...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Skotsko

Zahrada u zámku Drummond

3. července 2011 v 23:28 | Pavel Ch.
Od konce května jsme se spolu nestihli vydat na žádnou zajímavou zahradnickou cestu. Je čas to trochu napravit, takže jsem se rozhodl, že vás vezmu na krátký výlet za jedním půvabným zahradnickým cílem. Vydáme se na poměrně dlouhou cestu, neboť náš cíl leží až v srdci divoké skotské krajiny. Nedaleko od města Crieff, najdeme jednu z nejpozoruhodnějších formálních zahrad Velké Británie. Nachází se na přilehlých pozemcích u zámku Drummond, staré historické stavby z konce 15. století. Navzdory velké vzdálenosti nebudete potřebovat žádné velké prostředky, ani moc času. Jenom si udělejte pohodlíčko, právě vyrážíme.

Na návštěvě v zahradě Bolfracks

10. ledna 2011 v 1:37 | Pavel Ch.
Poprvé se s vámi všemi zdravím v roce 2011 a také se omlouvám, že jsem se chvilku neozval. Ale neděje se nic mimořádného, opět se spolu pustíme po cestách necestách za poznáváním krás zahradnického umění, případně si znova zasoutěžíme, nebo si představíme nějakou zajímavou rostlinu.

První letošní cesta nás zavede až do vzdálených kopců skotské vrchoviny. Podíváme se spolu na půvabnou zahradu Bolfracks, která se nachází téměř přesně na sever od skotského města Perth, skoro v samém středu skotské země.
P8061254.jpg

Melrose není jenom jablíčko

1. listopadu 2010 v 22:19 | Pavel Ch.
Teda správně bych měl říct, že Melrose může být také jablíčko. Ale o této odrůdě pozdního jablka tento článek opravdu není. Melrose je totiž maličké městečko, které se krčí v kopcích Skotské vrchoviny. V původní skotské galštině se město jmenuje Am Maol Ros. Je to stařičké městečko s bohatou historií a zříceninami impozantního opatství. O bohaté historii místa by se také dalo bohatě psát, teda v mém případě spíše opisovat. My sem ale  nakoukneme, jak jinak, než očima zahradníka.
P8039736.jpg
Tak třeba takhle vypadá místní hostinec. Ne že by nebyl hezký, ale velmi podobně vyzdobená je nejedna britská hospoda. Pochybuji, že by slavný parlament vydával zákony o povinné květinové výzdobě místních hospod, ale asi to dobře působí na hosty. Něco na tom je, květiny opravdu dělají hospody hezčími.
P8039758.jpg
Ale abych byl spravedlivý, květinová výzdoba nepatří jenom hospodám. Snad skoro na každém domku visí koše plné kvetoucích rostlin, přitom je skoro jedno, jestli se jedná o domek soukromý, nebo o obchod či banku. Květiny jsou v Melrose prostě přirozenou součástí života.
P8039753.jpg
Neodpustím si jedno kratičké nezahradnické zastavení. Před místní trafikou stojí  stojan na pohledy a na nich k nákupu lákají typické skotské výjevy.  Jeden pohled mě zaujal více jako všichni chlapi v sukních. Když se skotský motorista ocitne ve správnou chvíli na nesprávném místě, musí na chvíli zpomalit, nebo zcela zastavit. Ale uznejte, není toto zdržení přeci jenom příjemnější, než ty kolony na dálnicích?
P8039741.jpg
Ale od kašmíru a oveček radši zpátky ke květinám. Zahradníkovo nakukování nemohlo za žádnou cenu vynechat pohled do místního květinářství. Vypadá to tam trochu skromně, ale uspořádaně, jedna radost. Ale víte co je na tomto krámku zvláštní? Celkem zde totiž chybí pokojové rostliny v květináčích. Na prodej tu čekají pouze květiny řezané. Tak jsem se zastavil pouze ve vchodě, abych si pořídil dokumentární obrázek. A v tom slyším tak charakteristické, táhlé  sóóóry - a jakási starší dáma se snaží dostat do obchůdku. Jistě, ve dvěřích se překážet nemá. A tak couvám a toto malé, půvabné květinářství opouštím.
P8039760.jpg
Je to možná trochu podivínské, protože všichni turisté jezdí do Melrose aby zde nasáli vůni starých časů - a já zatím nakukuji  - ale celkem legálně - do dvorků, abych zjistil, jak si tady místní stojí s květinovou výzdobou. A jednu malinkou ukázku přináším i pro vás.
Priorwood 2.jpg
V městečku se nachází dvě veřejně přístupné zahrady. Obě spravuje Skotský národní trust, co je v podstatě organizace pracující na báze nadace. Z členských příspěvků, sponzorských darů a ze vstupného pak udržuje zahrady, parky, rezidence i pozoruhodné stavby v nejlepším pořádku a zachovává je k nahlédnutí i příštím generacím. Tato fotografie pochází ze zahrady Priorwood, která je menší a má vysloveně vesnický charakter. Mimo jiné se zde pěstuje celá sbírka rostlin určených na sušení a aranžování.
P8039715.jpg
Na spojnici mezi oběma zahradami stojí tento mini parčík s rozsáhlou výsadbou begónií. Po obvodu parčíku jsou rozmístněné lavičky, aby si každý kdo chce,  mohl vychutnávat pohled na rozkvetlé květinové záhony z blízka a jak dlouho uzná za vhodné.
Harmony garden.jpg
A pro dnešek se rozloučíme pohledem do druhé místní zahrady. Ta se jmenuje Harmony garden a nutno dodat, že své jméno nedostala náhodou. V harmonickém souladu zde společně existují trvalkové záhony, stará pařeniště, ještě starší dům, skleník i zeleninové záhony. Možná se mi budete trochu smát, ale toto nepřestanu obdivovat. Jak to na těch ostrovech dělají, že klidně strčí záhony s mrkví mezi rododendrony a parádní trávník (obrazně myšleno samozřejmě) a ve finále to vždy vypadá tak přirozeně. Možná, že se někdy třeba společně podíváme na to, jak hezky můžou vlastně vypadat zeleninové záhony. Anebo třeba na něco celkem jiné. Možná vás něco zajímá, a já to před váma zatím dobře tajím. Třeba teda napište, čím bych vás potěšil, možná vám budu moct udělat radost. Prozatím se zase těším na vaše návštěvy.

Takové "obyčejné" parkoviště

7. září 2010 v 0:38 | Pavel Ch.
Minule jsme si trochu zasoutěžili a hned jsem obdržel "pár stížností", že to bylo trochu těžké. Takže teď si dáme trochu odpočinku a velmi pohodlně a bez vedlejších nákladů se vypravíme na další cestu. Dnes to bude do Skotska - a hned si omrkneme jedno parkoviště. Mám totiž teorii, že podle kruhových objezdů a parkovišť se pozná, jak je na tom která země zahradnicky a také ekonomicky dobře.
I když jsem dnešní povídání nazval - Takové "obyčejné" parkoviště - musím na rovinu přiznat, že úplně obyčejné není. Je součástí golfového klubu poblíž Edinburghu,  hlavího města ve Skotsku.
Ze všech detailů je patrné, že přítomnost penízků na tomto místě asi nebude největší problém. To na úvod stačí - pojďme se podívat, co že je tady tak zvláštní.
parkoviště.jpg
Odpověď se nabízí sama, jenom co se podíváte na první obrázek. Zvláštní jsou zde trvalkové záhony. Ty byly založeny zejména v dělících pruzích, ve kterých se u nás v lepším případě vysazují stromy a ještě v lepším případě také nějaké půdopokryvné dřeviny. Na našem "sledovaném" parkovišti jsou dřeviny v početní nevýhodě. Na celé čáře zde vítězí trvalky.
P8049917.jpg
Trvalkové záhony jsou zde navíc sestaveny podle velmi módního stylu tzv. tón v tónu. Znamená to, že blízko vedle sebe se nachází příbuzné barvy, které se často liší jenom v intenzitě. Právě spolu hledíme na záhon, ve kterém mají hlavní poslání růžové barvy.

P8049926.jpg
S růžovou barvou se výborně snese barva modrá i fialová. A také barva bílá, která ovšem platí za téměř univerzální odstín kombinovatelný snad se všemi dalšími barvami. V popředí je s modrými květy rozrazil, kousek vpravo za ním kvete levandule. Světlé květy nad rozrazilem patří řebříčku, stejně jako tmavě růžové uprostřed fotografie, které jakoby nejvíce zasahovaly do parkovací plochy. Ještě na fotografii rozeznáme růžově kvetoucí plamenku, která je však skoro lépe známá jako letní flox ( měl bych správně napsat Phlox). Nejtmavější fialově růžová soukvětí patří rostlině, která se česky jmenuje kyprej - také ji najdete pod vědeckým jménem Lythrum.
P8049648.jpg
Na dalším záhoně převládá zase barva červená. Ve předu jsou ve štěrkovém poli vysázené červonilsté dlužichy ( Heuchera ) a mez nima na červeno kvetoucí trsy srdcovky (Dicentra formosa ). Tmavě rudý keř v pozadí  je červonolistý bez (Sambucus).Ve vzdálenější části záhon postupně přechází do odstínů žluté a hnědé barvy.
P8049890.jpg
A takto vypadá žlutě hnědý záhon při pohledu z blízka. Žluté a červené květy patří zápleváku (Helenium ). Zajímavá je ale tráva v popředí. Jmenuje se metlice ( Deschampsia ). Je to běžná tráva, která se celkem snadno dá pořídit i u nás. Její efekt spočívá v masovém žloutnutí stébel, které vytváří skvělý efekt savany. Pro tento účel však nepostačí jeden kus, ani pět kusů. Vyžaduje to určitou velkorysost, proto se musí těchto trav vždy vysazovat větší množství.
P8049651.jpg
Naše dnešní putování se chýlí ke konci. Podíváme se ještě na další záhon, zde pro změnu převládají barvy žluté, oranžové a červené. V popředí vlevo kvete nějaká nízká odrůda zlatobýlu (Solidago), za ním opět červený záplevák (Helenium) a vpravo oranžový mnohokvět (Kniphofia). Celkem vpravo - není vidět, nám při focení proběhla liška. Vyfotit jsme ji nestihli, ale na konec o lišky tady vůbec nejde. Ještě než se pro dnešek rozloučíme, dovolím si na závěr jednu nevhodnou otázku k určité skupině majitelů zahrad u nás.
Stále si ještě myslíte, že zahrada  s bazénem obehnaná živým plotem z tují je to nejhezčí, co se dá za rodinným domem vytvořit?
Přeji hezký den, dobrou noc či veselé ráno. Těším se na vaše návštěvy.
 
 

Reklama