...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Rozhovor s paní Ivou Hüttnerovou

30. ledna 2011 v 0:50 | Pavel Ch. |  Květinový rozhovor s osobností
V listopadu jsem vám na tomto místě slíbil, že se budu snažit z času na čas popovídat si se zajímavým člověkem o věcech, které se týkají rostlin, zahrad, či zahradnického cestování. Díky laskavému porozumění  výtvarnice, herečky a spisovatelky paní Ivy Hüttnerové,  se mohlo toto moje přání  poprvé proměnit ve skutečnost. Sešli jsme se v přívětivém prostředí jejího domova. Aroma horké černé kávy se podmanivě míchala s vůní kytice bílých tulipánů, venku hustě padal sníh. V uspěchaném dnu si paní Iva Hüttnerová našla na mně čas, abychom si popovídali o vášni jménem zahrada. 
iva_postcard.jpg
Tyto obrázky se nachází na oficiálních stránkách paní Ivy Hüttnerové (www.ivahuttnerova.cz) a jsou použity s jejím laskavým svolením.

Zahradník na cestách :
Paní Hüttnerová, někde jsem si vyčetl, že vaší největší vášní a radostí jsou květiny a
zahrada. Platí to stále?

p. Iva Hüttnerová :
Jistě, dokonce čím dál více. Od té doby, co jsem to řekla tenkrát, se můj zájem o zahradu ještě prohloubil. Mám pocit, že vztah ke květinám i zahradě u mně sílí s přibývajícím věkem. Ale myslím si, že to platí obecně - jak člověk stárne, více si přírody všímá a váží si jí. Možná to má na svědomí i úbytek jiných zájmů.

Zahradník na cestách :
Ze svého okolí znám mnoho lidí, kteří mají výtečný vztah k zahradě. Dokonce ji mnozí přímo milují. Sami ale říkají, že museli do tohoto stavu dozrát.

p. Iva Hüttnerová :
I já jsem musela dozrát. Mně byla zahrada v mládí ukradena. Právě proto jsem tolerantní k tomu, že moje dcera také neprojevuje o zahradu žádný zájem. Někdy si ani nejsem jista, jestli si všimla, že nějakou zahradu vůbec máme. Než jsem neměla kus vlastní půdy, žádný vztah k rostlinám jsem nepociťovala. Na chalupě se o zahradu staral táta, já jenom plnila jeho pokyny, ale bylo to bez radosti a citu, někdy dokonce i s odporem. Všechno se změnilo až potom, když jsem získala svůj vlastní kousek půdy. A až první pěstitelské úspěchy byly začátkem mojí silné lásky k zahradničení.

Zahradník na cestách :
Když jste začínala se zahradničením, kde jste brala inspiraci a návody ? V knížkách, u kamarádů, v časopisech ?

p. Iva Hüttnerová :
Všude trochu. Spoléhám hlavně na svůj vkus. Mnoho věcí
dělám systémem - pokus, omyl. Na všechno jsem musela přijít, často něco zkusím a pak se dozvím, že je to nesmysl. Jako každý začátečník jsem udělala mnoho chyb. Nenechávala jsem kytkám, keřům i stromům dost prostoru. Toužila jsem po tom, aby zahrada rychle zarostla. Když jsem začínala tvořit zahradu u domu, kromě jedné plané třešně tu nerostlo vůbec nic. Bylo to prázdné, pusté místo.

Když jsem sázela první rostliny, vůbec jsem neřešila kvalitu půdy, čím jsem mnoho rostlin utrápila. Také se mi přihodilo, že jsem zpočátku nedopřála rostlinám správnou polohu. Například některé, které měly růst ve stínu jsem dala na slunce. Zpočátku jsem celou zahradu řešila výtvarně - bez ohledu na zájmy rostlin. Ale na to jsem časem přišla, rostlina vám velmi rychle naznačí, jestli je spokojena, nebo ne.

Zahradník na cestách :
V době, kdy si spolu povídáme, tak za okny hustě sněží, proto se z krásy Vaší zahrady nemůžeme potěšit přímo. Proto se Vás chci zeptat, které rostliny tvoří kostru vaší zahrady ?

p. Iva Hüttnerová :
Začínala jsem tak, že jsem vysazovala hlavně květiny. Dnes už ale vím, že zahrada není o kytkách, ale je hlavně o stromech. Květiny jsou pouze třešničkou na dortu. Zahradu ale tvoří stromy, jak jsou rozmístněné, jak daleko od sebe rostou. Mám několik pěkných stromů - liriodendron, katalpu, krásně modře kvetoucí pawlovnii, nebo zlatý jilm. Také tu roste několik drobných borovic, i převisle rostoucí cedry. Moc ráda mám i hortenzie, těm se tu velmi dobře daří.

Ale zahradu netvoří jenom rostliny. Její důležitou součástí jsou i zahradní stavby. Jednou z dominant naší zahrady je i malý zahradní domek určený pro skladování zahradního nářadí.
Velmi příjemné je posezení pod pergolou. Já pořád vytvářím nějaká sezení. Velmi se mi líbí, ale nikdy si nikam nesednu, nemám na to čas.

Na okamih náš rozhovor přerušíme a na zahradu přeci jenom mrknem. Opravdu hustě sněží, ale snad  něco jenom uvidíme:

P1201012.jpg
Zahradní domek je jednoduchý, ale báječně romantický. No nemám pravdu?
P1201016.jpg
Tak tady je ta katalpa, o které před chvíli byla řeč. Její souměrná, pravidelná koruna je pěkná i v zimě. Za ní v pozadí se nachází pergola a pod ní hlavní sezení. Znáte snad někoho, kdo by si vybral pro rozhovory o zahradě takhle báječně zimní počasí?

Zahradník na cestách :
Existují ještě nějaké rostliny, které nemáte a toužíte po nich ?

p. Iva Hüttnerová :
Já bych toho chtěla ještě mnoho. Ale už to velmi rozvažuji, protože chci zachovat centrální trávník. Potřebuji, aby na zahradě zůstala velká plocha, na které by si vnuci mohli hrát. Ale kdyby si nedej bože chtěli hrát, v životě jim to nedovolím (smích). Ale kvůli nim pro jistotu pořád to volné prostranství udržuji. A když už něco nového kupuji, musím to pečlivě uvážit, abych nakonec nic nemusela vyhazovat.

Zahradník na cestách :
A jak je to teda s pejskem ? Když vnukům nedovolíte si na zahradě hrát, co dovolíte psovi ?

p. Iva Hüttnerová :
Pes může víc, než děti (smích). Je to moje slabost. On naštěstí ale zahradě příliš neškodí. Jenom hlídá, aby mi tady nelítali ptáci. S oblibou používám mechové bochánky, které vyplňují mezery mezi kameny. A ty mi kosáci rozhrabávají, protože tam hledají žížaly. Naše Kulda je vycvičena, aby tato místa hlídala. Dokonce ani nesnáší přelety ptáků nad naší zahradou.

Zahradník na cestách :
Takže krmítko asi nemáte ?

p. Iva Hüttnerová :
Ale krmítko mám také. Kulda sice zahradu hlídá a občas dostane nějaký úkol, aby ptáky vyhnala. Ale není pořád venku, takže na krmítko ptáčci normálně můžou.

Zahradník na cestách :
Když jste na cestách, sledujete jaké zahrady mají lidé v různých zemích ?

p. Iva Hüttnerová :
To mně všude ve světě baví nejvíc. Viděla jsem mnoho krásných zahrad. Naposledy jsem byla v Anglii, jejich zahrady mně naprosto okouzlily. Nemám ráda ty německé,
jsou naprčené, na nich není vidět žádný cit. Krásné zahrady jsem viděla i ve Francii. Byli jsme v Rockefelerově vile na Azurovém pobřeží - u ní je nádherná zahrada. Každá část je vytvořena v jiném stylu. Jednu část tvoří španělská zahrada, druhá připomíná Versailles, další část je vysázená z bambusů. Nějaké zahrady jsem viděla i v Americe, ale myslím, že ty evropské jsou mnohem hezčí.

Zahradník na cestách :
Na konec se vás chci, paní Hüttnerová, zeptat, jestli máte nějaké oblíbené místo, kde rostliny nakupujete ?

p. Iva Hüttnerová :
Mám velmi oblíbené zahradnictví Chládek na Praze 6. Tam trávím tak dva dny v týdnu, to je moje relaxační fitness centrum. K Chládkům chodím daleko častěji, než si kupovat oblečení nebo kosmetiku. Jezdím tam dokonce také, když si jenom potřebuji vylepšit náladu. Je to výborné zahradní centrum srovnatelné s mnoha podobnými v zahraničí, myslím, že v některých ohledech je dokonce mnohem lepší.

Než se s paní Ivou Hüttnerovou oficiálně rozloučíme,  ještě jednou na zahradu společně vykoukneme.
P1201017.jpg
Na zahradě se nachází také několik velkých solitérních kamenů. Je velká naděje, že i při bohaté nadílce sněhu z nich stále zůstane vidět alespoň část.

P1201027.jpg
Zahradník na cestách :
Paní Hüttnerová, moc vám děkuji za rozhovor, váš čas i nesmírně vlídné přijetí. A také velmi děkuji za váš podepsaný kalendář, který brzo některý ze čtenářů těchto stránek získá jako výhru v tradičním soutěžení. Váš Zahradník na cestách - Pavel - www.fotoflora.cz

PS. Jestli jste se dočetli až sem, opravdu mě to těší. Je to snad ale dobře i pro vás. Snad jste postřehli informaci pod posledním obrázkem, která bude zajímavá zejména pro vás, co tak rádi tady soutěžíte. Paní Iva Hüttnerová nám totiž věnovala její krásný kalendář s vlastnoručním podpisem, který bude pro příští soutěž hlavním oceněním pro vítěze. Tak to nezaspěte, některé šance jsou prostě jenom jednou.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 30. ledna 2011 v 8:15 | Reagovat

Vidíš já nezaspala ale soutěž tu ještě není.Každopádně krásné a zajímavé počtení.Radost mě také udělalo zjištění kdy bude v blízkosti mého bydliště výstava Ivy.

2 Vlaďka Vlaďka | Web | 30. ledna 2011 v 8:56 | Reagovat

Paní Hüttnerová je příjemná dáma a je od ní hezké, že se s námi podělila o své zahradnické zkušenosti. Zahradu má krásnou, je určitě velké umění udělat ji tak, že je nádherná i v zimě pod sněhovou pokrývkou. S těmi stromy u mě získala ještě další body navíc. V mém okolí se lidé stromů zbavují (kvůli listí, jak jinak). Nějak nedomýšlejí, že strom tu není proto, aby dělal schválně nepořádek. Možná by to mohlo být další Vaše nové téma, Pavle. Děkuji za rozhovor i pěkné snímky, které nám dovolily nakouknout někam, kam bychom se jinak nepodívali, leda přes plot. A i to se někdy trestá křikem .-) Hezký den a hodně inspirace, těším se zase příště.

3 Jarmila Jarmila | Web | 30. ledna 2011 v 10:01 | Reagovat

Pavle, děkuji za zajímavý rozhovor. Paní Hüttnerovou miluji. Kvůli jejím krásným obrázkům a poutavého vyprávění v pořadu Domácí štěstí. Měla jsem jednou možnost v televizi vidět její zahradu. Měla tehdy "modré období". Podle dnešních fotek mám, ale pocit, že na zahradě hodně věcí změnila. Tehdy tam neměla ty velké kameny. Její zahrada je kouzelná. Škoda, že sněžilo a tak krása stromů a kamenů tolik nevynikne. I tak jsou obrázky pěkné. :-)

4 Lenka Lenka | Web | 30. ledna 2011 v 11:26 | Reagovat

Děkuji za hezký rozhovor s milou paní Hútnerovou (omlouvám se, nemám na klavesnici přehlasované u), mám ji také moc ráda. Její zahrada je velice zajímavě komponována, to se pozná výtvarník. Ale co se mi líbí nejvíce, jsou fotografie zahrady. Při prvním nahlédnutí jsem myslela, že jde o malbu. Rozhodně fotografie zahrady působí jako pohádkové obrázky, což svědčí o malebnosti zahrady i o umění fotografa. :-)

5 Ella Ella | Web | 30. ledna 2011 v 20:51 | Reagovat

I kdyz nevim kdo ta pani je rozhovor sni byl zajimavy a ma moc hezkou zahradu.  Bylo by velice hezke videt tu zahradu na jare . :-D

6 helena-b helena-b | Web | 30. ledna 2011 v 21:24 | Reagovat

Pavle, udělal jsi mi radost. Ivu Hüttnerovou mám moc ráda a přiznám se, že na místě tvého výherního kalendáře Lavičky visel v loňském roce její kalendář. Dlouho sleduji její zahradničení a lásku ke kamenům. Vždycky si na ni vzpomenu,když si nějaký ten kámen nesu v batohu domů..... :-)

7 brabi brabi | Web | 30. ledna 2011 v 23:43 | Reagovat

Tak tohle tedy Pavle bylo překvapení! Na rozhovory jsem čekala, ale až tak známí lidi, to mě nenapadlo, prima. Paní Hüttnerovou mám ráda, její kalendáře jsem měla taky, viděla jsem ji v Receptáři na zahradě, je to prostě fajn herečka, malířka i paní. A ta její zahrada, klobouk dolů! A ty zasněžené fotky, klobouk dvakrát dolů! Je to mnohem hezčí a zajímavější, než kdyby ten sníh nepadal.

8 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 31. ledna 2011 v 10:47 | Reagovat

Milá děvčata, děkuji vám za vaše vesměs velmi milé reakce na tento rozhovor. Pro mě samotného byl rozhovor s paní Ivou velmi příjemným zážitkem, neboť je to opravdu velmi sympatická paní.

Zvláště děkuji Vlaďce za její poznámku ke stromům i za námět k dalšímu článku. Můžu Vám slíbit, že stromy určitě zpracuji, protože je to velmi důležité téma. Takže se pokusím snad relativně brzo o úvahu, pročpak ty stromy vlastně tak nutně k životu potřebujeme.

Děkuji také za pochvalu fotografií, ale tentokrát na výsledném dojmu  z fotografií nemám žádnou osobní zásluhu. Prostě chumelilo a fotky vypadají tak zajímavě jenom proto, že na zahradě ještě neležela vysoká vrstva sněhu. Vše ostatní bylo spíše dílem náhody. Ještě jednou díky a ať se vám všem daří. Pavel

9 Hanka Hanka | Web | 31. ledna 2011 v 12:20 | Reagovat

Pavle, ty jsi nejen skvělý zahradník a fotograf, ale i výborný reportér! Tvůj rozhovor s paní Hüttnerovou je velice zajímavý a profesionálně vedený.
Nedávno měla paní Hüttnerová výstavu v Třebíčské synagoze. Ona se zajímá, mimo jiné, o různé předměty a dekorace ze starých domácností. Moje tchyně jí posílala prostřednictvím kulturního střediska krabici starých vyšívaných ubrusů, deček a dalších věcí po babičce. Paní Iva jí poděkovala velice krásným dopisem a poslala i svůj podepsaný kalendář. V červnu prý bude mít v Praze výstavu a darované věci použije.
Paní Hüttnerová je nejen příjemná dáma, ale má i překrásnou zahradu (to spolu zcela jistě souvisí), mám ráda kombinaci kamenů, stromů a keřů s trávníkem a květinami. Zahradní domek a pergola ještě umocňují romantiku tohoto místa. Neobyčejné kouzlo mají i tvoje fotografie. S padajícím sněhem je zahrada pohádková.
Pavle, díky za krásnou reportáž. Hanka

10 Radka Radka | 1. února 2011 v 18:07 | Reagovat

Paní Iva Hüttnerová je moje oblíbenkyně. Má vkus mě blízký, její projev je něžný...Děkuji moc za rozhovor, za návštěvu u ní. Přeji jí, aby pořád měla dostatek inspirace v malování a chuti dělit se o to poklidné krásno s námi, netalentovanými. A Tobě Pavle přeji, aby jsi měl i příště tak šťastnou ruku při výběru "adepta" na rozhovor. :-)

11 Janina Janina | E-mail | 2. února 2011 v 13:46 | Reagovat

ü.. na klávesnici nenajdete.To se vyčaruje když držíte ALT a ktomu druhou rukou čísla 129 :-P

12 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 3. února 2011 v 20:21 | Reagovat

Zdravím zahradníka!Na kontrolu jsem přišla jen a popřát krásný zítřejší den :-P.Tak či tak zahradníku hej....soutěž už sem dej :-)

13 Lennroe Lennroe | Web | 3. února 2011 v 20:45 | Reagovat

Její obrázky mám strašně ráda, ale že má tak hezkou zahradu jsem nevěděla.
Ten rozhovor je skvěle vedený.

14 zahradník na cestách zahradník na cestách | Web | 4. února 2011 v 21:32 | Reagovat

Děkuji vám za další várku vaších komentářů a pochval k paní Hüttnerové. Děkuji ovšem i za pochvalu fotografií a kompliment od Lennroe, kterou tímto vítám při její první návštěvě. Radce děkuji za přání ke šťastné ruce dalšího adepta k rozhovoru. Také záleží i na druhé straně, abych našel někoho sejně ochotného, jako byla paní Iva.

A speciální sdělení mám pro Maruš[12]:, která se těší na soutěž : "Maruš - už se klidně směj - zas sem mrkni a brzo hrej". Ano - tak očekávaná soutěž se objeví opravdu brzo.

15 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 5. února 2011 v 20:43 | Reagovat

Zdravím... :-) Rozhovor s paní Hüttnerovou je moc zajímavý, její obrázky mám ráda.. :-) Chválím také nádherné fotografie, Pavle - opravdu moc pěkné... :-)

16 bridesmaid dresses bridesmaid dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 15:22 | Reagovat

excellent piece of writing, adore your writing style, you clearly do possess a what it takes for writing, will be visiting this blog site regularly
http://www.elsedress.org

17 orange bridal dresses orange bridal dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 11:41 | Reagovat

Hey have you seen Avatar already?It is AMAZING! Check out Inception PDF ebooks download here!
http://www.isdress.org/Flower-Girl-Dresses.html

18 fake tag heuer watch fake tag heuer watch | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 10:15 | Reagovat

Great. found your site on google search.
http://www.watchescan.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama