...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Slovensko

Bratislava - město dvou tváří

27. července 2010 v 23:23 | Pavel Ch.
Za poslední roky se Bratislava pořádně změnila. Je to evropské město, říká mnoho jejich obyvatel. Ve zprávách občas vídáme některou z jejich typických dominant - hrad, most nad Dunajem s talířovitou restaurací nebo Prezidentský palác. Bratislava však má ještě několik specialitek, které baví turisty
a jsou bezesporu příjemným potěšením při objevování města. Jednou z nich je bronzová socha dělníka, který kouká do ulice z kanalizační díry. Tato postavička dostala jasné jméno - všichni ví, že se jmenuje Čumil. V létě se vedle bronzového objevil ještě jeden živý. Nastrčený klobouček svědčí o jistých komerčních aktivitách druhého z dvojice. Zatímco ten živý se časem stáhne, ten bronzový hlídá ulici po celý rok.
foto 01 .jpg
Co se zeleně týká, je Bratislava opravdu městem dvou tváří. Jedna je lepší, druhá poněkud odvrácená a smutnější. Je prima, že centrální část města je na tom v mnoha ohledech dobře. Najdeme zde i pestré záhony, založené s umem a udržované s odpovědností.
foto 02.jpg
Bratislava se těší na mistrovství světa v hokeji. V roce 2011 bude hostitelskou zemí právě Slovensko, takže na jednom z hlavních náměstí stojí maskot tohoto šampionátu a elektronickou tabulkou odpočítává, kolik času zbývá do zahájení mistrovství.
foto 03.jpg
Historické centrum Bratislavy není příliš rozsáhlé a dá se snadno zvládnout příjemnou procházkou, ale kdo chce, může se na město podívat z paluby malého motovláčku, který se prokličkuje ulicemi a náměstími tak, aby všechno důležité turisti mohli vidět.
foto 04.jpg
Michalská ulice a nad ní Michalská brána je jednou z nejdůležitějších částí starého města. Je také plna turistů a restaurací. Vstupy do některých obchodů zdobí jaká taká zeleň, ale není ji příliš mnoho.
foto 05.jpg
Zahrádky vedle restaurací často na tom nejsou o moc lépe. Snaha o zkrášlení prostředí je sice patrná, ale stav jako je na obrázku není nijak výjimečný. Vysypaná zemina z levných truhlíků či dávno uschlé dřeviny nikomu nepřekáží. Možná to místní restauratéři nepovažují za tak důležité, ale jsou to právě tyto drobné detaily, které dávají Bratislavě šanci, že může být v budoucnu ještě hezčí.
foto 06.jpg
A když už jsme u té odvrácené tváře, tak i toto není nijak vzácný obrázek. Betonové nádoby, původně určené k výsadbě květin letos nikdo nevysázel. Nedivil bych se tomu až tak na periferii, ale stále jsme v samém centru města, před jedním z nejdůležitějších hotelů, či jenom pár minut pěší chůze od sídla prezidenta.
foto 07.jpg
Bratislava je město s velkou vinařskou tradicí, a tak pohled přes pootevřené dveře do soukromých dvorků může odhalit i tak krásná zákoutí, jako je toto.
foto 08 .jpg
Bratislavou se můžete projít, případně si skočit na něco dobrého. V turistické sezóně potkáte lidi z různých částí světa. A také můžete svým blízkým poslat pohled, který vhodíte třeba do poštovní schránky č. 1. Podobně jako pan Čumil hlídá svůj kanalizační vstup předstírajíce práci, tak i tyto dvě bronzová děvčata hlídají svoji poštovní schránku. Od ledna až do prosince. Nashledanou (dovidenia) v Bratislavě.
foto 09.jpg

Parádní propagace psů

11. října 2009 v 23:03 | Pavel Ch.
(Poněkud atypická reportáž Zahradníka na cestách ze Světové výstavy psů v Bratislavě)

Přátelé psů přijeli představit porůznu populární psí plemena. Přivítala je Petržalka, protože právě v Petržalce postavili pavilony přizpůsobené pojmout pořádnou porci psů. Do Petržalky (sídliště v Bratislavě) přicestovali pejskaři z Polska, Portugalska, Plzně, Prostějova i poměrně poklidného Pezinku. Podle preferencí pomalu půlka planety přijela představit pejsánky i psiska. Potěšit se psími parádami přijelo pozitivně připravené publikum.

Povídám si - pavilony postavili poněkud pochmurně. Parkoviště plná, prostory přeplněné. Psi ale působí pohodově. Povětšinou pochopitelně. Pár psů poštěkává, převážně polehávají pod přikrývkou či procvičují poslušnost. Před porotci psi prvně pobíhají, potom precizně pózují. Pěkné psí představení, přímo pohádka!

Pozoruji i překvapivé prvky. Psí povoz pro pidipejska. Pěkný paradox!
Poté pokukuji po pozitivním počinu. Pročpak právě plastové pomůcky pro přežití porostu ? - ptám se překvapeně.
Proti psímu pomočení přeci. Páni - parádní přístup pořadatele! Posílám pochvalu - příroda pravděpodobně přežije!
Pomalu přišel podvečer. Pociťuji příjemné přepejskování. Pejsci přestávají pózovat, porotci přestávají počítat. Přestávám proto psát. Přeji pěkný prožitek. Příště píšu opět postaru. Přísahám!
 
 

Reklama