...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Od nás

Červené blato

25. října 2010 v 0:03 | Pavel Ch.


Nedaleko půvabné jihočeské vesničky Šalmanovice se nachází zajímavý přírodní útvar, přírodní rezervace Červené blato. Je to rozsáhlé rašeliniště, které se rozkládá na ploše větší než 300 hektarů. Část rašeliniště je veřejně přístupná, protože zde vede pohodlná, okružní naučná stezka.
PA179550.jpg
Oficiální stezku  z velké většiny tvoří příijemný dřevěný chodník, který se rašelinštěm vine jako podivný velký had. Tento chodník vymezuje  návštěvníkům místa, kudy mohou procházet.  Dřevěný chodník provede návštěvníky bezpečně přes toto zajímavé, velmi podivné místo.
PA179594.jpg
Část rašeliniště je silně poznamenána lidskou působností, kdysi se zde těžila rašelina, ale převážná část rezervace je v původním stavu. Toto místo silně připomíná severskou tajgu, a to nejen na pohled, ale také složením rostlinného i živočišního obyvatelstva. Ze stromů tady můžeme potkat velmi hojnou borovici blatku. V okrajových částech mokřadů doplňuje v porostu běžnou borovici lesní, ale čím hlouběji postupujeme do vnitra území, tím je  borovice blatka častější.
PA179723.jpg
Většina výhledů z chodníku do rašeliniště skýtá tento pohled. Řídké porosty borovic občasně nahrazuje nezdolná bříza a velké porosty nízké vegetace, zejména různé druhy trav a mechů. Z dřevěného chodníku se nesmí setupovat  a vstupovat do rašelinište. Je to částečně z důvodů ochrany přírody, ale také ochrany návštěvníka.
PA179723.jpg
Jednou z dominant přístupné části rašeliniště je toto temné jezero, jehož okrajové části zarůstají typickou mokřadní vegetací. V některých situacích místo působí zcela strašidelně. Jednou jsem se tady ocitl před typickou letní bouří. Nebe se zatáhlo a bezvětří sedlo na blata. Najednou všechno utichlo a slyšet bylo jenom zlověstné ticho. Takhle nějak jsem si představoval třetihory.
PA179638.jpg
Možná si říkáte, proč se se toto místo jmenuje Červené blato, když je všechno kolem tak zelené. A správnou odpověď nabízí právě tento snímek. Je na něm vyfocený typický bahenní mech - rašeliník. A na podzim s prvním výraznějším poklesem teplot - podobně jako je tomu u mnoha stromů - dochází k výrazným barevným změnám. Původně zelené mechy rudnou a touto tmavě červenou barvou na zimní období vybarví celé souvislé plochy.
PA179647.jpg
A když už jsme u toho rašeliníku, je slušné s k němu něco také říct. Je to mech velmi důležitý. Odumřelé části tohoto mechu tvoří velmi často základ příští rašeliny. Rašeliník je mech, který je schopen pojmout obrovské množství vody, proto se používá jako součást některých speciálních zahradnických substrátů, třeba pro pěstování některých druhů orchidejí. Nasákavou schopnost rašeliníku využívali ve velkém i různé přírodní národy jako cennou pomůcku. Důležitý byl zejména pro ženy, které jej používali místo vaty. A kromě červenajícího rašeliníku na fotografii vidíme i dalšího typického obyvatele rašeliniště - dobře známou brusinku.
PA179636.jpg
Život v rašeliníku je i tak velmi pestrý, žije zde celá řada drobných organismů - a mezi nima i mnoho druhů hub.
PA179664.jpg
Dnešní přírodní cestování ukončíme celkem typickým obrázkem pro toto místo. Na snímku vidíme dvě rostlinky. které jsou tady docela běžné. Tenké zelené lístečky v levé části fotografie patří rojovníku. Je to bahenní rostlina, která při pořádném kousku fantazie připomíná zmenšený rododendron. Je s ním nakonec také v příbuzenském vztahu. Za zmínku také stojí rostlina, jejíž listy právě dostaly rudý kabátek. Jedná se o tak trochu kontroverzní druh borůvky. Čeština ji zná pod jménem vlochyně. A proč je vlastně tak kontroverzní? No protože bývá považována za rostlinu s plody nejedlými, nebo až mírně jedovatými. Ale v některých oblastech se prý běžně tyto plody sbírají a bez následků konzumují. Je možné, že jedovaté látky se v některých oblastech vyskytují v silnějších koncentracích, jinde v slabších a místama snad celkem chybí. Asi vás také bude zajímat, jaké nebezpečí hrozí při konzumaci plodů vlochyně. Naštěstí se nejedná o nic dramatického. Způsobuje při větším požití bolesti hlavy, pocit únavy a zvracení. Proto se ji lidově také říká ospalka nebo blevánky. Nejrozkošnější lidový název pro tuto zvláštní rostlinku mají na Slovensku. Tam se jí celkem poeticky říká "šialenica". Při podzimní vycházce už nebylo co ochutnat a  tak vám posílám sice trochu zablácené pozdravy, ale jinak sepsané s čistou myslí. A těším se na vaše návštěvy.

www.fotoflora.cz a další fotohádanka

14. října 2010 v 23:20 | Pavel Ch.
S potěšením si dovoluji pozvat vás na exkurzi na naše hlavní pracovní stránky www.fotoflora.cz
Původně jsme cítili, že po čase je důležité některé informace aktualizovat a fotografie doplnit o lepší a aktuálnější. Nakonec se tento záměr poněkud zvrtl a naše webové stránky dostaly zcela nový kabát i obsah.
Koláž fotoflora 1.jpg
Na stránkách www.fotoflora.cz se můžete dozvědět trochu více o naší práci, ale chápu, že to nemusí zajímat každého. Ale pro zahradnické nadšence je zde k dispozici mnoho zajímavých inspirací a několik stovek celkem nových fotografií.
javor fotoflora.cz.jpg
Fotografie rostlin jsou rozdělené do několika přehledných kategoriíií, takže se můžete potěšit mimo jiné třeba pohledem na trvalky, jehličnany, zeleninu, růže, ale najdete zde i fotky celkových pohledů na zahradu v různých ročních obdobích. A jestli máte smysl pro detail, můžete se podívat třeba na kůru stromů a žasnout nad tím, jak rozmanité a krásné můžou být jednotlivé typy kůry.
borůvky fotoflora.jpg
A myslím, že mám ještě jednu dobrou zprávu. Pro milovníky kanadských borůvek jsme na naších stránkách připravili velmi obsáhlý a podrobný návod na pěstování těchto rostlin, pár informací o jejich historii, odkazy na stránky, které se borůvkám věnují a také popis mnoha odrůd borůvek částečně doplněný fotografiemi jednotlivých kultivarů. Samozřejmě nemůžu mít žádnou jistotu, ale domnívám se, že na českém webu se jedná o nejkompletnější soubor informací o těchto rostlinách soustředěný na jediném místě.

Ale dost bylo chlubení, už opravdu nastává čas na avizovanou fotohádanku. Opět hrajeme o kalendář Lavičky 2011. Dnešní otázka je, i není těžká. Prosím, zkuste uhodnout, jaká rostlina je na obrázku.
hádanka 1.jpg
Hádání je těžké v tom, že vám o této rostlině vůbec nic neprozradím. A lehké je to proto, že přesně tento konkrétní snímek se nachází na našem zrekonstruovaném webu www.fotoflora.cz
A tam je rostlina popsaná názvem, který je výherní. Tak jestli máte chuť a náladu, a navíc by vás kalendář potěšil, zkuste hádat. Na vaše návštěvy se zase těším.

Z naší zahrady - díl 5.

19. července 2010 v 19:23 | Pavel Ch.
Opět vás milí přátelé květin a zahradničení zdravím. Po borovanském Borůvkobraní mám pro vás další pohled do naší zahrady. Změny už nejsou tak překotné, jako z jara, ale ještě chybí rozluštit minimálně jedno překvapení. Takže začneme pohledem na naši terasu, tentokrát se ale celkem netradičně na ní mrknem z druhé strany.
P7138884.jpg
Ale aby jste se snadno zorientovali, přece jenom se podíváme na terasu z tradičního místa. Podle ptačí budky v levém horním rohu snímku vidíte, že se díváme na terasu ze stejného místa, odkud jsme ji sledovali celou dobu.
P7138813.jpg
Další sledované místo je záhon, na kterém jsou vysazeny rdesna a již dávno odkvetlé ozdobné česneky. Zatímco odkvetlá soukvětí česneků už zdobí proutěnou nádobu na terase - je to vidět na dnešním prvním snímku - rdesna právě kvetou. Extrémně horké počasí minulých dnů však způsobilo, že květy už začínají pomalu odkvétat. Možná to z obrázku není až tak zřejmé, ale v tuto dobu je záhon pěkně barevný. Jestli vás to zajíma podrobněji, dodávám, že celým jménem se tato rostlina jmenuje Persicaria amplexicaulis ´Inverleith´. Tento porost má opravdu jednu vynikající vlastnost. Vytvoří nad povrchem půdy důkladný stín, který s jistotou zlikviduje všechen plevel.
P7061719.jpg
No a na tomto místě jsem vám vždy ukazoval, jakpak se vyvíjí krasavice Brunnera, neboli pomněnkovec. Její listy se během léta už výrazně nemění, takže pro změnu vám představím jeden hóóódně hezký kakost. Jmenuje se Geranium ´Patricia´a může dorůst až do výšky kolem jednoho metru. Kvetl minimálně měsíc, možná ještě trochu déle. Ale i v tomto případě horko způsobilo rychlé ukončení kvetení. Tak šel ke kadeřníkovi - respektive kadeřník si našii Patricii pěkně podal. Odkvetlé květy skončily pod nůžkami a rostlina teď snad ještě vytvoří alespoň nové zdravé listy.P7061705.jpg
 Zdá se, že tato série zahradního nakukování je u svého konce, i když se možná ještě k některému místu někdy vrátíme. V nejbližších dnech pro vás připravuji jednu malou fotosoutěž, tak se nezapomeňte zastavit.

Z naší zahrady - díl 4.

20. června 2010 v 20:46 | Pavel Ch.
Po delší odmlce zdravím všechny blízké duše ke svým monitorům a přeji opravdu hezký den. Ani bych se nedivil, kdyby jste si mysleli, že ze zahradníka na cestách se stal zahradník v důchodu. Naštěstí to tak není, jen to tak toužebně očekávané jaro přineslo sebou tolik práce, že jsem vás musel trochu zanedbat. Ale myslel jsem na vás a mám pro vás třeba pro zimní dny opět mnoho zajímavých fotografií a dobrých nápadů.
P5223932.jpg
Opět vás zvu na návštěvu naší zahrady, protože jsem Vám slíbil, že budeme spolu  pozorovat, jak se budou její některé části vyvýjet. A za tu dlouhou dobu se opravdu změnilo toho hodně. Protože v naší modré budce zahnízdila modřinka, začínám nejprve dvěma záběry do jejího soukromí. Byl to panečku pěkný cvrkot, to její krmení. Housenky mizely ze stromů ve velkém a modřinka krmila a krmila v jednom kuse.
P5223917.jpg
Ale vraťme se na stará místa, která si možná ještě pamatujete ze starších dílů. Přestože jsem nestíhal vkládat informace na blog průběžně, zvládl jsem alespoň nafotit, co jsem slíbil. Podívejme se tedy na Brunneru, protože v druhé polovině května kvetla opravdu velmi bohatě.
P5223955.jpg
Ale nic netvrvá věčně a i květnová krása je pomíjivá. Květy Brunnery postupně odkvetly a začly je nahrazovat neméně zajímavé a krásné listy s výraznou stříbrnou kresbou. Připomeňme si jenom, že se jedná o odrůdu, která se celým jménem jmenuje Brunnera 'Jack Frost'. Ve vlhkém počasí se k listům dostaly i slimáci a podobná havěť, takže listy brunnery zůstaly po jejich nájezdu trochu poškozené. Dolní snímek je aktuální, byl pořízen 20. června.
P6208668.jpg
Druhé pozorovací místo patří rdesnům a také okrasným česnekům. Ty mají jarní rozjezd velmi svěží a vystartovaly velmi rychle, aby stihly rozkvést včas, tak jak se to od nich čeká. Následující dvě fotografie pocházejí z 22. května. Česneky na těchto dvou snímcích patří k těm větším, v době kvetení některé přesáhly výšku jednoho metru. Jestli Vás zajímá jak se jmenují, poznamenejte si, že se jedná o odrůdu 'Gladiator'. Od konce srpna by měla být k dostání v některých zahradních centrech.
P5223857.jpg

Z dálky se na této fotografii květy trochu ztrácejí. Asi by bylo správné na jedno místo vysázet ještě více cibulí, efekt by byl jistě větší. Soukvětí při pohledu zblízka bylo však velmi půvabné.
P5224011.jpg

Po odkvětu však soukvětí trochu ztratily stabilitu a museli jsme je odstranit. Zatím však povyrostla již zmíněná rdesna. Sice ještě nekvetou, ale už se k tomu chystají. Zatím je na záhoně ještě jenom zeleno, ale myslím, že se to brzo změní. Určitě vám ukážu, jak bude záhon vypadat, až rozkvete.
P6191431.jpg

A nakonec se podíváme, co se děje na terase pod listnatým stromem. První snímek pochází přibližně z poloviny května.

P5223861.jpg
Další snímek je opět aktuální, z dvacátého června. Na první dojem se toho moc nezměnilo, ale něco přeci jenom ano. V dolní části obrázku rozkvetl zelený pruh, nyní ho zdobí drobné růžové kvítečky. To právě kvete velmi vděčná odrůda kakostu - celým jménem je to Geranium x cantabrigiense 'Carmina'. Je to přímo skvělá a skromná půdopokryvná rostlina, která pokryje povrch půdy hustým zeleným porostem. Na terase také přibyla hnědá proutěná nádoba. Zdobí ji odkvetlá soukvětí česneků z vedlejšího záhonu.

P6208655.jpg
Pro dnešek je to všechno, tajně doufám že moji velkou blogovou pauzu berete s nadhledem a porozuměním. Těším se opět na vaše návštěvy.

Z naší zahrady - díl 3.

26. dubna 2010 v 22:47 | Pavel Ch.


P4182628.jpg
Tak od poslední návštěvy u nás uplynulo jen pár dní, a už jsme tu zase. Dlouho trvající chladno a mínusové teploty v noci posledních dnů pořád udržovaly zahradu v téměř stejném stavu. Jedna ze tří sledovaných situací se ale vyvíjí docela překotně, tak se na to všechno zase spolu podíváme.

Nejrychleji se vyvíjí naše milá brunera pod listnatým stromem. Ono - těch brunner je tam více a stromek nad ní - patří k sakurám. Pod rozkvetlou korunou se to už i při pohledu z dálky docela modrá.
P4232868.jpg
Při pohledu z blízka je to ještě o kousek lepší. Jenom si připomeneme, že rostlina se celým jménem nazývá Brunnera 'Jack Frost'. Je to patentovaná odrůda s nádherně vybarvenými listy. Ale v tomto období jsou nejkrásnější květy. Silně připomínají pomněnku a jsou s ní také v příbuzenském  vztahu.
P4232880.jpg
Na záhonu s rdesnama jsou vidět jenom malé pokroky. Celkem se snaží okrasné česneky, které už mají vytvořená malá květenství. Než ale rozkvetou, ještě to chvilku určitě potrvá.
P4232878.jpg
Ani na terase se nezměnilo příliš mnoho. Vegetace stále čeká na pokyn zhora, snad se to už brzo všechno zazelená. Ale pár drobných rozdílů by se možná stejně našlo. Vrátíme se sem, až změny budou výraznější.

Z naší zahrady - díl 2.

10. dubna 2010 v 21:53 | Pavel Ch.
Po čase vás opět zdravím krátkou reportáží  z naší zahrady. Jak jsem slíbil, budeme pokračovat v nahlížení na stejná místa a sledovat jak se mění a vyvíjí. Na začátek si dáme tradičně jednu úvodní fotografii. V žulovém korytě miniskalky právě rozkvetl lomikámen, neboli Saxifraga. Vždy když tyto rostliny kvetou, vzpomínám si na jednu moji známou, která této květině s pravidelnou vytrvalostí říkala kamenolom. No co, kamenolom nebo lomikámen, vždyť je to skoro jedno. A protože ten náš letos kvete opravdu hezky, posílám vám jeden obrázek jako jarní potěšení.
Ale pojďme se radši věnovat naším třem místům, jak vypadají na druhé návštěvě. Nejdříve nakoukneme  z dálky pod strom, kde při první návštěvě ještě nebylo skoro nic vidět. A ejhle, již se nám tam něco málo zelená.
P4102405.jpg
Když se podíváme zblízka, můžeme směle říct, že se nejenom zelená, ale také trochu modrá. Naše Brunnera ´Jack Frost´ ukazuje totiž již své první kvítky. Mají bledě modrou barvu a nápadně se podobají pomněnkám. Je to zatím jenom první náznak, to nejlepší snad ještě teprve přijde.
P4102407.jpg
Při pohledu na naše druhé sledované místo se dostáváme k záhonu kde rostou již minule představené rostliny z rodu Persicaria. Jsou to rostliny, jejichž vývoj ze začátku jara není nijak překotný a proměnlivé a často chladné počasí jejich růst také příliš neurychluje. Zato okrasným česnekům tento druh počasí plně vyhovuje a narůstají docela rychle. Rozhodně to budou první rostliny na tomto záhoně, které budou něčím zajímavé. Teda jestli je nepostihne nějaká nepříjemnost, která by jejich vývoj ovlyvnila.
P4070935.jpg
A ještě nám k úplnosti chybí zastavení č. 3. A tak spěcháme směrem k terase pod listnatým stromem. Drobné změny jsou i tady zajisté vidět. V luštitelském časopise by možná napsali, hledej 5 rozdílů, ale při detailním pohledu by jich možná bylo více. Při práci toto otevřené posezení rádi využíváme pro chvíli odpočinku. Listnatý strom v levém rohu terasy v jarní době propouští vzácné jarní slunce a sedí se zde velmi příjemně. V létě zase dává příjemný stín, takže se tam sedí také krásně. Ale to si necháme až na jindy. Až se zde objeví něco hezkého, budeme opět společně pokračovat v nakukování.
P3312028.jpg

Z naší zahrady - díl 1.

25. března 2010 v 23:28 | Pavel Ch.
Na základě jednoho většího impulsu a několika malých slovních pošťouchnutí jsem se rozhodl ukázat vám několik situací z naší zahrady. Nebude to velkolepá galerie prvotřídních fotografií. Ukážu vám 3 části zahrady, které se budu snažit z jednoho místa fotit vícekrát za rok. Chci vám totiž představit pár rostlin, které se u nás moc nepěstují, přitom se jim u nás velmi dobře daří. A jsou hezké, alespoň já je mám moc rád. První fotka je jenom pro pozitivní naladění a má pouze ilustrační charakter.
A teď již ke zmíněným rostlinám. První sada obrázků nebude moc přitažlivá. Fotografie pochází z 23.3. a ukazují, že naše sledované rostliny ještě nejsou vlastně pořádně vidět.
Přesněji řečeno, z dálky nejsou vidět. Ale musel jsem pořídit fotku trochu z větší vzdálenosti, aby jste se v příštích návštevách podle kmene a kamenů v chodníku zorientovali, jak naše rostliny rostou.
Při lehkém naklonění nad záhon něco vidět přeci jenom je. Mladé rašíci pupeny jsou ještě žluté barvy, protože ještě před chvílí byly ukryty pod vrstvou starých, uschlých listů. Je načase rostlinku představit. Původní botanický druh pochází z Kavkazu, kde by měl obývat vlhká místa v lesích a u břehů horských toků. Tato rostlina se jmenuje Brunnera, ale rostliny na naší zahradě reprezentují jednu z několika krásných odrůd. Ta "naše" se jmenuje Brunnera 'Jack Frost'. Jestli ji nezničí slimáci, kroupy nebo jiná nečekaná okolnost, budu Vám ji snad ukazovat častěji.
Teď se podíváme na jiné místo.
Na tomto místě nám rostou rostliny, které kdysi patřily do rodu rdesno (Polygonum). Nyní se vědecky označují jako Persicaria, česky ani přesně nevím. Jsou to trvalky, které začínají být hezké od poloviny léta a vydrží jim to obvykle až do pozdního podzimu. Aby alespoň nějaký efekt nastal trochu dříve, mezi jednotlivými trsy jsou v malém počtu vysazené cibule okrasných česneků. Až to tady začne vypadat trochu k světu, na toto místo se opět podíváme.
P3230635.jpg
A aby jste neřekli, že Vám ukazuji jenom půdu a pár suchých trsů čehosi, alespoň jeden malý celek. Toto je modelová, čiže tak trochu ukázková (stále však ve vývoji) zahrada. Je to tip jakoby malé městské zahrady. Plocha této zahrady je 90 m čtverečních, t.j. necelý ar. I když dnes většina populace upřednostňuje zahradu ryze rekreační, myslíme si, že i na malé ploše je možné zkloubit odpočinek s užitkem a v kulturním a čistém prostředí vypěstovat trochu zeleniny a odpočinout si pod listnatým stromem. V levé části snímku je čerstvě vysazený živý plot z javoru babyky - zatím ještě není dobře vidět. Při plotovém sloupku končí náš pozemek. Ani dřevěný altánek v levé horní části snímku, ani skleník v pozadí už nejsou na našem pozemku. Zelená terasa pod stromem je určena k posezení a odpočinku, záhony k pokleknutí a k práci. Až se tu něco změní, ukážu vám to.

Moje přání

19. prosince 2009 v 23:16 | Pavel Ch.
Přeji vám všem, co sem nakukujete pravidelně, či jste tu náhodou nebo poprvé, hezké Vánoce plné pohody i klidu, a do nového roku hodně zdraví, optimismu a trochu normálnější svět.

Pavel
MOTTO :
"Padnou-li stromy, jež obydleny byly od pradávných dob, ptákům není již v krajině pobytí."
Brehm
 
 

Reklama