...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Přání vánočně - novoroční

24. prosince 2010 v 12:18 | Pavel Ch |  Co se nevešlo jinam
Možná jste si v předvánočním čase stihli všimnout, jak se novináři ptali naších politiků, jaká mají přání a co by chtěli dostat pod stromeček. Nebývá to příliš obvyklé v naších politických vodách, ale protentokrát napříč celým spektrem vládla totální politická shoda. Všichni byli do televize nesmírně skromní, jednoho by potěšila pěkná kniha, druhému by postačil zajímavý film. A třetí dokonce tvrdil, že nic nechce, že už všechno má. Přemýšlel jsem, jak bych odpověděl na podobnou otázku a zjistil jsem, že na rozdíl od mých politiků jsem až nezdravě neskromný.
PF 2001 blog

Mám tolik přání, že se pod jeden průměrný stromek ani nemůžou vejít. Tak se zmíním jenom o některých z nich. Možná se ke mně připojíte a jejich splnění bude potom alespoň trochu nadějnější.

Třeba bych si přál, aby v moderní době digitálního vysílání byly naše televize tak laskavé, a zařídily, že jimi vysílaný zvuk bude mít stejnou intenzitu od rána až do večera. Abychom únavně nemuseli pořád tlumit zvuky před každou reklamou či znělkou a potom je zase vracet zpátky do původní hlasitosti.

A také bych si třeba velmi přál, aby smlouvy, které mám podepsat, byly v celém rozsahu napsané jednou velikostí písma. Je to výzva třeba k bankám nebo pojišťovnám, protože ty si zvykly důležitá fakta psát tak miniaturním písmem ( a také jazykem tak nesrozumitelným), že text buď nejde přečíst, nebo se mu nedá porozumět. Miniaturní písmo pod čarou je pro mě také jasnou zprávou o tom, že někdo se mě snaží podvést. Také jsem proto už hodně dlouhou dobu neuzavřel žádnou pojistku.

A také bych si třeba velmi přál, abychom všichni měli alespoň přibližně stejná práva.
Když obyčejný člověk jinému člověku řekne nepříjemně znějící pravdu, hrozí mu žaloba na ochranu osobnosti. Když si účty mezi sebou vyřizují způsobem zcela nevybíravým dva poslanci, nejedná se o nic víc než o svobodu slova či projevu.

A také bych si třeba přál, abych alespoň trošičku mohl ovlivňovat, jak se můžou použít moje daně. V některých zemích je to běžné, že daňový poplatník může třeba jedno procento daní věnovat na zcela konkrétní věc. Obvykle z toho profitují malé nadace nebo obecně prospěšné společnosti, na které nemyslí státní rozpočet. Já bych toto pravidlo trochu otočil. Co tak zavést systém, aby si každý daňový poplatník mohl určit jednu organizaci, politickou stranu, nebo církev, kterou nehodlá svými daněmi podporovat? Ano souhlasím, je to trochu pracné. Ale při dobré součinnosti těchto pravidel by jsme se za pár let mohli zbavit několika významných příživníků. Ušetřené peníze by mohli putovat do školství, zdravotnictví, rozvoje infrastruktury či vědy.

A také bych si přál, aby se trochu zvýšila prestiž naší - rozumějte zahradnické - profese. Aby se tak často nemuselo říkat, že vrahem je zahradník. A aby typickým obrazem zahradníka nebyl pouze pohádkový prosťáček, který je zaměstnancem krále jenom proto, aby brnkal na loutnu a házel před princeznu voňavé lupínky růží. A aby zahradník nebyl v očích byznysmenů jenom ňouma, který pouze zakopává rostlinu do jamky kořenem dolů.

Zatímco moje
předešlá přání jsou tak trochu z oblasti fantasy, to poslední snad splnitelné je. Je to v naších rukou, abychom svou práci odváděli dobře a naplno, a také aby jsme o ní pravdivě a populárně mluvili. Proto vám alespoň za sebe slibuji, že se i v následujícím roce budu snažit přinášet vám na tomto blogu, ale i v tištěných médiích zahradnické zajímavosti i novinky z naší práce.

Všem svým čtenářům přeji radostné vánoce, hodně zdraví a pohody. Každému, kdo podlehl kouzlu pěstování, přeji ještě brzké jaro, dobré světlo, zdravou půdu, čistou vodu a mnoho skvělých nápadů.
Příjemnější a veselejší život s rostlinami vám v roce 2011 přeje Pavel - zahradník na cestách.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 benjamin2121 benjamin2121 | E-mail | Web | 24. prosince 2010 v 12:22 | Reagovat

Škoda pro blog. Toto by měla dostat celostátní periodika. :-)  :-)  :-)

2 Jarmila Jarmila | Web | 24. prosince 2010 v 13:27 | Reagovat

Pavle, nemáte vůbec přehnaná přání. Myslím, že by vám je podepsalo mnoho lidí. Televize mě opravdu štve, protože špatně slyším a když do filmu skočí reklama, celá rodina mi nadává, že TV řve. A nápad s daněmi jen pro mnou vybranou politickou stranu podepisuji všema deseti. Možná by pak byli v politice jen samí prospěšní politici, ne vyžírkové.
Přeji krásné Vánoce a do příštího roku hlavně hodně zdraví. :-)

3 babi Maňasová babi Maňasová | Web | 24. prosince 2010 v 15:30 | Reagovat

Pavle, většina tvých přání je moudrá, bohužel nesplnitelná, ačkoliv by se pod ně podepsala asi většina lidí. To poslední přání se ti jistě vyplní. Myslím, že zahradnická prestiž stoupá a dnes už kdekdo ví, že pěstovat rostlinky tak, aby prospívaly a přinášely lidem radost a užitek, není žádná sranda, ale tvrdá práce a nutnost neustále doplňovat znalosti a sbírat zkušenosti. Přeju ti krásné Vánoce.

4 Janah Janah | Web | 24. prosince 2010 v 16:05 | Reagovat

Pavle přeji Ti, aby se TI ta Tvoje přání splnila, jen jedno myslím, že už splněné máš, i díky Tvému blogu vnímám zahradníky, jako velmi prestižní profesi. :-) Krásné a dobré svátky :-)

5 brabi brabi | Web | 25. prosince 2010 v 8:48 | Reagovat

Pavle, pod každé vaše přání bych se s radostí podepsala všemi deseti. A to poslední přání si myslím, že pomalu, ale jistě vykukuje na svět. Jen si všimněte, kolik lidí už má krásné upravené předzahrádky, kolik lidí si zaplatí úpravu svojí zahrady, jak začínají města i vesnice udržovat svoje zelené plochy. Myslím, že se to obrací k lepšímu :-) Taky bych si sem připsala jedno přání a myslím, že s tím budou souhlasit všichni ostatní čtenáři: abyste neztratil chuť a náladu psát dále tento blog. Přeji hezké svátky a zdraví a pohodu v Novém roce všem čtenářům.

6 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 25. prosince 2010 v 21:39 | Reagovat

Pod takové přání se podepisuji i já.K přání našich politiků můj úsměv :-(.Tobě Pavle přeji úspěchy nejen v práci ale i v osobním životě.K tomu ještě zdravíčko. :-)

7 Hanka Hanka | Web | 26. prosince 2010 v 0:07 | Reagovat

Pavle, pod všechna tvá přání se rovněž  podepisuji. Jsem taky takhle nezdravě, až chorobně neskromná. Podobných přání by se našlo ještě mnohem víc.
Co se týká tvého posledního přání, máš naprostou pravdu. Tvoje povolání je krásné a mělo by být patřičně uznávané. Je dobré, že jsi na svou profesi hrdý a že ji děláš s láskou. Kdyby se ke svému povolání takhle stavěli všichni, kdyby ti nahoře nemysleli jenom na svůj prospěch, kdyby ... však víš.
Pavle, užij si pěkně poslední vánoční den. Hanka
P.S. Děkuji za krásný vzkaz na mém blogu. Zítra se chystáme vyrazit do přírody, snad bude trochu slušně i na focení.

8 helena-b helena-b | Web | 26. prosince 2010 v 19:21 | Reagovat

Pavle do roku 2011 přeji hodně zdraví, štěstí, krásných cestovatelských zážitků, nádherných a zajímavých objevů a hodně dobrých lidí kolem sebe. Helena ;-)  :-)

9 Eliška Líznerová Eliška Líznerová | E-mail | Web | 26. prosince 2010 v 23:06 | Reagovat

Prakticky všechna tvá přání jsou pro mne srozumitelná. Jenom odpověď na některá jsou už jako by byla splněna. Profesí zahradničení bych chtěla být v mém příštím životě. Snažím se, abych k tomoto krásnému povolání vedla mého vnuka, protože to tak bývá, co se ti nepodařilo uskutečnit, tak máš sen, že to budou dělat tvoji následovníci. A tak doufám, že on už nebude říkat či myslet, že je to podřadné povolání. Pro mne je to povolání jedno z nejkrásnějších. A díky tobě mám možnost se o tom neustále přesvědčovat. Takže hopdně sil a zdraví do r. 2011. 8-)

10 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 27. prosince 2010 v 11:25 | Reagovat

Děkuji vám všem za velmi milá slova plné pochopení a optimismu. Těší mě moc, že vnímáte tento blog tak velmi pozitivně, nakonec jeho hlavním posláním je představovat svět rostlin a zahrad i z jiných pohledů, než je běžné.

Cítím trochu potřebu některé věci dovysvětlit, takže ještě pár myšlenek. Brabi píše, že si myslí, že už se to obrací k lepšímu. Rozhodně je vidět, že si lidé více hledí svého okolí, že mají upravené zahrádky, že jim prostě záleží na okolí. Ale podle mě to ještě není známka, že se věci obrací k lepšímu. Stačí se podívat, jaké nároky mají některá města na své dodavatele zahradnických služeb. Stačí být nejlevnější a zakázka je vaše. Hodnocení kvality jde často celkem stranou. Na zahradnické školy se hlásí čím dále méně dětí, prestiž zahradnické profese možná stoupá u jednotlivců, ale myslím že ne obecně. Bylo by to asi na delší povídání, ale ukončím tento komentář zveřejněním jedné úsměvné příhody: Pracovali jsme na jedné zajímavé zakázce na veřejném prostranství. Šla kolem nás maminka s asi pětiletým klučíkem. Když nás minuli a myslela si, že je už dost daleko /ale nebyla/, chtěla svého synka připravit trochu do života a povídá mu - "Musíš se pořádně učit, jinak dopadneš stejně..."

Ještě jednou vám děkuji za vaše návštěvy i komentáře - také za krásná přání do nového roku. Věřím, že se na tomto místě budeme potkávat i v příštím roce.

11 Lenka Lenka | Web | 27. prosince 2010 v 17:48 | Reagovat

Kalendáře jsem rozdala a všem se moc líbily. Mamince jsem ještě ukázala blog, fotky a přečetla tento článek. "Tady se mami podívej, že ten kalendář není nějakej anonymní, že má autora a kdo to je," povídám já. Kulila oči, četla si to se mnou a povídá s obdivem: "To je vidět, že je to móóc chytrej člověk."

- tak abyste z toho taky něco měl, přepsala jsem záznam ze Štědrého večera. :-)

Jo a zahradník je přece jedna z nejdůležitějších profesí. Co je důležitějšího, než pěstovat krásu a učit ji vnímat druhé?
A s těmi penězi u úřadů ..... to je tak všude. Kdo maže, ten jede, kdo dělá poctivou práci za poctivé peníze ..... nebývá doceněn. Znám to i z mé profese. Nezbývá než se tím nenechat otrávit a pracovat poctivě dál. Držím palce!

12 Ella Ella | Web | 28. prosince 2010 v 9:41 | Reagovat

Tak tyto prani mame i tady ale pochybuji ze se nam znich neco splni.To jsem ani nevedela ze zahradnik je u vas podcenovan tady se jich vetsina ma velice dobre a jsou velmi pozadovani.Doufam ze se ti to prani splni a preji ti Stastny Novy Rok. :-D

13 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 30. prosince 2010 v 4:57 | Reagovat

[10]:Co k tomu úsměvnému příběhu dodat?Snad jen to,že si každý myslí v dnešní době,že zelenou mají pouze kancelářští ouřadové-dnes převážně počítačoví experti.Často se zapomíná,že práce je nejen hlavou ale také rukama a některé profese bez těch ruk nevyniknou.Zdravím zahradníky a přeji zdravíčko,pohodu,kolem sebe chytré lidi co dají také na kvalitu. :-)

14 Jarka Jarka | Web | 30. prosince 2010 v 11:53 | Reagovat

Pavle, to jsem si pěkně početla. Tvoje přání se mi moc líbila a klidně bych se pod ně podepsala, kolísavým zvukem v televizi počínaje a výběrem komu dám svou trochu z daní, konče. ;-)
Přeji ti hezké rozloučení se starým rokem a do nového roku vykročení pravou nohou. K tomu všemu hodně zdraví, štěstí a lásky. :-)

15 Hanka Hanka | Web | 30. prosince 2010 v 22:00 | Reagovat

Pavle, do nového roku ti přeji, kromě zdraví, štěstí a pohody, i splnění tvých "neskromných" přání. :-) Hanka

16 Jana Jana | Web | 31. prosince 2010 v 20:57 | Reagovat

Pavle, přidávám se a přeji ten nový rok lepší a příjemnější než roky minulé...Ale hlavně to štěstí, zdraví lásku a spoustu dobrých nápadů a inspirace pro nové články, které si pak moc ráda přečtu... ;-)  :-)

17 DolceVita DolceVita | E-mail | Web | 7. ledna 2011 v 13:31 | Reagovat

Tak jsem právě dočetla to nejkrásnější novoroční přání, ke kterému se mohu jenom připojit! Také bych si přála víc zdravého rozumu tam, kde se ho nedostává :-)

Přeji v novém roce mnoho pohody, dobré nálady a s tím vším ruku v ruce jdoucí pevné zdraví. A ať se plní všechna přání - ta skromná i neskromná. Šárka

18 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 8. ledna 2011 v 19:26 | Reagovat

Pavle, děkuji za přání a přeji ti, aby se ti ta tvá přání splnila. Měj se moc hezky... :-) A tvoje péefková fotečka je nádherná :-)  :-)

19 zahradník na cestach zahradník na cestach | Web | 10. ledna 2011 v 0:07 | Reagovat

Děkuji všem návštěvníkům za další várku přání a milých slov. Trochu jsem vás zanedbával, na svědomí to mají pracovní povinnosti. I tak si ale velmi vážím všech vašich názorů i přání.

20 SV SV | E-mail | 12. ledna 2011 v 11:46 | Reagovat

tiež prajem všekto dobré a krásne a rozkvitnuté do nového roku a ďakujem za výborné články a krásne fotky pre pohladenie duše.
btw, ten zahradník z pohádky bol nakoniec pan král! ;-)

21 SV SV | 12. ledna 2011 v 11:47 | Reagovat

to ružové lístočkové prasátenko je tvoje? 8 - )

22 zahradník na cestách zahradník na cestách | Web | 12. ledna 2011 v 23:12 | Reagovat

[20]: SV, ďakujem Ti za milé prianie, i ja ti prajem do nového roka samú pohodu. O tej premene záhradníka na kráľa som tiež rozmýšľal, no neviem či ten skok od kompostu až do vrcholovej politiky je tou najlepšou cestou.
A to prasiatko - nie je moje, ale potešilo by. Je fotené v jednom z mestských parkov v anglickom meste Bath.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama