...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Fotohádanka

Další fotohádanka o kalendář Trvalky 2012

18. srpna 2011 v 14:56 | Pavel Ch.
Po krátké pauze opět nastal čas soutěžení. Slíbil jsem vám, že se k soutěžím budeme vracet častěji, protože vás chci nejenom trochu potrápit, ale také trochu odměnit. Jako výhra poslouží nástěnný kalendář na příští rok z naší vlastní dílny. Kromě trápení a odměňování vás ale chci také trochu něco naučit, takže dnešní fotohádanka bude asi dost těžká.

Hledáme název jednoho stromu, který svým vzhledem patří těm nejvýstřednějším dřevinám, jaké jsem kdy potkal. Ze stromu vám však ukážu jenom kousek, jinak by hádanka ztratila na zajímavosti. Náš hádaný objekt je z našeho pohledu ryze exotickým stromem. Je to stálezelený strom, který pochází z horských oblastí Jižní Ameriky. Druh, který se snažíme uhodnout se občas vidí v lépe zásobovaných zahradních centrech. Prodává se mezi veknovními rostlinami, v naších podmínkách se totiž na zvlášť dobrých místech dá pěstovat i venku. Je ale poměrně citlivý a zejména v prvních letech po výsadbě potřebuje pečlivě vyrobený zimní kryt. Jak je extravagantní rostlina samotná, tak obvykle bývá trochu extravagantní i její cena. Blízce příbuzný druh se mnohem častěji pěstuje v naších domovech jako interiérová rostlina.


Exotická hádanka o kalendář Trvalky 2012

2. srpna 2011 v 0:07 | Pavel Ch.
Jenom před nedávnem jsem vám představil náš nový kalendář na rok 2012. Také jsem vám slíbil, že se tu objeví soutěž, kde se kalendář bude dát vyhrát. A už je to tu. Budeme hrát hned o tři kusy, ale také chci říct, že každý může v tomto kole vyhrát jenom jeden. Pravidla nebudeme nijak dramaticky měnit. Tentokrát zazní 3 otázky, za každou správnou odpověď se dá vyhrát jeden kalendář. Budete- li vědět jako první odpověď a bude-li správná, výhra je vaše. Jestli jste ale šikulky a budet znát i další odpovědi, zkuste prosím odpovědět jenom na jednu a dát šanci k výhře i někomu dalšímu. Nebude to úplně snadné, ale věřím, že to zvládnete.


Fotohádanka o zajímavou cenu

9. června 2011 v 0:22 | Pavel Ch.
Ačkoli ji máte mnozí ve velké oblibě, dlouho tady žádná nebyla. Reč je o fotohádance, která je tentokrát velmi zajímavá. Zajímavá je nejenom rostlina na obrázku, ale také cena, kterou můžete vyhrát. Tentokrát to ale nebude nijak snadné, ale "vševědoucí" internet umí na základě níže uvedených indícií rostlinu opravdu vyhledat.

Takže hurá do toho. Dnešním cílem je najít a napsat správné jméno rostliny, kterou vidíte na obrázku. Protentokrát mi ovšem nestačí jméno rodové, ale k výhře musíte jako první správně uvést i jméno odrůdy, a to pokud možno ne příliš skomoleněně.


Tato kouzelná rostlinka dorůstá do velikosti kolem 25 cm a vyznačuje se úžasnými červeno bílými květy, které se na rostlině postupně objevují od konce dubna až do pokročilého podzimu. Zcela úžasná je kombinace barev listů a květů. Stříbřité lístečky s červenými květy rozehrávají symfonii kontrastů ve všech dostupných tóninách. A teď konečně pár indícií, které možná někoho dovedou ke správné odpovědi. "Naše" rostlina je příslušníkem čeledě mákovitých neboli po vědecku Papaveraceae. Světu se představila teprve velmi nedávno - na školkařském veletrhu Plantarium v roce 2008 získala jedinou zlatou medaili v soutěži o nejlepší novinku. První rostliny se do běžné prodejní sítě dostali v roce 2009. ale protože náš trh s rostlinami je relativně dost konzervtivní, netýká se tato informace asi vůbec většiny naších prodejen.

Cesta k výhře není snadná, ale ta tentokrát opravdu stojí za to. V případě možnosti osobního odběru (Jižní Čechy) můžete vyhrát jeden kus přesně této extra a asi i velmi vzácné novinky. Jestli se nějak dramaticky nepletu, myslím, že se alespoň zatím moc rostlin této odrůdy po Čechách příliš nevyskytuje. K výhře vede správný název rostliny a rychlé prsty nestydící se trochu proklepnout klávesnici. Jestli se výherci nehodí přijet si osobně, či osobním odběrem pověřit blízkou osobu, dostane jako cenu útěchy originální sadu pohledů se zahradnickou tematikou v nečekaném provedení stolního zápisníku. Tak se nestyďte, prověřte trochu internet a zadejte do vyhledávačů ta správná slova. Fandím vám a držím palce - tak hurá do toho, hádejte co vám síla stačí. Na vaše tipy se těší Pavel - zahradník na cestách - www.fotoflora.cz

Fotohádanka o podepsaný kalendář paní Hüttnerové

4. února 2011 v 23:36 | Pavel Ch.
Před nedávnem jsem v rozhovoru s paní Ivou Hüttnerovou  slíbil, že brzo jeden či jedna z vás bude mít možnost vyhrát její krásný kalendář na rok 2011. Protože sliby se prostě plnit musí, je tu zmíněná soutěž. Pro výhru je potřebné napsat správné jméno rostliny, která je na obrázku.
soutěž blog únor.jpg
Aby to bylo alespoň o něco jednodušší, přináším vám o této zajímavé rostlině pár neméně zajímavých informací.

První fotohádanka

21. ledna 2011 v 22:26 | Pavel Ch.
Možná vám to některým bylo i trochu divné, že jsem se vám opět chvilku neozýval, zvláště když jst mi u minulých článků nechávali tak pozitivní i podnětné komentáře. Mimochodem, už jsem na ně odpověděl, jak jsem nejlépe uměl. Moje pasivita posledních dnů byla jenom zdánlivá, protože jsem se zůčastnil zajímavé kontraktační výstavy, kde jsem si vybíral a objednával ty nejkrásnější a nejzajímavější druhy rostlin pro jarní sezónu. Byl jsem teda mimo domov a k blogu jsem se prostě nedostal. Jenom na ukázku - mám tu pro Vás jeden obrázek z výstavy, aby jste si mohli udělat dojem, jak taková akce asi může vypadat.
P1200985.jpg
Na této první letošní akci jsem speciálně pro vás nafotil jednu malinkou sérii příbuzných fotografií, protože se tu už opět množily hlasy a touha po nějaké další soutěži. Kdo chce opravdu soutěžit, ať se prosím ještě podívá na další fotografie.

Výjimečná fotohádanka - exotická krása rostlin

10. listopadu 2010 v 0:42 | Pavel Ch.
Tentokrát se z mírného klimatu fiktivně přeneseme do zemí exotických - a to až do tropů a subtropů. Podíváme se spolu na 5 rostlin a něco málo vám o nich prozradím. A na vás zůstane to nejdůležitější - zjistit k obrázkům správné jméno rostliny. A v čem že je dnešní fotohádanka tak výjimečná? No těžká je jako obvykle, a  jako obvykle je výherní cenou opět kalendář na příští rok - Lavičky 2011. Výjimečnost dnešní hádanky tkví v tom, že stačí uhodnout jedno správné jméno rostliny z obrázku. Obrázků je pět, takže pět z vás může kalendář vyhrát.  Ovšem každá či každý soutěžící může vyhrát v tomto kole kalendář jenom jeden. Jinými slovy  pokud budete vědět - k výhře vám postačí jedno správné jméno rostliny. Jestli víte více názvů, asi by bylo slušné dát šanci i někomu jinému. Tak dost pravidel, jdeme soutěžit.
P1260589.jpg
Obr. č. 1 - Začínáme daleko v tropech a to poměrně těžkou otázkou. Tuto velmi exotickou rostlinu můžete občas uvidět v květinářstvích, ale většinou jenom v těch luxusnějších, neboť je dost drahá. Momentálně její rod tvoří samostatnou čeleď, ale není to až tak dávno, kdy spolu s dobře známou strelitzií patřila do čeledě banánovitých. Ano - je to tak - banánovník je s touto rostlinou stále v relativně blízkém příbuzenském stavu. Povede se vám zjistit její jméno?
P6197801.jpg
Obr. č. 2 - Z tropů jsme se přestěhovali o kousek blíže - do pásma subtropického. Tento strom roste ve Španělsku, Portugalsku a v Severní Africe. Je to důležitá hospodářská dřevina, která se pěstuje kvůli kůře. Tato hádanka by snad měla být nejsnažšší, protože na tomto blogu už o této dřevině jednou byla řeč. Zkuste si na její jméno vzpomenout, nebo odpověď najít v archivu článků. Možná by se trochu vzpomínání mohlo vyplatit.
P8029388.jpg
Obr. č. 3 je na hádání oříškem dosti tvrdým. Tato subtropická dřevina se občas pěstuje jako nádobová, neboli přenosná rostlina. Naději na pěstování mají pouze ti šťastnější, kdo vlastní terasu a k ní také chladnou zimní zahradu, kde neklesá zimní teplota pod 2 stupně a nestoupá nad 8. Rostlina pochází z Brazilie, ale z její chladnějších oblastí. Mráz ovšem rostlina nevydrží. Vím že je to dost těžké, ale přeci jenom - nevíte jak se tato rostlina jmenuje?
P6187234.jpg
Obr. č. 4 - Na fotografii máme další důležitou subtropickou dřevinu. Také už o ní bya na tomto blogu v jedné kapitole krátká zmínka. Jedná se o rostlinu historicky velmi důležitou. Potřebujeme ji především v kuchyni, třeba v takovém Řecku, Itálii, nebo ve Španělsku by si bez ní snad ani neuměli představit život. A vy jistě víte, jak se jmenuje.
P8265718.jpg
obr. č. 5 - V tropech jsme začli a v tropech také dnešní cestu ukončíme. Přesněji řečeno v Amazonii. Z těchto končin totiž pochází rod, který se pyšní celou řadou pestrolistých  odrůd. Tato rostlina patří mezi vlhkomilné druhy a má celkem specifický životní rytmus. Na zimu listy této rostliny uschnou a všechny živiny se přestěhují do podzimní hlízy. Ta se v zimě vyndá z půdy a nechá se v suchu odpočívat. S nástupem jara se opět vysadí a pokračuje se v pěstování. A já vás prosím o jméno této podivné krasavice.

Ceny pro vás jsou již připraveny, tak už můžu směle říct - těším se na vaše návštěvy i správné odpovědi.

Hádej hádej, co to je? (7)

4. září 2010 v 22:04 | Pavel Ch.
Nedávno jsem vám slíbil fotohádanku a čas pro tuto vaší oblíbenou rubriku právě dozrál. Jak jsem naznačil už minule, těžko jsem se rozhodoval zda zvolit něco snadnějšího, nebo jak je u mne trochu nedobrým zvykem, naopak něco obtížnějšího. Ale mám pro Vás myslím pěknou a hodnotnou cenu, kterou je nástěnný kalendář na příští rok, který jsme nedávno vydali vlastním nákladem. Proto hádanka nemůže být zas až tak celkem snadná. Blíží se podzim - čas plodů, a tak se společně na některé plody také podíváme.

Jsou obdivuhodné, pestré, rozmanité a také trochu tajemné. Možná je na rostlině příliš nevnímáme, takže jejich uhodnutí nemusí být až tak snadné. Náš nový nástěnný kalendář Lavičky 2011 získá ten z vás, kdo jako první uhodne správně alespoň tři z mých pěti záludných fotografií. Takže nádech - a jdeme na exkurzi do světa plodů.
P8265646.jpg
Fotografie č. 1 - je pestrá a barevná. V tomto květinovém aranžmá figuruje několik odrůd jediného rostlinného druhu. Tyto plody můžeme občas potkávat v květinářstvích, kde se aranžují do kytic a obvykle plní spíše doplnkovou funkci. Ale jedná se jinak o rostlinu poměrně známou. Trochu jiný druh roste jako bylina i v naší přírodě. Ta "naše" roste na loukách, rumištích, kolem polních cest i na okrajích lesů. Patří mezi známé léčivé rostliny. Mě zajímá její rodové jméno, ať česky, latinsky či slovensky.
P8244877.jpg
Fotografie č. 2 - tento snímek až tak barevný není. Ale barva plodů je v tomto případě velmi důležitou nápovědou. Jedná se o plody cizokrajného stromu. S ním se v životě pravděpodobně jen tak nepotkáte. Ale jeho plody patří mezi významné pochutiny. Produkty z nich zná skoro s jistotou snad každý. Také bych se skoro vsadil, že něco z těchto plodů by se našlo i u vás doma. Tak co je to za "zrní"?
P8071460.jpg
Fotografie č. 3 - z tropických lesů si na chvilku odskočíme na české, moravské i slovenské louky. Nejspíše tuto rostlinu objevíme na jižních, vápencových stráních, ale také na nejedné skalce na soukromé nebo botanické zahradě. Je to typická jarní květina, která svými krásnými květy obvykle zvěstuje definitivní konec zimy. Jak se jmenuje? - ptám se zase.
P8245173.jpg
Fotografie č. 4 - dost těžká hádanka. Na obrázku vidíme zatím nezralé plody jednoho subtropického stromu. Až dozrají, dostanou krásně oranžovou barvu. Můžete je ale vidět obvykle koncem podzimu i v naších obchodech s ovocem. Většinou se prodávají na kusy, ale velké popularitě se zatím netěší. Je trochu obtížné naučit se vychutnat si jejich chuť. V době prodeje je jejich dužnina pevná a díky vysokému obsahu tříslovin jsou nesmírně trpké. Bŕŕr. Ale když je necháte v teple dozrát, vše se rázem změní. Plody musí změknout a na pohled už nejsou moc lákavé. Konzumní zralost nastáva ve chvíli, když slupka změkne a dužnina pod ní připomíná meruňkovou marmeládu, která sotva drží po hromadě. Na pohled to opravdu není nic moc, ale chutná to báječně. Jak se jmenuje tento malý zázrak přírody?
P8061410.jpg
Fotografie č. 5 - díváme se na plody jednoho velmi zajímavého jehličnatého stromu. Musel jsem si je dát při focení na dlaň, aby nebyly vidět větvičky stromu. Zajímavostí kolem tohoto stromu je mnoho, já vám ale prozradím jenom, že to není žádný drobeček a že pochází ze Severní Ameriky. A mě zajímá, jak se tento fešák jmenuje.

Tak, to je pro tentokrát všechno. Dejte se do hádání a nebojte se ničeho. Není důležité vyhrát - i když to by v tomto případě také nebylo k zahození - ale nakouknout do světa rostlinných zajímavostí. Příště se spolu opět podíváme na nějaké zahradnicky zajímavé místo. Těším se na vaše návštěvy.

Hádej hádej, co to je? (6)

23. července 2010 v 12:46 | Pavel Ch.
Tak si po čase, možná by se dalo říct, že opravdu po dlouhém čase, zase oživíme naše květinové soutěžení. Mám tady pro vás jeden obrázek s hodně zajímavými plody. Tyto plody patří rostlině, která je více než dobře známá. Ale v našem případě se nejedná o žádnou kulturní odrůdu, ale o jeden z mnoha botanických druhů. Tak si říkám -
hádej hádej co to je?

Tentokrát, nebo už zase, je ta hádanka dost těžká. Proto mám připravenou řadu slovních nápověd, ale budu je dávat postupně - v komentářích. Zatím teda jenom obrázek.
P9085859.jpg
Pravidla soutěžení zůstávají stejná. Pro výhru je potřeba uhodnout rodové jméno v češtině či slovenštině. Vítězí první správná odpověď a kdo bude chtít kromě pochvaly získat i pěkné zahradnické překvapení, měl by mi sdělit nějakou adresu, kam výhru poslat. A ještě jeden dovětek, každý soutěžící může tipovat i víckrát, třeba až do úplného uhodnutí. Tak čekám na vaše zásahy, doufám, že nějaký bude do černého.

Hádej hádej, co to raší?

11. února 2010 v 21:46 | Pavel Ch.
Milé paní, dámy, slečny a sem tam i možná milí pánové. Zdá se, že hraní vás baví a těší a že fotohádanky jsou pro vás zajímavé. V sekci "o rostlinách" jsme se nedávno podívali na rozmanitost stromů z pohledu na jejich zajímavou kůru. Ale dřeviny jsou nesmírně rozmanité i z jiných pohledů. Jejich listy, květy, plody, výška či tvar, to si všechno všímáme celkem snadno. Ale je tu ještě jedna pozoruhodná, ale velmi kratičká etapa jejich životů. A to je rašení. Je to fascinující chvíle života dřevin, kdy se v jarním probouzení klubou nové listy k životu. V tento moment se vyplatí zvednout oči směrem k větvičkám a mrknout na to podivné divadlo proměn.

Mám tu pro hravé povahy jednu malou, ale ne příliš lehkou soutěž. Podíváme se společně alespoň na několik dřevin zachycených právě ve chvíli, kdy se nenápadné pupeny mění na charakteristické listy. Hlavním cílem této hry je objevit další skrytou krásu rostlin a také naučit se trochu dívat kolem sebe. A jako vedlejší produkt tohoto pokusu je tu také šance vyhrát pěknou cenu. Ta je připravena pro jediného výherce tohoto kola. Tentokrát to bude stolní záznamník se šestnácti zahradnickými pohledy. Trochu neobvyklá věc, kterou v papírnictví nekoupíte, ale myslím, že výherci by se mohla líbit.

A teď pravidla pro toto kolo. Budou trochu přísnější než ta, na která jste byli zvyklí. Do hádanky vstupuje 5 snímků a cenu může získat soutěžící, který z 5 obrázků uhodne správně alespoň 3 rostliny. Všechny soutěžní snímky představují dřeviny, které jsou všeobecně známé. Z odpovědi musí být zřejmé, ke které fotografii odpověď patří. U názvů rostlin postačí jejich první, čiže rodové jméno. Kdo si chce uchovat své soukromí, a umím to pochopit, tak hraje pouze o dobrý pocit z výhry. Jestli se vítěz bude chtít těšit z odměny, budu potřebovat jakoukoliv adresu - třeba na poste restante, kam výhru poslat. Tak dost bylo zdržování. Tak už konečně - hádej hádej, co to raší?


FOTO č. 1

FOTO č. 2

FOTO č. 3

FOTO č. 4
Foto č. 5

Hádej hádej, co to je? (5)

30. ledna 2010 v 9:06 | Pavel Ch.
Přeji vám všem krásný zimní den. Pro všechny hravé povahy tu máme další fotohádanku.

Pravidla zůstávají pořád stejná. Soutěží se do chvíle, než se v komentářích objeví správná odpověď. A kdo rostlinu uhodne nebo pozná jako první, může v tomto kole vyhrát pěkný nástěnný kalendář STROMY na tento rok. Abych měl ale kalendář kam poslat, potřebuji vědět nějakou adresu. Vaše soukromá mě opravdu nezajímá a v případě zájmu můžu výhru poslat třeba formou poste restante, kam si výherce určí. A kdo si chrání své soukromí - a to umím dobře pochopit, zajisté se potěší alespoň dobrým pocitem z výhry.

Pro tentokrát budu s nápovědou trochu šetřit, protože mnozí z vás jsou velmi velmi šikovní. V případě potřeby vám však rád trochu našeptám. Zajímá mě, jak se jmenuje rostlina na obrázku - stačí mi rodové, čiže první jméno. Tak hurá na to, na vaše tipy už se těším.
 
 

Reklama