...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Potřebuje lidstvo stromy? (1)

9. února 2011 v 23:48 | Pavel Ch. |  O rostlinách
To je teda ale pošetilá otázka. Už malé děti v mateřské škole vědí, že stromy jsou v našem životě opravdu důležité. Že nám dávají cenné dřevo, že v nich hnízdí ptáci a že některé z nich dokonce dávají i plody, které můžou být jedlé a chutné. A některé děti také vědí, že stromy vyrábí jakýsi kyslík, a podle toho co dospěláci tvrdí, asi to bude dost důležité. S těmito znalostmi často naše vědomosti o stromech začínají, ale také často bohužel i končí. Ve zralejším věku se k tomu ještě přidá
vědomí, že na podzim stromy shazují listí (drsnější povahy rovnou tvrdí že dělají bordel), že větve neošetřených stromů padají na drahá auta a že případné trhliny ve zdivu hodnotné stavby nemůže způsobit nic jiného, než drzý sousedův strom. Ano, uznávám, že je to možná přitažené za vlasy. Ale až tak vzdálený od reality určitě nejsem. Proto jsem se rozhodl, a to i na základě impulsů od vás odpovědět na tu těžkou(?) otázku. Potřebujeme vlastně ty stromy?
P8245274.jpg
I to je příznačné. Jediná otázka - a tolik odpovědí. Je jich dokonce mnohem více na to, abychom na ně odpověděli v jediném článečku. Tak si to pěkně rozdělíme a ke stromům se určitě ještě vrátíme.

Strom jako čistička vzduchu

Možná se to bude zdát poněkud
podivné, ale tuto funkci strom zvládá celkem výjimečně. Jak to celé funguje? Nakonec to není až tak překvapivé. Na jehličí, ale hlavně na listech stromů se snadno zachytávají drobné částečky polétavého prachu. Samozřejmě platí, že čím je povrch listu větší, případně drsnější, tím se tento efekt výrazně zvyšuje. Jistě k tomuto účelu poslouží i stříhaný
živý plot z tují, o něco lépe bude fungovat jehličnatý les, ale nejlepších výsledků dosáhnou vzrostlé listnaté stromy. Důležitou práci zvládne udělat i nevelká skupina stromů na parkovišti před supermarketem, nejsilnějšího efektu však dosáhnou velké stromy s co největší listovou plochou. Třeba zrovna pavlovnie, o které byla řeč v minulém příspěvku, nebo takový platan (oba druhy stromů mají listy pokryty vrstvou jemných chloupků) jsou v lapání prachu přímo přeborníky.
P5295840.jpg
I jehličnatý les či park zvládne pořádnou práci. Jedna studie hovoří o tom, že 1 hektar vzrostlého jehličnatého lesa "pochytá" za dobu jednoho roku až kolem 30 t polétavého prachu. Část prachu spláchne déšť  a spolu
s vodou vsakuje do půdního profilu. Problémem je, že zbytek prachu na jehličí i listech zůstává a postupně tak oslabuje jejich životaschopnost. Vadí nám to zejména u jehličnanů, protože jehličí zůstává na rostlině více let. Zatímco opadavé listnaté stromy svoje listí shodí a s nástupem jara vytvoří nové. A když už jsme u těch listnáčů, je zapotřebí dodat, že stejná studie tvrdí, že hektar vzrostlého parku či listnatého lesa pochytá za rok až 70 t polétavého prachu! Je to vskutku obrovské množství.
P8224159.jpg
Zdravé město potřebuje zdravé stromy (Bern, Švýcarsko)

Na spadané listí zdecimované celou vegetační sezónou můžeme teda nahlížet dvojím způsobem. Může to být klidně onen zmíněný bordel, který ucpává okapy domů a zaneřáďuje náš milovaný trávník či bazén. Spadané listí ale můžeme také vnímat jako mimořádně účinný, ale velmi levný prachový filtr, který po celé vegetační sezóně právě ukončil svou funkci. Nemusíme ale z toho být až tak špatní, protože s nástupem jara na korunách stromů vyraší nové listy. Pro někoho zárodek dalších starostí, pro jiného zase nové prachové filtry, které pomůžou udržet naše prostředí jako tak v pořádku.
foto č. 6.jpg


Děkuji vám za vaši trpělivost, až vyšetřím trochu času, ke stromům se ještě vrátíme. Těším se na vaše návštěvy - případně komentáře. Pavel - zahradník na cestách - www.fotoflora.cz

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jarmila Jarmila | Web | 10. února 2011 v 8:19 | Reagovat

Pavle, máš pravdu. Proto velmi lituji každý strom, který někdo zbytečně porazí (třeba kvůli stavbě marketu). Nebo když z nepochopitelných důvodů vykácí celou alej stromů. Neodpustitelný čin je kácení amazonského pralesa. Jak to udělat, aby lidé dostali rozum a neničili si své životní prostředí? Ve jménu zisku se nehledí na přírodu! :-(

2 Vlaďka Vlaďka | Web | 10. února 2011 v 8:20 | Reagovat

A já zase, Pavle, děkuju, že jste se do tohoto tématu tak obul. Ani jsem nečekala, že tak do hloubky. Na druhou stranu stromy si to opravdu zaslouží a je na čase začít lidem trochu otevírat oči. I když nevím, jestli zrovna těm, co sem chodí. Věřím, že všichni návštěvníci tohoto blogu přírodu milují. Ti strašáci, jak se o nich zmiňujete nahoře, se nám do hlavy dostali metodou stokrát opakovaného v médiích. Žádná hysterie z padlých větví nebyla, dokud se neukázala v televizi. Sledovala jsem to u nás. Jen co tato kampaň začala, ořezalo se v širém okolí, co se dalo, shnilé i živé. Je smutné dívat se na stromy bez větví. Je to jako vidět člověka bez rukou. Oba musí trpět. Strom k tomu ale bohužel nemůže nic podotknout. Nechci končit tak depresivně. Takže hurá! blíží se jaro, zasaďme alespoň jeden strom. ;-)

3 brabi brabi | Web | 10. února 2011 v 9:23 | Reagovat

Vlaďka má jistě pravdu. Bylo popsáno hodně papíru o problému člověk x strom a my na tomhle blogu v tom máme jistě všichni jasno. Takže k tomu sázení, krásný nápad, oslavíme jaro zasazením stromu. Pokud ne ve vlastní zahradě, tak jinde, třeba v lese očistíme prostor kolem malinkého rašícího stromečku a pomůžeme mu vyklubat se do světa. ;-) U mě na chodbě už čekají netrpělivě dva stromky v květináčích na startovní čáře, aby vyrazily do zahrady a pustily se do bujného růstu :-).

4 helena-b helena-b | Web | 10. února 2011 v 9:28 | Reagovat

Děkuji, Pavle, za pěkný a poučný článek. Já jsem velkým milovníkem stromů, hlavně těch starých, viz. fotka č. 2.Při pohledu na takovou krásu se až dech tají. O to víc pak bolí,když z nějakého falešného důvodu tento strom zlikvidují, tak, jako se stalo asi před rokem u nás s jednou lípou, která, ač stála u silnice nikomu nevadila,souzeno zdravým rozumem a letitými zkušenostmi. Krásně se pod ní čekalo na autobus. Psala jsem o ní v jednom z prvních článků na blogu. Dnes je na jejím místě kus asfaltu. Chtěli tím rozšířit cestu pro otáčení vozidel, ale podle mne je tam situace mnohem nebezpečnější než byla. :-(

5 Bohdan Dlouhý Bohdan Dlouhý | Web | 10. února 2011 v 10:22 | Reagovat

Díky, Pavle, že jsi otevřel takové téma. Když dovolíš, budu na tyto tvé články odkazovat na www.stromvemeste.cz. Jen se trošku bojím, aby se to v komentářích "nezvrhlo" v ochranu stromů za každou cenu. Jak ty víš, ale spousta lidí nerada slyší, kácení stromů ve městech a alejí kolem silnic velmi často má opodstatnění. Zpravidla bezpečnost lidí. Ale nechci tady vyvolávat válku, to můžeme u mně. :)

Ještě mi prosím řekni, kde jsi vyfotil toho krasavce na druhé fotce. A pokud je to někde, kam se hned tak nedostanu, neposlal bys mi tu fotku do Fajných stromů?

6 Lenka Lenka | Web | 10. února 2011 v 11:50 | Reagovat

Děkuji za podrobnosti, jak moc stromy čistí ovzduší, ta čísla jsem neznala. O užitečnosti až nezbytnosti stromů pro život člověka není u rozumných lidí pochyb. Jde o ty nerozumné. Je to otázka výchovy a vzdělávání a na nich se můžeme podílet více či méně svými silami všichni. Teoreticky by strom nemusel být užitečný vůbec (a přitom jeho přínos pro člověka je nebetyčný!), k jeho zachování a respektu vůči němu by mělo stačit, že je to bytost, která tu žije často mnohem déle, často násobně.
Pokud by chtěl někdo víc než šířit podobné myšlenky, tady se o něco snaží konkrétně: http://arnika.org/stromy

7 Vlaďka Vlaďka | Web | 10. února 2011 v 14:05 | Reagovat

[5]: Souhlasím s tím, že každý švec by se měl držet svého kopyta. Také chápu, že lidi, kteří věci rozumí, mrzí, když se odsoudí všechno jedním šmahem nebo se i přes své činy stáváte nepřáteli přírody (prožívám něco podobného se svým povoláním, také jsme všichni házeni do jednoho pytle, ať se snažím sebevíc). Jde spíš o to, aby pily do ruky nebrali ti, co tomu ale vůbec nerozumí, nebo v horším případě stromy ve své blízkosti nechtějí pouze a jen kvůli podzimnímu úklidu. A věřte, těch je hodně. Moje dětství, to byla zahrada mého dědy - dobrodružství, schovávačky, šplhání do větví, od jara do podzimu něco pro mlsnou pusu. Děda byl mičurin, experimentoval s roubováním a ono mu to fungovalo. Jedna rozložitá jabloň třeba plodila v polovině koruny jinou odrůdu než ve druhé (dávno před Starklem). Když umřel, přišel jeden přiženěný hlupoš a než se rodina nadála, bylo do druhého dne vymalováno, tedy popíleno, jak od té doby říkáme. To byla moje první srážka s blbcem. A ta zahrada? Je to dvacet let a vypadá to tam pořád stejně - pustina. A jako protiklad - dnes jsem šla kolem třeboňských lázní výsadbou, která je Pavlova práce. Na cestu mi štěbetali vrabci z živého plotu a já se těšila na jaro, až budu moct obdivovat všechny rostliny tam a usednout na chvíli na lavičku právě pod stromy, co tam přibyly. A to je hezké.

8 Jarmila Jarmila | Web | 10. února 2011 v 15:29 | Reagovat

Pavle, co je to za strom na fotce č. 2. Já bych tipovala platan javorolistý. Listy jsou na fotce moc malé. Ale fotka je super. :-)

9 Hanka Hanka | Web | 10. února 2011 v 16:43 | Reagovat

Pavle, tvůj článek je opravdu moc poučný a zajímavý. Jako vždycky ho máš doplněný i krásnými fotkami.
K tomu všemu, co jsi o stromech napsal, bych dodala: stromy jsou důležité i pro zvěř, jednak kvůli úkrytu, jednak kvůli potravě. Les drží v zemi vodu, stromy poskytují stín, ... bylo by toho ještě hodně a klady rozhodně převažují. A z jiného hlediska: dovede si někdo představit krajinu bez stromů? Já tedy ne, byl by to asi smutný pohled. Kromě toho taky strašně ráda fotím stromy, zvlášť takové, jako na tvém druhém snímku.
Nějak jsem se rozepsala a možná jsem opakovala obsah některých komentářů (ty jsem nečetla), ale to snad nebude vadit.
Pavle, děkuji za tento článek a těším se na další. :-)  Hanka

10 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 10. února 2011 v 22:28 | Reagovat

Článek poučný,mile jsem jej přivítala. Stromy jsou opravdu důležitá součást přírody a lidstva.Bydlím v městě nazývaném také "Město Stromů".Škoda jen,že občas tu byli hojně obyvateli vysazovány bez uvážení(těsně u domů) a nyní jsou na obtíž.Obrátila se na mě paní z vedlejšího vchodu ať jí pomohu s vyřízením žádosti o skácení stromu.Za větru větvemi šlehá do okna-brání v kontaktu s okolím jejímu muži- vozičkáři.V okolí je spoustu dalších stromů.Jak by bylo moudré vysazování stromů s rozmyslem. :-(

11 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 10. února 2011 v 22:30 | Reagovat

Pavle spadla jsem do SPAMU :-(.Je to asi mým prohřeškem vůči přírodě. ;-)

12 zahradník na cestach zahradník na cestach | Web | 10. února 2011 v 23:10 | Reagovat

Děkuji vám všem, že jste první část stromového povídání přijali tak nesmírně pozitivně. Asi je pravda, že lidé co tento blog navštěvují smýšlí ve vztahu k rostlinám podobně. Ale nemůžu to s jistotou tvrdit, protože blog navštěvuje poměrně mnoho lidí, kteří své názory v komentářích nesdělují.  
Velmi souhlasím s Vlaďkou  [2]:, která tvrdí, že mnoho hysterie vytvářejí média, která umí s názorem veřejnosti výborně pracovat. Vztah české veřejnosti ke stromům se mi zdá slušně řečeno lehce rozpolcený. Na jedné straně spisujeme petice za záchranu stromů, které v městském prostředí už nejsou bezpečné, na druhé straně budeme bez zardění chodit nakupovat do marketu, který sice na parkovišti nemá jediný strom, za to je nejlevnější ve městě.
Zkušenosti, jaké má Helena [4]: máme asi všichni. Mnoho stromů padlo zbytečně, také ale mnoho stromů se zbytečně vůbec nevysázelo. Známe také mnoho případů, kdy byly stromy vysázeny jenom jako předvolební tah, nebo nutná podmínka ke kolaudaci, přitom vůbec nezáleželo na tom, jestli mají naději na přežití. To by vůbec byla téma na dlouhé zimní hovory.
Ještě krátká zpráva pro Bohdana [5]::platan na druhém obrázku je vyfocený v Anglii, rád bych se k němu ještě někdy vrátil, klidně obrázek použij pro své Fajné stromy - jestli Ti vadí můj podpis na dolní části fotky, pošlu Ti ji čistou. Tímto zároveň odpovídám i Jarmilce, že má pravdu. Na obrázku je opravdu platan - a je to parádní kousek.
Závěrem chci ještě poděkovat i za ostatní vaše názory 1-9, jsou pro mě moc milé. Možná máte pocit, že právě teď na ně nereaguji přímo, ale při dalším pokračování stromového povídání se k některým vaším dodatkům ještě určitě vrátím.

13 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 12. února 2011 v 20:40 | Reagovat

Zdravím, Pavle - je to moc pěkný článek. Stromy mám ráda...Jeden obzvlášť. Ráda pod ním sedávala moje mamka. A kdykoliv ho vidím, vidím i ji...  
Fotografie jsou krásné, ta s podzimním listím se mi líbí MOC :-) Měj se moc pěkně... :-)

14 Janah Janah | Web | 13. února 2011 v 17:25 | Reagovat

[5]: Bohdane, pokud se aleje kácí kvůli bezpečnosti lidí, tak by se kvůli bezpečnosti lidí měly zakázat např. auta, protože ta ročně zabijí mnohem víc lidí než aleje, ne?  :-? Na mnohých místech už přišli na to, že vykácení alejí nebylo rozumné, hlavně za povodní a také kvůli sněhovým jazykům.

15 Janah Janah | Web | 13. února 2011 v 17:28 | Reagovat

Pro mě je strom živý organismus, a když u nás soused kácel stoleté stromy (schovával se za bezpečnost, ale potřeboval místo k výstavbě :-? ), tak jsem je obrečela. :-(

16 Bohdan Dlouhý Bohdan Dlouhý | Web | 14. února 2011 v 20:39 | Reagovat

Tohle je přesně ta diskuse, kterou tady Pavlovi nechci rozpoutat. Tak jestli chcete, pojďte do mě na stránkách v odkazu. :)

17 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 22. února 2011 v 1:01 | Reagovat

Slovo jsem dodržela "MRK" a jdu spát :-)

18 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 2. března 2011 v 23:28 | Reagovat

[17]:Mrkám i dnes a nic :-( žádné pokračování o stromech. ;-)

19 zahradniknacestach zahradniknacestach | 3. března 2011 v 6:58 | Reagovat

[18]: Bude brzo, brzíčko - vydržte všichni. Trvá to dlouho, o to více bude zajímavé. Slibuji...

20 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 13. března 2011 v 16:10 | Reagovat

ahoj tati
ten článok sa ti moc podaril a je moc pekný tvoja dcera Hanka

21 Petr Petr | E-mail | 17. března 2011 v 7:49 | Reagovat

Ve své praxi jsem sesetkal s různými důvody ke skácení stromů. Mimo klasických, jako je stín, kálení ptáků na auto a opad listí, jsem zaznamenal i několik kuriúzních:                Strom je blízko okna, ruší mě křik ptáků kteří na něj sedají.
- Kolem stromu létají mouchy.
- Děcka pod stromem hledají kaštany a při tom křičí.
- Nevidím když se blíží poštovní doručovatelka.
Tyto sromy zůstaly stát, ale naše zamítnutí vyvolalo často hystrickou reakci od žadatelů.
_

22 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 18. března 2011 v 8:00 | Reagovat

[21]: Milý Petře,
děkuji Vám moc za Váš příspěvek. Ano - máte naprostou pravdu. Také jsem jednu chvíli míval podobné zkušenosti jako člen "kácecí komise". Uf - už to samotné slovní spojení ve mně způsobuje děs i hrůzu. Lidé umí opravdu uvést neuvěřitelné důvody, aby dosáhli pokácení stromů.Ještě jednou Vám moc děkuji, jsem Vám vděčný, že jste se se svými "zážitky" s námi podělil.

23 lenka lenka | E-mail | 20. prosince 2011 v 13:13 | Reagovat

Ahojtě Ako Sa Matě ?? :) :-P  :-D  ;-)  :-)  :-)  :-?  :-?  :-P  :-P  :-?

24 vintage wedding dresses vintage wedding dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 12:13 | Reagovat

Tackle Your Financial Crisis Practically With Payday Loans
http://www.elsedress.org

25 cheap formal prom dresses cheap formal prom dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 11:34 | Reagovat

Perfectly pent written content, regards for information.
http://www.isdress.org

26 tag heuer watch replica tag heuer watch replica | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 9:57 | Reagovat

A. He wanted to make up his mind!
http://www.watchescan.org

27 Eva Eva | Web | 23. května 2013 v 12:34 | Reagovat

Pěknej blog

28 Petr Kalla Petr Kalla | E-mail | Web | 31. ledna 2017 v 19:53 | Reagovat

Dobrý den, čistě náhodou jsem objevil Vaše stránky a neskutečně citlivě napsaný článek o důležitosti stromů s ohledem na náš život. Lépe bych to nedokázal vystihnout.. Snad se nebudete zlobit, dovolil jsem použít větší část textu do článku, který nyní neplánovaně připravuji v návaznosti na kácení vzrostlého borovicového lesa v Praze, aby uvolnil další místo novým expozicím BZ. Jako zdroj na konci článku velmi rád uvedu Váš blog a Vás jako autora. V případě dotazů jsem Vám k dispozici na uvedeném emailu. Děkuji moc! S pozdravem P.Kalla

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama