...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Prosinec 2010

Přání vánočně - novoroční

24. prosince 2010 v 12:18 | Pavel Ch |  Co se nevešlo jinam
Možná jste si v předvánočním čase stihli všimnout, jak se novináři ptali naších politiků, jaká mají přání a co by chtěli dostat pod stromeček. Nebývá to příliš obvyklé v naších politických vodách, ale protentokrát napříč celým spektrem vládla totální politická shoda. Všichni byli do televize nesmírně skromní, jednoho by potěšila pěkná kniha, druhému by postačil zajímavý film. A třetí dokonce tvrdil, že nic nechce, že už všechno má. Přemýšlel jsem, jak bych odpověděl na podobnou otázku a zjistil jsem, že na rozdíl od mých politiků jsem až nezdravě neskromný.
PF 2001 blog

Mám tolik přání, že se pod jeden průměrný stromek ani nemůžou vejít. Tak se zmíním jenom o některých z nich. Možná se ke mně připojíte a jejich splnění bude potom alespoň trochu nadějnější.

Třeba bych si přál, aby v moderní době digitálního vysílání byly naše televize tak laskavé, a zařídily, že jimi vysílaný zvuk bude mít stejnou intenzitu od rána až do večera. Abychom únavně nemuseli pořád tlumit zvuky před každou reklamou či znělkou a potom je zase vracet zpátky do původní hlasitosti.

A také bych si třeba velmi přál, aby smlouvy, které mám podepsat, byly v celém rozsahu napsané jednou velikostí písma. Je to výzva třeba k bankám nebo pojišťovnám, protože ty si zvykly důležitá fakta psát tak miniaturním písmem ( a také jazykem tak nesrozumitelným), že text buď nejde přečíst, nebo se mu nedá porozumět. Miniaturní písmo pod čarou je pro mě také jasnou zprávou o tom, že někdo se mě snaží podvést. Také jsem proto už hodně dlouhou dobu neuzavřel žádnou pojistku.

A také bych si třeba velmi přál, abychom všichni měli alespoň přibližně stejná práva.
Když obyčejný člověk jinému člověku řekne nepříjemně znějící pravdu, hrozí mu žaloba na ochranu osobnosti. Když si účty mezi sebou vyřizují způsobem zcela nevybíravým dva poslanci, nejedná se o nic víc než o svobodu slova či projevu.

A také bych si třeba přál, abych alespoň trošičku mohl ovlivňovat, jak se můžou použít moje daně. V některých zemích je to běžné, že daňový poplatník může třeba jedno procento daní věnovat na zcela konkrétní věc. Obvykle z toho profitují malé nadace nebo obecně prospěšné společnosti, na které nemyslí státní rozpočet. Já bych toto pravidlo trochu otočil. Co tak zavést systém, aby si každý daňový poplatník mohl určit jednu organizaci, politickou stranu, nebo církev, kterou nehodlá svými daněmi podporovat? Ano souhlasím, je to trochu pracné. Ale při dobré součinnosti těchto pravidel by jsme se za pár let mohli zbavit několika významných příživníků. Ušetřené peníze by mohli putovat do školství, zdravotnictví, rozvoje infrastruktury či vědy.

A také bych si přál, aby se trochu zvýšila prestiž naší - rozumějte zahradnické - profese. Aby se tak často nemuselo říkat, že vrahem je zahradník. A aby typickým obrazem zahradníka nebyl pouze pohádkový prosťáček, který je zaměstnancem krále jenom proto, aby brnkal na loutnu a házel před princeznu voňavé lupínky růží. A aby zahradník nebyl v očích byznysmenů jenom ňouma, který pouze zakopává rostlinu do jamky kořenem dolů.

Zatímco moje
předešlá přání jsou tak trochu z oblasti fantasy, to poslední snad splnitelné je. Je to v naších rukou, abychom svou práci odváděli dobře a naplno, a také aby jsme o ní pravdivě a populárně mluvili. Proto vám alespoň za sebe slibuji, že se i v následujícím roce budu snažit přinášet vám na tomto blogu, ale i v tištěných médiích zahradnické zajímavosti i novinky z naší práce.

Všem svým čtenářům přeji radostné vánoce, hodně zdraví a pohody. Každému, kdo podlehl kouzlu pěstování, přeji ještě brzké jaro, dobré světlo, zdravou půdu, čistou vodu a mnoho skvělých nápadů.
Příjemnější a veselejší život s rostlinami vám v roce 2011 přeje Pavel - zahradník na cestách.

160 minut v Gentu

19. prosince 2010 v 12:01 | Pavel Ch. |  Belgie

Při poslední procházce zasněženou a předvánoční Vídní jsem slíbil, že naše další zastavení bude o něco barevnější a více
letní, vypravíme se proto společně na malý výlet do Belgie.
V její severozápadní části, v provincii Flandry se nachází stařičké, historické město Gent. Leží asi tak uprostřed cesty mezi městy Bruggy a hlavním městem země - Brusselem. Gent je půvabné, turisticky atraktivní město. Desátý díl Ottova slovníku naučného z roku 1896 představuje toto město takto: "Gent prostoupen jest sítí průplavů a vodních ramen, částečně splavných, čímž utvořeno je více než 40 ostrovů, spojených mezi sebou 42 mosty kamennými, 28 většími mosty dřevěnými a asi 200 mosty menšími, můstky i přechody. Ulice jsou velmi četné, většinou úzké a klikaté, jsou však zde i ulice nové s pěknými moderními stavbami."
P8071379.jpg

Punč, kaštany, pohoda - advent ve Vídni

11. prosince 2010 v 13:10 | Pavel Ch. |  Rakousko
Minule jsem to sliboval, že se možná také přidám k adventnímu povídání. A nadešel čas splnit tento slib, protože Vánoce jsou opravdu už na dosah. Každé město, městečko i vesnice se po svém přizpůsobuje duchu Vánoc a věřím, že všude to může být nějak krásné. Zcela zvláštní predvánoční náladou se může pochlubit krasavice na Dunaji - Vídeň. Toto historické město navštěvují turisté po celý rok, ale v čase předvánočním je tady opravdu rušno. Vídeň je v adventní době malým Babylonem, kromě Vídeňanů hezky oblečených tu potkáte také mnoho Čechů, Slováků i Maďarů, kteří do Vídně přijíždějí užít si předvánoční nálady. Ale potkáte i dobře slyšitelné  Italy, i Japonce v rouškách, je tu také mnoho Rusů v typických kožešinových beranicích. Všechen ten ruch je orámovaný bohatou historií města, která dáva Vídni jakýsi nadhled, který ji dává klid a tu pověstnou atmosféru pohody.
PC051442.jpg

Lottumské růžobraní

2. prosince 2010 v 1:44 | Pavel Ch. |  Holandsko
Při dnešním pohledu z okna, kdy všechno pokryl bílý sníh, mě v podstatě ani nemohlo napadnout nic lepšího, než se vrátit  do plného léta,  které překypuje barvama květin a jejich  a vůní. Vybral jsem pro tento účel růže, a to jako kontrast ke studené bílé peřině těchto dnů. Adventních fotografií se tady bude předpokládám objevovat mnoho, možná se také přidám. Ale teď to chce změnit trochu styl, natáhnout triko s krátkým rukávem a hurá mezi květiny. Nepotřebujete ani velký kufr, jedeme sice až do Holandska, ale jenom prstem po mapě. Teda spíše očima po monitoru. Tak nasedat - vyjíždíme.
P8092261.jpg