...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Vesnická zahrada

7. května 2011 v 6:07 | Pavel Ch. |  Co se nevešlo jinamUplynul více jak měsíc a s hrůzou jsem si uvědomil, že jsem zahradnické nadšence, co občas pokukují po tomto blogu nějak zanedbal. Takže s omluvou, která by klidně mohla být doprovozena i řadou výmluv a vysvětlení se k vám opět po čase vracím. Kdysi jsem se vás ptal, co vás zajímá a o čem tady také chcete číst. Několik přání bylo velmi podobných - týkaly se vesnických zahrad. Slíbil jsem, že se na vesnické - nebo snad venkovské zahradničení trochu podrobněji podíváme. Právě nastal čas splnit svůj slib, takže už za chvíli zaklepeme na pár vesnických branek, které vedou přímo na zahradu.


Pod pojmem vesnická zahrada se každému může vybavit jiná představa, jiné vzpomínky či emoce. Pro někoho vesnická zahrada znamená krásné vzpomínky na dětství, na velký sad s ovocnými stromy a nespočet zákoutí pro podnikání dětských her plných dobrodružství. Vzpomínky na vesnickou zahradu nemusí vonět jenom romantikou, ale také povinnostmi a prací. Není tak dávno ta doba, kde by si sotva kdo vzpomněl na vesnickou zahradu jako na jeden z idolů zahradnického umění.Ale jak rychle jsme na tradiční vesnickou zahradu zapomněli, tak se opět na ní někteří začínáme dívat s nadějí, že právě tento typ zahrady nám nabídne klid a vnitřní rovnováhu. Vesnickou zahradu vnímáme jako prostor u staršího domu, statku, srubu nebo chalupy či chaty. Při nejlepší snaze těžko vznikne vesnická zahrada v místě zcela nového satelitního bloku, byť by byl vystavěný na vesnici. Opravdová vesnická zahrada snese nové myšlení, ale nutně potřebuje staré věci. Jsou to právě staré věci , které dávají zahradě to kouzlo. A ze všech starých věcí jsou nejcennější staré stromy. Ty se nedají ani koupit, ani nahradit něčím jiným. Proto by se zejména ve vztahu ke starým stromům mělo při případné rekonstrukci zahrady postupovat velmi citlivě. Od nich ať se odvíjí další plány, neuváženě pokácené stromy nelze na zahradu nijak vrátit, ani jejich poslání nahradit jinou věcí.Tradičním znakem vesnických zahrad je používání rostlin, které ve vesnickém prostředí budou vypadat přirozeně. O některých rostlinách jsme si zvykli říkat, že jsou to květiny našich babiček. V žádném případě to však neznamená, že to jsou zákonitě původní rostliny, které obývají naše háje a lesy. Naopak, většina těchto rostlin pochází ze vzdálených míst. Dostaly se k nám však již poměrně dávno a zdomácněly natolik, že je vnímáme jako přirozenou součást naších domovů. Jsou to třeba pivoňky, plaménky, tulipány nebo jiřinky. Do vesnické zahrady se tyto druhy mimořádně hodí. Sortiment trvalek a dřevin je pro náladu vesnické zahrady poměrně velmi bohatý. Při citlivém přístupu jich můžeme použít opravdu velké množství. Jestli ovšem chceme zachovat čistý vesnický styl, budeme si muset na některé rostliny nechat zajít chuť. Čím exotičtější vzhled bude mít naše vyvolená rostlina, tím složitější bude najít ji na vesnické zahradě přiměřené místo. Třeba statná palma před bránou starého hospodářského stavení by asi nevyzněla příliš důvěryhodně, stejně jako modrý bazén na jeho dvorku.
Dalším typickým rysem vesnické zahrady je prolínání dekoračního efektu s hospodářským posláním. Ne že by nemohla být vesnická zahrada jenom čistě odpočinková, ale většinou už to tak na vesnicích bývá, že se všude něco pěstuje a chová. Neznamená to však, že průvodním jevem správné vesnické zahradu musí být nutně nepořádek, bláto a chaos. Pěstování ovoce i zeleniny lze zařídit tak, aby i tyto části zahrady působily útulně. Dokonce i chovatelské aktivity můžou ve vesnické zahradě dobře zapadat do jejího koloritu.


Dojem ze zahrady z velké části tvoří zejména rostliny, ale nejsou tím jediným, co je důležité. Stejně tak důležité jsou i různé stavební prvky nebo dekorační materiály. Při zakládání zahrady, nebo při její rekonstrukci je vždy prospěšné vědět, jakým stylem se má zahrada v následujícím období vyvíjet. Staré vesnické zahrady to mají v tomto ohledu snadné, vznikli dávno, takže jejich vzhled nese stopy minulosti. Pozornost však musíme věnovat zahradám, které u chalup a statků zakládáme nově. Někdy to může být celkem těžké nepodlehnout pestré nabídce prodejen a pořizovat si na zahradu jenom předměty, které jsou stylově přijatelné. Zejména v zahraničí, ale poslední dobou i u nás se už objevují různé zahradnické doplňky vyrobené v retro stylu. To svědčí o tom, ze vesnická zahrada se probouzí do renesance a že kromě rekonstrukcí zahrad starých, budou vznikat i nové zahrady s atmosférou starých časů.


Ještě jednou se vám omlouvám, že jsem pro vás dlouho nic nepřipravil, ale nadále se na vás těším, stejně jako i na vaše názory či komentáře. Pavel - zahradník na cestách - www.fotoflora.cz
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vlaďka Vlaďka | Web | 7. května 2011 v 6:53 | Reagovat

Všichni, kdo máme zahradu, chápeme, proč nemá zahradník na jaře čas :-) Tak díky, že jste si ho pro nás našel. Už mi to chybělo. Článek i fotky jsou opět hodně inspirující. Také s Vámi musím souhlasit v tom, že u nového domu, byť na vesnici, se těžko buduje vesnická zahrada tradičního rázu. Tak alespoň můžeme využít některé prvky. Třeba to posezení se mi moc líbí a džungle kytek u plotu - to je můj sen.

2 Jarka Jarka | Web | 7. května 2011 v 10:19 | Reagovat

Vesnické zahrady mají své kouzlo a já si vzpomínám na zahrádky svých babiček. Byly v nich slunečnice a keříky srdíček, taky růže, ale i vlčí bob, jako na tvém snímku a nejvíc se mi líbila u chalup taková rostlina připomínající diviznu, ale byla větší a kvetla krásně růžuvě. Vypadl mi z hlavy její název, ale v pohádkách, je namalovaná u každé chaloupky u lesa. :-D  :-)

3 Ditta Ditta | Web | 7. května 2011 v 13:19 | Reagovat

Moc pěkně napsáno. Bohužel u nás na vesnici se to má tak, že spousta místních i těch přistěhovaných do starých domů krásné staré stromy kácí (překáží plastovým bazénům) a dělají si ze zahrad "francouzské parky". Mají pro to několik důvodů - stromy prý stíní, stromy nenesou ovoce, stromy jsou staré. Tahle devastující činnost jde většinou ruku v ruce s necitlivou rekonstrukcí starých a starších obydlí. Mějte se hezky a těším se na další články o starých zahradách. Ditta.

4 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 7. května 2011 v 20:43 | Reagovat

Moc mě potěšil tento článek,už včera jsem tu nakukovala,ale netroufla jsem si napsat:zahradníku kdepak jsi? :-)Takže milé překvapení Pavle dnes.Já mám ve vzpomínce zahradu svých rodičů s ovocným sadem meruněk..jak jinak na jižní Moravě.Ale také jsme tam měli postavený svůj domeček na hraní blízko velkého ořech,který nám poskytoval stín.Kolem cesty měla maminka astry,těch barev...později v sadě jsem četla na lehátku slaďoučké milostné romány,no jasně na tajňocha s učebnicí chemie....už se těším na další pokračování.Jo a ti strašáci,tak to je můj šálek kávy... :-)

5 Eliška Líznerová Eliška Líznerová | E-mail | Web | 8. května 2011 v 21:53 | Reagovat

Tak já jsem také pro nostalgii, alespoň na 80% zahrady. Kousek pro nějaké moderní prvky omluvím.  Takže na mé zahradě je i krásně zakomponovaný starý Singr šicí stroj a kolem posezení pod stromy. Toho strašáka asi taky vyrobím, ale nevím vlastně proti komu, co platí na bělásky?? Jinak moje dnešní veliké zklamání oproti nádheně rozkvetlé zahradě před týdnem. Dnes vše zmrzlé, černé , hnědé, hnusné!! Naprosto vše co bylo nad zemí, všechny přírůstky na keřích mi zmrzly. Co s tím bude dál , to nevím. Ještě se mi to nikdy nestalo. ???

6 brabi brabi | Web | 8. května 2011 v 22:26 | Reagovat

Tyhle typy zahrádek patří ke starším domům na vesnici. A mám ráda ty "babičkovské kytky". Právě opečovávám trs srdíček, aby se rozrostly, zasadila jsem krásenky, které si pamatuji od mé maminky a pivoně u nás taky musí být :-)

7 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 10. května 2011 v 7:07 | Reagovat

Milá děvčata,
děkuji vám za vaše návštěvy a také za rychlé komentáře. Mám velkou radost z vaších návštěv po tak dlouhé době, takže děkuji za přízeň, i když jsem dlouho pro vás nic nenapsal. S potěšením beru na vědomí, že vás vesnické zahrady v dobrém oslovily. S velkým pochopením cítím s paní Eliškou, když mrzlo, také jsem se velmi bál, co bude se zahradou. Naše ztáty jsou však velmi nepatrné, ale tu hrůzu si umím představit. U keřů a stromků doporučuji pokrátit namrzlé výhony a seříznout do živého dřeva. Myslím, že většina z nich má naději prorašit ještě jednou, může to však chvíli trvat. Eliško, držím Vám palce... A vám ostatním ještě jednou děkuji.

8 signoraa signoraa | Web | 10. května 2011 v 11:12 | Reagovat

Musím se přiznat, že díky komnetáři na svém blogu jsem objevila tento blog a jsem tomu ráda. Jsem městský člověk, narozený v činžáku, ale dodnes vzpomínám na zahradu své babičky, kde to kvetlo od jara do zámrazu. Ta zahrada měla pro mně neodolatelné kouzlo, měla své vůně a svá tajemství. Žiju v Praze, kde máme domek se zahrádkou a já naprosto laicky zahradničím. Je to pro mně relax, i když jsem někdy tak unavená, že se doslova po zahradě plazím. Ale pocit z dobře vykonané práce je tou nejlepší odměnou. Na naší zahradě nemáme žádné ovocné stromy, ale kytičky mám ty, které znám od dětských let díky své babičce. :-)

9 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 10. května 2011 v 13:38 | Reagovat

Krásné zahrádky... :-) Teď jich je hodně k vidění a některé jsou opravdu pěkné a je vidět, že jsou opečovávané s láskou...
Jen z toho kola nespadnout, když tak natahuju krk a za jízdy koukám přes ploty... ;-)  :-)

10 Hanka Hanka | Web | 10. května 2011 v 16:23 | Reagovat

Pavle, tvůj článek je opět velice zajímavý, ale to jsou tvoje články všechny. Je od tebe hezké, že sis udělal na svoje příznivce čas, i přes velké množství jarních prací.
Vesnické zahrady jsou krásné, ale všechno chce svoje. Rodiče mého přítele žijí v malinké vesničce v domě uprostřed zahrady. Jejich zahrada je stará přes šedesát let. Je hodně veliká, ale převážně užitková, bez jediného romantického zákoutí podobného těm na tvých snímcích. Myslím si, že je to velká škoda. Zahrada nemá být jenom na práci, ale i na odpočinek. :-)
Měj se fajn, přeji ti krásné májové dny. :-)  Hanka

11 helena-b helena-b | Web | 17. května 2011 v 23:43 | Reagovat

Já bydlím na vesnici, mám vesnickou zahrádku.Tu zahrádku mám nejraději tak v únoru,kdy začnu plánovat, jak a co zasadím,kde to oživím něčím vtipným, pak přijde březen a zahrádka se začne probouzet, to mám moc ráda,to ještě není moc plevele,všechno se dá a moc mne to baví tak do prvního ovoce, pak už člověk až do zámrazu neví, kam dřív skočit, všechny plány jsou zapomenuty a člověk kmitá, plevel roste a tráva roste, slimáci ničí na co přijdou, potom housenky... Nás naštěstí nepostihla ta mrazivá katastrofa. Na nějaké posezení není čas. Tak taková je naše vesnická zahrádka a já ji mám přesto ráda. :-)

12 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 18. května 2011 v 23:38 | Reagovat

Synova zahrada mě skýtá potěšení coby JAKO vlastníka zahrady.Píši jako neboť děti nám říkají je to také vaše(menší finanční pro ně VELKÁ).Spíše se kochám,hlídám malého a pozoruji cvrkot.Ostatní pracují(já doma vždy navařím)a pak už jen s malým kousek popojedu,sednem na houpačku a zpíváme.Máme spolu estetično.Také pomohu v rámci svých možností-zalévám,zasadím květinová stanoviště-ty jsou v rámci mé režie,alevždy snacha na můj popud přiklepne pomyslnný souhlas.Jsem ráda,že děti zahradu mají šperkují ji a mají z ní radost s náma.Zde nacházím inspiraci a představa,že by to šlo i u nás mě nadchne a směřuji děti sem na Pavle na tvůj blog.Díky za něj.... :-)

13 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 20. května 2011 v 4:04 | Reagovat

Děkuji vám všem za vaše další návštěvy a také zajímavé postřehy. Není na tom nic divného, že každá (každý) vnímá zahradu trochu jinak. I přes zdánlivou různorodost názorů jsme na tom všichni stejně, či podobně. Trápí nás hodně práce a nekončící "boj" s plevelem i se škůdci, nestíháme a občas nás zahrádka také potrápí. Ale v podstatě se zdá, že ji všichni máme stejně rádi. Tak ať vám vše roste, kvete a plodí. Ještě jednou díky za vaše návštěvy.

14 Petr Petr | E-mail | 23. května 2011 v 16:06 | Reagovat

Jako zahradník, jsem také neměl na nic čas, až nyní jsem si přečetl krásný a pro mě poučný článek, včetně zajímavé diskuse. Moc hezky napsané. Já se musím pochlubit, že se mi v poslední době 5x podařilo, do prostoru, kde tomu podmínky dovolovaly, místo živého plotu umistnit ovocnou stěnu. A představte si, majetelé se o ní naučili vzorně starat, a navíc jsou na to pyšní!

15 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 25. května 2011 v 23:23 | Reagovat

[14]:
Petře, děkuji Vám moc za Váš příspěvek. Přesvědčit lidi, aby se alespoň o kousek vrátili k dřívějším hodnotám je velmi těžké, o to je cennější je, že Vám se to v několika případech povedlo. Fandím vám a přeji ještě mnoho pyšných zákazníků, kteří se budou s hrdostí věnovat rostlinám, které jste pro ně vysázel. A děkuji i za pochvalu.

16 Eliška Líznerová Eliška Líznerová | E-mail | Web | 25. května 2011 v 23:36 | Reagovat

dobrý den. Tak jsem se snažila po námraze vše oštípat, okrájet... No zatím nic moc. Některé keře vlastně letos vůbec nevykvetou ( wistarie, ), některé stromky, hlavně jehličnanové, mají stále konečky rezaté, a nové přírůstky žádné, či nic moc. Magnolie a azalky jsem ořezala cca o 20 cm, páč to vypadalo hrozně. Celých 20 cm bylo zmrzlých a  viselo to dolů, a na konci vyrážely nové lístky. No to by byla krása. Tak to muselo pryč vše kompletně, tak jsem zvědavá, zda to vůbec znovu obrazí. Je s podivem, že mám zahradu cca 35 let, a nikdy se mi nic podobného nepřihodilo. Zimní jablka naprosto nic, ani jedno jediné jablíčko. A ke všemu jsem vysela už čtvrtý pytlík nakládaček, a nevyrostla ještě ani jedna. To je tedy rok. :-!

17 cheap plus size wedding gowns cheap plus size wedding gowns | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 15:38 | Reagovat

Right now it looks like BlogEngine is the top blogging platform available right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog?
http://www.elsedress.org

18 formal vintage dresses formal vintage dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 12:09 | Reagovat

email me where you found the template for this site please. Or is this custom?
http://www.isdress.org

19 Olinek Olinek | 11. května 2015 v 12:43 | Reagovat
20 Pelly Pelly | 15. května 2015 v 12:38 | Reagovat

Listnaté dřeviny, které mohou zkrášlit vaši zahradu a dům:

http://www.zahradnictvikout.cz/6208-listnate-dreviny/

21 howlers howlers | Web | 21. června 2015 v 6:27 | Reagovat

půjčka 3000 kč :-D

22 duky duky | 9. září 2015 v 12:47 | Reagovat

Máte na své zahradě septik či žumpu a nevíte si rady s jejich řešením?

http://www.cistickaodpadnichvod.cz/caste-dotazy

23 sildenafil sildenafil | E-mail | Web | 15. října 2015 v 17:42 | Reagovat
24 prescription prescription | E-mail | Web | 28. října 2015 v 16:58 | Reagovat
25 cheap_viagra cheap_viagra | E-mail | Web | 15. listopadu 2015 v 14:45 | Reagovat
26 Nana Nana | 20. září 2016 v 12:31 | Reagovat

Co takhle pusti se do pěstování bambusů?

http://www.bambusy.cz/bambusy/

27 tulip tulip | 21. října 2017 v 10:40 | Reagovat

Chcete vědět, jak postavit drátěný plot ve svahu? více se dozvíte zde:

http://www.naploty.cz/jak-postavit-drateny-plot-ve-svahu.html

28 Majka Majka | 23. listopadu 2017 v 10:05 | Reagovat

Osvětlení zahrady s LEDkami bude velmi efektivní, vyzkoušejte:

https://www.ledsviti.cz/led-venkovni-osvetleni/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama