...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Anglie

Hampton Court Palace Flower Show

11. srpna 2009 v 17:23 | Pavel Ch.
Od 7. do 12. července 2009 se v zahradách paláce anglických králů, známého Hampton Court Palace v Londýně, konala zajímavá zahradnická akce. Byla příznačně nazvána jako Hampton Court Palace Flower Show. Organizuje ji každoročně v tomto období RHS ( Royal Horticultural Society - neboli Královská Zahradnická Společnost). Je to velká událost, která přitahuje zájemce o zahradničení z celé Velké Británie i ze zahraničí. Je to napůl výstava, napůl obrovský zahradnický supermarket. Slovní spojení "flower show" je velmi výstižné.

Jednou z atrakcí Hampton Court Palace Flower Show jsou ukázkové zahrady. Prostřednictvím různých projektů se zde prezentují různí zahradní architekti. Tyto zahrady jsou vždy velmi zajímavé a obvykle řemeslně velmi dokonalé. V některých případech ale nesou tyto zahrádky typický výstavní syndrom. V běžném životě by prostě téměř nemohly fungovat. Jako třeba tato na obrázku. Plošné výsadbě ze sazeniček zeleniny rozhodně nelze upřít originalitu, ale když si představím množství práce, spotřebovaného času v souvislosti s krátkodobostí nabízeného efektu, tak tomuto projektu nedávám v realitě naději ani v tak zahradnické zemi, jakou je Anglie.


Hampton Court Palace Flower Show bylo velkou obchodní příležitostí pro nakupující i prodávající. Byly zde k vidění i skvělé marketingové nápady. Nákupní vozíčky vyrobené ze skládacích bedýnek křižovaly celou plochu výstavního areálu ve stovkách kusů.
Kdo se nevybavil dostatkem tašek, rád si podobnou skládací a mobilní pomůcku pořídil.


Na Hampton Court Palace Flower Show bylo snad možné nakoupit všechno, co si zahrada žádá. Atraktivní byly třeba různé stánky s trvalkama, které byly často naaranžované tak dobře, že přímo vyvolávaly u zákazníků ty nejsprávnější nákupní emoce.
Zajímavé byly ovšem i samotné expozice rostlin. Některé typy rostlin by pro naší klimatické podmínky sice nebyly vhodné, ale i tak tady bylo dost těch, které by u nás klidně mohly spokojeně růst. Tady mi bylo trochu smutno, neboť mnoho druhů skvělých druhů a odrůd na našem trhu zatím zcela chybí, přitom by se jim u nás zcela určitě dařilo. Kromě jiného zde byly například k vidění i různé odrůdy plaménků zakrslého vzrůstu, výborné třeba pro pěstování v nádobách. Na obrázku je miniaturní Clematis 'Ooh La La'.
 
 

Reklama