...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Ve znamení kruhu

21. srpna 2011 v 8:32 | Pavel Ch. |  Co se nevešlo jinam
Magický obrazec kruhu vstoupil do života lidí ještě dávno před tím, než vznikly kultury prvních zahrad. V kruhu se sedělo před pravěkým ohništěm a dodnes obvykle nejlépe bývá v rodinném kruhu. Astrologická znamení nejsou seřazena ve čtverci, ale ve zvěrokruhu a olympiádu symbolizují také kruhy. V silniční dopravě využíváme na úkor jiných obrazců ponejvíce kruhový objezd, a má-li se vést diskuse rovnocenných partnerů, děje se tak nejčastěji u kulatého stolu. Hledáme li cestu z nouze, motáme se v bludném kruhu, když se pak z něj vymotáme, rádi se naopak uchýlíme do magického kruhu bezpečí. A hádejte jaké obrazce vykreslují kapky deště dopadající na klidnou vodní hladinu? Nelze se proto divit, že magická kružnice zasáhla i do zahradní tvorby.
Zahrady, ve kterých se kruhový motiv objevuje, nejsou - alespoň u nás - příliš časté. Je to možná trochu škoda, protože kružnice se dá použít na mnoho způsobů. Může se objevovat ve vegetačních prvcích, ve zpevněných plochách, ale i na zahradním nábytku, či v různých doplňkových materiálech a předmětech uměleckého charakteru. Kružnice v zahradě působí klidně a vyrovnaně. Vytyčit kruhový tvar je přitom snadnější, než tvorba jakéhokoliv jiného pravidelného obrazce. A jestli existuje i možnost dívání se na zahradu z výšky, kružnice nepochybně propůjčuje zahradnickému dílu i vysoký umělecký dojem.
Kruhový motiv je možné uplatnit na zahradě každé velikosti, ale i v tomto případě platí, že všechny kroky se musí dobře promyslet. Působivějších efektů však lze nejlépe dosáhnout v případě, že efekt kružnice se bude v rámci jedné zahrady nebo jednoho místa opakovat vícekrát. Střídání kružnic různých velikostí může být velmi efektní, ale musí být dobře naplánováno.
Velmi dobře třeba působí, pokud kruhové plochy doplňují předměty kulovitého tvaru. Můžou to být třeba keramické koule, kameny ve tvaru koule nebo různé plastiky. Tuto práci ale výborně zvládnou i stromy s kulovitou korunou, nebo na kmínku naroubované dřeviny, u kterých se kulovitý tvar koruny udržuje pravidelným řezem. Výrazný efekt vznikne i v případě, že koruny těchto dřevin budou začínat v různých výškových úrovních. Poměrně snadno je možné vytvořit také různé vodní prvky, ve kterých dominuje právě kružnice. Může to být třeba jenom malé kruhové jezírko, nebo uměle vytvořená fontána či prameniště s kruhovým motivem.

Zpevněné plochy ve tvaru kružnice vypadají báječně, bohužel ty se ale tvoří hůře nežli čtverce, obdélníky či nepravidelníky. V nabídce dlažby pro kruhové objekty náš trh trochu pokulhává za zahradnicky vyspělejším světem, ale kde není poptávka, obvykle bývá nízká i nabídka. Ale je to vlastně trochu zakletý kruh (a už jsme zase u té kružnice), protože poptávka může těžko vzniknout, když si lidé dobře neumí představit, jak zajímavé věci by mohli tvořit. A od toho jsou hlavně časopisy, televize a internet (ano, hlavně blogy, které se nemusí hnát za inzercí), aby o těchto možnostech informovali.


Kruhové objekty můžou nenápadně zapadnout do celkové kompozice zahrady, ale naopak můžou vytvořit i její nejvýraznější část. Vždy ale bude platit, že každý podobný prvek musí být vymyšlen i realizován velmi citlivě, aby v zahradě působil harmonicky.Kamenné kruhové posezení by asi v tomto rozměru bylo příliš velké pro běžnou rodinnou zahradu, hodilo by se spíše pro větší komunitu, k meditacím, společným posezením nebo do mateřského centra či na dětské hřiště. Ano, ano - už to slyším, na takové věci obvykle nebývají peníze. Možná se pletu, ale spíš mám pocit, že to ani tak nemusí být otázka peněz, jako přesvědčení a priorit. Podívejte se kolem sebe na některé megalomanské projekty, plné skla, oceli a elektronických čudlíků, na které se peníze našly.


Tato fotografie pochází ze zahradnické výstavy RHS Chelsea Flower Show a představuje moderní řešení zahrady. I do strohé a moderní zahrady se kružnice vešla a stala se v ní středem vesmíru, hlavním bodem, který na sebe přitahuje více pozornosti než rostliny samotné. Jistě, něco podobného nebudete tvořit na bramborovém poli ve Lhotě či na chalupe v Krkonoších. Ale u obchodního centra, nebo u nějaké firmy by podobná zahrada mohla vypadat docela přiměřeně.


Tak toto je model nejsnadnější, jednoduché, levné a hlavně nejméně rizikové kružnice. Prostý letničkový záhon ve tvaru kruhu poměrně často potkáváme v lépe udržovaných parcích, lázeňských areálech i botanických zahradách. Aby podobný záhon vynikl co nejlépe, musí být "usazen" ve velké ploše trávníku. Když jsem v začátku odstavce napsal, že se jedná o nejméně rizikové řešení, měl jsem tím na mysli velkou variabilitu podobného záhonu. Dá se snadno zmenšit, je-li místo na zahradě, dá se případně i zvětšit a v případě, že vás omrzí, také se snadno a bez velkých nákladů může zrušit.Myslím, že už vás trochu znám, takže se rozloučíme s obrázkem, o kterém si myslím, že by se vám mohl líbit. Je to pohled na romantické, pohodové a také lehce voňavé zákoutí. Na trochu větší zahradu by se klidně vešlo někam do pozadí, jako trochu ukryté místo pro čtení a luštění křížovek. Ale i opravdu malinkatá zahrada by snesla tento vyvýšený kruhový záhon a kolem něj pár laviček na sezení. Z mého pohledu by to bylo třeba ideální řešení zahrádky u seniorského domu s pečovatelskou službou anebo malé městské zahrádky. A ejhle - opět tu máme zahradu bez trávníku, pohodovou na odpočinek a jednoduchou na údržbu.
Možná vás napadlo položit si otázku, kde vznikly tyto fotografie? Vesměs jsou "cizineckého" původu - kružnice v naších zahradách ještě není celkem udomácněna. Ale velmi brzo vás vezmu na jednu českou zahrádku, ve které magický kruh bezpečí hraje hlavní roli.
I tentokrát se budu těšit na vaše návštěvy i na komentáře. Jistě mi prozradíte, jestli se vám z těh kruhů neroztočila hlava. A také by mě zajímalo, kterou z výše uvedených situací si dovedete představit na vaší zahradě.
Děkuji vám za trpělivost se kterou jste se snad dočetli až sem. Pavel - zahradník na cestách - www.fotoflora.cz
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 helena-b helena-b | Web | 21. srpna 2011 v 9:16 | Reagovat

Pavle, díky za pěkný článek a plně ti dávám za pravdu.  Pro mne jsou kruhy také příjemnější na pohled než jiné obrazce. Na jaře jsem absolvovala jeden kurz,kde nám  byla vysvětlena funkce mandaly. Od té doby chodím a koukám a našla jsem! Před vchodem do kostela Sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku v rámci nové dlažby vytvořili právě takovou mandalu, tedy kruh o průměru cca 5-6 m. Působí to velmi pěkně. Takže nejenom v zahraničí, ale i u nás. :-)

2 Vlaďka Vlaďka | Web | 21. srpna 2011 v 9:16 | Reagovat

Zákoutí z vašich obrázků (mimochodem dnes je vidím všechny:-) ), co by se mi v mé zahradě líbilo je několik. Líbí se mi první obrázek, ale kruhová pěšinka tam působí trochu nepřirozeně. Nádherný je most, v mé zahradě bych ho ale stěží využila. Kruhové kamenné posezení - to už jsem se vybudovat snažila. Je to spíš půlkruh kolem ohniště. Nejdřív byla představa,že se na suché zídce bude sedět. Dnes je krásně porostlá, bydlí v ní ještěrky a my sedíme na dřevěné lavičce. Jinak - kruh je na mě příliš pravidelný, ale oblé tvary v zahradě upřednostňuju. Všechny moje trvalkové záhony nejsou rohaté. Dává mi to možnost sem tam odkrojit z trávníku a přidat místo pro novou rostlinu. Vlnovka okraje záhonu se trochu posune, ale celek zůstane vyrovnaný.
A když už jsme u těch kruhů, včera jsem v lese našla hned několik míst s kruhy z rozličných hub. Škoda, že nebyl foťák po ruce. Bylo to opravdu magické.
Na závěr, všechna tahle zákoutí by se mi líbila v parcích nebo místech, kde musí člověk na něco či někoho čekat. Bylo by to příjemné posezení. Hezký den.

3 Jarka Jarka | Web | 21. srpna 2011 v 9:21 | Reagovat

Je to tak, ten poslední snímek je moc hezký, ale ještě víc, se mi líbí kamenné kruhové posezení, působí na mě tak nějak útulně a bezpečně, ale jestli mám zvolit jedničku, tak tou pro mě je ten kruhový můstek, či průhled do pokračující zahrady. ;-) Zaoblené hrany se mi líbí, ale máš pravdu, že se asi musí volit s citem, jinak opravdu hrozí zamotání hlavy. :-D  :-)

4 Jarmila Jarmila | Web | 21. srpna 2011 v 11:36 | Reagovat

Všechny zahrádky na obrázcích mají něco do sebe. Ale mě by se líbilo posezení u kávy u jezírka (třetí foto). Jen mám trochu obavy z komárů. :-D
Přeji hezký den. :-)

5 Vladislava Vladislava | 21. srpna 2011 v 22:10 | Reagovat

Mně se líbí první zahrada, jen bych vyměnila ta lehátka za něco ze dřeva, možná by to zkazilo umělecký dojem ale bylo by to víc podle mého gusta. Kruhové záhony v parcích beru,ale doma to mít nemusím. Udělat něco ve tvaru kruhu ve svahu by také bylo dost složité, co já bych dala za kousek rovinky. :-(

Zdravím, a děkuji za pěkný článek. :-)

6 Monika Monika | E-mail | Web | 22. srpna 2011 v 9:33 | Reagovat

Plastika z Chelsea, kruhový trávník, lavička do polokruhu a vyvýšený kruhový záhon - to jsou mí favorité. Díky za inspirativní článek, už se těším na další.

7 Janah Janah | Web | 22. srpna 2011 v 22:37 | Reagovat

Děkuji za tip, už vím, co mi chybí na zahradě. ;-)

Taky trochu pokoukám po kruzích tady ve Švédsku. ;-)

8 brabi brabi | Web | 23. srpna 2011 v 11:02 | Reagovat

Moc hezké. Nemám na zahradě vlastně žádný kruh, jenom různě oblé tvary záhonů, ukusuji z trávníku, když potřebuji něco dosadit. Líbí se mi veliké kulaté trsy travin. Na prvním obrázku je krásná mísa s vodou a růžemi. Už léta se dívám po něčem takovém na vyšší noze, aby to bylo jako pítko pro ptáčky právě mezi ty kopce travin :-D. Sem tam se něco kameninového prodává, ale ceny lidové na moji kapsu, tak pátrám dál.

9 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 26. srpna 2011 v 23:53 | Reagovat

Mám ráda tvar kruhů- doma kulatý stůl jsem si prosadila,miluji posezení u kulatého stolu a tak na zahradu bych volila kruhové posezení s jezírkem by ani být nemuselo.Spíše záhonek-kulatý s travinami a já bych se kochala za mírného vánku pohledem na něj :-)

10 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 27. srpna 2011 v 9:32 | Reagovat

Děkuji za vaše reakce, věřte, že mě velmi baví sledovat různé názory na stejnou věc. Je to pro mě moc zajímavé.

11 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 27. srpna 2011 v 12:57 | Reagovat

Je to nádherné... :-) Kruh na mě působí pozitivně. Nejvíc se mi líbí dlažba na třetí fotce. Ale nápadité a oku příjemné jsou všechny... :-)

12 Hanka Hanka | Web | 27. srpna 2011 v 17:09 | Reagovat

Pavle, to jsou zákoutí přímo pohádková, kybych měla možnost, nechala bych si od tebe navrhnout nebo přímo vytvořit něco podobného. :-) Jsem moc ráda, že se s námi o tuhle krásu podělíš, pro mě je to balzám. Kdybys viděl do čeho musím z okna koukat ... ???
Kruhy v zahradě vypadají nádherně, mně se, mimo jiné, moc líbí kruhový průchod.
Posílám pozdrav a přeji pohodový zbytek víkendu. :-) Hanka

13 Lenka Lenka | Web | 29. srpna 2011 v 12:39 | Reagovat

Kruhová zákoutí jsou krásná - stejně jako Váš nový kalendář Trvalky, Pavle :-), ještě jednou děkuji!
Ale..... teď mě napadá, že kruh je náročný prvek, symbolizuje nejen harmonii, ale i dokonalost. Někde by mohl působit násilně a naopak nepříjemně kontrastovat s nedokonalostí kousek vedle. Pokud si na onu dokonalost netroufáme, pak je lepší použít jakékoli jiné křivky, nebo naznačit třeba jen oblouk apod.
Hodně zajímavě na mě působí onen kruh jako dvojsocha s kruhovou dírou u obdélníkového jezírka - to je doopravdy elegantní krása, která člověka dokáže velmi oslovit.

14 Misha Misha | Web | 13. září 2011 v 10:25 | Reagovat

No tedy, kruhy, kruznice, polohruhy, kulate tvary, to se mi libi! Hlavne zadne tvrde linie :-D. V zahrade jsem si taky prosadila zahon na dekorativni rostliny se zakulacenymi krivkami.
Hezky clanek, dekuji :-)

15 Amelie Amelie | Web | 14. září 2011 v 8:32 | Reagovat

Nádherné fotky, moc se mi líbí.

16 Maruška-Fukčarinka Maruška-Fukčarinka | Web | 24. září 2011 v 18:47 | Reagovat

Koukám, koukám a nic nového :-)  O_O

17 short bridesmaid dresses short bridesmaid dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 12:21 | Reagovat

excellent points altogether, you just gained a new reader. What would you suggest in regards to your post that you made some days ago? Any positive?
http://www.elsedress.org

18 cheap prom dresses cheap prom dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 10:19 | Reagovat

Very post keep up the nice work!
http://www.isdress.org

19 replica watches replica watches | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 10:24 | Reagovat

Q. What did the the tie say to the hat?
http://www.watchescan.org

20 replica watch replica watch | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 3:09 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama