...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Rekonstrukce zahrady

3. června 2011 v 2:48 | Pavel Ch. |  Zahradník v montérkách
Jestli tento blog navštěvujete pravidelně, jistě jste si stihli všimnout, že s nástupem jarního počasí poklesla četnost mých příspěvků. Marná sláva, jaro je za rok jenom jednou a tuto dobu musíme věnovat opravdové fyzické práci na zahradách zákazníků, takže pro práci u monitoru počítače chybí často čas i síla. Ale abych vám milé dámy či pánové nechal nakouknout trošku pod prsty naší práce, rozhodl jsem se ukázat vám průběh jedné rekonstrukce zahrady. Je k tomu správný čas, neboť ve chvíli, kdy tvořím tento příspěvěk, uplynul téměř přesně rok od doby, kdy tato zahrada prošla radikální změnou. Jestli vás to zajímá, udělejte si pohodlí a podívejte se, jak se to všechno stalo.


Poprvé jsme zahradu navštívili v poslední dekádě března roku 2010. Její vzhled nebyl příliš optimistický, ale to bylo také dané roční dobou. V tomto období "spící rostliny" obvykle nemůžou ani vypadat příliš jinak. I přesto ale bylo vidět, že kompozice rostlin na zahradě nepůsobí příliš dobrým dojmem. Na první pohled bylo ale zřejmé, že přání majitelů rekonstruovat zahradu je zcela oprávněné.


Tento pohled nás čekal při první návštěvě. Stav vegetace nebyl právě nejlepší, zato ostatní prvky v zahradě působily velmi přesvědčivě. Mám tím na mysli celkovou kompozici záhonů, zahradní chodník, sezení i umístnění krbu. Na první pohled bylo zřejmé, že rekonstrukce zahrady bude spočívat pouze ve výměně rostlin za nové. Vše ostatní mělo hlavu a patu, takže nejdůležitější prvky drobné zahradní archutektury mohly zůstat zcela beze změn.


Pohled na jednotlivé záhony prozrazoval, že úzká, ale dlouhá rodinná zahrada byla vysazena především z listnatých keřů. Obvod zahrady tvořil živý tujový plot, který byl z jedné strany relativně ve velmi dobrém stavu, z druhé strany (na obrázku není vidět) byl kvůli zastíněnému místu v některých částech o poznání slabší. Listnaté keře však dlouhou dobu rostly bez větších zásahů, takže na pohled působily neupraveně a v poměru k velikosti zahrady také příliš mohutně. Po ukončení návštěvy nastalo období plánování, přemýšlení a konzultací s majiteli této rodinné zahrady.


Poslední návštěva před začátkem vlastní rekonstrukce proběhla v červnu 2010. "Obživlé" keře s čerstvě vyrostlým listím se opravdu ukázaly pro dané místo jako příliš mohutné a nevhodné pro příjemný vzhled této zahrady.


V přední, téměř nejdůležitější části zahrady u terasy rostla především směs pivoněk, mochen a okrasných travin. Od doby založení zahrady se na místě velmi změnily světelné poměry ( blízké stromy narostly a začly dávat více stínu), takže většině rostlin se na místě přestalo líbit a nevypadaly příliš nadšeně a spokojeně.

Nastala doba těžkých rozhodnutí, ale nabízelo se jenom jediné řešení - celý záhon (a nakonec i ovšechny ostatní) zcela předělat a nevhodné rostliny vyjmout a nahradit jinými. Základní pointa byla v tom, že půvabné linie zahrady bylo zapotřebí zvýraznit a provzdušnit. Kvůli velkým keřům (v levé zadní části snímku) nebylo vidět do vzdálenější části zahrady, čím sice získala trochu tajemnou, ale také trochu strašidelnou atmoféru. Radikální řešení všechny - nebo téměř všechny rostliny vybrat a nahradit jinými bylo sice smutné, ale důležité.


Díváme se společně na místo, které bylo vidět i na předešlých dvou fotografiích. Až na stálezelený brslen zůstal záhon celkem prázdný. Poměrně velkou část rostlin se povedlo zachránit, ty odešly na jiné zahrady k přátelům a známým. Čistě připravené záhony čekají na své nové obyvatele. Záhony jsou připraveny k výsadbě.


Tak - a je hotovo. Dominantou záhonu u terasy je letitý javor dlaňolistý - Acer palmatum 'Dissectum garnet'. Společnost mu dělají jarmanky, hosty, kapradiny a pomněnkovce, vysazené kolem skupiny kamenů. Rostliny jsou ale velmi mladé, takže záhon ještě neposkytuje ten pravý efekt.


Pohled na stejný záhon po necelém roce je přeci jenom trochu optimističtější. Trvalky se rozjely do své typické krásy a nebýt slimáků a plžů, mohl být pohled na záhon ještě trochu veselejší.


Na dalším záhoně "vyrostly" tři kovové konstrukce pro popínavé rostliny. Kromě jediného keře hortenzie latnaté rostou na záhoně samé trvalky, také tři odrůdy plaménků v růžově fialových odstínech. Fotografie vznikla při ukončení prací na konci července 2010.
Obě fotografie ukazují stejný záhon necelý rok po výsadbě. Tyto snímky vznikly začátkem června 2011. Na konstrukcích se objevují první květy plaménků. Na záhoně rozkvétají jarmanky a růžová soukvětí půvabného a dobře se rozrůstajícího rdesna Polygonum bistorta 'Superba'.


Poslední snímek ukazuje celkový pohled na zrekonstruovanou zahradu necelý rok po ukončení prací. Zahrada se stala více průsvitnou a je vidět téměř až na její konec. Odstranění většiny původních rostlin bylo sice smutnou etapou rekonstrukce, ale zdá se, že zahradě velmi prospělo.
Děkuji vám za trpělivost, přeji krásné pozdně jarní dny plné inspirace, ale také odvahy k případným radikálním změnám na vaších zahradách. Těším se na vaše návštěvy i případné komtáře. Pavel - zahradník na cestách.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vlaďka Vlaďka | Web | 3. června 2011 v 6:38 | Reagovat

Rekonstrukce se povedla :-), líbí se mi hlavně to místo s javorem. Miluji tuhle barvu listí a moc by se mi líbil takový pohled z terasy. Kdysi jsem ho měla ve své zahradě také. Pěstovala jsem ho od malé dvaceticentimetrové sazeničky. Když už byl konečně narostlý tak, že dělal parádu, najednou jakoby ho ranilo. Odešel během krátké doby a nic ho nezachránilo. Od té doby už se rostliny tohodle rázu bojím vysazovat a sázím raději na jistotu.
Majitelům zahrady přeji příjemná posezení v zahradě a vám spokojené majitele zahrad. Hezký den! :-)

2 Jarka Jarka | Web | 3. června 2011 v 8:53 | Reagovat

Zahrada krásně prokoukla, prosvětlila se a omladila, krásně se teď do ní dívá a moc hezké musí být posezení u venkovního stolku, při dobré kávě, nebo čaji. Práce se podařila, zahrádka je radost pohledět! :-D  ;-)

3 helena-b helena-b | Web | 3. června 2011 v 12:51 | Reagovat

Změna zahradě moc prospěla. Výsledek stojí za tu dřinu i lítost nad likvidací původních rostlin. Majitelé musí být spokojeni. Také si myslím, že svěřit zařizování okrasné zahrady odborníkovi se určitě vyplatí. Tím nechci lichotit, ale říkám to z vlastní třicetileté zkušenosti amatérského zahradničení, kdy jsme byli mnohokrát překvapeni, co rostlinky dokážou, když se vysází neuváženě. Díky za pěknou reportáž a těším se na další. :-)

4 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 3. června 2011 v 21:43 | Reagovat

Špatné osázení zahrady či jiného prostoru je dá se říci velké neštěstí.Všichni,ale nejsou nakloněni zahradním architektům a tak takový článek či reportáž pomůže lidem jít správným směrem :-)Tato zahrada měla štěstí na odborníka jenž si zaslouží pochvalu.Samozřejmě i majitele zahrady chválím,že se dali správným směrem :-)

5 brabi brabi | Web | 4. června 2011 v 20:23 | Reagovat

Tentokrát jste trefil Pavle můj hřebík přímo na hlavičku. Tohle mne baví nejvíc, renovovat v zahradě :-)Povedlo se vám to skvěle, vypadá to moc dobře.

6 Monika Monika | E-mail | Web | 6. června 2011 v 10:37 | Reagovat

Dobrý den, moc se mi líbí vaše zahrady plné voňavých kvetoucích trvalek.
Myslím že Češi na tyto krásky na nějaký čas pozapomněli, protože jsou zaslepení výhodnou nabídkou konifer všech možných barev, tvarů a velikostí. Chtějí mít zahradu hned hotovou, nejlépe sterilní, aby nikde nic neopadávalo na krásně střižený trávník. Zapomněli jaké to je obdivovat postupně vykvétající kvítky, které si ledabyle přerůstají přes sebe a nikdo jim v tom nebrání, pozorovat motýly a včely - které na tůjích nenajdete.
Vaše proměna zahrady se mi moc líbí, už předtím byla pěkně vystavěna, vy jste ji jen ušit ty správné šaty na míru.  :-)
Děkuji za všechny vaše články a moc se těším na další

7 Hanka Hanka | Web | 7. června 2011 v 18:58 | Reagovat

Pavle, to je opravdu úžasná změna. Taková rekonstrukce představuje hodně dřiny, ale výsledek stojí za to! :-) Pro tuhle práci musí mít člověk cit, jinak to může dost špatně dopadnout, jak píše Maruš-Fukčarinka. :-)

8 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 7. června 2011 v 23:03 | Reagovat

Děkuji vám opět za vaše návštěvy i samé pozitivní reakce. Na problémy s javory, o kterých psala paní Vlaďka (1) se musíme asi psychicky připravit. Japonské javory trpí na několik houbových nemocí, z nichž je jedna velmi nebezpečná. Způsobuje ucpávání cévních svazků a rychlý konec rostliny. Léčí se provádí těžko nebo nefunguje  vůbec.Pomáhají nejlépe preventivní metody - co nejméně do rostliny zasahovat. V případě nutnosti by se mělo používat čisté a lihem vydezinfikované nářadí.

Také chci zareagovat na opakující se komentář, že to musela být dřina, tuto zahrádku obnovit. Chci k tomu jenom dodat, že to vůbec nebylo tak hrozné. Nejtěžší na celé rekonstrukci bylo asi rozhodování o odstranění velké části rostlin ze zahrady. Proto největší obdiv patří majitelům zahrady, kteří toto rozhodnutí statečně učinili. Vše ostatní bylo už jenom hraní s rostlinami a půdou. I tak ale ale děkuji za vaše ocenění.

Závěrem chci na blogu poprvé přivítat Moniku, která mnoho věcí dnešní doby komentuje přesně tak, jak to cítím i já.Velmi trefně jste Moniko řekla, že mnoha lidem chybí trpělivost, kterou pak nahrazují touhou po rychlém, ale sterilním efektu. Díky za tento příspěvek.

Ještě jednou vám všem děkuji a věřím, že vám v blízké době budu moct nabídnout opět něco zajímavého ke čtení.

9 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 9. června 2011 v 11:56 | Reagovat

Klobouk dolů - nádherná zahrada! :-) ...

10 Radka Radka | 12. června 2011 v 9:57 | Reagovat

je hodně poučné, vidět, kolik úsilí, času a čekání dá renovace zahrady. Mě by to opravdu nebavilo ani za hodně peněz. Ani vymýšlet, natož pak dělat. Proto nahlas a s úklonou obdivuji všechny lidské zahradomilce, že tuhle těžkou, leč krásnou práci dělají, protože z ní čerpáme i my, nemilovníci dřiny v hlíně. ;-)  :-D . Děkujeme

11 short bridal dresses short bridal dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 15:19 | Reagovat

Thank you for this blog. Thats all I can say. You most definitely have made this blog into something thats eye opening and important. You clearly know so much about the subject, youve covered so many bases. Great stuff from this part of the internet. Again, thank you for this blog.
http://www.elsedress.org

12 plus sizes cocktail dresses plus sizes cocktail dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 11:56 | Reagovat

great blog! keep up the great work
http://www.isdress.org

13 fake tag watch fake tag watch | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 10:05 | Reagovat

A. The baby, because he's a little Bigger!
http://www.watchescan.org/Tag-Heuer.html

14 Kavka Kavka | E-mail | Web | 27. listopadu 2014 v 15:30 | Reagovat

Pro mě by bylo drahé nechat na zahradě neustále zapnuté světlo, tak jsem tam pořídil LED osvětlení, díky kterému spotřebu už řešit nemusím

15 Marika Marika | 2. června 2017 v 8:30 | Reagovat

Skládací stoly a židle na zahradu..vytvořte pohodové posezení snadno a rychle-

https://www.ekovovyroba.cz/pivni-sety-skladaci/

16 Tudorek Tudorek | 24. srpna 2017 v 10:08 | Reagovat

Venkovní svítidla různých typů, včetně stylových a dekorativních:

https://www.inov.cz/venkovni-svitidla/

17 Relic Relic | 27. listopadu 2017 v 8:21 | Reagovat

Okrasné traviny mohou vaši zahradu hodně obohatit..skvělé je, že nevyžadují tolik péče a při tom budou zdobit dlouho-

http://www.bambusy.cz/okrasne-traviny/

18 Lulas Lulas | 6. dubna 2018 v 11:19 | Reagovat

Krásné dřevěné doplňky od Drdlíka jsou uměleckými díly, které se budou na každé zahradě vyjímat:

https://zahradnisoupravy.weebly.com/d345ev283neacute-dopl328ky.html

19 uzoyumwadnow uzoyumwadnow | E-mail | 24. července 2018 v 3:03 | Reagovat

http:/// - .ankor <a href="http:///">.ankor</a>

20 lajko lajko | 8. srpna 2018 v 8:32 | Reagovat

potřebujete pomoci s čímkoliv na zahradě? hodinový mnanžel zvládně i tohle:

http://hodinovy-manzel-praha.eu/zahrada/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama