...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Červenec 2011

Kalendář pro rok 2012 je na světe!

31. července 2011 v 14:42 | Pavel Ch. |  Kalendář
Tak už je to konečně tady, i když se vám možná bude zdát, že je brzo. S radostí oznamujeme, že se právě na svět vyklubal náš další zahradnický kalendář, tentokrát věnovaný trvalkám. Bylo s ním celkem hodně práce, ale naštěstí přišel na svět v pozitivním očekávání, bez porodních komplikací a hlavně do pozitivní rodiny všech zahradnických nadšenců, přívrženců i profesionálů. Dovolte prosím malé nakouknutí do rodného listu. Kalendář Trvalky 2012 se právě představuje.
Můžou existovat zahrady bez trávníku?

26. července 2011 v 23:19 | Pavel Ch. |  Co se nevešlo jinam


Můžou, a samozřejmě naštěstí také existují. No, že by to bylo až tak samozřejmé, to si vlastně nemyslím. Zvláště v našem společenském prostoru je zahrada bez trávníku spíše věcí nevídanou, nebojím se říct, že pro velkou skupinu lidí téměř nepředstavitelnou. Naše zahradnická profese nás vícekrát dovedla do situace, která by si žádala vytvořit právě zahradu tohoto typu. A řeknu vám, že jsem si připadal často jako host z cizí planety, jako jakýsi nekompletní tvor, co tu hlásá takové skoro nesmysly. No nakonec za celou dobu, co tuto práci děláme, jsme nakonec realizovali pouze dvě takové zahrady, i když jich mohlo být mnohem více.Jestli vás to alespoň trochu zajímá, podíváme se na výhody i nevýhody, které tyto zahrady můžou nábídnout.


Pocta bílým hortenziím

21. července 2011 v 23:54 | Pavel Ch. |  Zahradník v montérkách
Doba prázdnin patří cestování ještě o něco více než celý běžný rok. Občas vás zvu na cesty po zajímavých zahradách, tentokrát se ale podíváme po delší době opět do Třeboně, kde už jsme spolu párkrát byli. Tenkrát jsme sledovali vývoj a změny trvalkového záhonu v parčíku u Tylova domku. Nyní se podíváme téměř na stejné místo, záhon, který si představíme teď se nachází jenom pár metrů od výsadby trvalek. Návštěva tohoto místa má jeden velmi pozitivní náboj - dává velkou naději netrpělivým. Jak to myslím? Je to jednoduché. Na silný efekt čerstvě vysazených stromů či keřů se nemusí vždy čekat nepřiměřeně dlouho. Chce to jenom dvě důležité věci - vzít velmi vážně přípravu půdy a zvolit správný sortiment rostlin. Tak se třeba podívejte co zvládnou některé rostliny za 15 měsíců od výsadby.


Modrá zahradě svědčí

6. července 2011 v 0:45 | Pavel Ch. |  Co se nevešlo jinam

Některé barvy jsou v přírodě zastoupené velmi bohatě, ale najdou se i takové, které patří k těm vzácnějším. S modrou barvou je to trochu rozporuplné. Čisté nebe, stejně jako plochy oceánů sice působí modře, ale je to jenom dobrý optický klam.Pomineme-li modrý koupací bazén usazený do trávníku, musíme uznat, že s modrou barvou se v zahradě nepotkáváme příliš často. Některé květy se sice chlubí modrými tóny, dokonce modrou barvu objevíme občas i na plodech některých dřevin. K tradičním nositelům modrých odstínů patří pomněnky, zvonky, některé odrůdy modrých hortenzií či půvabné kakosty a vznešené kosatce. I plaménky se pyšní velkou nabídkou modrých odstínů. Některé rostliny jsou však také často modré, a přece na ně někdy zapomínáme. Třeba takové Delphinum - no není to modrá, která stojí za to?


Zahrada u zámku Drummond

3. července 2011 v 23:28 | Pavel Ch. |  Skotsko
Od konce května jsme se spolu nestihli vydat na žádnou zajímavou zahradnickou cestu. Je čas to trochu napravit, takže jsem se rozhodl, že vás vezmu na krátký výlet za jedním půvabným zahradnickým cílem. Vydáme se na poměrně dlouhou cestu, neboť náš cíl leží až v srdci divoké skotské krajiny. Nedaleko od města Crieff, najdeme jednu z nejpozoruhodnějších formálních zahrad Velké Británie. Nachází se na přilehlých pozemcích u zámku Drummond, staré historické stavby z konce 15. století. Navzdory velké vzdálenosti nebudete potřebovat žádné velké prostředky, ani moc času. Jenom si udělejte pohodlíčko, právě vyrážíme.