...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Punč, kaštany, pohoda - advent ve Vídni

11. prosince 2010 v 13:10 | Pavel Ch. |  Rakousko
Minule jsem to sliboval, že se možná také přidám k adventnímu povídání. A nadešel čas splnit tento slib, protože Vánoce jsou opravdu už na dosah. Každé město, městečko i vesnice se po svém přizpůsobuje duchu Vánoc a věřím, že všude to může být nějak krásné. Zcela zvláštní predvánoční náladou se může pochlubit krasavice na Dunaji - Vídeň. Toto historické město navštěvují turisté po celý rok, ale v čase předvánočním je tady opravdu rušno. Vídeň je v adventní době malým Babylonem, kromě Vídeňanů hezky oblečených tu potkáte také mnoho Čechů, Slováků i Maďarů, kteří do Vídně přijíždějí užít si předvánoční nálady. Ale potkáte i dobře slyšitelné  Italy, i Japonce v rouškách, je tu také mnoho Rusů v typických kožešinových beranicích. Všechen ten ruch je orámovaný bohatou historií města, která dáva Vídni jakýsi nadhled, který ji dává klid a tu pověstnou atmosféru pohody.
PC051442.jpg

Jedním z nejhlavnějších míst Vídně je v předvánoční době prostor před vídeňskou radnicí. Právě zde se konají pověstné vídeňské vánoční trhy.

Stánky nabízejí mnoho vánočních serepetiček i drobných dárků. Vánoční trhy jsou však z velké části zejména gastronomickou příležitostí pro ochutnání nějakých dobrot, nebo nákup oříšků a sušeného ovoce.
PC051448.jpg
Typickou podzimně vánoční pochoutkou Vídně jsou pečené brambory a jedlé kaštany. Prodejci je pečou přímo na ulici a když stihnete příznivý vítr, vůně těchto pečených dobrot dorazí až k vám. A polechtá vaše čichové buňky tak, že máte také chuť zjistit, jestli tyto dobroty chutnají stejně tak rozkošně, jako i voní. Někdy před rokem jsem tady o jedlých kaštanech psal a pamatuji si, že kdosi říkal, že je jednou ochutnal, ale moc dobré nebyly. V kvalitě jedlých kaštanů jsou totiž obrovské rozdíly. Jestli totiž nejsou dobře skladovány, často vysychají, plesnivějí a bývají červivé. Tyto opravdu dobré nejsou. Naštěstí ty vídeňské mají pouze jedinou chybičku - na náš vkus jsou poměrně drahé.
PC051504.jpg
Aby se kaštany dobře propekly, musí se jejich šupka příčně naříznout. Takto připravené kaštany se krásně loupou a hezky hřejí do rukou. Oloupat se musí rychle, dokud jsou ještě teplé, studené se loupou špatně. Navíc když jsou krásně nařízlé, máte kontrolu nad jejich kvalitou. Svěže žlutá jádra svědčí o kvalitě a také výtečné chuti. Budou-li vnitřky plodů šedé až černé, doporučuji nekupovat. Podobně si kaštany můžete upéct i sami doba. Poslouží starší, ne příliš hodnotná pánev, na slabším ohni je za občasného promíchání máte hotové za 15 - 20 minut. Pro opravdový zážitek potřebujete ale kvalitní surovinu. To jsme si ale z Vídně odskočili za plotnu, takže rychle zpátky do hlavního města Rakouska.
PC051469.jpg
Jestli vás horké kaštany dostatečně neohřejí, pořád je tady jedna velká jistota. Je to typický vánoční punč, který se na vánočních trzích obvykle servíruje v keramickém hrníčku. Hrníčky jsou zálohované, takže je na vás jestli si chcete nechat suvenýr, nebo si za stejné peníze dopřejete radši ještě jednu dávku této hřejivé dobroty. Ačkoliv jsou vánoční trhy ve Vídni opravdu hezké, za návštěvu stojí i malá procházka městem.
PC051531.jpg
Běžné vídeňské atrakce vám nejspíš představí každá turistická brožura, putování se zahradníkem je však vždy spojeno s nějakým rizikem, že opět a zase skončíme u nějakých kytek či stromů. Zrovna jeden velmi vzácný tady vidím. Z dálky vypadá jak platan, ale co na něm znamenají ta srdíčka? Bude to nejspíš platan maxisrdíčkový (Platanus maxicordata ?). Není to zcela běžný druh, ale toto využití stromů mi přijde jako velmi sympatické. Když nic jiného, přinutí alespoň pár lidí zvednout pohled do korun stromů a i v zimě se potěšit jejich krásou.
PC051432.jpg
Při teplotě 13 stupňů pod bodem mrazu by si jeden řekl, že v parcích již k vidění nic nebude. Ale najednou je tady plný záhon jakýchsi pytlounů. Ne, to opravdu není nový druh, to jenom zprávci veřejné zeleně zabalily do jutových pytlů kmínkové růže, aby snadněji přestály nástrahy zimy.
PC051403.jpg
Ještě jedno kouknutí do korun stromů nabízí zajímavý pohled. Aha, plody hlohu (Crataegus lavallei) jsou v prosinci v plné kráse. A nějaký čas ještě hezké vydrží, jestli je v nouzi nesesbírají třeba kosové.
PC051325.jpg
A aby jste neřekli, že pro samé stromy a růže jsem vám neukázal ani trochu vánoční nálady, tak tady mám pro vás jednu fotografii ryze vánoční.
PC051323.jpg
A ani jsem se nepohnul z místa, jenom jsem zaostřil trochu jinak. A najednou vidím parkoviště plné kočárů a koňských povozů. Je to možná trochu symbolické, mrazivý den v předvánoční Vídni rychle uplynul, je čas sbalit kufry a ze sněhu a zimy odcestovat zase někam jinam, za jiným cílem, jinými stromy a jinou zahradou. Naše příští zastávka bude opět trochu letní, plná barev i vůní. Děkuji vám za společné cestování Vídní, někdy někde opět na shledanou. Na vaše zastavení i komentáře se opět teším. Pavel - zahradník na cestách - www.fotoflora.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | Web | 11. prosince 2010 v 14:24 | Reagovat

Jedlé kaštany jsem kydsi za studií jedla na Brněnském Svoboďáku, kde jsou každoročně taky Vánoční trhy...byly moc dobré...Procházka Vídní se mi moc líbila, srdíčkový strom vypadá pěkně , ale koníčkům musela být určitě pořádná zima... 8-O  :-)

2 Vlaďka Vlaďka | Web | 11. prosince 2010 v 16:13 | Reagovat

Loňský rok jsme si adventní Vídeň taky užili, vzpomínka na ni se mi tu oživila. Stánky jsme ale pro příšerný nával turistů ani neviděli, ochutnali jsme jen svařené víno. V té velké lezavé zimě, zřejmě znásobené Dunajem to bylo milé. Líbila se mi ale atmosféra - krásně a slavnostně nazdobené kostely, nasvícené město, každá ulice nazdobená v jiném stylu. Je na co vzpomínat. Vaše obrázky mi ale připomněly jarní Vídeň. Kvetly tam všude zvláštní stromy s květy podobnými vistáriím. Neměl byste pro mě odpověď, co to je za strom? (článek Jaro ve Vídni, rubrika Ze zahrady, květen).

3 helena-b helena-b | Web | 11. prosince 2010 v 17:46 | Reagovat

Pavle, díky za předvánoční reportáž z Vídně, krásně se na to kouká pěkně z tepla. Ale každoročně, na pohled lákavým jednodenním zájezdům odolávám. Z jednoho se právě vrátila moje známá a byla zklamaná. Ono to chce svůj čas, alespoň na dva dny. Vídeň je moc krásná, má krásně udržované parky a zahrady. Kdysi jsem tam byla na podzim a byla jsem nadšená. Pečené kaštany jsem také už jedla a chutnaly mi. Prodávají se i u nás na vánočních trzích. Pěkný večer. :-)

4 Lenka Lenka | Web | 11. prosince 2010 v 18:32 | Reagovat

Platan maxisrdíčkový a pytlouni mě dostaly. Zvláště ta srdíčka. Moc hezký nápad. Děkuji za reportáž z předvánoční Vídně, já bych tam v takové zimě asi nejela.

5 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 11. prosince 2010 v 20:41 | Reagovat

Pečené kaštany mám v plánu ochutnat letos u nás ve vánočním městečku.Vánoční Vídeň mě láká,zatím odolávám.Chtělo by to pro nás pohodlnné spojit prohlídku s přespáním.Druhý den se ještě podívat po památkách a hurá domů. :-)

6 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 11. prosince 2010 v 20:43 | Reagovat

Procházka to byla krásná,dík.Já bych ale tak druhý den ještě projížďku v kočáře,nějakou tu galerii a pak šup domů. :-)

7 brabi brabi | Web | 11. prosince 2010 v 22:59 | Reagovat

Naše mládež si letos také vyrazila do Vídně a přivezli si na památku ty hrníčky od punče :-) Bylo tam hezky, byla zima, ale to už tak bývá...v zimě ;-)

8 zahradník na cestach zahradník na cestach | Web | 12. prosince 2010 v 0:07 | Reagovat

[1]: Jani, děkuji moc za zastavení i za komentář. Asi to tak bude, že koníkům byla zima, ale myslím, že jak se pohnou, tak se prací zahřejí až moc.

[2]: Vlaďko, děkuji Vám za návštěvu i za vzpomínání na Vídeň v jarním šatu. Podíval jsem se na Vaše stránky do zmíněné rubriky. Předpokládám, že Vás dotaz se týkal stromu na prvním obrázku. Jestli ano, tak tento krasavec se jmenuje Pavlovnie (Pawlovnia tomentosa). Kvete těsně před rašením a má krásné, modré květy. Je to trochu teplomilnější dřevina, ale na řadě míst u nás může růst.

[3]: Helenko, i Vám moc děkuji za milý pozdrav. Já do Vídně cestoval bez zájezdu a program jsem si dělal podle svého. Vyjížděl jsem z Bratislavy, jel jsem vlakem za ekonomicky velmi příjemných podmínek. Mezi Bratislavou a Vídní jede pres den vlak skoro každou hodinu a na nádraží je možné hned zakoupit i celodenní jízdenku na městskou dopravu. Individuální cesta je zrovna pro objevování Vídně velmi snadná.

[4]: Lenko, moc Vás zdravím. Mám-li být upřímný, také se mi do toho mrazu moc nechtělo. Zase na druhou stranu, v tomto počasí se kvalita punču skoumá nejlépe. :-)

[6]: Maruš, děkuji za zastavení i pár milých řádků. Já si místo galerie naordinoval motýlový skleník. To také byla kultura. Bylo nás tam v jednu chvíli tak 30 lidí a asi stejný počet motýlů. Zarosily se mi brýle i objektiv, a to tak, že asi půlhodinu s tím nešlo nic dělat.Nakonec jsem se vděčně vrátil do mrazu.

[7]: Brabi, moc Vás zdravím. Náhodou zima k adventu patří, tak co - o to příjemnější jsou návraty do tepla. :-)

9 Janah Janah | Web | 12. prosince 2010 v 0:08 | Reagovat

Tady se nesmí prodávat alkohol na ulici, takže my si tu žádný punčík neužijeme :-( Místo kaštanů se tu prodávají pražené mandle s cukrem, místní oblíbená pochoutka, jediné co máme s Vídní společné jsou srdce jako symbol Vánoc. :-)

Jestlipak platan maxisrdíčkový za tmy svítí?

Přeji krásnou adventní neděli! :-)

10 Vlaďka Vlaďka | Web | 12. prosince 2010 v 8:24 | Reagovat

[8]: Děkuji za návštěvu i odpověď a přeji hezkou a klidnou adventní neděli Vám i všem, co sem rádi chodí za novinkami ze světa zahrad.

11 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 12. prosince 2010 v 12:54 | Reagovat

Nádherný adventní dokument.. :-) Srdíčkový strom, jedlé kaštany, všechny fotografie jsou moc pěkné.. :-) A přeji i krásnou neděli.. :-)

12 helena-b helena-b | Web | 12. prosince 2010 v 14:01 | Reagovat

[8]:Tak to je něco jiného. Když se člověk trošku poinformuje, dá se cestovat i jinak. také raději cestuji individuálně. Vím, že jezdí vlak i z Ostravy do Vídně, to je zase z našeho kraje. Tak cestovali vloni i naši příbuzní z Kanady, kteří u nás byli na návštěvě a nebylo to ani tak drahé. Ještě jednou děkuji za pěknou reportáž a těším se na další. :-)

13 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 12. prosince 2010 v 19:44 | Reagovat

[8]:Tam muselo být také krásně.Ale snad si tě nespletli s motýlem,když vás tam bylo tolik.Úplně jsem minule přehlédla toho krásného ptáčka v úvodu. :-)

14 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 13. prosince 2010 v 6:05 | Reagovat

[9]: S tím punčíkem je to možná trochu škoda, ten je v zimní době příjemnou vzpruhou - když se to nepřehání s množstvím. Jinak zákaz prodeje alkoholu na ulici se mi zdá více správný, než pošetilý. A srdíčkový platan skoro určitě ve tmě svítí, rozhodně jednotlivá srdíčka spojují elektrické dráty.

A abych nezapomněl, ještě jednou děkuji za vaše pěkná adventní přání.

15 SV SV | 14. prosince 2010 v 13:03 | Reagovat

jééé, Platanus maxicordata! ;-) ano, ten večer svieti, a veľmi prekrásne. dík za zaujímavé pohľady z adventnej Viedne.

16 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 17. prosince 2010 v 15:49 | Reagovat

Zdravím a přeji krásný víkend... :-)

17 cheap gown dresses cheap gown dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 15:21 | Reagovat

Great, amusing post. Some of internet surfers don't think that every site must have comments section. But I think that surfer comments specify a blog. Briefly thank you very much for accepting users posting on this well established website. S. yours.
http://www.elsedress.org

18 evening dress evening dress | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 18:12 | Reagovat

Tres utile poteau vous vous occupez de si I mention ceci sur le mon emplacement? Merci
http://www.isdress.org

19 tag fake watches tag fake watches | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 10:13 | Reagovat

A. They eat chips!
http://www.watchescan.org

20 replicawatches replicawatches | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 4:33 | Reagovat

Pretty useful info here. BTW, I think I read a especially similar article on another blog today, in fact i'm pretty certain. I 'll check it out and let you know, maybe they copied your content, who knows.
http://www.begwatches.net

21 Renča Renča | E-mail | 3. října 2014 v 13:51 | Reagovat

Vídeň je krásná a přes Vánoce už jsem ji zažila a proto se hodně rozmýšlím, zda nemám zkusit Německo, např. Norimberk či Drážďany. Ale zase jsem objevila slevy http://www.topsleva.cz/aktuality/adventni-trhy-ve-vidni/ a mohla bych tak nakoupit rovnou více dárečků na Vánoce, no ještě se musím rozhodnout, každopádně někam na advent rozhodně vyjedu a už se nemůžu dočkat ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama