí. Do prudkých svahů, nebo do míst, kde by sečení bylo složité, drahé, či pracné. Pro tento účel je několik výtečných rostlin, které trávník celkem pěkně nahradí.
Druhý článek je
trochu z jiného soudku. Co dělat, aby jste svůj trávník měly pod kontrolou? Aby nelezl, kam se to nehodí. Třeba do okrasných záhonů. Existuje několik možností, jak toho dosáhnout. A také vám ukážu, jak to dopadne, když se na trávník nedá pozor. Jejda, udržovat tyhle místa opravdu není příliš zábavné. Přeji vám příjemné dubnové počtení.

V březnu si přečtěte

1. března 2010 v 22:57 | Pavel Ch.

Když píšu tyto řádky, je už prvního března. Nejvyšší čas pro upoutávku, co najdete tento měsíc ode mne v zahradnickém tisku. Tentokrát se nejdříve podíváme do časopisu Flóra na zahradě (www.floranazahrade.cz)
Zahradník na cestách - celkem stejně jako tento blog- se jmenuje také jedna rubrika v tomto časopise.Tentokrát ji najdete celkem uprostřed čísla, na stranách 42 - 45 je reportáž z návštěvy holandského parku Keukenhof. Je to úžasné místo této planety, přál bych každému zahradnickému nadšenci alespoň jednou za život tento park navštívit osobně. Je tu ručně vysazeno asi 7 miliónů kusů různých květinových cibulí. A považte, z tohoto množství asi 4,5 miliónu tvoří tulipány. Kdyby jste se náhodou chtěli vydat na cestu už letos, je nejvyšší doba začít plánovat. V tomto roce bude park otevřen od 18.3. do 16.5. Tak případnou - šťastnou cestu!

U časopisu Flóra na zahradě ( www.floranazahrade.cz ) ještě chvíli zůstaneme. Zvu vás navzdory možné vzdálenosti na malou virtuální návštěvu naší zahrady. Tato návštěva začíná na straně 32 a končí stranou č. 35. Teda abych byl přesný, z naší zahrady uvidíte jenom kousek. Zajímavé na tom však je, že tento kousek byl fotografován ze dvou míst, a to v každém ročním období. Jde tu totiž o proměnlivost prostoru v čase. Co je krásné na podzim nemusí být zajímavé z jara. Důležité však je, že po celý rok je tento prostor alespoň něčím přitažlivý.
A teď se podíváme do časopisu Zahrádkář ( www.zahradkari.cz ). Hned po otevření - na stranách 2 a 3 si kladu jednu závažnou otázku. "Může existovat bezúdržbová zahrada?" Toto přání vyslovují občas mojí zákazníci, ale také ji často používají jiné zahradnické firmy ve své reklamě. Sám tvrdím, že zahrada může být asi tak bezúdržbová, jako dítě může být bezvýchovné. A také dodávám, že pojem bezúdržbová zahrada není ničím jiným, než komerčním sloganem. Navzdory tomu existují určité finty, které údržbu zahrady podstatně zjednoduší. Koho to zajímá, v Zahrádkáři si počte.
A nakoniec tradične ešte pár viet v slovenčine. To preto, že posledná exkurzia mieri do marcového vydania slovenského časopisu Dom a Byt ( www.domabyt.sk). Aj tu existuje rubrika "Záhradník na cestách", ktorá tentokrát nazrie do severného Francúzska. Navštívime spolu turisticky trochu zabudnutú oblasť - Pikardiu. A navštívime hneď 3 miesta za jediný deň - historickú dedinku, veľkú súkromnú záhradu a starý zámok z 15. storočia. A na každom mieste číhajú ozajstné záhradnícke lahôdky.

V únoru si přečtěte

29. ledna 2010 v 23:13 | Pavel Ch.
Tak nám končí leden a k jaru máme zase o kousíček blíže. To ale také znamená, že je načase připomenout vám, na co se případně můžete těšit v zahradnických časopisech. Nejdříve se podíváme do časopisu Zahrádkář (www.zahradkari.cz), neboť ten vychází jako první. Pro jeho čtenáře jsem připravil článek o dřevinách pro extrémní situace. Tyto situace naštěstí na zahradě neřešíme až tak často, ale některé problémy bývají pěkně zapeklité. Třeba co vysazovat do extrémního sucha, nebo naopak do míst, kde stále čvachtá voda? Únorový Zahrádkář nabídne pár dobrých tipů. Mimochodem, víte že třeba tamaryšek snese extrémně zasolenou půdu?
V únorovém čísle časopisu Flóra na zahradě ( www.floranazahrade.cz ) budeme zase trochu společně cestovat. Tentokrát se podíváme na půvabný belgický venkov. Navštívíme tam společně soukromou zahradu paní Diny Deferme. Tato zahrada je pro veřejnost otevřena jenom pár dnů v roce. Návštěva však opravdu stojí za to, neboť paní Deferme je zahradní architektka a její zahrada je ve všech detailech velmi romantická. Myslím, že by se vám mohla líbit.
S časopisem Flóra na zahradě si ještě trochu zavzpomínáme na časy trochu minulé. Vzpomínat budeme na tzv. africkou kopřivu, která byla třeba na naší škole součástí snad každé třídy a také nechyběla v kancelářích úřadů i ordinacích, protože snesla téměř každé zacházení. Od této zajímavé rostliny ale v posledních letech vzniklo mnoho opravdu krásných odrůd, a také se stihlo změnit její latinské jméno z jednoduchého Coleus na celkem jazykolamné Solenostemon scutellaroides. Na několik krásných odrůd se budete moct podívat právě v únorovém čísle.
A niečo mám i pre čitateľov na Slovensku. S časopisom Dom a Byt ( www.domabyt.sk ) sa na skok pozrieme zase do Anglicka. Na starom panstve West Dean, len kúsok od južného pobrežia leží prekrásna záhrada s veľkým arborétom. Okrem iného sa pri starom dome nachádza i unikátna kuchynská záhrada. Toto miesto je tak pôvabné, že by som vám prial vidieť ho na vlastné oči. Záhrada West Dean naozaj stojí za to!

V lednu si přečtěte

19. prosince 2009 v 17:33 | Pavel Ch.
Říkáme jim všelijak - sakury, slivoně, třešně… Je to rod velmi bohatý a také hodně komplikovaný. Zahradníci však mají jasno, že je přes složité názvosloví nepřestanou využívat. Alespoň o některých nejkrásnějších či nejzajímavějších odrůdách těchto krásných stromů si budete moci trochu počíst v prvním čísle časopisu Zahrádkář (www.zahradkari.cz)
Zahrady můžou býti všelijaké, některé jsou přírodní, jiné moderní. Některé můžou mít nádech vzdáleného orientu, jiné ve skalkách představují drsný svět hor. Ale zahrada může být klidně vytvořena i podle kružítka. Fenomén magického kruhu v zahradní tvorbě vám představím v lednovém čísle časopisu Flóra na zahradě (www.floranazahrade.cz) .
U časopisu Flóra na zahradě (www.floranazahrade.cz) ještě chvíli zůstaneme. V rámci zahradnického cestování vás zvu na návštěvu do zahrady modrých laviček. Najdeme ji v anglické obci Denmans. Tato romantická zahrada je dílem, ale také bydlištěm známého zahradního architekta, pana Johna Brookse. Jeho jméno je ve světě zahrad opravdovým pojmem, možná i ve vaší knihovně najdete některou z jeho knih. Proto si myslím, že jeho zahrada se vám bude určitě líbit. Je vážně hezká!
A do třetice všeho dobrého - ještě jednou se protentokráte zdržíme v časopise Flóra na zahradě (www.floranazahrade.cz) . Pro milovníky jehličnanů jsem připravil článek o jehličnanech žluté až zlatavé barvy. Těchto odrůd je hodně, takže všechny se sem zákonitě nemohly vejít. Ale na malý přehled základních odrůd a pár pěstitelských rad se přeci jenom těšit můžete.
Slovenský časopis Dom a Byt (www.domabyt.sk) vychádza v zime vždy ako dvojčíslo. Pre mesiace január a február sa môžu slovenskí čitatelia tešiť na návštevu záhrady, ktorá najväčší rozkvet zaznamenala na prelome 19. a 20. storočia. Potom trochu spustla, ale už je zase krásna. Čože je to za záhradu? Volá sa West Dean a leží kúsok na sever od mesta Chichester. Okrem iného sa tu nachádza krásna kuchynská záhrada, ktorú niektorí odborníci považujú za najkrajšiu v celej Veľkej Británii.

V prosinci si přečtěte

29. listopadu 2009 v 11:12 | Pavel Ch.
Francouzský kraj Pikardie se rozprostírá téměř v nejsevernější části země. Je to historicky velmi zajímavá oblast, ale z hlediska turistiky jakoby stál trochu ve stínu slavnějších míst Francie. Hlavním městem kraje je Amiens, se světoznámou katedrálou Notre-Dame. Zahradník na cestách však v této oblasti hledal spíše zahradnické cíle. A že jich není málo - na to se můžete spolehnout. O některých z nich si budete moci trochu počíst v prosincovém čísle časopisu Flóra na zahradě (www.floranazahrade.cz), v článku "Zahradnické putování Pikardií".
Už několik let v českých zemích probíhá zahradnicky velmi záslužná akce, která z přihlášených projektů vybírá nejkrásnější zahradu a nejkrásnější park. Tato soutěž nese výstižné pojmenování Zahrada roku a Park roku. Odborná komise vybírá v těchto kategoriích nejhodnotnější díla, která po zásluze odměňuje. Hodnocení zahrad a parků probíhalo skoro uprostřed letních prázdnin. Snad by se na tomto místě mohla objevit i podrobnější reportáž , neboť tentokrát na cestách nebyl zahradník jenom jeden, ale hned celý kolektiv. Za tři dny jsme projeli republiku křížem krážem. Zajímavých zahrad jsme poznali na cestách celou řadu, ale vítězství patří jenom jedné. Letošní vítězství získala kouzelná zahrada na šumavském venkově. Fotografie Zahrady roku 2009 i pár zajímavých informací o ní na vás čeká v prosincovém vydání časopisu Zahrádkář (www.zahradkari.cz).

Slovenskí čitatelia sa so Záhradníkom na cestách stretávajú na stránkach časopisu
Dom a Byt (www.domabyt.sk). V decembrovom čísle sa naše putovanie nesie v duchu vianočných sviatkov. Preto dočasne opúšťame odbornú terminológiu vedeckých názvov rastlín a záhradníckych pojmov a uprednostňujeme náladu blížiacich sa Vianoc. Vianočná atmosféra môže mať všade trocha inú príchuť. Ako napríklad vyzerá advent vo Viedni ? Je to najlepšie vyskúšať si osobne, ale kto túto možnosť nemá, môže si zalistovať v časopise a užiť si aspoň trocha z viedenskej nálady, pri šálke čaju v teple domova.,

V listopadu si přečtěte

31. října 2009 v 21:06 | Pavel Ch.
Z velké rodiny jehličnanů se největší oblibě těší ty druhy a odrůdy, které jsou barevně zajímavé a atraktivní. Kromě zelených odrůd existuje celkem bohatá skupina kultivarů, u kterých převažuje zlatě žluté, nebo naopak šedě modré vybarvení. Ty se také někdy označují jako stříbrné. A právě tuto skupinu si představíme trochu podrobněji v listopadovém čísle časopisu Flóra na zahradě ( www.floranazahrade.cz ).
V časopise Flóra na zahradě ( www.floranazahrade.cz ) vyjde v listopadu také další článek o zahradnickém cestování. Navštívíme ukázkovou zahradu Jana Boomkampa, která leží na okraji nizozemského města Borne. Tento komplex ukázkových zahrad je opravdu pozoruhodný, a stojí za vidění. Rozhodně si někdy tyto zahrady představíme i na tomto blogu. Podrobnější reportáž v časopise přináší kromě mnoha obrázků také důležité kontakty a turistické informace.
Časopis Zahrádkář ( www.zahradkari.cz ) dává nahlédnout pod pokličku tvořivé práce Zahradníka na cestách. Krátká reportáž "Zahrada na zelené louce" právě tady ukazuje, jak se postupně mění oraniště za rodinným domem na klasickou rekreační zahradu. Je to vskutku optimistický pohled na zakládání zahrad, neboť ukazuje, jak krátká doba někdy stačí na to, aby nově založená zahrada mohla vypadat hezky.

Situace zahrady v září 2007
Situace stejného místa z jiného úhlu v červenci 2008
Milovníkov záhrad a záhradníckeho cestovania hlavne zo Slovenska, pozveme v novembri na malý výlet za more. Presnejšie povedané, iba za blízke more, do krajiny najkrajších trávnikov, starých stromov a suchého humoru lordov. S časopisom Dom a Byt (www.domabyt.sk) pri návšteve Anglicka zavítame do mesta vzdelania. Z pohľadu Záhradníka na cestách si pozrieme Oxford. Zelených zákutí je tu naozaj dostatok, ale naším hlavným cieľom bude botanická záhrada v tomto meste. Mimochodom - je to najstaršia botanická záhrada vo Veľkej Británii.
Tento článok bol pôvodne avizovaný na október, ale z technických dôvodov bolo jeho vydanie presunuté až o mesiac neskôr. Ospravedlňujem sa za to, a ďakujem za pochopenie.

V říjnu si přečtěte

4. září 2009 v 23:41 | Pavel Ch,
Líbí se vám okrasné trávy? Jejich svět je nesmírně bohatý a v zahradách můžou mít velmi široké uplatnění. Vyznat se s v obrovském sortimentu okrasných trav není ani trochu snadné. Alespoň základní přehled těch nejdůležitějších a nejkrásnějších trav vám představím v říjnovém čísle časopisu FLÓRA NA ZAHRADĚ (www.floranazahrade.cz). Najdete zde několik cenných rad, jak být úspěšný při pěstování těchto rostlin.
O nizozemském veletrhu Plantarium už byla na tomto blogu řeč. Podrobnější zprávu najdete opět v říjnovém časopise FLÓRA NA ZAHRADĚ (www.floranazahrade.cz).
Rádi se brouzdáte zahradními centry, hledáte nějakou opravdovou novinku, která na vaší zahradě zazáří jako perla? Nejzajímavější novinky z Plantaria, oceněné různými medailemi, budou právě v této reportáži představeny podrobněji. Máme se v příštích letech na něco v zahradnictvích vůbec těšit? Ano, určitě. O nejzajímavějších novinkách si budete moct přečíst právě v říjnovém čísle.

O plotech se v tisku již napsalo hodně řádků, někdy nás zajímají ploty technické - tedy dřevěné, zděné či kovové, jindy jsou předmětem zájmu naopak ploty živé, vytvořené z různých druhů rostlin. Existuje ale i možnost kombinovat prvky technické se živými. To pak vzniknou ploty…, říkejme jim položivé. Co se skrývá za tímto podivným termínem? Vše podstatné si můžete přečíst v říjnovém čísle časopisu ZÁHRADKÁŘ (www.zahradkari.cz).
Milovníkov záhrad či záhradníckeho cestovania zo Slovenska pozveme v októbri na malý výlet za more. Presnejšie povedané iba za blízke more, do krajiny najkrajších trávnikov, starých stromov a suchého lordského humoru. S časopisom DOM a BYT (www.domabyt.sk) pri návšteve Anglicka zavítame do mesta vzdelania, preklepneme Oxford z pohľadu záhradníka na cestách. Zelených zákutí je tu ozaj dostatok, našim hlavným cieľom bude botanická záhrada v Oxforde - najstaršia botanická záhrada vo Veľkej Británii.
 
 

Reklama