...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Boskoop a Muzeum zahradnictví

26. května 2011 v 0:27 | Pavel Ch. |  Holandsko
Jestli trochu zalovíte v paměti, na nizozemské město Boskoop si možná vzpomenete. Řeč o něm byla v souvislosti se školkařskou výstavou Plantarium, kterou jsem vám již kdysi představil. V tomto pozoruhodném, a vskutku velmi atypickém městěčku najdeme mnoho zahradnických rarit a zajímavostí. Na jednu z nich se nyní podíváme trochu podrobněji - jak z nadpisu asi tušíte, jedná se o muzeum zahradnictví, respektive školkařství. Než vás ale vemu za brány muzea - bez vstupenky samozřejmě - ještě sa na chvilku zastavím u představení městečka samotného. Pro pochopení souvislostí je to důležité.


Tradiční pohled na Boskoop nabízí všechno, co je pro toto město typické. Všude přítomné kanály plné vody, úzké, často jednosměrné cesty pro auta, vzrostlé stromy, svěží zeleň a neodmyslitelné kolo. A v bezprostřední blízkosti malých domečků každý centimetr půdy využitý pro pěstování něčeho hezkého.

Městečko Boskoop se rozkládá na ploše přibližně 17 km čtverečních a jeho vzhled je více než pozoruhodný. Město je totiž protkáno úzkými kanály, které rozdělují jeho plochu na stovky ostrůvků převážně pravidelných obdélníkových tvarů. To vše silně souvisí s historií tohoto města, která je vlastně téměř od samého začátku spojena se zahradnictvím. O zahradnické dějiny města se v první etapě postarali mniši z blízkého rijnburgského opatství. První zmínky o organizované zahradnické produkci pochází z 15. století, kdy právě tito mniši pronikli do tajemství pěstování a roubování ovocných stromů. Tomuto umění se od nich začli učit místní sedláci, čím vznikl jakýsi zárodek zahradnické současnosti města. Při pěstování stromů na produkci se místní lidé potkávali s výrazným problémem, který jejich práci značně komplikoval. Byla to vysoká hladina podzemní vody. Aby se této nadbytečné vody zbavili, začli postupně hloubit kanály, které měly vodu odvést z jejich polností. Dnes tyto kanály tvoří charakteristický obraz města, v minulosti však byly nejdůležitější dopravní tepnou pro dovoz pomocných materiálů a transport školkařských produktů k zákazníkům. Na ploše města a v jeho bezprostředním okolí se kanály táhnou v celkové délce přibližně 550 km. Město má přibližně 15 000 obyvatel, přitom tu působí přibližně 650 školek zaměřených na produkci převážně okrasných dřevin a trvalek (mimochodem, v celé České republice je registrováno přibližně 100 subjektů podobného zaměření).


Řeč čísel více než výmluvně vypovídá o tom, jaký duch městu vládne. Je to duch bezvýhradně zahradnický. Můžeme se o tom přesvědčit v každé ulici, za každým rohem. Za jednotlivými domy prosvítají produkční plochy a často i přední části zahrad zabírají vzorné řádky buxusů, japonských javorů nebo třeba tisů pěstovaných z obchodních důvodů. Zahradnická profese protkává město jako pevná nit, která způsobuje, že všechno se vším souvisí. Vedle samotných pěstitelů tu pochopitelně působí obchodníci, výzkumníci, dopravní firmy i exportní společnosti, ti všichni jsou navázáni na obrovskou produkci keřů, stromků, popínavých dřevin a květin. A také právě v tomto městě celkem logicky vzniklo malé, ale velmi půvabné Muzeum zahradnictví zaměřené na školkařskou produkci. Dost ale bylo teorie, vstupme společně do první části muzea a podívejme se na některé zajímavosti v něm.
Stařičký model nůžek určených především pro tvarování buxusu. Typ nůžek v popředí se pro tvarování buxusů v podstatě používá dodnes.
Muzeum také mapuje začátek chemické ochrany proti nemocem a škůdcům.
Starý pohled ve vitríně potvrzuje, že kanály vážně sloužily k lodní dopravě materiálů i vypěstovaných rostlin mezi producenty a jejich odběrateli a zákazníky.Samotné muzeum sídlí ve dvou budovách, správnější však by bylo říct, že se jedná o dva sousední domky vystavěné v typickém holandském stylu. Jsou to malé domečky postavené ve druhé polovině 19. století, takže duch autenticity a opravdovosti byl s úctou zachován. První domeček slouží jako tradiční muzeum, obsahuje sbírky zahradnického nářadí, staré fotografie, výstřižky z novin, plány i ocenění školkařů z významných výstav a veletrhů. Druhý domeček je snad ještě zajímavější, než hlavní muzeum. Je to typický domek místního zahradníka, zařízený je ve stylu období kolem roku 1910. Na náladě se podepisují mimo množství drobností také voskové figuríny manželů, jakoby obývajících toto stavení. Jsou oblečeni v šatech typických pro toto období. Procházíme kolem pracovny, která je zároveň ložnicí, na opačné straně je malinký obývák, dá-li se to tak vůbec nazvat. Místo dnešní televize je na stolku hrací plánek nějaké společenské hry a úchvatný pohled z okna na další malé domky na druhé straně kanálu. V kuchyni je právě prostřeno v modrém porcelánu, vedle ní je malá spíže s kompoty a potravinami. Na stěně visí archaické brusle, pro rychlou dopravu mezi kanály, které svědčí o tom, že i místní kanály můžou občas zamrznout.


Píše se asi tak rok 1910, obrázek ukazuje jak to asi v tuto dobu mohlo vypadat v pracovně zahradníka po práci. Pracovna je ale zároveň také trochu ložnicí. Všimněte si "červených okenic" v pravé části snímku. Za nima se skrývá malá ložnice, nebo spíše jenom postel, do které se vstupovalo po přistaveném schůdku.


Malý obývák zahradníkovy rodiny má okna do ulice s půvabným výhledem na upravenou zeleň.

V zadní části muzeum pokračuje živou expozicí. Je tu opravdová zahrada s opravdovou půdou, v řádcích zde rostou opravdové dřeviny. Povětšinou jsou to ty, které jsou pro oblast Boskoopu typické. Při této příležitosti se hodí doplnit, že v Boskoopu působí celá řada firem specializovaná na rostliny, které se považují za náročné a komplikované pro množení a pěstování, jako například japonské javory, roubované jehličnany či cesmíny. Muzeální zahrada je samozřejmě ze tří stran ohraničena kanály a nechybí zde ani malý řetězový most. Většina mostů a můstků na boskoopských kanálech je vytvořena tak, aby se daly zvednout, posunout nebo otočit tak, aby kanálem projel jakýkoliv člun či loď, která se sem vejde. Nesmíme zapomínat, že až do masového rozvoje kamionové dopravy právě kanály sloužily jako hlavní dopravní tepny pro transport zboží. Na jednom z kanálu stojí zaparkovaný člun a na něm je jakoby k použití připraven stařičký postřikovač určený k ochraně rostlin. A na druhém kanálu parkují čluny o něco modernější, dnešní. Jsou připraveny pro hosty muzea k vyplutí po boskoopských kanálech. O tento zážitek může předem požádat skupina zájemců. Jinak tato flotila vyplouvá pouze v sobotu ve 13 hodin. Za slabého vrnění elektromotoru se člun sune kanálama mezi školkami. Z bezprostřední blízkosti jsou vidět obří plochy porostů, které na mnoha místech sahají až k samé hranici vody. Je to zvláštní pocit - být tak blízko rostlinám, které za čas opustí školky a rozeběhnou se jako dospělé děti po Evropě. Mnohé z nich si potom můžeme prohlédnout, nebo také koupit pro radost v naších zahradních centrech.
Při výstupu z hlavní budovy muzea vás přivítá malý řetězový most, který vás dovede do ukázkové zahrady let dávno minulých.
Na starém člunu je zaparkovaný historický postřikovač, cesta vodou do vzdálenějších částí školky byla školkaři často využívána. Někteří z nich se této možnosti nevzdali dodnes a občas čluny k dopravě stále používají.
Součástí muzea je také stará zahradnická kolna, která ukrývá spousty starožitných pokladů. Trochu působí dojmem, že zahradník si právě někam odběhl, ale určitě se musí brzo vrátit.
V "produkční zahradě" můžete na vlastní oči vidět, jak se kdysi pěstovali keře ve volné půdě. Typické je intenzivní využití prostoru, půda je až příliš drahá a zbytečné chodníčky byly nepřiměřeným luxusem. I v běžných školkách je to podobné, jenom lány jednotlivých kultur jsou mnohem rozsáhlejší.
Za jistých okolností může případná návštěva muzea vyvrcholit vodní exkurzí kolem boskoopských školek. Posádku člunu obvykle tvoří vedle hlavního průvodce také jeho pomocník, který při mostech hbitě vyskakuje a pomocí různých metod otevírá člunu vodní cestu, potom zase vrací most do původní polohy.
S tímto optimistickým pohledem přes špičku člunu až do zarostlých boskoopských kanálů se s vámi prozatím loučím, přeji hezké jarní dny a příjemnější a veselejší život s rostlinami. A samozřejmě jako vždy, i nyní se těším na veše zastavení či případné komentáře. Pavel - zahradník na cestách - www.fotoflora.cz


.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 26. května 2011 v 1:22 | Reagovat

Děkuji za krásnou popůlnoční procházku po Boskoopu s tak krásným průvodním slovem.Vzpoměla jsem si v úvodu na článek o městě s kanály a nad nimi miny zahrádky kde každý kousek plochy byl využit.To se opravdu tady každý pokochá slovem i fotem.Díky moc :-)a rovněž přeji pohodové dny.

2 Vlaďka Vlaďka | Web | 26. května 2011 v 6:43 | Reagovat

Přidávám se s poděkováním, opět to byla moc zajímavá exkurze do úplně jiného světa zahrad. Přiznám se, že nemám moc ráda vyumělkovanost. Raději dávám přednost přírodnímu vzhledu. Ale je jasné. že v tomhle městečku se opravdu nemohou "rozmáchnout" a nechat zeleni víc prostoru. I tak jí tam mají podle možností hojně. Ten zadní pohled je mi příjemnější než pohled zpředu na první fotce. Hezké dny lné zahradnické inspirace, o kterou se s námi určitě zase podělíte. :-)

3 babi Maňasová babi Maňasová | Web | 26. května 2011 v 12:26 | Reagovat

Holanďané jsou úžasný národ. Přesně vědí, co chtějí, na co se mají zaměřit, dovedou využít každičký koutek své země a patřičně si váží půdy. Ani se jim nedivím, po tom, co všechno museli udělat pro to, aby zem rozšířili. Vždyť oni vlastně vytlačili moře a odkázali ho o pár kilometrů dál O_O Před pár roky jsem tam byla a byl to opravdu fantastický zážitek.

4 brabi brabi | Web | 27. května 2011 v 9:07 | Reagovat

Krásné exkurze do míst, kam bychom se jinak sotva dostali. Na těchto webových stránkách se člověk poučí i potěší současně. V naší zemi je spousta neobdělaných míst a je to škoda. Nizozemci by si toho dovedli jinak považovat. Máte Pavle krásnou profesi a spojit ji s fotografováním a psaním je prostě parádní užitečná zábava. Samozřejmě občas z toho bolí nohy, hlava i peněženka ;-) Pozdravujte doma, hezké dny přeji.

5 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 28. května 2011 v 20:25 | Reagovat

Děkuji vám za krásné a milé návštěvy i vaše postřehy. Souhlasím s babi Maňasovou, že Holanďané jsou úžasný národ. Ještě bych to doplnil, že jsou houževnatí a cílevědomí.Děkuji i brabi za pozdravy, s radostí jsem je odevzdal.

6 signoraa signoraa | Web | 31. května 2011 v 11:13 | Reagovat

Musím se přiznat, že jsem Holandsko nikdy osobně nenavštívila. První návštěvu mi umožnil spolužák, díky svým fotografiím a tohle je moje "druhá holandská návštěva". Muzeum v Boskoopu vypadá, jako by se tu zastavil čas.
Děkuji za milé čtení a za pohodové fotografie. :-)

7 Hanka Hanka | Web | 1. června 2011 v 16:12 | Reagovat

Holandsko je úžasná země plná květin a zeleně. :-) Jsem přesvědčená, že tam žijí i dobří lidé.
V Holandsku jsem nikdy nebyla a už se tam ani nedostanu, tak jsem moc ráda, že tuto zemi trochu poznám prostřednictvím tvých krásných fotografií a zajímavých článků.
Pavle, díky za tvoje obrázky a vyprávění! :-)  Hanka

8 Ema Ema | Web | 1. června 2011 v 21:11 | Reagovat

Pavle, to byla krásná a poučná procházka. Díky za ni.:-)
Mám velkou prosbu. Mrkněte prosím ke mně a opravte moje neznalosti. Díky.:-)

9 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 2. června 2011 v 10:51 | Reagovat

Krásné městečko..všechno upravené, čisté.. :-) V Holandsku jsem byla jednou, přespali jsme v "kempu". Ty uvozovky proto, že to s kempy u nás nemělo absolutně nic společného. Všude čisto, večer ticho, všichni se chovali mile a ohleduplně..
Prostě jiný svět.. :-)

10 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 3. června 2011 v 0:33 | Reagovat

Ještě jednou děkuji za novou porci vašich návštěv i komentářů. Moc mě těší, že moje článečky někomu alespoň trochu nahrazují opravdové cestování. A co se týká Holandska, velmi souhlasím s JiHei - prostě jiný svět...A to nejenom v kempech, samozřejmě...

11 Amelie Amelie | Web | 8. června 2011 v 19:07 | Reagovat

Náádherné fotky!!!

12 brides wedding dresses brides wedding dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 14:32 | Reagovat

Two thumb up for this article! I just passed this onto a fellow employee who was doing a little research on that If doable, as you gain experience, would you thoughts updating your weblog with more data?
http://www.elsedress.org

13 plus bridal dresses plus bridal dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 16:47 | Reagovat

This post was very well written, and it also contains many useful facts. I enjoyed your professional manner of writing this post. You have made it very easy for me to understand.
http://www.isdress.org

14 fake tag watch fake tag watch | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 8:04 | Reagovat

Q. What do you get when you put a fish and an elephant together?
http://www.watchescan.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama