...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Pozvánka na Borůvkobraní v Borovanech

28. června 2011 v 23:25 | Pavel Ch. |  Zahradní borůvky
Když je řeč o cestách, obvykle vám tady vyprávím, kde jsem byl, co jsem tam viděl a co mě tam nadchlo. Dnes to uděláme trochu obráceně, pozvu na cesty já vás. V Borovanech nedaleko Českých Budějovic se bude opět už velmi brzo konat tradiční "Borůvkobraní". 9.a 10. července čeká na místní obyvatele i širokou turistickou veřejnost krásná a milá akce. Najednou se všechno změní a celé dva dny zaplní Borovany malé šťavnaté plody borůvek, které se pro tento čas stanou středem světa, ne-li vesmíru. Celý kulturní program se bude nést v duchu borůvkových chutí, vůní i barev. V Borovanech se bude soutěžit, jíst, spívat i tvořit. Hlavní roli bude hrát borůvka - představí se snad všech formách, vůních i chuťových variacích. Součástí borůvkového jarmarku bude i prodej sazenic tzv. kanadských borůvek.

Prodej zahradních borůvek patří už tradičně k naším letním aktivitám, takže jestli si brousíte zoubky na nějakou prima odrůdu, je naděje, že se vám tento sen v Borovanech splní.

Právě kvůli Borůvkobraní jsme na naší zahradě vyhradili kousek místa, kde mladé rostliny těchto sympatických keříčků pěstujeme. Pro tento rok jsme pro vás připravili samé zajímavé odrůdy. 5 odrůd bude tvořit naši základní nabídku, které ještě doplní několik dalších kultivarů, které budeme mít jenom ve velmi omezených počtech.


Jedna z nejodolnějších borůvek dostupných na našem trhu se jmenuje 'Northland'. Tento kultivar máme v naší borůvkové sbírce a na borůvkobraní ji můžeme nabídnout i vám. Typickou vlastností této odrůdy je, že má velmi pružné větvě, které by měly dobře zvládnout třeba těžký a mokrý sníh. Ale co to tady povídám o sněhu, zajisté vás budou zajímat více plody, než nějaké větve. Plody jsou středně velké, podle některých jazýčků právě tato odrůda nejvíce připomíná chuť naších lesních borůvek, i když tuto vlastnost neumím zcela objektivně potvrdit. V každém případě je to raná odrůda, která u nás obvykle začíná zrát kolem desátého července. Ale letos je všechno rychlejší, takže už jsme ochutnali...


Jistě vás ještě může zajímat, na jaké odrůdy se na Borůvkobraní můžete těšit. Tak v první řadě můžeme slíbit borůvkovou klasiku - tou je odrůda 'Bluecrop'. Je to jedna z nejčastěji pěstovaných borůvek. která v podstatě tvoří základ světové produkce plodů. Také se používá jako srovnácí odrůda. 'Bluecrop' - alespoň v naších podmínkách - zraje kolem poloviny července, ale i v tomto případě platí, že letos sledujeme v době zrání zřejmý časový náskok. O této odrůdě se mezi farmáři říká, že v dospělosti může dát kolem 6 kg plodů. Tak tuto informaci také nepotvrdím, náš 'Bluecrop' je pro tyto hodnoty ještě příliš mladý.
Další odrůdou naší letošní nabídky je kultivar australského původu 'Brigitta'. Podle všeho se zdá, že tento kultivar nastupuje do kvetení o rok později. Všechny nabízené rostliny jsou zatím zcela bez plodů, ale v případě této odrůdy se trpělivost určitě vyplatí. Plody tohoto kultivaru zrají až v srpnu. 'Brigitta' v naší sbírce se vyznačuje velmi rovnoměrným a pravidelným růstem. Plody má velké, tmavě modré. Vím, že je to velmi subjektivní, ale já ji vnímám jako chutově zcela mimořádnou. A má ještě jednu skvělou vlastnost. Pokuď ji hned nesníte (je to docela těžké nepodlehnout) vydrží v lednici dlouhou dobu zcela bez poškození.
A nakonec si představíme rostlinku z obrázku. Je to odrůda 'Berkeley', skvělý typ pro srpnové mlsání či koláč.Je to velmi plodná odrůda - u nás asi nejplodnější z celé naší sbírky. Plody jsou opravdu velké a velmi snadno se sbírají. O chuti se mi těžko mluví, už se mi sbíhají sliny - hold ještě musíme s degustací pár týdnů vydržet...


A máme tu poslední z pětice naších borůvkových pokladů. Je to novozélandská odrůda 'Nui'. Víme o ní asi nejméně ze všech nabízených - no také ji máme poprvé. Ne že by to byla úplná novinka, ale trochu se tak tváří. Osobně jsem se s ní nikdy v zemích českých nepotkal, i když možná v nějakém zahradnictví ji mají běžně k prodeji. Možná ano, možná ne, u nás ale určitě je - do vyprodání zásob - pochopitelně. A co o ní víme? Vševědoucí internet o ní tvrdí, že je velmi raná (to je zdá se pravda), že má velmi velké plody (to je pravda určitě) a že plody mají výtečnou chuť ( to teda ještě nevíme, ale doufáme, že i na tomto šprochu bude pravdy trochu).


Když už je řeč o borůvkách, jistě vás může zajímat ještě jedna věc. V lepších zahradnictvích i zahradních centrech jsou borůvky běžně k dostání, proč vás teda zvu k nákupům až do Borovan? Jedna televizní reklama na kávu tvrdí, že tato firma vybírá pečlivě každé zrnko zvlášť, aby dosáhla nejlepší kvality.Nevím jestli je to u kávy možné, ale něco podobné platí u naších borůvek. Každou jednu rostlinu máme koncem května v rukou, některé výhony zaštípneme, aby se rostliny co nejlépe rozvětvovaly. A potom děláme ještě jednu věc, kterou by málokdo zvládl. U kvetoucích sazenic - letos to kromě Brigitty byla naprostá většina - odstraňujeme velkou část mladých plodů. Rozhodně by se nám rostliny obalené množstvím plodů prodávaly mnohem lépe, ale mladé rostliny příliš bohaté plození velmi vysiluje. Jejich rekonvalescence je pak dlouhá a někdy to mladé rostliny nemusí zvládnout vůbec. A my chceme, aby se naším borůvkám ve vaších zahradách opravdu dařilo. Ale panice nepropadejte. Kde to bylo alespoň trochu možné, pár plodů jsme na jednotlivých rostlinách pro ochutnávku přeci jenom ponechali. A od ostatních kolegů se ještě trochu lišíme. Každou rostlinku dostanete s trvanlivou etiketou, kde je popsané odrůdové jméno.


Téměř na konec dnešního borůvkopovídání mám ještě jednu zprávu. Kromě standardních výpěstků máme připraveno několik dárkových kusů - ne že bychom vám je chtěli podarovat, spíše doufáme, že budete chtít vy obdarovat někoho blízkého. Některé suvenýrové borůvky jsou vysazeny v plechových nádobách, pro romantické povahy nabídneme rostliny vysazené do... Ale to přeci nemůžu jen tak prozradit, vždyť to by už vás v Borovanech opravdu nečekalo žádné překvapení.


A co říct nakonec? Snad jenom tolik, že borůvky jsou opravdu naší srdcovou záležitostí. Těším se na vaše návštěvy, také komentáře a snad i na osobní setkáni 9. či 10. července v Borovanech.
Pavel - zahradník na cestách - www.fotoflora.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vlaďka Vlaďka | Web | 29. června 2011 v 6:33 | Reagovat

Dobrý ohlas na borúvkobraní a chvála se k nám donesla už dřív. Chystáme se na návštěvu této akce. Jen s těmi českými lesními borůvkami to nevidím nijak modře, spíš rezatě, letos se nevyvedly. Alespoń v našem koutě ne. Kanadské borůvky to u nás doma už dlouho jistí. Ve vašem článku mě zaujala četnost odrůd zvláště ty ranné. Nejspíš vaše pozvání, Pavle, přijmeme. Nashledanou v Borovanech.

2 Hanka Hanka | Web | 29. června 2011 v 9:59 | Reagovat

Pavle, nejdříve ti přeji všechno nejlepší k dnešnímu svátku, hlavně zdraví a spoustu elánu. :-)
Tvoje pozvánka je velice lákavá, i když je tato akce pro nás trošku z ruky. Vzhledem k tomu, že mladí v těchto dnech čekají další přírůstek do rodiny, budu muset (a moc ráda) stejně na nějaké výlety zapomenout. :-) :-)
Borůvky máme rádi, ale nemáme je kde pěstovat, takže většinou nakupuji na trhu lesní. Rodiče mého přítele pěstují v malém podlouhlé borůvky, ale zapomněla jsem, jaká je to odrůda a na tvých fotografiích je nevidím. :-?
Přeji krásné letní dny! :-)  Hanka

3 Lenka Lenka | Web | 29. června 2011 v 20:48 | Reagovat

Za prvé se připojuji ke gratulantům k svátku. Za druhé velice děkuji za pozvání, moc pěkná akce se chystá..... Bohužel v té době zrovínka budu na cestě ze Skotska ..... tak snad příště.
Snad tam něco zajímavého pro "zahradníka na cestách" také vyfotím a pošlu e-mailem. Uvidíme.
Ať se akce vydaří!

4 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 29. června 2011 v 21:32 | Reagovat

Děkuji vám za vaše milé komentáře i přání k svátku. Je to od vás moc milé, že jste si vzpomněli.
Vlaďko, budu moc rád, jestli se Vám povede udělat si do Borovan výlet. Jestli mě v té směsi lidí, stánků a událostí objevíte, přihlašte se prosím, rád Vás pozdravím osobně, když už se z blogu známe tak dlouhý čas.
Hanko, ty borůvky s podlouhlými plody patrně nejsou pravé borůvky. Je to jenom jejich obchodní název a označují se jako borůvky kamčatské. V podstatě se jedná o druh zimolezu a botanicky nemá s borůvkami žádný příbuzenský vztah.
Lenko a Vám přeji plno zážitků ve skotské Vysočině - jistě se Vám bude líbit.

5 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 30. června 2011 v 21:09 | Reagovat

Já se červenám ač Pavel jmenuje se můj muž na tebe milý zahradníku Pavle jsem zapoměla.Leč zdraví a pohoda může se přáti od srdce milým lidem každý den přeji a já tobě Pavle dnes :-)Borůvkobraní bych brala leč daleko konati se bude.Od 12.6. budeme v Hodoníně a pěti slávu vínečku budeme :-)Přeji úspěšné Borůvkobraní a spokojené zákazníky i návštěvníky :-)

6 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 30. června 2011 v 21:10 | Reagovat

Oprava jsem matlapatla-a já :-(i já :-)  :-)  :-)

7 Radka Radka | 8. července 2011 v 19:06 | Reagovat

my jedeme :)

8 unique beach wedding dresses unique beach wedding dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 14:41 | Reagovat

It is good to return throughout a weblog every on occasion that is not the same boring material. I have bookmarked your website and I am adding your RSS feeds to my Google account.
http://www.elsedress.org

9 cocktail bridal dresses cocktail bridal dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 15:17 | Reagovat

Hasidic Saying~ Everyone should carefully observe which way his heart draws him and then choose that way with all his strength.
http://www.isdress.org

10 fake watches for sale fake watches for sale | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 8:30 | Reagovat

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.
http://www.watchescan.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama