...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Říjen 2011

Ostrůvky zeleně

28. října 2011 v 10:32 | Pavel Ch. |  Co se nevešlo jinam

Vítejte opět v kouzelném světě zahrad. Dnes se spolu podíváme na jednu věc, ke které chovám velké sympatie, přesto všechno ji u nás vidím jen málo, možná by se dokonce dalo říct, že dokonce jenom vzácně. Jsou to ostrůvky zeleně umně zakomponované do trávníku. Aby nedošlo k omylu, nemám na mysli jednotlivě rozházené rostliny v trávníku, které jsou jak z estetického, tak z praktického hlediska spíše prohrou, než geniálním řešením. Ostrůvky zeleně jsou souvislé skupiny různých typů rostlin, které jsou součástí větší zahradní plochy - nejčastěji trávníku, nebo někdy i zpevněné či štěrkové plochy.


Foceno v Arnold Hillier Arboretum, Anglie.


Tomuto námětu se chci věnovat díky několika ne příliš optimistickým zkušenostem z mé práce. Jestli se podíváte na naše české (ale i slovenské) zahrádky, ve velké většině případů uvidíte, že tyto zahrady sice můžou být vysazeny z různých rostlin, ale často podle jednoho vzoru - výsadba kolem plotu a uprostřed trávník. Někdy v trávníku ještě bývá umístněné jezírko, často však plocha trávníku slouží jako záloha pro dětské hry či sportovní aktivity majitelů zašhrady. Minulý rok mě oslovila jedna rodina s požadavkem, že mají příliš velkou plochu trávníku k sečení a že zahrada vypadá příliš prázdná. Byla to velká pravda. Zahrada si sice žádala výraznou rekonstrukci, ale nakonec se majitelé rozhodli vše nechat při starém. Možného zásahu do zahrady se tak vylekali, že na ostrůvky zeleně, které mohly zahradu výrazně pozvednout, nakonec vůbec nedošlo. Ani v tomto, ani v několika dalších případech. Ve větině případů to byl strach ze změny, který zhatil všechny pokusy o vylepšení zahrady. Proto jsem pro každého, kdo se zaobírá řešením vlastní zahrady vybral na ukázku několik obrázků pro inspiraci, jak by mohla zahrada vypadat, kdyby se její součástí staly i nové ostrůvky zeleně.

O dubu

16. října 2011 v 7:07 | Pavel Ch. |  O rostlinách
Milý poutníku, turisto, či obyvateli z míst blízkých i vzdálených,

vítej pod mojí mohutnou korunou. Jsem dub, jeden z nejdůležitějších stromů této země. Jistě mě alespoň trochu znáš, ale dovol mi prosím představit se více. Rostu v různých zemích Evropy, ale kraje české, moravské i slezské jsou jedním z mých opravdových domovů. Ale najdeš mě na sever i na jih od těchto míst, stejně i směrem východním či západním.Jsem vznešeného rodu, uctíván v různých zemích a s láskou chráněn a obdivován mnoha národy. V cizích knihách i odborné literatuře jsem nazýván jménem Quercus , které mi přisoudili staří Římané, to jméno je však původu keltského. V překladu znamená něco jako "krásný strom". A jsem nejenom krásný, ale také silný a mohutný, pročež bývám často označován jako král lesních stromů.

Bromélie v barvách duhy

12. října 2011 v 23:50 | Pavel Ch. |  O rostlinách
Znáte bromélie ? Vsadil bych se, že některé určitě ano. Jsou to zajímavé rostliny, z nichž se něktěré pěstují jako velmi ozdobné pokojové rostliny. V této bohaté skupině rostlin ale najdeme i opravdové kuriozity či zajímavosti. A která že z bromélií je nejznámější? Typnul bych si ananas. Haló, je tu někdo, kdo by neznal ananas? Vždyť jsem to říkal, některé bromélie jsou velmi dobře známé. Jiné však tak dobře na tom nebudou. Nakoukneme proto do této skupiny rostlin a představíme si alespoň některé z nich.


Slavnosti tykví v Českých Budějovicích

8. října 2011 v 20:52 | Pavel Ch. |  Česká republika
Skoro dílem náhody jsem ocitl v sobotu 8. října v zahradním centru Ferenčík v Českých Budějovicích. Navzdory ne právě nejvlídnějšímu počasí dýchla na mě půvabná nálada podzimu podbarvená zajímavou a velmi pohlednou podívanou. Už při vjezdu na hlavní parkoviště se kolem příjezdové komunikace usmívaly zářivě oranžové plody tykví, které upozorňovaly, že v areálu zahradního centra se cosi děje. Hned za vstupem do areálu bylo všechno jasné. Zahradní centrum bylo nazdobeno do oranžova a tykve stejné barvy zářily ze všech stran. Celý víkend, až do neděle 9.10. byl (a v době psaní tohoto článku stále je) totiž zasvěcen právě těmto plodům.Madeira - první doteky

4. října 2011 v 0:26 | Pavel Ch. |  Portugalsko
Někdy se jí říká květinový ostrov, ostrov věčného jara, nebo také zelená perla Atlantiku. Její vlastní jméno zní ještě trochu více exoticky. Madeira. Leží jihozápadním směrem od hlavního města Portugalska, asi tak necelých 1000 km. Pod Portugalsko také patří, takže je vlastně vysunutou hlídkou Evropské unie ve vodách Atlantiku, ale geograficky nejblíže africkému kontinentu. Tato maličká tečka v oceánu patří k největším zahradnickým atrakcím. Vulkanické horniny a neuvěřitelně klimaticky výhodné podmínky skýtají ozajstný ráj pro celou řadu tropických, subtropických, ale i naších rostlin. Tady někde se potkává fiktivní hranice tropů se subtropickým i mírným pásmem dohromady. Proto zde dobře rostou rostliny z různých oblastí světa, někdy až v legračních kombinacích ryze tropických druhů, které se třeba pnou po kmenech naších běžných druhů stromů.


Hlavním městem Madeiry je Funchal, a zde nebo v blízkém okolí se zdržíme nejenom při dnešní, ale i dalších zastávkách na Madeiře. Funchal - mimochodem portugalský název pro fenykl - je půvabné město ležící v poměrně svažitém terénu tohoto hornatého ostrovu. A jak jinak, je to město plné zeleně, která nás ze všeho bude zajímat nejvíce.