...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Můžou existovat zahrady bez trávníku?

26. července 2011 v 23:19 | Pavel Ch. |  Co se nevešlo jinam


Můžou, a samozřejmě naštěstí také existují. No, že by to bylo až tak samozřejmé, to si vlastně nemyslím. Zvláště v našem společenském prostoru je zahrada bez trávníku spíše věcí nevídanou, nebojím se říct, že pro velkou skupinu lidí téměř nepředstavitelnou. Naše zahradnická profese nás vícekrát dovedla do situace, která by si žádala vytvořit právě zahradu tohoto typu. A řeknu vám, že jsem si připadal často jako host z cizí planety, jako jakýsi nekompletní tvor, co tu hlásá takové skoro nesmysly. No nakonec za celou dobu, co tuto práci děláme, jsme nakonec realizovali pouze dvě takové zahrady, i když jich mohlo být mnohem více.Jestli vás to alespoň trochu zajímá, podíváme se na výhody i nevýhody, které tyto zahrady můžou nábídnout.Ještě jedno důležité upozornění na začátek. Nejsem odpůrcem trávníku a bez nátlaku uznávám, že na mnoha zahradách je krásný, příjemný a nenahraditelný. Ale také tvrdím, že existují situace, kdy je založení zahrady bez trávníku mnohem výhodnější. Hlavní nevýhodou trávníku na zahradě je nutnost periodické péče. Jestli se v plné vegetační době zanedbá sečení, z trávníku se stáva louka. Louka na zahradě samozřejmě není nic špatného, ale neudržovaný trávník zahradě na kráse nepřidá. Mluvíme li otevřeně o údržbě zahrady, musím na rovinu dodat, že i zahrady bez trávníku vyžadují poctivou dávku práce a údržby. Rozdíl je ale v tom, že tyto práce se dají snadněji odložit, případně zkoncentrovat do určitých období v roce. Zahradě bez trávníku není nutné věnovat péči v přesných, týdenních intervalech.


Tento snímek pochází ze zahradnické výstavy, zahrada na něm je tzv. modelová, nebo-li ukázková. Není sice prověřená opravdovým životem, ale myslím, že není důvod, aby nebyla opravdu funkční. Je to jakási malá atriová zahrádka, vytvořená ve stylu malé školní (rozuměj výukové) zahrádky. Po obvodu zahrady jsou vyvýšené zeleninové záhonky, střed zahrady je vydlážděn. Zpevněné plochy jsou v zahradách bez trávníku skoro vždy nutností. Takže jednou z jasných nevýhod zahrad bez trávníků jsou jasně vyšší pořizovací náklady.I tento snímek pochází výstavy, vždyť je také vidět, že se na této zahradě její tvůrce opravdu vyřádil. Do křivek zatočené chodníčky a navíc vyvýšený květinový záhon vyžadují značnou zručnost realizátora a pro investora také větší finanční zátěž. Ale zahrady tohoto typu můžou být pro časově vytíženého člověka velmi přijatelné. Tento styl založení je vhodný zejména pouze pro menší zahrady.


Na zahradnické výstavě se ještě chvíli zdržíme. Fotografie ukazuje malou rodinnou, spíše atriovou zahrádku, ve které by trávník musel být tak titěrný, že jeho údržba by fiktivním majitelům určitě nedělala radost. Vodní prvek není příliš rozsáhlý, ale jeho zvuková kulisa je velmi příjemná, osvěžující a ochlazující efekt cirkulující vody působí velmi příjemně. Část rostlin vysazená do vyýšených záhonů dává příslib pohodlnější údržby i pro staršího člověka.


Doufám, že vás moc nezlobím, když se stále zdržujeme na londýnském květinovém šou. Zahrada na obrázku je sice také vytvořena jenom pro pár dnů výstavy, ale je velmi inspirativní. Kamínky kolem květináčů sice působí něžně, v normálním životě by asi byly více pro zlost. Při neopatrném pohybu by jistě tančily po dlažbě jako neposlušné kapky rtuti. Jinak ale zahrada nabízí vysoký uživatelský komfort a relativně malé nároky na její následnou péči.


Tak konečně opouštíme zahradnickou výstavu londýnské čtvrti Chelsea a podíváme se na jednu opravdovou zahradu. Část, kterou sledujeme vytvořili její autoři za pomoci trvalek i vyšších keřů. Zahrada je to už podstatně větší, ale kupodivu vypadá opravdu dobře i bez zelené plochy trávníku.


A teď se podíváme ještě do jiné zahrady. Sledujeme na ní typický, tzv. anglický trvalkových záhon. Vytvořit podobný záhon vyžaduje jisté zkušenosti i poměrně bohatý a dostupný sortiment trvalek. Na druhé straně ale právě takové záhony umožňují vytváření nejrůznějších barevných kombinací. Aby ale nedošlo k omylu - ne že by podobná zahrada nežádala žádnou údržbu. Naopak trvalky je zapotřebí na začátku či konci vegetace ostříhat a záhon pročistit od nežádoucích rostlin. Dlouhou dobu ale taková směs trvalek může růst celkem bez lidského zásahu. Takový, či podobný záhon však má ještě jednu velikánskou výhodu. Dnes by se řeklo, že je ekologický. Já bych to ale formuloval ještě trochu jinak : je velmi příznivý pro život. Mezi květinami najde útočiště celá řada různých živočichů, od hmyzu, ještěrek až po drobné ptactvo. Tak tu vzniká přirozený ekosystém, jakási malá přírodní rovnováha. A kdyby podobný záhon byl někde u nás, třeba v satelitním městečku, zajisté by pro sousedy bylo příjemné poobědvat venku a nenechat se při víkendové siestě rušit zvuky motorových sekaček na trávu. Z toho vyplývá, že podobné řešení zahrady není příznivé pouze pro život, ale také pro dobré sousedksé vztahy.
Nakonec se rozloučíme pohledem do jedné české minizahrádky, kterou jsme kdysi vytvořili pro našeho zákazníka. Je to opravdu mini dvorek, takový brouček mezi zahrádkami. V tak miniaturním prostoru by se pořádná sekačka ani nestačila nadechnout k nějakému výkonu a už by si musela vydechnout a brzdit. Takže i v tomto případě vznikla jasná nutnost vytvořit zahradu bez trávníku. Navíc by učitý problém byl i s uskladněním sekačky - tadý pro ní prostě není žádné místo.
Jsme na konci, tak si udělejme malou rekapitulaci. Jestli máte málo prostoru, málo času či málo sil pro práci na zahradě, vezměte zahrádky bez trávníku na milost. Uleví se vám a bude se vám to snad nakonec líbit.
Děkuji za vaši trpělivost a přeji hezké zahradničení stejně jenom podle vašeho gusta. Pavel - zahradník na cestách: 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 graphica-girl graphica-girl | Web | 26. července 2011 v 23:24 | Reagovat

ja radšej záhradu s trávnikom! :D

2 Monika Monika | E-mail | Web | 27. července 2011 v 7:14 | Reagovat

Dobrý den Pavle,

moc mile jste mě potěšil, přichystal jste mi totiž šálek mé kávy. :-) Zahrady plné trvalek miluji. Na anglických dvorcích a malých "zazahrádkách" jdou vytvořit trvalkové záhony bez trávníku velice snadno. Ale v našich podmínkách, kdy člověk řeší běžně 2000 m2, to bohužel není moc reálné. Tedy jedině že by si někdo chtěl na takové ploše vytvořit prérijní výsadbu podobně jako to udělal Piet Oudolf např. v Pensthorpe garden nebo v Lurie garden. Do takového projektu bych se moc ráda pustila ;-)
Taky mi příjde, že (alespoň u nás na Severní Moravě) je nedostatek školek, které by vás zásobily širokým sortimentem trvalek. A když se dívám na ty krásné obrázky z Anglie, tak mně ještě napadá další věc, která je u nás nedostatková a to široký výběr kvalitních zpevněných materiálů - ty krásné cihly, nenapuštěné pražce, kamenné dlaždice O_O (a hlavně finance na ně :-?)
Ale překážky tu jsou proto aby se odstraňovaly a věřím, že i k nám brzy dorazí tato krásná "móda" a vystřídá mnohobarevné tůje a cypřiše.
A mimochodem Pavle, není ten poslední obrázek taky z Chelsea? ;-) Moc se vám ta malinká zahrádka povedla a určitě by na květinové šou neudělala ostudu.

3 mimi_tulipánová mimi_tulipánová | Web | 27. července 2011 v 8:49 | Reagovat

Nie som majiteľkou žiadnej záhrady, ale keby som bola, hoci aj úplne maličkej, chcela by som mať aj kúsok trávnika. Neviem si predstaviť, že si nemôžem pohodiť na trávu nejakú deku, prípadne položiť lehátko a ľahnúť si. Kvety milujem, ale som aj za trávnik. Na mňa tie záhrady na fotkách pôsobia veľmi umelo :-( Určite by som sa nechcela po svojej záhrade prechádzať po trojmetrovom chodníčku.

4 brabi brabi | Web | 27. července 2011 v 9:25 | Reagovat

Co článek, to názor a je to dobře. Nebylo by hezké, kdybychom měli zahrady podle jedné šablony. Já osobně preferuji taky trávník i když jsem zrovna včera nadávala, jak ho máme plný plevele. Rozložit si lehátko, nebo bazének s vodou pro děti, válecí plochu pro psa, to bych je hnala z trvalek :-D Mému oku víc lahodí spojení trávníku s keři a květinami, než jakýkoliv chodníček nebo dlažba. Ty anglické zahrady nahoře jsou pro mě příliš "divoké", ale ta poslední, česká, vypadá velmi dobře. V takové by se mi líbilo. :-)

5 Evík Evík | Web | 27. července 2011 v 13:00 | Reagovat

Já sice taky mám ráda trávník, ale kdybych měla bydlení jen třeba s nějakým betonovým dvorkem, tak si dovedu něco takového představit..líbí se mi to moc ;-)

6 Vlaďka Vlaďka | Web | 27. července 2011 v 13:39 | Reagovat

Takováhle zahrada je můj sen. Žádný trávník, jen cestičky mezi kvetoucími keři a květinami. Pomaloučku, polehoučku k tomu alespoň v části zahrady spěju. Rozšiřuji záhony a ukrajuji trávník. Je to ale pěkná dřina a ne všechno pak roste, jak by si člověk představoval. K tomu překrásnému hornímu obrázku to má daleko. Když si ale mám vybrat mezi motyčkou a sekačkou, vyberu si raději motyčku. :-D

7 helena-b helena-b | Web | 27. července 2011 v 16:24 | Reagovat

Brouček mezi zahrádkami je mi velmi sympatický a je na něj pěkný pohled. Dílo se vám určitě víc než podařilo! Takovou zahrádku si člověk alespoň užije. Díky, Pavle, za pěkné a poučné čtení. :-)

8 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 28. července 2011 v 7:36 | Reagovat

Všem přeji krásný den. Zdá se, že  téma "zahrady bez trávníku" je možná trošičku kontroverzní. Ale je přirozené a myslím, že i správné, že každý má svůj názor za kterým si stojí. Chci jenom zopakovat, že cílem tohoto článečku bylo upozornit i na jiné možnosti, než běžně užíváme.
A mimochodem, abych nezapomněl, děkuji Helenko, Vlaďko, Evíku,brabi, mimi i graphice-girl(jejda, to vůbec neumím skloňovat) že jste si našli chvíli pro komentář. A také díky za pochvalu posledního obrázku.

Vynechal jsem Moniku, ale hned to musím napravit, protože na její komentář musím zareagovat samostatně. V první řadě Moniko také moc děkuji. Jistě máte velkou pravdu ve všech bodech Vašeho komentáře. Co se týká těch velkých zahrad, zatím to opravdu je u nás tak, jak říkáte. Při určitých plochách je trávník (skoro!!) nutností. A také bohužel platí i to, že se některé materiály i rostliny u nás stále nedají běžně koupit. Musíme to řešit všelijak a často je to velmi obtížné. Ale jestli vznikne zájem naších zákazníků o trochu jiné pojetí zahrad než, je jenom model: "tuje, cypřišek, tuje, bazén", tak věřím, že i tyto nesnáze se budou řešit stále lépe a lépe. A díky za povzbuzující komentář k poslednímu obrázku!

9 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 29. července 2011 v 13:45 | Reagovat

Tak to já raději zahradu bez trávníku... :-) Všechny ty sekačky, které kolem řvou..a sekáči bývají ranní ptáčata...A jak je vidět, i bez trávníků může být zahrada překrásná... :-)

10 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 30. července 2011 v 22:01 | Reagovat

Všechny zahrady mají svůj půvab.Kdo má trávník a větší plochu je vděčen za sekačku,jinak by se udřel.To je také náš případ.Takovou mini tu poslední tak tu bych brala a k tomu malou chatičku.To by bylo rozkošné si tak posedět ráno u kafíčka a nebo velkou s trávníkem a se zahradníkem :-)  :-P

11 Hanka Hanka | Web | 1. srpna 2011 v 18:11 | Reagovat

Zahrady bez trávníků na tvých fotkách jsou nádherné. :-) V Anglii si umí se zahradami dobře poradit. Kvůli sekačkám a celkové údržbě bych takové řešení uvítala, ale tam, kde jsou děti, je určitě lepší mít na zahradě trávník. :-)

12 Vladislava Vladislava | 12. srpna 2011 v 11:14 | Reagovat

No, zahrady v UK jsou různé, sama jsem tam nebyla, kamarádka tam má dceru, když je u ní na návštěvě, tak fotí co může.
Jinak malé zahrádky bez trávníku jsou krásné a ůčelné, ale kdyby mi někdo poradil co s 1ha byla bych šťastná :-D
Pavle vámi udělanou zahrádku jsem už asi někde viděla, ale nevspomenu si, trvalkám fandím a vašemu pohledu na zahradničení také. :-)

13 zahradniknacestach zahradniknacestach | 12. srpna 2011 v 15:22 | Reagovat

[12]: Dobrý den paní Vladislavo, děkuji za milá slova, vážím si jich. Zahrádka, o které mluvíte byla publikována i v tisku, takže je možné, že Vám je povědomá.
Máte pravdu v tom, že na jednom hektaru by  asi bylo asi složité a drahé vytvořit  zahradu bez trávníku, o tom není pochyb. Plocha jednoho ha opravdu není zanedbatelná. Já bych po ní docela toužil,ale věřím, že pro běžného člověka je to více závazek než radost. I tak ale moc děkuji za váš komentář.

14 SV SV | 13. srpna 2011 v 20:39 | Reagovat

ahoj, krásne fotky, aj záhrady. my v záhrade máme niečo, čo som prehlásila za trávnik, ale myslím, že zahradníka odborníka by z toho asi kleplo ;-)

15 Vladislava Vladislava | 14. srpna 2011 v 21:44 | Reagovat

[13]:
Dobrý večer Pavle, ani nevíte jak mně potěšila odpověď, my náš pozemek udružejeme podobně jak je zvykem v UK, kolem domu trochu "okrasy" a na zbytku se pasou ovce :-D

Prosím, příště už bez "paní" :-)

16 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 15. srpna 2011 v 5:32 | Reagovat

Ahoj(14) SV, myslím, že zahradníkovi odborníkovi může být skoro jedno, co u koho roste. Důležité je, aby se to líbilo vám a aby Vám bylo na zahrádce dobře.A z různých zahrádek vím, že kvalita trávníku ještě neznamená jistotu rodinného štěstí. Díky za komentář.

Dobrý den Vlaďko,
to je nejlepší řešení, tam kde je prostor, ovečky opravdu patří. A v podstatě je to také okrasa. A tu "paní" si teda příště odpustím. Děkuji.

17 Vladislava Vladislava | 16. srpna 2011 v 21:48 | Reagovat

Kdo hledá, najde! A já jsem našla článek s fotkami,o té malé zahrádce( poslední fotka), tehdy mně to zaujalo, protože moje jedna část předzahrádky má právě 1 ar, trávník tam je minimálně. Tak jsem porovnávala.
Opravdu se Vám to povedlo.
Mimochodem jsem si přečetla Vaše starší články o půdopokryvných rostlinách. Já právě sbírám rostliny na takovou malou zahrádku) max 5 arů.)něco ve stylu anglických květinových záhonů.
Krásnější žívot s květnami :-)

18 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 18. srpna 2011 v 13:51 | Reagovat

[17]: Milá Vladislavo,
děkuji za Váš velmi milý příspěvek i hezká slova. Půdopokryvné rostliny jsou mi velmi blízké, protože jejich možnosti jsou mimořádně bohaté. Navíc výborně nahradí různé neživé mulčovací materiály. Myslím, že tím že sbíráte rostliny na Vaši zahrádku, jste se dala správným směrem. Je to ten nejlepší postup - nejdříve si shromáždit rostliny a potom teprve  definitivně vysazovat podle předem promyšleného konceptu. Ne živelně nakupovat a vysazovat hlava nehlava. Moc vám fandím, ať se dílo nakonec povede.

19 plus size bridesmaid dress plus size bridesmaid dress | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 13:23 | Reagovat

I have a awesome sense of humor and I enjoy laughing the wacky of her jokes.
http://www.elsedress.org

20 informal beach wedding dresses informal beach wedding dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 12:07 | Reagovat

I was just searching the whole www for exactly this information. I thank you for your article this search has come to an end now. You wrote the post in a very understandable way. So I like to say thanks and add your blog to my favorites just now. Enjoy the daytime
http://www.isdress.org

21 tag watch replica tag watch replica | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 4:33 | Reagovat
22 Petra Petra | E-mail | 12. června 2015 v 20:24 | Reagovat

Řeším také, co s předzahrádkou u bytu, o rozloze 28 m. Navíc bude mít 3,5 m x 8 m, tedy nudlička. Řešení trvalek a kamínků, ostrůvku se mi líbí, hezké by bylo zakomponovoat potůček, jezírko, dlážděné zákoutí pro lehátko. Ten trávník bych viděla jako z chytré Horákyně:  jako další maličký okrasný záhonek, třeba nepravidelného tvaru max 2x1 m. Ten by se dal stříhat i aku nůžkami na plot. Až se mi dostaví byt, nejspíš se na vás obrátím. ;-)

23 Dilka Dilka | 25. března 2016 v 8:58 | Reagovat

Různé okrasné traviny a informace o nich:

http://www.bambusy.cz/okrasne-traviny/

24 Dorothyquida Dorothyquida | E-mail | 18. července 2017 v 21:48 | Reagovat

Revolutional update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captchas recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170718

25 AntoshkaLed AntoshkaLed | E-mail | Web | 26. července 2017 v 6:54 | Reagovat

good morning!

Best resume and cover letters templates.

https://www.etsy.com/shop/ResumeX - Download resume templates in Word DOC with high print quality and creative formats, build a professional cv and get your dream job.

These docs editable templates made by professionals who realize what recruiters look for.

How to start?

STEP 1: Content. Start by putting together the content of your resume. Bring into focus work experience, summary of achievements, keywords and any other important info that makes a powerful resume. http://www.rawresume.com/ - “How to Write a Great CV”  will take you through the whole process step by step.

STEP 2: Format chronological, functional or combination. Make sure you present your career in the style that highlights your experience, education, and skills the best thinkable way. See  https://www.jmu.edu/cap/students/jobintern/resumes/format.shtml - “Choosing a Format” Guide by James Madison University  to decide which looks is the best for you.

STEP 3: Appearance.  https://www.etsy.com/shop/ResumeX -  Find the most beneficent template to ‘dress up’ your content. This shop has different templates to choose from.

Bye!

26 Michaylapageoume Michaylapageoume | E-mail | Web | 5. září 2017 v 16:57 | Reagovat
27 MichlAnike MichlAnike | E-mail | 11. září 2017 v 1:59 | Reagovat

Дома есть интернет, продайте часть своего трафика и получи деньги через 15 - 20 мин!<a href=http://link21.info/cyqfo>Подробнее....</a>

28 AgustinMab AgustinMab | E-mail | Web | 11. září 2017 v 21:33 | Reagovat

cbd oil for cancer patients reviews of cbd oil for anxiety <a href=http://tinyurl.com/y7tt7t28>cbd oil benefits for cancer</a> cbd oil benefits uses

cbd oil for dogs dosage for pain cbd oil for sale in california <a href="https://www.kiwibox.com/lenore3hof789/blog/entry/141393663/cancer-illness-lymph-nodes-cancer/">cbd oil benefits and side effects</a> cbd oil for cancer treatment

29 Avito321bath Avito321bath | E-mail | 29. září 2017 v 3:25 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Здравствуйте, дорогие друзья!</b>

Всегда рады предоставить Всем вам сервис по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам нужны конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если требуется залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

как вывести деньги с авито кошелька
сколько денег вложено в авито
способ пополнения кошелька на авито
можно ли разблокировать аккаунт на авито
аккаунты на авито с одним номером

30 AlysonZms AlysonZms | E-mail | Web | 18. října 2017 v 13:57 | Reagovat
31 jurik jurik | 19. října 2017 v 11:18 | Reagovat

Mnoho zajímavých článků a tipů na to, jak se starat o trávník:

http://nasezahrada.com/category/okrasna-zahrada/travnik/

32 CharlesTor CharlesTor | E-mail | Web | 23. října 2017 v 16:02 | Reagovat

Thesis Writing Service - EssayErudite.com

If you look for a trustworthy <a href=https://essayerudite.com/thesis-writing-service/>thesis writing service</a> and want to benefit from a higher grade, your editors, proofreaders, and instructors are here to lend you a hand.
Some students afraid of hiring professional writers due to ethical issues. As a result, they fail the course due to various reasons not able to defend their degree.
You should note that there is nothing wrong with opting for a <a href="https://essayerudite.com/thesis-writing-service/" />thesis writing service</a>. EssayErudite is certainly the best place for that.

Thesis Writing Service https://essayerudite.com/thesis-writing-service/

33 LarryGaH LarryGaH | E-mail | Web | 26. října 2017 v 22:40 | Reagovat

http://aep.by/component/k2/itemlist/user/34292  смотреть кино мстители   2016 русском смотреть полный фильм  http://www.gualumniassociation.eu/component/k2/itemlist/user/56967

34 BethanyGux BethanyGux | 29. října 2017 v 15:03 | Reagovat

Oh Lord. I don't know what to do as I have loads of work to do next week summer. Plus the university exams are approaching, it will be a disaster. I am already panicking maybe I should <a href=https://cloud.gonitro.com/doc/1533322268/v/1533322269>source</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

35 Dads Dads | 4. prosince 2017 v 9:20 | Reagovat

Zvládáte péči o trávník? Přečtěte si o tom, jak se o takový trávník správně starat:

http://nasezahrada.com/category/okrasna-zahrada/travnik/

36 Ricutitly Ricutitly | E-mail | Web | 6. prosince 2018 v 16:02 | Reagovat

zyrtec allergy coupon can acne cause swollen lymph nodes under chin <a href=http://these-natural-health.blogspot.com/2018/12/if-you-learn-about-transdermal.html>clinical allergy specialist</a> causes of severe joint pain and fatigue

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama