...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Ještě jednou – potřebuje lidstvo stromy ? (2)

3. března 2011 v 21:53 | Pavel Ch. |  O rostlinách
Opět vás po krátké odmlce zdravím a hned se vracím k otázce, kterou jsem otevřel v minulém příspěvku. Minule jsme si stihli říct, že stromy - zejména ty listnaté - fungují jako výtečný prachový filtr. Ale význam stromů pro lidstvo spočívá i v jiných hodnotách. Ano, některé hodnoty stromu se dají snadno změřit a přepočítat na metry kubické vytěženého dřeva, které když se vynásobí, můžou ve finále dát hezkou částku v penězích. Některé druhy stromů pak mají to štěstí, že z nich sbíráme úrodu plodů, které jim zaručují alespoň tak dlouhý život, dokud pravidelně plodí. Psychologové by se mohli přidat k obhájcům stromů, neboť to byli právě oni, kteří ve výzkumech prokázali, že přítomnost stromů dobře působí na lidskou duši - a to ve všech ohledech. Od těžko definovatelného pocitu pohody až po prokazatelnou vyšší produktivitu práce v prostředí, ve kterém se vyskytuje dostatek zeleně. A také se k nám s velkou mírou pravděpodobnosti přidají duše romantické a zamilované, neboť i polibek z lásky bude mít jinou příchuť pod korunou stromu než na rozpáleném parkovišti před supermarketem. Ale je tu ještě jedna věc. Tak logická a přece velmi málo veřejností vnímána. Opravdu totiž platí, že v civilizovaném prostředí stromy fungují jako
Nenahraditelná městská klimatizace a plíce města
Městský park - místo procházek, setkávání i her. Je důležitější, než si na první dojem uvědomujeme.

Podívejme se na věc trochu podrobněji.

Všechen ten zázračný efekt spočívá v tom, že z listů stromů se odpařuje přebytečná voda. Samotný zázrak stromů tkví ještě v tom, že voda se vlastně do jejich listů vůbec dostane až z hlubin země. Ale k tomu se vrátíme ještě za chvíli - ještě se chvilku věnujme odpařování vody. Odpařuje se voda ze všech listů rostlin, i z listů afrických fialek, trávníku, rajčat, nebo z trvalek, které pěstujete na zahradě. Nejdůležitějšími odpařovači vody jsou však stromy. Přesněji řečeno, voda se odpařuje z rostlin, které jsou vodou dobře zásobené a netrpí suchem. V suchu se průduchy na listech snaží uzavírat, čím rostlina s vodou hospodaří a výpar se snižuje.
Aleje nejsou důležité jenom z krajinářského hlediska, pro kvalitu naších životů mají velký význam.

Už bych i čekal, že začínáte být i trochu netrpěliví. Pročpak je to odpařování tak důležité, že o tom tak dlouze píšu? No je to proto, že voda dostávající se ze stromů velmi výrazně zvlhčuje a také zchlazuje vzduch - a to zejména v horkých letních dnech. A jak je známo - chladnější vzduch je těžší, než vzduch horký. Nakonec, to je i princip balonového létání. Ale vraťme se třeba do horkého města v červenci. Ohřátý vzduch rozpaluje silnice, chodníky, střechy budov i parkoviště. Jestli se však v blízkosti nachází netrpící, zdravé a dobře zalité stromy, tyto odpařují velké množství vody, která vzduch zvlhčuje a zchlazuje. Ten je těžký, takže klesá k chodníkům, po kterých kráčíme my, lidé. Horký vzduch bývá tím chladnějším vytlačován nahoru, nad střechy domů. Stejně tak, jako balón naplněný horkým vzduchem.
Ještě si pro pochopení tohoto efektu musíme pomoct s několika čísly. Vědci spočítali, že narostlý listnatý strom netrpící žízní, je schopen za horký letní den odpařit 80 - 100 l vody. To se možná nezdá jako velké číslo, ale počítejme dál. Představme si městský park (nebo příměstský les, nebo snad i lepší zahrádkářskou osadu) o rozloze jediného hektaru. Kdybychom byli tak trochu pesimisti, počítali by jsme s tím, že v tomto parku poroste jenom jediný strom na ploše 10 x 10 m. V celém parku by teda rostlo jenom sto stromů, ale toto množství by stačilo, aby se ze jediný letní den dostalo do městského ovzduší množství 8 - 10 tisíc litrů vody. Je to zanedbatelné množství?
Místo pod stromem je díky chladivému stínu mnohem přijatelnější, než spalující teplo kolem.

A je tu ještě jedna věc, kterou jsem už naznačil. Aby k odpařování vody vůbec mohlo dojít, musí ji rostlina vůbec dostat z půdy až do listů. V případě menších rostlin dráha vody bývá relativně krátká, stejně jako množství vody bývá poměrně malé, kterou rostlina do prostoru vypaří. V případě stromů se často jedná až o několik desítek metrů, které musí voda urazit z hlubin země až do nejvyššího listu ve špičce koruny. Vnímáme to až příliš samozřejmě, ale základní otázka zní - z čeho bere strom energii, aby tuto vodu "načerpal" do takové výšky? Ještě než si odpovíme na tuto otázku, představme si, jaké by to bylo, kdybychom museli sami dostat vodu do výšky celého stromu. Aby se nám dobře počítalo, předpokládejme že strom k odpařování využije oněch zmíněných 100 l vody (bude se teda jednat o opravdu velký strom). Jestli si to chceme zkusit, museli bychom naplnit 10 kbelíků vody po deseti litrech. 2 kbelíky bychom vynesli do prvního patra, dva do druhého, a tak dále, až bychom se pěšky dopachtili s posledními dvěma kbelíky do pátého patra. Po "akci" bychom klidně mohli mít pocit, že nás tento pokus stál docela hodně energie. Takže zeptejme se ještě jednou - z čeho bere strom energii, aby tuto vodu načerpal až do takové výšky? Odpověď je snadná - ze slunce!Je to přesně ta sluneční energie, která nás v horkých letních dnech rozehřívá a která rozpaluje střechy budov a plochy parkovišť tak, že z nich potom sálá horký suchý vzduch až dlouho do noci. Můžeme si sice sednout pod slunečník, ale ten nás chrání jenom částečně. To proto, že sice dává stín, ale veškerá sluneční energie se hromadí v blízkosti. Sezení nebo chůze pod stromem mají celkem odlišné účinky, neboť strom více než 80 procent dopadající sluneční energie spotřebuje pro proces, který se jmenuje transpirace. Pod tímto záhadným slovem rozumíme právě transport vody ze země až do listů. O miliony let dříve, než vznikly první solární články a posléze fotovoltaické elektrárny, mnohem geniálnější zařízení fungovalo už v každém listu běžné rostliny. Každý zelený list rostliny v sobě totiž ukrývá komplikované biochemicko-fyzikální jednotky, které tiše a velice nenápadně - a také bez nároků na speciální údržbu, vykonávají pro lidstvo nenahraditelnou práci. I když transpirace probíhá ve všech rostlinách, které rostou kolem nás, důležitost stromů tkví zejména v tom, že jsou to velké organizmy, které mají velkou spotřebu energie a efekt který tím přinášejí je také nezanedbatelný. Jsou to totiž právě stromy, které chrání povrch země od nadměrného prohřívání.


Myslíte, že tyto slečny ví něco o transpiraci nebo klimatizační funkci stromu? Je docela možné že, ano. Ale téměř jistě to není ten pravý důvod, kvůli kterému posedávají na větvi stromu. Prostě je jim tady nějak přirozeně dobře, nikdo je neruší v důležitém rozhovoru, mají přehled o dění kolem - a rozhodně je pod korunou stromu mnohem snesitelnější teplota než na osluněné ploše trávníku.

Na závěr tohoto povídání se celkem záměrně dostávám z pevné půdy na trochu tenký led. Opouštím fakta a dostávám se do sféry nepotvrzených úvah. Napadá mě ale, jestli problém globálního oteplování nesouvisí také z úbytkem stromů. Je to možná trochu nepřesně řečeno - správnější by asi bylo říkat, že se dramaticky mění poměr zpevněných ploch na úkor půdy porostlé vegetací. Možná jsou to překotně se rozvíjející města a průmyslové aglomerace, které mění zemské klima. Tam kde chybí vegetace - a zejména pak stromy, povrch půdy, ale hlavně zpevněné plochy se více ohřívají než tomu bylo předtím. Vidím v tom jistou logiku - jestli stromy mizí z měst i krajiny, nemá kdo tu sluneční energii vlastně spotřebovat. A chodníky i dálnice, skleněné mrakodrapy a "půvabné" kovové hangáry, ve kterých sídlí nejeden supermarket to prostě místo stromů zajisté nezvládnou. Tak co myslíte - potřebuje lidstvo ty stromy?


Lavička pod listantým stromem - dávný symbol pohody a klidu.

Jestli jste se dočetli až sem, velmi vám děkuji za váš zájem i shovívavost číst takové množství textů. A stejně jako pokaždé, i teď se těším na vaše případné postřehy či reakce. Pavel - zahradník na cestách - www.fotoflora.cz

PS. Ostatní snad prominou, ale protože to nejde jinak, chci na tomto místě poděkovat paní Evě ze Slovenska za velmi milá, povzbudivá ale také zavazující slova a pozitivní reakce na tento blog.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 3. března 2011 v 22:27 | Reagovat

Pavle to bylo velmi poučné.Řekla bych geniálně přiblížené pro nás laiky,úžasné jak ty stromy v symbióze se sluncem přemístí vodu až k tomu poslednímu lístečku.Ano stromy potřebujeme.

2 Aneris Aneris | E-mail | Web | 3. března 2011 v 23:12 | Reagovat

Moc krásný článek, Pavle.

3 brabi brabi | Web | 4. března 2011 v 0:20 | Reagovat

Když byly moje děti miminka, dávala jsem je v kočárku pod stromy v zahradě. Kulily oči na pohybující se listy, třepotaly ručkama a "povídaly" si s nimi. Až z těch debat usnuly. Takže vidíte Pavle, že stromy jsou i vzorné chůvy a my se k nim mnohdy nechováme tak hezky, jako ony k nám.

4 Vlaďka Vlaďka | Web | 4. března 2011 v 6:45 | Reagovat

Dnešní článek jsem , Pavle,  četla jedním dechem a s obroským zájmem. Souhlasím i s Vaším zamyšlením na závěr, i když takto jsem se nad stromy ještě nezamyslela. Naše zahrada a okolí našeho domu funguje jen díky stromům, bez nich by se proměnila v rozpálenou suchou step, vím to a vážím si jich. Pod našimi stromy máme v létě druhý byt, jsme venku od rána až do večera, dokud nás nezaženou komáři :-)
Za dnešní skvěle napsaný článek děkuji, budu se k němu určitě ještě vracet.

5 Ella Ella | Web | 4. března 2011 v 8:56 | Reagovat

Velice zajimave clanky.

6 Jarka Jarka | Web | 4. března 2011 v 8:57 | Reagovat

No jasně, že lidstvo potřebuje stromy. Vždyť stromy jsou tak krásné a určitě jsme si všichni i vyzkoušeli, jak je v horkém letním dni, báječná procházka parkem, nebo lesem. I v tom nejhorším pařáku, je v lese příjemný vzdoušek a klima. :-) Už se moc těším, až se zase všechny stromy zazelenají tou svěží jarní zelení. :-D

7 Jarmila Jarmila | Web | 4. března 2011 v 10:17 | Reagovat

Moc zajímavý článek. Jistě, že potřebujeme stromy. Ony nejen odpařují vodu a poskytují nám stín, ale i pro nás dýchají. :-)

8 Hanka Hanka | Web | 5. března 2011 v 0:03 | Reagovat

Úžasný článek, Pavle. O stromech toho spoustu víš a dovedeš to i krásně podat. Lidstvo stromy z mnoha důvodů potřebuje, to je naprosto jasné, proto bychom je měli chránit.
S tvojí úvahou na téma "globální oteplování" bych docela souhlasila, logiku to rozhodně má.
Posílám pozdrav a přeji krásný víkend. :-)  Hanka

9 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 6. března 2011 v 14:19 | Reagovat

Moc pěkný a poučný článek a nádherné fotografie. Stromy mám ráda. Když jsou v květu, když září barevným listím a i když se obléknou do sněhu. Přeji krásnou neděli, Pavle... :-)

10 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 8. března 2011 v 6:12 | Reagovat

Děkuji vám všem opět za milé a souhlasné ohlasy za úvahy o životě stromů. Potěšilo mě, že věc vnímáte podobně jako já. Také děkuji za osobní reakce mimo tento blog. Na stromy se příště podíváme ještě celkem z jiného pohledu. Jak to udělat, aby si ke stromům a rostlinám vůbec našly vztah i děti? Několik inspirací ze zahraničí dokáže, že i v této věci je možné udělat hodně.

11 JiHei - Fotografie JiHei - Fotografie | Web | 12. března 2011 v 12:13 | Reagovat

[10]: Tak to už se těším a přeji krásný víkend.. :-)

12 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 12. března 2011 v 19:30 | Reagovat

Co sem jdu mám nečisté svědomí a jak si to tu znova pročítám tak ještě větší.A víš Pavle proč?Vzpomínáš u nás ten strom už skáceli co byl před okny toho vozíčkáře.Ale on je moc rád,vidí do okolí není izolovaný,nemaj pyl,nemlátí jim větve do oken.A stromů je tu ve dvoře ještě moře... :-(No a je to venku ufffff :-(

13 zahradník na cestach zahradník na cestach | Web | 13. března 2011 v 20:24 | Reagovat

[12]:Maruš, to je paráda, že jste to takto napsala. Stromy jsou sice důležité pro život člověka, ale město není les. Ani náhodou nejsem ortodoxní obhájce stromů za každou cenu. V případě, že neplní svůj účel, nebo někoho ohrožuje či ubližuje,není důvod za každou cenu zachraňovat, co se zachránit nedá. Naopak - v městském prostředí je nutné z času na čas zapomenout na nostalgii a některé situace řešit s plnou mírou odpovědnosti i velmi rázně. Vaši konkrétní situaci neznám, ale obecně platí, že rozumné kácení bývá stejně důležité jako rozumné sázení.

14 DolceVita DolceVita | Web | 14. března 2011 v 20:10 | Reagovat

Někdo hledá osud ve hvězdách, jiný se obrací do koruny stromů a věří keltským horoskopům
http://www.magazinzahrada.cz/keltsky-horoskop/

Stromy tu byly dříve než my, obejdou se bez nás :-) My bez nich žít nemůžeme, proto se těším z jejich společnosti. Bohužel jsme pro bezpečné žití v jejich blízkosti museli několik stromů porazit. Vždycky jsem u toho měla provinilý pocit a bylo mi jich líto. Nakonec existuje jeden strom, který byl vysazen v den mého narození a nedávno se rokovalo o tom, že by měl být poražen, neboť překáží dobrým sousedským vztahům. Bránila jsem ho vlastním tělem :-)

Myslím si, že stromy s námi mají víc společného než jsme ochotni si připustit. Mě příroda neskutečně dobíjí baterky a doslova laská duši. S jarem jsou tyhle pocity doslova obří :-)

P.S.
Skvělý článek na mimořádně zajímavé téma.

15 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 15. března 2011 v 19:17 | Reagovat

[13]:Ani nevíš Pavle jak se mě ulevilo. :-)

16 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 18. března 2011 v 7:53 | Reagovat

[14]: Děkuji Dolce Vitě za povzbudivý příspěvek. Ještě jednou chci zdůraznit, že pokácení stromu se v případě objektivní potřeby nesmí brát jako hřích. Všechny moje apely spíše směrují ke globálnímu vztahu ke stromům. Ještě jednou moc děkuji.

17 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 18. března 2011 v 22:05 | Reagovat

[16]: A těšíme se na pokračování :-)

18 Lenka Lenka | Web | 19. března 2011 v 20:03 | Reagovat

Mám ke stromům velmi intimní a blízký vztah, který lze vyjádřit asi takto: Stromy jsou přátelé, kteří se vzdali pohybu z místa na místo, abychom je vždy našli na stejném místě, kdybychom je potřebovali.
Samozřejmě si uvědomuji racionální a měřitelné důvody, proč je potřebujeme a díky za ta fakta v článku.
Napadlo mě, že pokud máme obavu ze značných výkyvů počasí v současném globálním oteplování, mohly by pro stabilizaci velmi pomoci právě stromy.

19 Petr Petr | E-mail | 20. března 2011 v 14:16 | Reagovat

Je krásné číst příspěvky od lidí kterým nejsou stromy lhostejné. Napadá, bylo by dobté abychom si každý ve svém okolí všímali,co se stromy děje. Příkladem mohou být nové stromy  u silnic, kde jejich vysazením často vše končí. Zůstane zaškrcený úvazek, nefunkční chránička.

20 Mariana Mariana | 20. března 2011 v 16:48 | Reagovat

Som rada, že som tu našla ľudí, ktorým záleží na stromoch. Už som sa bála, že som sama. Dlhšie uvažujem nad tým, že by som mala vypestovať nejaké sadenice stromov a vysadiť ich napr. popri cestách.
Mohol by mi dať niekto návod ako sa také sadenice dajú dopestovať a tiež ktoré stromy sú na to najvhodnejšie ?

21 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 20. března 2011 v 23:08 | Reagovat

[18]: Lenko, moc Vám děkuji za komentář - dnešní doba naléhavě potřebuje lidi, kteří si stromů váží a chápou jejich smysl i poslání.

[19]: Petře, i Vám moc děkuji. Jistě jste vnímavý člověk, vidíte potom to, co mnoha odpovědným osobám uniká. Také někdy pokukuji po nově vysazených stromech a vidím to co Vy. Neostříhané koruny stromů, zapomenuté úvazky i kůly ke stromům. Někdy nevím, kdo koho vlastně drží - jestli kůly strom, nebo už naopak. Ale myslím, že chyba je systémová. Odpovědné osoby často (ne však vždy !!!) berou svoji práci jako zaměstnání - ne jako poslání. Někdy mám dokonce pocit, že  k některým stromům vysazeným v městském prostředí ani nebyli nikdy žádné odpovědné osoby určeny.

[20]: Mariano, díky za Váš příspěvek, který obohatil tento blog o další zajímavý názor. Vybrat správný druh k silnici vyžaduje znalost konkrétní situace a vůbec to není snadné. Je úžasné, že by jste věnovala kus svého času i energie pro výsadbu nových stromů a velmi si toho vážím. Trochu se však bojím, že výsadba na vlastní pěst nevede vždy ke správnému cíli. Tím netvrdím, že dobrovolnické sázení by bylo špatné, ale rozhodně bych doporučoval všechny výsadby koordinovat s majitelem či správcem pozemku.Jinak reálně hrozí nebezpečí, že všechna práce vyjde vniveč, a to je vždy škoda. V každém případě Vám však ještě jednou velmi děkuji za Vaši reakci.

22 Lenka Lenka | Web | 21. března 2011 v 14:31 | Reagovat

ad 20: Vysázet "na divoko" někde stromy nebo keře bych neviděla jako dobrý nápad. U nás to jeden člověk před lety udělal, byť vysázel hezké stromy, majitel - město mělo jiný nozor a záměr. Ten člověk byl velmi popotahován, a myslím, že ty stromy musely být pokáceny snad i na jeho náklady či co. Příšerné, nicméně zákonné. Bez majitele pozemku - a ono dnes všechno někomu patří - ani ránu.

Ale když už jsme u toho nápadu ... Existuje společenství lidí, které si postupně koupilo kopec, aby tam město (myslím Liberec) nemohlo dělat nic jiného než zachovat zeleň. - Mým snem je koupit někde pozemek a udělat z toho park. Založit park pro teď i pro budoucno. Jenomže mé finanční a technické možnosti jsou malé. Kdyby se však i tady někde dalo podobné společenství lidí dohromady a každý by si koupil třeba jen pár metrů čtvrečních nebo svůj stromeček a chodil by se na něj dívat, jak roste, popřípadě by občas přiložil ruku k dílu .... joj, to by bylo!

23 Petr Petr | E-mail | 23. března 2011 v 6:06 | Reagovat

Pro ty kteří chtějí pomoci s vysazením nových stromů je asi nejejednodušší možnost pomomoci nějaké dobrovolnické org která se tím zabývá. U nás již 15 let ČSOP sází nové aleje do krajiny v okolí města. Je kolem toho martyrium jednání, ale výsledek je vidět. V loni se zapojilo do akce 150 lidí, první strom v nové aleji sázel osobně náš starosta. Sazenice lze po dohodě s vlastníkem lesa vyzvednout i z náletových porostů, ale musí u toho být odborník. Důležitá je vždy následná péče aby práce nepřišla nazmar. Přeji všem na této potěšitelné diskusi krásný den!

24 Zahradník na cestách Zahradník na cestách | Web | 23. března 2011 v 23:47 | Reagovat

Milá Lenko i milý Petře - děkuji Vám za vaše přínosné názory i dobré rady pro dobrovolníky a nadšence. Velmi výstižné a pravdivé je tvrzení, že všechno někomu patří, takže vlastník, nebo alespoň správce pozemku by měl jednoznačně souhlasit s tím, že mu tam někdo cizí bude sázet stromy. V minulosti byly hojné okrašlovací spolky, dnes jejich pozici za jistých okolností můžou suplovat právě organizace dobrovolných ochránců přírody. Každé sázení stromů však musí být dobře promyšleno a naplánováno. O to více smekám svůj pomyslný klobouk vůči partě lidí, o kterých píše Petr i Lenka. 150 lidí na jediné dobrovolnické akci vyžaduje opravdové uznání!!!

25 SV SV | 23. května 2011 v 14:02 | Reagovat

veľmi krásne a múdre. tieto stromočlánky. ďakujem.

26 bridesmaid cocktail dresses bridesmaid cocktail dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 13:03 | Reagovat

Hi Everyone we l0ve your web-site a lot b00kmarked it thank y0u
http://www.elsedress.org/cocktail-dresses.html

27 tea length wedding dresses tea length wedding dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 19:25 | Reagovat

Im not sure where you're getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this information for my mission.
http://www.isdress.org

28 best tag replica watches best tag replica watches | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 3:20 | Reagovat

Q. How much do pirates pay for their earrings?
http://www.watchescan.org

29 replica rolex watches replica rolex watches | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 7:42 | Reagovat

A. My pop is bigger than yours.
http://www.begwatches.net

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama