...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Rostliny a děti

21. března 2011 v 1:32 | Pavel Ch. |  O rostlinách
Před nedávnem jsem vám slíbil, že se ještě na svět stromů, ale i rostlin obecně, podíváme trochu jiným pohledem - pohledem dětí. Rostliny rozumně a správně použité můžou totiž u dětí pomáhat rozvíjet správný vztah k přírodě i k životu vůbec. Vztah k rostlinám a ke stromům zvláště ovlivňuje také cítění ke krajině, ve které budou tyto děti později vyrůstat. A vztah ke krajině může mít i z vlasteneckého pohledu pro děti mnohem větší význam než povinně naučená básnička o národní hrdosti. Vést v dnešní době děti k opravdovým hodnotám není nijak snadné, přesto potkáváme příklady, které dokazují, že to možné je.


Lezení po větvích stromů může být docela dobrou hrou. Pro strom je to rozhodně přijatelnější, než třeba vyrývání zamilovaných srdíček či monogramů do jeho kůry. Má to však jeden háček - aby si děti mohly na větvích trochu zářádit, budeme k tomu potřebovat stromy, kterých rozměry to umožní. Proto musíme nejenom vysazovat nové stromy pro příští generace, ale také chránit ty, které kdosi dávno vysázel pro nás. Královská botanická zahrada KEW, Londýn, Anglie


Klučík se v parku honí s veverkou, která obíhá po kmenu stromu ze strany na stranu. Hra trvá několik desítek sekund, veverka před klučíkem neutíká, ale také bere honičku jako hru. Možná namítnete jak to souvisí s výchovou dětí. Tento mladý člověk ještě nic nemusí vědět o důležitosti stromů, ale momentálně je mu dobře přesně tam, kde se právě nachází. Možná právě kvůli podobným hrám se sem bude rád vracet. A až bude velký a bude rozhodovat o důležitých věcech, možná právě vzpomínky z dětství způsobí, že jeho rozhodnutí budou mít třeba i ke stromům ryze lidský rozměr. Královská botanická zahrada KEW, Londýn, Anglie
Informační cedulky na dětském hřišti pod korunami stromů poskytují dětem krátké, ale zajímavé informace ze světa stromů. Tak třeba tahle cedulka informuje o tom, že největši strom světa Sequoiadendron giganteum může dorůst až do výšky 100 m, a také že může mít hmotnost, která přesahuje i hranici 6000 tun. Compton Acres, Anglie


Malý dětský posed v koruně stromů může být také docela dobrodružným místem pro dětské hry. Tvoří malou pevnost, kam dospěláci skoro jistě nelezou. Možná i zde se může celkem nenápadně formovat vztah ke stromům, který se v dospělosti může změnit na seriózní vážnou známost. Holandsko, soukromá zahrada.


Hotové malé hřiště vybudované přímo v koruně mnohokmenné borovice je pro děti opravdovým rájem. Je tu skluzavka, lezecká stěna, šplhací síť, ale hlavně příjemný stín pod korunou mohutného stromu. I tvůrce tohoto díla dokázal, že má ke stromům blízko. Celý domek je ve vztahu ke stromu vytvořen velmi šetrně. Všimněte si třeba provazů kolem kmene stromů. Jsou tam proto, aby se kmeny - až zesílí, nezařezávaly do podlahy, z které jakoby vyrůstaly. Časem se provazy odstraní a ještě několik dalších let budou moct kmeny nerušeně sílit. Arboretum Sira Arnolda Hilliera, Anglie


Vztah k rostlinám nevede jenom přes stromy. Zábavnou formou se děti můžou seznamovat i s jinými tvory rostlinné říše. Třeba toto je obří model květu zvonku v dětském centru v botanické zahradě. Květ zvonku přímo děti vybízí - dotkni se mě. V útrobách květu nechybí ani tyčinky či pestík - jako ve skutečnosti. Tento obří kvítek ale funguje i jako bezvadná skluzavka. Prostě je tady legrace jak má být - a při ni se děti mimochodem učí, jak to v přírodě vlastně funguje. Královská botanická zahrada KEW, Londýn, Anglie


Nepříliš povedená fotografie, moc se omlouvám. Ale co na ní ti kluci vlastně provádějí. Vypadá to trochu nenápadně, ale pomocí mechanického ovladače zavírají a otevírají lapací pastičku na velkém modelu masožravé rostliny. Je to trochu fyzicky náročné, protože úplně snadno to nejde. Kromě toho, že tato obří hračka ukazuje, že i kytka musí vynaložit obrovskou energii aby si rostlina v přírodě ulovila malou mušku, funguje tento model jako nenápadné nářadí v posilovně. Ale klukům to neva, usilovně soutěží, kdo lépe "ovládne list masožravé rostliny". Královská botanická zahrada KEW, Londýn, Anglie


Dnešní povídání ukončíme symbolicky přece jenom u stromů. Co je to za potrubí, ptají se děti kolem tohoto podivného artefaktu. Naučná tabule u tohoto dřevěného pokladu trpělivě vysvětluje něco ze života stromu. A to potrubí, milé děti - to jsou cévní svazky. Pravda trochu zvětšené, ale přibližně tudy nějak vedou. Áž nahoru do koruny. A vnich proudí voda i živiny, aby strom měl z čeho žít. Působivá učební pomůcka. Ale víte co se mi na tom ještě líbí? Že tento dub i po své smrti slouží k dobrým účelům. Že neskončil na polínka nařezaný v krbu či udírně ředitele zahrady, ba ani v truhlářské dílně jeho kamaráda. Vždyť to říkám pořád, vztah k rostlinám vypěstovaný v mladosti vede jenom k rozumným rozhodnutím.
Královská botanická zahrada KEW, Londýn, Anglie

Děkuji vám za pozornost a opět se těším na Vaše reakce. Pavel - zahradník na cestách - www.fotoflora.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 babi Maňasová babi Maňasová | Web | 21. března 2011 v 7:29 | Reagovat

Děti instinktivně vycítí, kde je jim dobře a co jim prospívá. Jako malá holka jsem nejraději sedávala ve větvích prastaré jabloně u nás na zahradě. Každou volnou chvilku jsme s bráchou trávili v lese, který byl jen kousek od domu.Ten vztah k přírodě mi zůstal dodnes, takže ano, kdo dá dětem možnost poznat sílu a život stromů a rostlin, dělá dobrý skutek pro zachování krajiny a přírody. Děkuji Pavle za moc hezký a zajímavý článek.

2 Jarka Jarka | Web | 21. března 2011 v 8:56 | Reagovat

To byl moc hezký článek a doplněný zajímavými snímky. Ráda si vzpomínám na své dětstství, kdy jsme chodili s rodiči na dlouhé procházky a mamka nás učila názvy rostlinek a taťka všechny ty naše výlety a procházky fotil. :-D Já už jsem svým dětem toho asi moc o přírodě nepředala, o tom jsem radši, že vnoučata do té přírody zase s rodiči chodí. Nebojí se žádných broučků, žížal a žab a znají spoustu rostlinek a stromů. :-)

3 brabi brabi | Web | 21. března 2011 v 10:57 | Reagovat

Svoje dětství jsem strávila na stromech v zahradě a jistě mě to také ovlivnilo. Z takových domečků v korunách a prolízaček musí být nadšené každé dítě. Škoda, že nemáme tak veliký strom, hned bychom stavěli.

4 Lenka Lenka | Web | 21. března 2011 v 14:53 | Reagovat

Moc pěkné fotografie a nápady.
Také patřím k těm, kteří strávili na stromech, pod stromy a v houští rané dětství. Domnívám se, že hraní mezi doopravdickými rostlinami a stromy je pro děti lepší a kreativnější než na dnešních moderních hřištích s plastovými prolézačkami. Ale úplně úplně nejlepší je dětem poskytnout možnost sázet a starat se o nějaký ten strom, ten JEHO strom. Tam vzniká hodně hluboký a silný vztah. A kdyby těch stromů a keřů a dětí bylo více ..... (navazuji na můj kom.22 u předchozího článku) :-)

5 Vlaďka Vlaďka | Web | 21. března 2011 v 16:11 | Reagovat

Úžasný! Sama bych se tam vyřádila. Stejně jako mé předchůdkyně z předešlých komentářů, i já jsem spolu s ostatními dětmi lezla po stromech (a lezu po nich dodnes). Všechny ty přírodní pomůcky z fotografií jsou úžasné, jsem z nich nadšená. Ale protože pracuji s dětmi, tak vím, že zas až tak nefungují. Děti se učí vztahu k přírodě a k prostředí každodenním stykem s ní a trpělivým příkladem dospělých, hlavně těch nejbližších. Byla jsem jednou s dětmi na vycházce, učili jsme se pojmenovávat rostliny i živočichy kolem sebe a když už jsme se skoro vraceli, ten nejšikovnější kluk se spoustou znalostí o přírodě najednou s nepěknou nadávkou rozdupl hlemýždě. Zůstala jsem jak opařená, protože i když je v zahradě taky nemusím, nikdy bych na něj schválně nešlápla. A kluk se na mě díval udivenýma nechápavýma očima, proč že se zlobím, když maminka ho učí, že tyhle potvory se musí ničit. A podobné je to s ostatním náhledem na okolní přírodu. Dnešní člověk je ji hodně vzdálený a děti jsou vychovávané ve stejném duchu.

6 Janah Janah | Web | 21. března 2011 v 19:37 | Reagovat

S interaktivní botanickou zahradou jsem se setkala v Belgii. Moc jsem si to užila i já, nejenom děti. Navíc tam byla k dispozici "průvodkyně", prostě paní, co tam procházela pavilony a dopovídala na zvídavé otázky či upozorňovala na zajímavosti (i v AJ). Mrzí mě, že o tenhle způsob výuky české děti přichází. :-?

7 Hanka Hanka | Web | 22. března 2011 v 22:13 | Reagovat

Důležité je pěstovat v dětech od malička kladný vztah ke stromům a přírodě vůbec a tvoje fotoreportáž dokazuje, že to jde. Ovšem když vidím a slyším některé rodiče, ti v dětech pěstují úplně jiné vztahy! ???
Pavle, díky za další krásný a poučný článek. Kéž by takových lidí, jako jsi ty, bylo co nejvíc! :-)
Posílám pozdrav a přeji krásné jarní dny. :-)  Hanka

8 Zahradník na cestách Zahradník na cestách | Web | 23. března 2011 v 23:36 | Reagovat

I pro tentokrát vám mockrát děkuji za vaše názory. Je pro mne velmi cenné, že mnohé z vás reagují v souvislosti na svoje dětské či studentské roky. V dobrém mě překvapilo, že vaše komentáře jsou poměrně obsáhlé. Zřejmě to svědčí mimo jiné o tom, že ve věci výchovy dětí je v naší společnosti hodně nedořešených věcí. Ještě jednou díky!

9 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 23. dubna 2011 v 23:51 | Reagovat

Nevím jak ale stalo se tento článek mě jak se říká utek.Moc se mě líbí působení na děti a taky využití botanické zahrady k poučení dětí hrou. :-)

10 Amelie Amelie | Web | 8. června 2011 v 19:09 | Reagovat

Nádherné fotky, krásné hřiště. Tam by se dětem líbilo.

11 SV SV | 27. června 2011 v 13:29 | Reagovat

aach! smajlík huba otvoreník, od úžasu ani nedýchajík ;-) ďakujem wellmi pekne, už viem, prečo pôjdem niekedy do Londýna ;-) úžasná záhrada. a múdra.

12 SV SV | 27. června 2011 v 13:31 | Reagovat

na stromy lezenie a na stromoch ležanie patrilo (a patrí) k mojim obľúbeným činnostiam. vysoko v horách mám jednu spaciu borovicu limbu.

13 SV SV | 27. června 2011 v 13:33 | Reagovat

článok je veľmi dobre napísaný. som milo prekvapená, čakala som skôr niečo na tému, ktoré rastlinky deti nemajú v prírode obhrýzať.

14 zahradniknacestach zahradniknacestach | 28. června 2011 v 17:08 | Reagovat

[13]: Veľmi milá sada komentárov, ďakujem SV.Joj, marná sláva, kto v korune limby pospáva, určite mi rozumie,ako to myslím. Ešte raz vďaka.

15 wedding gowns bridesmaid dresses wedding gowns bridesmaid dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 10:25 | Reagovat

You write very detailed, Pay tribute to you. Couldnt be written any better. Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!
http://www.elsedress.org

16 navy cocktail dress navy cocktail dress | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 15:09 | Reagovat

I think the concept is very powerful.
http://www.isdress.org/Wedding-Dresses.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama