...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Květen 2011

Boskoop a Muzeum zahradnictví

26. května 2011 v 0:27 | Pavel Ch. |  Holandsko
Jestli trochu zalovíte v paměti, na nizozemské město Boskoop si možná vzpomenete. Řeč o něm byla v souvislosti se školkařskou výstavou Plantarium, kterou jsem vám již kdysi představil. V tomto pozoruhodném, a vskutku velmi atypickém městěčku najdeme mnoho zahradnických rarit a zajímavostí. Na jednu z nich se nyní podíváme trochu podrobněji - jak z nadpisu asi tušíte, jedná se o muzeum zahradnictví, respektive školkařství. Než vás ale vemu za brány muzea - bez vstupenky samozřejmě - ještě sa na chvilku zastavím u představení městečka samotného. Pro pochopení souvislostí je to důležité.


Tradiční pohled na Boskoop nabízí všechno, co je pro toto město typické. Všude přítomné kanály plné vody, úzké, často jednosměrné cesty pro auta, vzrostlé stromy, svěží zeleň a neodmyslitelné kolo. A v bezprostřední blízkosti malých domečků každý centimetr půdy využitý pro pěstování něčeho hezkého.

Vesnická zahrada

7. května 2011 v 6:07 | Pavel Ch. |  Co se nevešlo jinamUplynul více jak měsíc a s hrůzou jsem si uvědomil, že jsem zahradnické nadšence, co občas pokukují po tomto blogu nějak zanedbal. Takže s omluvou, která by klidně mohla být doprovozena i řadou výmluv a vysvětlení se k vám opět po čase vracím. Kdysi jsem se vás ptal, co vás zajímá a o čem tady také chcete číst. Několik přání bylo velmi podobných - týkaly se vesnických zahrad. Slíbil jsem, že se na vesnické - nebo snad venkovské zahradničení trochu podrobněji podíváme. Právě nastal čas splnit svůj slib, takže už za chvíli zaklepeme na pár vesnických branek, které vedou přímo na zahradu.


Pod pojmem vesnická zahrada se každému může vybavit jiná představa, jiné vzpomínky či emoce. Pro někoho vesnická zahrada znamená krásné vzpomínky na dětství, na velký sad s ovocnými stromy a nespočet zákoutí pro podnikání dětských her plných dobrodružství. Vzpomínky na vesnickou zahradu nemusí vonět jenom romantikou, ale také povinnostmi a prací. Není tak dávno ta doba, kde by si sotva kdo vzpomněl na vesnickou zahradu jako na jeden z idolů zahradnického umění.