...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Belgie

160 minut v Gentu

19. prosince 2010 v 12:01 | Pavel Ch.

Při poslední procházce zasněženou a předvánoční Vídní jsem slíbil, že naše další zastavení bude o něco barevnější a více
letní, vypravíme se proto společně na malý výlet do Belgie.
V její severozápadní části, v provincii Flandry se nachází stařičké, historické město Gent. Leží asi tak uprostřed cesty mezi městy Bruggy a hlavním městem země - Brusselem. Gent je půvabné, turisticky atraktivní město. Desátý díl Ottova slovníku naučného z roku 1896 představuje toto město takto: "Gent prostoupen jest sítí průplavů a vodních ramen, částečně splavných, čímž utvořeno je více než 40 ostrovů, spojených mezi sebou 42 mosty kamennými, 28 většími mosty dřevěnými a asi 200 mosty menšími, můstky i přechody. Ulice jsou velmi četné, většinou úzké a klikaté, jsou však zde i ulice nové s pěknými moderními stavbami."
P8071379.jpg

Na návštěvě skanzenu Bokrijk

26. září 2009 v 22:55 | Pavel Ch.
Nedaleko Hasseltu, největšího města belgické části regionu Limburg, se v rozlehlém přírodně krajinářském parku nachází snad nejdůležitější belgický skanzen Bokrijk. Je zde soustředěna velká sbírka historických staveb, které sem byly převezeny z různých částí Belgie. Tyto stavby jsou hezké samy o sobě, návštěva skanzenu je však zajímavá i z jiných hledisek.

Provozovatelé skanzenu Bokrijk vsadili na správnou kartu. Atmosféru zašlých časů bezvadně dokreslují postavy v dobovém oblečení, které v jednotlivých staveních vykonávají, nebo předstírají různá řemesla. Tak můžete třeba pozorovat paní, jak rozdělává oheň na otevřeném ohništi, zahradníka jak sbírá fazolové lusky, či pastýře, který mlčky pase stádo ovcí.
Bokrijk je vlídný k dospělákům a přívětivý i k dětem. Pro ně je zajímavé pozorovat hospodářská zvířata, která můžou vidět i zblízka. V jednom ze starých stavení jsou sesbírané i různé společenské i mechanické hry, se kterýma si děti hrály v minulých stoletích. A aby to bylo ještě zajímavější, všechny tyto hry si můžou děti vyzkoušet i osobně.
Pro zahradníka na cestách je nejzajímavější pozorovat, jakým směrem se vyvíjelo zahradnictví v dobách minulých. Kuchyňské zahrady byly samozřejmě nejdůležitější, nacházely se proto vždy v co nejtěsnější blízkosti stavení. Významnou roli také hrály rostliny léčivé či technické, které často plnily i trochu okrasnou funkci. Na vývoji okrasných zahrad se podílely nejvíce společensky výše postavené vrstvy, zatímco chudší lidé využívali půdu dlouhou dobu převážně k obživě.
 
 

Reklama