...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Červen 2011

Pozvánka na Borůvkobraní v Borovanech

28. června 2011 v 23:25 | Pavel Ch. |  Zahradní borůvky
Když je řeč o cestách, obvykle vám tady vyprávím, kde jsem byl, co jsem tam viděl a co mě tam nadchlo. Dnes to uděláme trochu obráceně, pozvu na cesty já vás. V Borovanech nedaleko Českých Budějovic se bude opět už velmi brzo konat tradiční "Borůvkobraní". 9.a 10. července čeká na místní obyvatele i širokou turistickou veřejnost krásná a milá akce. Najednou se všechno změní a celé dva dny zaplní Borovany malé šťavnaté plody borůvek, které se pro tento čas stanou středem světa, ne-li vesmíru. Celý kulturní program se bude nést v duchu borůvkových chutí, vůní i barev. V Borovanech se bude soutěžit, jíst, spívat i tvořit. Hlavní roli bude hrát borůvka - představí se snad všech formách, vůních i chuťových variacích. Součástí borůvkového jarmarku bude i prodej sazenic tzv. kanadských borůvek.

Prodej zahradních borůvek patří už tradičně k naším letním aktivitám, takže jestli si brousíte zoubky na nějakou prima odrůdu, je naděje, že se vám tento sen v Borovanech splní.

Fotohádanka o zajímavou cenu

9. června 2011 v 0:22 | Pavel Ch. |  Fotohádanka
Ačkoli ji máte mnozí ve velké oblibě, dlouho tady žádná nebyla. Reč je o fotohádance, která je tentokrát velmi zajímavá. Zajímavá je nejenom rostlina na obrázku, ale také cena, kterou můžete vyhrát. Tentokrát to ale nebude nijak snadné, ale "vševědoucí" internet umí na základě níže uvedených indícií rostlinu opravdu vyhledat.

Takže hurá do toho. Dnešním cílem je najít a napsat správné jméno rostliny, kterou vidíte na obrázku. Protentokrát mi ovšem nestačí jméno rodové, ale k výhře musíte jako první správně uvést i jméno odrůdy, a to pokud možno ne příliš skomoleněně.


Tato kouzelná rostlinka dorůstá do velikosti kolem 25 cm a vyznačuje se úžasnými červeno bílými květy, které se na rostlině postupně objevují od konce dubna až do pokročilého podzimu. Zcela úžasná je kombinace barev listů a květů. Stříbřité lístečky s červenými květy rozehrávají symfonii kontrastů ve všech dostupných tóninách. A teď konečně pár indícií, které možná někoho dovedou ke správné odpovědi. "Naše" rostlina je příslušníkem čeledě mákovitých neboli po vědecku Papaveraceae. Světu se představila teprve velmi nedávno - na školkařském veletrhu Plantarium v roce 2008 získala jedinou zlatou medaili v soutěži o nejlepší novinku. První rostliny se do běžné prodejní sítě dostali v roce 2009. ale protože náš trh s rostlinami je relativně dost konzervtivní, netýká se tato informace asi vůbec většiny naších prodejen.

Cesta k výhře není snadná, ale ta tentokrát opravdu stojí za to. V případě možnosti osobního odběru (Jižní Čechy) můžete vyhrát jeden kus přesně této extra a asi i velmi vzácné novinky. Jestli se nějak dramaticky nepletu, myslím, že se alespoň zatím moc rostlin této odrůdy po Čechách příliš nevyskytuje. K výhře vede správný název rostliny a rychlé prsty nestydící se trochu proklepnout klávesnici. Jestli se výherci nehodí přijet si osobně, či osobním odběrem pověřit blízkou osobu, dostane jako cenu útěchy originální sadu pohledů se zahradnickou tematikou v nečekaném provedení stolního zápisníku. Tak se nestyďte, prověřte trochu internet a zadejte do vyhledávačů ta správná slova. Fandím vám a držím palce - tak hurá do toho, hádejte co vám síla stačí. Na vaše tipy se těší Pavel - zahradník na cestách - www.fotoflora.cz

Rekonstrukce zahrady

3. června 2011 v 2:48 | Pavel Ch. |  Zahradník v montérkách
Jestli tento blog navštěvujete pravidelně, jistě jste si stihli všimnout, že s nástupem jarního počasí poklesla četnost mých příspěvků. Marná sláva, jaro je za rok jenom jednou a tuto dobu musíme věnovat opravdové fyzické práci na zahradách zákazníků, takže pro práci u monitoru počítače chybí často čas i síla. Ale abych vám milé dámy či pánové nechal nakouknout trošku pod prsty naší práce, rozhodl jsem se ukázat vám průběh jedné rekonstrukce zahrady. Je k tomu správný čas, neboť ve chvíli, kdy tvořím tento příspěvěk, uplynul téměř přesně rok od doby, kdy tato zahrada prošla radikální změnou. Jestli vás to zajímá, udělejte si pohodlí a podívejte se, jak se to všechno stalo.