...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Listopad 2011

Optimistické hortenzie

20. listopadu 2011 v 1:09 | Pavel Ch. |  O rostlinách
V posledním povídání jsem vás možná trochu vystrašil. Představili jsme si záludnosti pěstování asi nejznámějšího druhu hortenzie - hortenzie velkolisté. Ale také jsem slíbil, že se hortenziím ještě budeme věnovat, takže svůj slib částečně právě nyní plním. Hortenzie jsou však tak obrovskou skupinou rostlin, že i po tomto dílu se minimálně jednou k nim ještě budeme muset vrátit, to aby exkurze do tohoto rodu byla alespoň z praktického hlediska trochu užitečná. Nyní se podíváme na dva druhy, pro které se nadpis tohoto článku mimořádně hodí. Jsou to totiž velmi optimistické rostliny, které v naších podmínkách - a to i v poměrně drsných - spolehlivě rostou a každoročně bez problému kvetou. Je to hortenzie stromková - Hydrangea arborescens a hortenzie latnatá - Hydrangea paniculata. Není tak dávno doba, kdy tyto rozkošné hortenzie rozkvétaly pouze v odstínech barvy bílé. Ale i v šlechtiteství těchto dvou druhů zaznamenáváme pozitivní vývoj, takže vám chci představit jak základní sortiment, tak pár velmi vzrušujících novinek, které mohou do naších zahrad vnést zcela nový rozměr.

Na obrázku vidíme porost hortenzie stromkové, jedná se o zcela nejběžnější odrůdu 'Anabelle'. Je to spolehlivá rostlina, která bez obtíží roste a kvete v různých druzích půd, na slunečném i zastíněném stanovišti. Potřebuje jenom přiměřenou vlhkost půdy, jinak - zejména v mladém věku rychle vadne.

Proč nekvetou hortenzie?

6. listopadu 2011 v 23:51 | Pavel Ch. |  O rostlinách
Vůbec bych se nedivil, kdyby vám otázka kvetení hortenzií přišla poněkud pošetilá pro dobu vrcholícího podzimu. Kupodivu ale právě následující měsíce mohou kvetení hortenzií výrazně ovlivnit. Jestli se vaše hortenzie v roce příštím obalí bohatou násadou květů, silně závisí od řezu a kvality přezimování. Abych vás ale neuvedl v pochybnosti či omyl, musím hned zdůraznit, že tento článek se týká asi stále nejoblíbenějšího druhu, kterým je hortenzie velkolistá, neboli Hydrangea macrophylla. Rod hortenzií je poměrně bohatý a i v naších podmínkách se ještě několik dalších druhů pěstuje. U nich obvykle platí jiné zákonitosti, ale i těm se na zoubek někdy podíváme.
Tak to je ona - jistě ji všichni znáte. Právě tento půvabný keřík je častým předmětem různých diskusí, které se týkají zejména barevnosti květů a intenzity a pravidelnosti kvetení. Hortenzie velkolistá pro optimální růst potřebuje humózní, hlubokou a vlhkou - ne však příliš mokrou půdu. Také ji vyhovuje vysoká vlhkost vzduchu. Proto se u nás pěstuje obvykle v toulavém stínu listnatých stromů, nebo i v hlubším stínu. V místech, kde je stabilně vysoká vlhkost vzduchu dovede dobře růst i na slunečních lokalitách - a to zejména v případech, že tato místa nejsou příliš horká. Hortenzie velkolistá je opravdová krasavice, ale také je to trochu potvůrka, která umí nejednoho pěstitele pořádně potápit. Pokusím se vám vysvětlit, co dělat, aby jste měli naději na bohaté kvetení.

Pohledy z bezprostřední blízkosti

5. listopadu 2011 v 9:29 | Pavel Ch. |  O rostlinách
Předchozí příspěvek začínal větou "Vítejte v kouzelném světě zahrad", dnes začneme podobně - takže - vítejte v kouzelném světě rostlin. Žádné velké poučení v textu nyní nenajdete, ale podívejme se spolu na svět rostlin opravdu z bezprostřední blízkosti. Myslím, že to stojí za to, neboť svět rostlin je fascinující i v detailech. Blízké pohledy na rostliny odkrývají fascinující záhady přírodních dokonalostí, hry souměrností, barev, stínů i světel, struktur i botanického dizajnu. V některých případech zůstaneme ohromeni krásou vzácných a exotických rostlin, ale často stačí i podívat se zblízka na běžné druhy rostlin. I v takovém případě pak máme šanci spatřit kouzelné hříčky přírody i divadelní výjevy, v nichž hlavní roli hraje pomíjivá krása rostlin.

Většina okrasných rostlin se pěstuje pro zajímavost a krásu květů. Na příčkách popularity se dobře daří druhům, které můžou nabídnout velké a pestré květy. Ale i drobnokvěté druhy a odrůdy bývají často velmi krásné, jenom vyžadují od pozorovatele, aby se na chvilku zastavil a podíval se na květ opravdu zblízka. Na obrázku je květ kakostu - Geranium tuberosum.