...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Bromélie v barvách duhy

12. října 2011 v 23:50 | Pavel Ch. |  O rostlinách
Znáte bromélie ? Vsadil bych se, že některé určitě ano. Jsou to zajímavé rostliny, z nichž se něktěré pěstují jako velmi ozdobné pokojové rostliny. V této bohaté skupině rostlin ale najdeme i opravdové kuriozity či zajímavosti. A která že z bromélií je nejznámější? Typnul bych si ananas. Haló, je tu někdo, kdo by neznal ananas? Vždyť jsem to říkal, některé bromélie jsou velmi dobře známé. Jiné však tak dobře na tom nebudou. Nakoukneme proto do této skupiny rostlin a představíme si alespoň některé z nich.Jestli bychom si chtěli pohled na bromélie co nejvíce zjednodušit, můžeme je rozdělit do dvou skupin. Bromélie první skupiny označujeme jako terestrické, rostliny z druhé partie pak jako rostliny epifytní. Terestrické jsou ty druhy, které rostou na zemi jako běžné rostliny, které dobře známe od nás. Do této skupiny patří také onen již zmíněný ananas, který tvoří přízemné růžice listů. To co se jí, je pak plod této rostliny. Druhou skupinu tvoří rostliny trvale žijící přichycené na větvích stromů. Důležité je dodat, že větví se jenom drží, ale na stromech neparazitují. Zkráceně se všem takto žijícím rostlinám říká epifyty. Až na titěrné výjimky jsou všechny bromélie Američanky, převážně jižní nebo střední. Rostou převážně od Mexika až téměř napříč celou Jižní Amerikou.


Tak zatímco rostlina na levé části snímku (Vriesea amethystina) pochází z teplých deštních pralesů a je zvyklá na svoji denní dávku vlhkosti, tak rostlina vpravo (Tillandsia xerographica) pochází z polopuští Guatemaly a dlouhodobě vydrží i poměrně velké sucho. Stříbrně šedý povrch listů lépe odráží paprsky slunečního svitu, čím jsou listy dobře chráněny před velkými ztrátami vody z pletiv.


Chlupatá rostlina v levé části snímku se jmenuje Tillandsia usneoides. Je to typický epifyt rostoucí v korunách stromů. U nás se často pěstuje v botanických zahradách - většinou pověsená na větev nad jezírkem - nebo i v soukromých sbírkách. Také se občas vidí i v prodejnách s květinami. Prodává se ve svazku, samozřejmě bez květináče, protože v podstatě nemá tradiční kořeny. Jenom jakési úchyty, kterými přilne k větvím hostitelského stromu. V kultuře ji můžeme klidně přivázat tenkým provázkem. V zemích, kde roste ve volné přírodě se často sbírá a používá jako výplňový materiál pro balení křehkých maeriálů, třeba taková mexická babička když balí svým vnoučatům zavařeninu do krabice, mezírky mezi skleničkami vyplní touto rostlinkou - ať to cestou zbytečně necinká.


Neoregelia, ale i celá další řada bromélií rostoucích v korunách stromů vytváří uprostřed svých listů jakousi nádobku na vodu, která slouží jako zásobárna vody pro aktuální potřebu rostliny. A když se podíváte na tvar listů, uvidíte, že každý vytváří jakýsi žleb, který všechnu dešťovou vodu odvádí do centrální vodárny uprostřed této rostliny. Proto i při domácím pěstováním neopomene poslat vodu z času na čas i do této zásobárny. Kdyby jste se někdy dostali do tropických zemí, kde tyto rostliny rostou (já tam nikdy nebyl) vyplatí se trpělive do těchto "nádržek" občas nahlédnout. Můžete tam uvidět vzácné drobné živočichy - od hmyzu až po malé žabky - které nemůžou žít na jiném místě na světě, než uprostřed listových růžic bromélií.


V skoro nejdrsnějších podmínkách, na větrných svazích And roste tato krasavice. Může dorůst až do výšky kolem 1 m a jmenuje se Puya alpestris. Některé jiné druhy tohoto rodu mohou být dokonce ještě vyšší. Rostlina je krásná i sama o sobě, ale když rozkvetou její ocelově modré květy, je to opravdová paráda. Co říkáte? Možná vás bude také zajímat, že tato Puya patří k rostlinám relativně velmi odolným, měla by vydržet pokles teplot až ke hranici desetistupňových mrazů.S fascinujícím světem bromélií se rozloučíme pohledem na rostlinu, která má dokonce fascinující nejenom barvu, ale také jméno. Jmenuje se Fascicularia bicolor. Tato pozemní bromélie roste v pobřežních lesích Chile a vyznačuje se pevnými drátovitými listy, které musí být tak tvrdé, aby odradily býložravce od jejich konzumace. Mladé rostliny mají listy pouze šedě zelené barvy. Pohlavně dospělé rostliny se však ke konci léta vybarví do rudých barev, a to je jasné znamení, že rostlina se připravuje ke kvetení. Květy samotné však zdaleka nejsou tak nápadné, jako karmínová barva listů. Doufám, že jste se pohledem na krásné tvary i barvy bromélií trochu potěšili a dozvěděli se i něco nového. Až do dalšího setkání vám přeji hezké dny a samozřejmě se těším jak na vaše návštěvy, tak na případné komentáře. Pavel - zahradník na cestách - www.fotoflora.cz
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vlaďka Vlaďka | Web | 13. října 2011 v 6:45 | Reagovat

Ano, potěšila jsem se. Zejména Puya alpestris, ta mě dostala svými krásnými kvítky i tím, jaké podmínky snese. Mívala jsem bromélii - jednu z těch nejběžnějších. Léto trávila na zahradě a na podzim se mi po přenesení dovnitř pokaždé odměnila nádhernými růžovými květy na dlouhých převislých stopkách. Buhužel se jí tenhle způsob žití zamlouval natolik, že se mi koncem jednoho léta už ani nevešla do domu :-) Tak to bývá s většinou pokojovek, co pěstuju. Teď například řeším, kam nastěhuju svých 7 ibišků, ze kterých jsou stromky a keře. :-?

2 Monika Monika | E-mail | Web | 13. října 2011 v 9:00 | Reagovat

Dobrý den,
návštěva ve světě bromélií mě potěšila, je úžasné co všechno o nich víte. Asi si taky jednu pořídím. ;-)
Ať se daří :-)

3 Jarmila Jarmila | Web | 13. října 2011 v 10:11 | Reagovat

Také jsem se potěšila a něco nového dozvěděla. Puya je opravdu nádherná květina. Člověk žasne, kolik rozličných druhů mají bromélie.
Děkuji. :-)

4 Jarka Jarka | Web | 13. října 2011 v 10:22 | Reagovat

No jasně, že znám ananas a ode dneška dokonce už vím, že je to bromélie. ;-
To bylo moc zajímavé povídání, opravdu jsem se dozvěděla hodně nového a pokochala jsem se prima obrázky. :-) Přeji hezké, podzimní dny! :-D

5 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 13. října 2011 v 15:21 | Reagovat

Věru potěšila a škoda i když jsem babička, že nejsem ta MEXICKÁ. Totiž ta chlupatá bromelie má mé sympatie. A mám dotaz jak bych si ji koupila v květinářství- viděla jsem ji přes trám zavěšenou rostla by mě, když to tam vypadalo, že je sušená O_O Ostatní bromélie jsou ovšem také nádherné. :-)

6 helena-b helena-b | Web | 13. října 2011 v 15:28 | Reagovat

Tak jsem zase o něco moudřejší. Bromélie jsou krásné a zajímavé rostlinky. Až mi z těch názvů jde hlava kolem. Moc se mi líbí Puja ... na předposledním snímku, taková barva se hned tak v přírodě nevidí. A ananas miluju!! :-)

7 brabi brabi | Web | 13. října 2011 v 21:32 | Reagovat

Parkrát jsem si koupila nějakou Tillandsii a pokoušela jsem se ji připevnit na nějakou větev nebo do mušle a pod. Ale mám pocit, že jim u nás chybí vlhko a nepomáhá rosení. Mohl byste Pavle poradit, která z těchto bromelií by snášela celoročně normální byt s ústředním topením? Vím, že potřebují hodně světla, ale o okna je všude zase topení :-(

8 Janah Janah | Web | 13. října 2011 v 21:37 | Reagovat

Nevěděla jsem, že bromélie jsou tak hojně zastoupeny, například ta chlupatá mi nějak unikla.

Ad minulý článek/komentář - Tady opravdu zahradníci pracují v podmínkách, kdyby u nás ani psa nevyhnal.Zrovna nedávno tu pleli asi v 5°C, pršelo a foukal silný vítr. Měli tedy všichni speciální nepromokavé oblečky, ale jenom z pohledu na ně se mi udělalo zima. :-!

9 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 13. října 2011 v 23:09 | Reagovat

Dobrý večer nebo den, děkuji vám všem za váš čas i názory. Svět bromélií je opravdu velmi bohatý,mnohem bohatší než nějaký blog může vůbec pojmout.Ale mám tu dva přímé dotazy, na které se pokusím odpovědět.

[5]: Maruš . Tillandsia usneoides se opravdu dá v květinářství relativně často koupit. Pro pěstování vyžaduje rozptýlené světlo a vysokou vlhkost vzduchu. Proto se obvykle pěstuje nad vodní hladinou. V domácích podmínkách se to dá nejlépe vytvořit za pomoci květinové vitríny - což je vlastně malý pokojový skleník. Při nákupu buďte opatrná, rozeznat živou rostlinu od mrtvé není snadné, protože i ta živá vypadá poněkud nenápadně. Největší šanci k dobrému nákupu dává čerstvě dovezené zboží. Tillandsie, které v květince leží dlouhou dobu bývají na tom často dost špatně. Asi nejlepším poznávacím znakem živosti je hmatová zkouška. Živé rostliny jsou na dotek heboučké, vláčné a pružné. Naopak ty mrtvé jsou suché a v ruce se lámou. Tak nevím Maruš, jestli jsem nějak pomohl...
Otázka od Brabi také není zcela jednoduchá. Ještě za dob socialistického květinářství se relativně hojně prodávaly bromélie označované jako Cryptanthus, těm se celkem dobře dařilo v malých akváriích, skleněných koulích nebo demižónech - ty byly kdysi pro pěstování květin velmi populární, než jsme objevili jejich pravé, poctivější poslání.  Mnoho druhů, které se prodávají, dokáže vydržet v živém stavu docela dlouhou dobu. Problém je ovšem v tom, že je velmi těžké udržet je opravdu  hezké. A dovést je opětovně do kvetení bývá často ještě složitější. Ještě za studentských let jsem pěstoval výše zmíněnou Puyu - byl to ale myslím trochu jiný druh. Nikdy jsem se nedočkal květů, ale rostlina byla neskutečně odolná.Vydržela hrůzostrašné výkyvy v podmínkách i péči. Semínka jsem měl z nějaké botanické zahrady, možná by se právě tam dala sehnat. I listová růžice mi připadala hezká, vzdáleně mi připomínala aloe, samozřejmě je to jenom subjektivní přirovnání. Bez existence alespoň malého bytového skleníčku či květinové vitríny je ale pěstování bromélií doma trochu složitější. Ještě jednou děkuji za vaše návštěvy i zvědavé otázky.

10 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 15. října 2011 v 21:31 | Reagovat

[9]: Tak jsem si to také myslela, nebylo by to jednoduché. I když kdo ví, kdysi jsem byla na návštěvě a vzpomínám si měli v obýváku vitrínu a pán měl zálibu právě v těchto druzích rostlin. Tak možná kdo má zimní zahradu jako v tom filmu "Zelená karta". No to už jsem se tak trochu ponořila do snu. Každopádně krásné povídání a těším se na další. A Pavla děkuji. :-)

11 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 16. října 2011 v 6:12 | Reagovat

[10]: Děkuji Maruško za milé řádky. Filmy obvykle moc nastudované nemám, ale myslím že zrovna na kousek Zelené karty si pamatuji. Jestli se nepletu, tak právě tam byla k vidění zajímavá zimní zahrada. Ano, tak by se broméliím mělo dařit zvlášť dobře.

12 coursework for you coursework for you | E-mail | Web | 9. srpna 2012 v 22:21 | Reagovat

Very beautiful plants! I hope they can live at home?

13 informal summer wedding dresses informal summer wedding dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 15:35 | Reagovat

The new article is going to be awesome!
http://www.elsedress.org

14 tea length vintage wedding dresses tea length vintage wedding dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 12:37 | Reagovat

Sources like the one you talked about right here can be very useful to me! I'll put up a hyperlink to this web page on my blog. I'm positive my visitors will find that very useful. Massive thanks for the helpful info i found on Domain News Anyway, in my language, there will not be a lot good supply like this.
http://www.isdress.org

15 replica tag heuer watches replica tag heuer watches | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 10:59 | Reagovat

I really like to read. Hope to learn a lot and have a nice experience here! my best regards guys!
http://www.watchescan.org/Tag-Heuer.html

16 rolex replica rolex replica | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 3:58 | Reagovat

Very Interesting Information! Thank You For Thi Blog!.
http://www.begwatches.net/iwc.html

17 Linka Linka | 7. září 2017 v 12:43 | Reagovat

Zajímáte se o květiny pro okrasnou zahradu? Zde je spousta zajímavých tipů:

http://nasezahrada.com/category/okrasna-zahrada/kvetiny/

18 Tobie Tobie | 22. ledna 2018 v 10:25 | Reagovat

Okrasné traviny se budou na vaší zahradě skvěle vyjímat, jsou nenáročné a krásně dekorativní-

http://www.bambusy.cz/okrasne-traviny/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama