...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Bezúdržbová zahrada - realita nebo fikce ?

16. ledna 2011 v 1:30 | Pavel Ch. |  Co se nevešlo jinam
Už jste to slyšeli ? Bezúdržbová zahrada ? Skoro určitě ano. Poslední dobou je to poměrně časté slovní spojení. Zdá se, že někteří kolegové jsou nesmírně schopní a přizpůsobiví lidé. Od našich politiků pochytili účinnou předvolební fintu. Naučili se prostě  říkat jenom to, co národ chce slyšet. A tak vznikl fenomén bezúdržbové zahrady. Je načase se teda zeptat - může taková zahrada ve skutečnosti existovat?
P5284827.jpg

V zájmu zachování objektivity asi musím přiznat, že ano. Snad nějaká přísně ekologická zahrada může alespoň částečně tyto požadavky splňovat. To, co z takového díla ovšem vznikne časem přestává být zahradou a stává se spíše oplocenou (čest výjimkám) krajinou. Zahrada, jak ji vnímá většina společnosti, může být bezúdržbová asi do té míry, do jaké dítě může být bezvýchovné. Může snad přežít, ale stěží se bude čím pochlubit.
Na straně druhé však platí pravidlo, že lze udělat opravdu hodně, aby práce na zahradě byla efektivní, snadnější, časově méně náročná a do jisté míry i mnohem zábavnější. Mám pro vás pár nápadů a příkladů, které dovedou na zahradě zjednodušit život.
foto 01.jpg
Podíváme se na pár špatných a několik dobrých příkladů. První pravidlo pohodlnějšího života na zahradě by klidně mohlo znít - zkroťte trávník. Nemám na mysli žádnou chemii, celé zkrocení zpočívá v tom, že ho nepustíte, kam nepatří. Rododendron na obrázku už toho má evidentně dost. Trávník dorazil až k němu a podle vysoké trávy vidět, že jeho majitel údržbu už asi vzdal. Tráva je velkým konkurentem příjmu vody i živin a solitérním rostlinám v trávníku podobná pozice nesvědčí. Podle počtů listů vidíme, že rododendron už ve velké kondici není. Nemluvě o tom, že sečení trávy kolem podobně vysazených keřů je - slušně řečeno velmi nezábavné. Netvrdím tím ale, že do trávníku nemůžeme z času na čas vysadit nějakou solitérní rostlinu.
foto 02.jpg
Určitě to není náhoda, že v dobrých parcích a botanických zahradách se vysazují  rostliny do trávníku tak, že se kolem kořenového krčku  udržuje velký - čistý prostor. Trávník nevadí kořenům hlavní rostliny ve vývoji a údržba trávníku je mnohem příjemnější. No uznejte, a nevypadá to také hezky?
foto 03.jpg
Když už je řeč o zkrocení trávníku, mám k dispozici další pěkný, no spíše užitečný než pěkný příklad. Mezi výsadbou a trávníkem je zcela nutné udržovat jasnou hranici. Jakmile se začne tráva dostávat do výsadby, je to vlastně začátek konce. Na fotografii je tato situace zcela typická. Kostřava (druh trávy) překročila svůj vymezený prostor a začla kvést. Nakloněné stébla "vyhodí" svá semínka o dvacet cm hlouběji do záhonu a nekonečný boj s plevelem (jakmile trávník překročí svou hranici - stává se plevelem) právě trochu nenápadně začal. V lepším případě to bude opravdu odplevelovací boj, v horším případě pak ztráta motivace a postupný návrat ze zahrady zpátky na kanape a k televizi.
foto 04.jpg
Protikladem k předešlému obrázku je tato fotografie. Dostatečně široká obruba mezi trávníkem a výsadbou omezuje bujnost trávníku a mírní jeho prorůstání. I tak by to ale trávník zvládnul, takže se stejně jednou za čas musí kolem cihel trávník zaříznout. Možná namítnete, že podobná úprava je přeci dražší a pracnější, než ta předešlá. Na tom něco bude, ale mockrát se prokázalo, že jednou draze vyjde ve finále levněji, než čtyřikrát levně. A když už jsme u těch penízků - mohli bychom si pojmenovat další pravidlo - na zahradě si naplánujte pouze tolik, na co stačíte. Myšleno jak finančně tak fyzicky. Jestli Vám chybí finance či síla zvládnout celou zahradu, založte jenom tu část zahrady, na které vám nejvíce záleží. Tento malý kousek ale zkuste udělat pečlivě, aby jste se nikdy nemuseli na toto místo vracet a opravovat. Až se obnoví síla i výše konta, pokračujte na vedlejším místě. Za několik období pak máte naději zahradu přeci jenom vytvořit a radovat se z ní.
foto 05.jpg
Pro dnešek se rozloučíme s nepříliš optimistickým, zato však velmi názorným obrázkem, který dokazuje, že i malé přemýšlení může pomoct vyhnout se nepříjemným problémům, ale platí to i naopak. Podívejte se na místo, kam směruje černá šipka. Takto založený záhon zcela postrádá logiku. Kdyby měl ostrůvek tvar půlkruhu a kůra by byla dosypána až k chodníku, mohlo to být v pořádku. Takto bude zapotřebí sekat úzký proužek trávy u chodníku  a to rozhodně nebude žádná radost. Radost nakonec nebude ani chodit kolem pichlavých dřišťálů, protože z malých větviček narostou časem velké keře, které si z plochy chodníku ukrojí ještě podstatnou část. Někdy to vypadá, jakobychom se občas  dřině na zahradě nechtěli vyhnout, ale jdeme ji přímo naproti.

Možností, jak si významně zjednodušit život na zahradě je ještě mnohem více. Bude-li vás to zajímat, můžeme se k tomuto problému ještě vrátit v některém z dalších povídání. Děkuji vám za vaši trpělivost, návštěvy i komentáře. Pavel - zahradník na cestách - www.fotoflora.cz
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ella Ella | Web | 16. ledna 2011 v 2:49 | Reagovat

Mas pravdu bezudrzbova zahrada nexistuje.Usetrit si praci se da tak jak jsi to popsal ja hlavne hodne mulchuji a to vsude a okolo vseho . :-)

2 babi Maňasová babi Maňasová | Web | 16. ledna 2011 v 8:24 | Reagovat

Taky jsem při zakládání okrasné zahrady udělala spoustu chyb, které postupně napravuji. Člověk někdy nepočítá s bujným růstem některých rostlinek a když pak začně prorůstat jedno do druhého, je docela náročné uvést to zase nějak do přijatelného stavu. Proto vítám každou inspiraci a nápad na vylepšení - a u tebe je jich opravdu hodně. Hezký den.

3 Vlaďka Vlaďka | Web | 16. ledna 2011 v 8:38 | Reagovat

Moc poučný článek. Na své zahradě dřu už nějakých 25 let a většinou napravuju, co jsem kdysi pokazila :-). Ale já ty ztuhlý záda mám celkem ráda, když vidím, že za mnou něco roste i kvete. Fakt je, že mám raději přírodní vzhled, než chodníčky. Snesu tak nanejvýš kameny šlapáky. A tak své latifundie několikrát za sezonu orývám, aby mi tráva nelezla kam nemá. V okrasné zahradě pak trávník spíše ubírám a přidávám na rabatech - opět dřina. A jeden z mých největších nedomyšlených činů - chtěla jsem mít na zahradě škumpu, jako míval můj děda. Jak si tak pamatuji z dětství, v jeho zahradě stály dvě krásné vzrostlé a nic víc. Že bych si to až tak zidealizovala? Já nestačím běhat a odstraňovat dětičky téhle krásné potvory. Už vycestovala i k sousedům. Podařilo se jí podlézt pod metrovými základy plotu. Soused sice tvrdí, že se mu ta rostlina líbí, ale nevím, jestli mě bude mít rád i v budoucnu. A tak se ve mě pere: mýtit či nemýtit? Toť otázka.

4 Jana Jana | Web | 16. ledna 2011 v 15:16 | Reagovat

Já mám pocit, že když se zakládá nová zahrada od základů, je to bez problémů, horší je "opravit" starou neudržovanou zahradu, aby vypadala k světu a byla nakonec "bezúdržbová"... ;-)  :-)

5 Jarka Jarka | Web | 16. ledna 2011 v 19:02 | Reagovat

My zahradu nemáme, ale ráda se procházím mezi vilkami a koukám za ploty. Vždycky se mi nejvíc líbily zahrady s čistou plochou trávníku, dělá to zahradu uspořádanou a jakoby uklizenou. Ale ani to, asi není bezúdržbová zahrada, aby vypadal trávník krásně, dá jistě spoustu práce. :-) :-D

6 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 17. ledna 2011 v 6:42 | Reagovat

Jak se říká"Dobrá rada nad zlato".Budu sem směřovat naše mladé.A ta bezúdržbová zahrada tak ta asi jen chvilku plní funkci zahrady jak si ji představuji,pak už je je "pralesová" :-(

7 Janah Janah | Web | 17. ledna 2011 v 12:36 | Reagovat

Zrovna nedávno jsme o tom mluvili se sousedem, on má totiž tu představu, že to tak jde.Ale  nemůže za to, je to "panelákovec" několika generací a mimo jiné si myslí, že letošní dřevěný plot mu vydrží do konce života (je mu 38) :-D

Uvítala bych články podobného typu, jako co je na obrázku špatně, co dobře apod. Dnešní článek byl moc poučný.

8 Hanka Hanka | Web | 17. ledna 2011 v 18:55 | Reagovat

Moje sestra má dost velkou zahradu a je na ní, samozřejmě, spousta práce. Švagr občas říká, že ji celou zabetonuje a bude po udržování. ;-) Jenže i ten beton by se musel zametat a vyspravovat. To je takové dost nevhodné přirovnání, chtěla jsem tím jenom říct, že bez údržby se nic, a tím méně zahrada, neobejde. :-)
Pavle, tvůj článek je opět velice zajímavý a inspirativní. :-) Hanka

9 brabi brabi | Web | 17. ledna 2011 v 21:23 | Reagovat

Prima nápad, tento článek. Já na zahradě působím asi jako Vlaďka. Mám jednu kamennou cestičku, trávníku ubírám, rabátka se rozlízají, pořád obrývám okraje a sekám trávu, dřiny hodně, ale to nevadí. Prý tři hodiny práce na zahradě se vyrovnají hodinám v posilovně, akorát to nemusím platit. Kolem rabat s kytkama a travinami "umělecky a záměrně" podstrkují větší kameny našemu psovi a on mi na to vždycky naletí a chodí na ně čůrat a příliš mi tím pádem neničí rostlinky. Jinak dobře ví, že je práce v zahradě nutná, chodí tam poctivě pracovat se mnou, sedí vedle a přihlíží, občas požere vytrhané kořínky nebo krade nářadí. :-)

10 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 21. ledna 2011 v 7:41 | Reagovat

Děkuji vám za všechny komentáře i trefné poznámky.
Myslím, že Ella jde na to dobrou cestou - mulčování omezí z velké části rozvoj plevele - to je jisté. Jenom pozor na to, aby vrstva mulče nebyla příliš silná.

[2]: Babi Maňasová, to že při zakládání zahrady vzniknou nějaké chyby je přirozené, já myslím, že je děláme všichni. Důležitá je chuť je napravovat a pořád něco na zahradě vylepšovat.V případě, že tento blog je pro vás inspirativní, mám z toho vždy velkou radost.

[3]:Vlaďko, děkuji i Vám za vaše postřehy i otázky vznášející se ve vzduchu. Se škumpou je to opravdu trochu sporné. Je to velmi aktivní, na jednom místě těžko udržitelná rostlina. Kdo chce škumpu na zahradě mít a nebýt jejím otrokem, měl by jí prostor přísně vymezit. Pro tento účel se používají speciální kořenové bariéry, které nepustí kořeny rostliny mimo vymezený prostor. Možná by dobře posloužilo i staré, ale nepoškozené lino, které by se muselo zapustit asi 60 cm hluboko do půdy, a to tak, že se umístní kolmo a udělá se z něj jakoby věnec o průměru alespoň tři metry. V každém případě ale platí, že se škumpou se musí opatrně.

[4]: Jani i Tobě moc děkuji, ale myslím si, že moc lidí udělá chyby právě při zakládání nové zahrady. Jistě ale platí, že je snadnější chybám předcházet, než je pak napravovat.

Jarko, Maruš a Janah - máte pravdu, musím s Vámi souhlasit. Janah, Tvou prosbu se budu snažit vyslyšet a budu se snažit ukazovat dobré i zlé příklady.

[8]: Hanko, názor Tvého švagra je typický mužský výkřik do tmy. ;-) Podobné názory slýchám docela často. Když chce chlap změnit trávník na betón, měl by začít na fotbalovém hřišti. :-)

[9]: Brabi, Váš pejsek je šikulka a Vy vlastně také. Obdivuji Vás, protože mě kdyby někdo kradl nářadí, nebo mi pojídal kořínky, sotva bych o něm tvrdil, že mi pomáhá. Děkuji za zastavení!

11 Vlaďka Vlaďka | Web | 21. ledna 2011 v 23:22 | Reagovat

[10]: Pro mě už je příchod s touhle variantou pozdní. Škumpa už se rozlezla všude. Prý se pak musí vykopat celá původní rostlina, aby se jí člověk zbavil. Něco s tím budu muset udělat, pokud nechci vypěstovat škumpový háj :-)

12 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 29. ledna 2011 v 14:15 | Reagovat

Se zahradničením sice moc zkušeností nemám,ale ráda jsem si početla.. :-) Vždycky se tu něco zajímavého dozvím a fotky jsou krásné.. :-) Přeju pěkný víkend.. :-)

13 Rian Rian | E-mail | Web | 7. března 2012 v 3:26 | Reagovat

Super blog ;-)

14 Tomáš Tomáš | E-mail | Web | 26. března 2012 v 15:09 | Reagovat

Dobrej blog

15 cheap gown dresses cheap gown dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 12:54 | Reagovat

Finicky article, finicky blog, I give rise to bookmarked your blog, it is worthy responsibility this. Thank you.
http://www.elsedress.org/bridesmaid-dresses-2011.html

16 classic summer dresses classic summer dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 19:15 | Reagovat

I always enjoy reading your articles, great stuff.
http://www.isdress.org

17 clone tag clone tag | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 2:49 | Reagovat
18 replica rolex replica rolex | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 7:12 | Reagovat

I happen to enter your blog with the help of Google search. To my sheer luck I got what I was searching for. Thanks.
http://www.begwatches.net

19 tamur tamur | 12. července 2016 v 12:03 | Reagovat

Svařované sítě pilonet se dokonale hodí na zahradu i kolem sportovišť:

http://www.pilecky.cz/zahradni-oploceni-svarovane-site-pilonet

20 radim radim | 10. října 2016 v 11:42 | Reagovat

Využijte na své zahradě kvalitní kolečka nejen na převoz listí:

https://www.ekovovyroba.cz/zahradni-kolecka/

21 Rusty Rusty | 28. prosince 2016 v 12:01 | Reagovat

Chtěli byste do své zahrady začlenit také bambusy?

http://www.bambusy.cz/

22 Lonien Lonien | 17. února 2017 v 12:05 | Reagovat

Bezpečné kácení rizikových stromů nejen na zahradě:

http://altitudo.cz/vyskove-prace/

23 Maxim Maxim | 29. prosince 2017 v 8:28 | Reagovat

zahradní technika, jako jsou malotraktůrky, sekačky nebo výkonné vysavače listí:

http://www.hrsystem.cz/kategorie/zahradni-technika

24 dilena dilena | 14. března 2018 v 9:27 | Reagovat

Přečtěte si zajímavé tipy a články týkající se zahradního vybavení, nářadí a strojů-

http://nasezahrada.com/category/zahradni-pomucky/

25 Iris Iris | E-mail | 2. května 2018 v 18:52 | Reagovat

Škumpy se zbavte. My měli 4 ks - taky prorostly od sousedů. Vypadalo to moc hezky, ale pak to byl boj. Oba sousedi se ji zbavili. Trvalo to dlouho po vysekání než se to podařilo.  O_O

26 Iris Iris | E-mail | 2. května 2018 v 18:55 | Reagovat

Škumpy se zbavte. My měli 4 ks - taky prorostly od sousedů. Vypadalo to moc hezky, ale pak to byl boj. Oba sousedi se ji zbavili. Trvalo to dlouho po vysekání než se to podařilo i nám.  O_O ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama