...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Soutěž a něco o cesmínách

26. listopadu 2010 v 23:24 | Pavel Ch. |  O rostlinách
S blížícími se vánočními svátky upíráme naše zraky k rostlinám typickým pro tyto dny. Jedním z největších symbolů Vánoc je jmelí, ale na to se snad stihneme podívat spolu ještě trochu později.
Ze západní Evropy se k nám jako symbol Vánoc dostala ještě jedna rostlina - je to dobře známá cesmína, neboli Ilex. Nejznámější druh Ilex aquifolia je dřevinou stálezelenou, ale existují i druhy opadavé. Tyto půvabné dřeviny by snadno mohly patřit k oblíbeným, ale jejich pěstování bývá někdy trochu spojeno s menšími trably. Takže si zkusíme odpovědět na pár důležitých otázek, co a jak dělat pro jejich úspěšné pěstování.

P9258872.jpg

Nejdříve ale jeden malý pohled na to, jak se z cesmíny stala rostlina vánočních svátků. Staré kulturní národy vnímali stálezelenou cesmínu jako symbol vitality a kontinuity života,
vnímali ji jako rostlinu, která i v tuhých a nevlídných zimách neztrácela svou svěžest a chuť do života. Historie  obdivování cesmíny pravděpodobně zasahuje hluboko do předkřesťanského období, kdy se místo Vánoc téměř ve stejnou dobu slavil svátek zimního slunovratu. Červené plody snad symbolizovali krev zvířat obětovaných bohům v touze
a naději brzkého návratu jara. Symbol nesmrtelnosti převzali také křesťané, ale tradici ještě zlehka upravili. Aby všechno fungovalo jak má, stará tradice zakazovala přinášet domů větvičky cesmíny před Štědrým dnem. A také se v domě neměly větvičky ponechávat po Třech králích. Podle starých pověstí měly cesmíny chránit před čarodějnicemi - za nejlepší ochranu byly považované živé ploty obrůstající celé stavění.
121212.jpg
Při pěstování mají cesmíny několik nároků, ale jeden z nich je zcela nejdůležitější. Je to stálá vysoká vlhkost vzduchu. Jestli ji cesmína dostane, může dobře růst i na plném slunci. Proto nakonec v Anglii nebo v Holandsku můžeme vidět cesmíny i na slunečných lokalitách. Ale jestli je vzduch kolem lístků cesmíny suchý, obvykle většina listů opadá a zůstanou jenom štětinky zbytků listů na špičce výhonu. K tomuto opadání obvykle dojde v zimním období - proto často, ale obvykle omylem říkáme, že rostlina namrzla. Proto nesázejte cesmíny k jižním zdím baráků, k rozpáleným parkovištím a na suché lokality. Většině druhů vyhovuje vlhká, humózní půda mírně kyselé až mírně alkalické reakce.
P8254140.jpg
Jedním z nejhezčích efektů cesmín jsou její pronikavě červené plody. Často se však stane, že si v zahradnictví pořídíte rostlinu s plodama, ale tato ozdoba se v příštích letech urputně nechce vytvořit. Příčinou této potíže je to, že cesmíny jsou dvoudomé rostliny. Přeloženo do normálního jazyka to znamená, že k oplodnění samičí rostliny musí být k dispozici také vyspělý - tedy kvetoucí klučina. Žádný zázrak - něco jako u nás lidí. Potíž ale bývá v tom, že ne všichni prodavači v zahradnictvích jsou vám schopni a ochotni poradit, která odrůda je kluk a která je holka. Protože ale chodíte na návštěvy k Zahradníkovi na cestách, dozvíte se alespoň pár důležitých informací. Existuje totiž několik málo odrůd, které tvoří některé květy se samčími i samičími orgány, čímž jsou trochu schopny plodit i bez přítomnosti jiného partnera. Mezi tyto "univerzální" odrůdy patří například 'ALASKA', 'PYRAMIDALIS' a 'J.C.VAN TOL'
PA299997.jpg
Pár příkladů odrůd klukovských neboli chlapských :
Ilex aquifolia 'Golden Queen' - nedejte se splést názvem - tato "královna" je opravdu chlap
Ilex aquifolia 'Myrtifolia'
Ilex aquifolia 'Ferox Argentea'
Ilex aquifolia 'Monstrosa'

Pár příkladů odrůdy holčičích, neboli plodících:
Ilex aquifolia 'Baciflava'
Ilex aquifolia 'Argentea Marginata'
Ilex aquifolia 'Aurea Marginata'
Ilex aquifolia 'Flavescens'

PS. Díky jedné dobré knize můžu dohledat i některé jiné odrůdy, takže se můžu pokusit případně odpovědět i na vaše dotazy k jiným kultivarům.
P8265875 Mondo.jpg
Kromě nejčastějšího druhu Ilex aquifolia se u nás také potkáváme s mezidruhovým křížencem Ilex x meservae. Tato cesmína se pozná snadno podle velmi tmavé barvy listů, někdy má dokonce lehce namodralý nádech. Od předešlého druhu se liší zejména vyšší odolností vůči mrazům a jiným
nepříznivým klimatickým vlivům.
evferre.jpg
V prodejnách občas také můžeme vidět drobnolistou dřevinu, která na první dojem spíše připomíná více buxus než cesmínu. Cesmína to ovšem je - jmenuje se Ilex crenata. Tento druh nesnáší v půdě vápník, proto potřebuje půdu mírně kyselou, neutrální snese a ve vápenité bojuje o přežití.
P9118818.jpg
Občas je v prodeji také k vidění
několik odrůd druhu Ilex x
altaclarensis.
S tímto druhem nemám osobní zkušenost, ale některé zdroje popisují tuto rostlinu jako citlivější k mrazům.
PC210280.jpg
V květinových síních se občas před vánočními svátky objevují větvičky bez listů, zato hustě obalené červenými plody. Tyto větvičky jsou docela drahé a patří také k cesmínám.
PA089088.jpg
Je to druh Ilex verticillata. Na dobrých lokalitách se dá pěstovat i u nás, ale je velmi neobvyklý.
gffgztr.jpg
Mohl bych ještě zkusit vyjmenovat pár dalších druhů, ale už mám o vás velký strach, že mi utečete na nějaký jiný blog. Tak ještě než se tak stane, mám tu pro vás tu soutěž, která je avizovaná jak v nadpisu, tak v komentářích z předešlého článku. Budeme hrát opět o kalendář Lavičky 2011. A jestli uhodnete správnou odpověď a kalendář už máte, připomeňte mi to prosím. Místo kalendáře Lavičky 2011 dostanete jiné malé překvapení. A teď už konečně k té otázce:

V Jižní Americe se s velikou oblibou konzumuje jeden druh čaje, který obsahuje velké množství povzbuzujících látek. Na mnoha místech se tento nápoj těší mnohem větší oblibě, než se dostává tradiční kávě. Jihoameričané tomuto čaji říkají herba maté, nebo častěji jenom zkráceně maté. Maté se dělá z listů
jednoho druhu cesmíny, které jméno jsem záměrně neprozradil. Zjistit CELÉ vědecké jméno této cesmíny je vaším dnešním úkolem. Vyhrává první správná odpověď.

Dnes to bylo opravdu dlouhé, takže děkuji a gratuluji každému, kdo se prokousal až sem. Na vaše návštěvy, odpovědi a komentáře se opět těším. Pavel - www.fotoflora.cz
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 DolceVita DolceVita | Web | 26. listopadu 2010 v 23:43 | Reagovat

Milý Pavle, tak konečně vím, proč naše cesmíny tak krásně prosperují. Jsou jednoduše na tom správném místě! zajímavé počtení.

Dovolím si přidat i odpověď na soutěžní otázku:

Cesmína paraguayská (Ilex paraguariensis) - jedná se o strom z rodu cesmína (Ilex), původem z Jižní Ameriky. Z jeho listů se připravuje nápoj yerba maté.

2 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 27. listopadu 2010 v 0:16 | Reagovat

Milá paní Šárko - bravo. Byla jste ve správnou dobu na správném blogu, navíc vybavena výtečně pro tuto soutěž. Máte u mě kalendář Lavičky na příští rok, prosím dejte mi přes správu příjemci vědět, kam můžu tuto drobnou pozornost poslat. Ještě jednou díky za návštěvu a gratuluji. Pavel

3 Vlaďka Vlaďka | Web | 27. listopadu 2010 v 8:47 | Reagovat

Dobrý den, Pavle! Děkuji za pěkný článek, opět jste se strefil do mých zájmů. Mít cesmínu v zahradě je můj douholetý sen, ale myslela jsem si, že cesmíny v našich podmínkách nerostou. Tak jsem se o to ani nepokoušela. Nezdá se mi také, že bych ji kdy viděla v nějakém zahradnictví, ale to jsem možná špatně koukala. Teď jste mě trochu nalomil. Rostla by v zahradě těsně u lesa? Máme tu kyselou písčitou půdu, v létě je tu dost horko, v zimě naopak mráz, který k nám přichází od nedalekého rybníka a hezky k nám rovnou sklouzne po lesní hradbě. Daří se mi tu pěstovat vřesovištní rostliny a rostliny bez větších nároků na živiny. Z keřů mi tu výborně rostou azalky a rododendrony, také vajgélie a kdoulovec. Mahonie tu spíš skomírá. Myslíte, že bych se mohla o cesmínu pokusit. Ani by nemusela mit plody, líbí se mi žíhané kultivary a krásné vykrajované listy.

4 Jarka Jarka | Web | 27. listopadu 2010 v 8:54 | Reagovat

Kdo pozdě chodí, sám do ní padá .... :-))) Maté bych věděla, ale tak dokonalou odpověď, jako Dolce Vita, bych dohromady nedala. Přidávám se ke gratulaci!
S chutí jsem si přečetla o cesmínách i o historii jejich použití. Je to opravdu moc hezká dekorativní rostlinka. Přeji Pavle krásný, prvně adventní, víkend. :-D

5 Lenka Lenka | Web | 27. listopadu 2010 v 9:09 | Reagovat

Děkuji za tak zajímavé informace. Vůbec jsem nevěděla, že je tolik druhů cesmíny, ani to, že se z ní vyrábí yerba maté a už vůbec ne, že "královna" je vlastně chlap. :-) Nechápu, jak jsem bez těchto zajímavých informací mohla žít! :-) Ještě jednou děkuji.

6 brabi brabi | Web | 27. listopadu 2010 v 10:09 | Reagovat

Tak to tady hlídám! Ještě včera večer jsem se podívala a ráno...zase s křížkem po funusu! Ale nevadí, článek je zajímavý a fotky jako obvykle krásné. Já jsem si před časem zasadila cesmínu na určené místo v domnění, že zabrání našemu psovi přístup tam, kde jsem nechtěla, aby chodil. Jediný výsledek byl ten, že byla cesmína věčně ozdobená na svých trnitých listech chomáčky navěšených chlupů z berdety, které naprosto nepřekážela ve výběhu. Nakonec se berdetce podařilo cesmínu zašlapat do země. Ty červené kuličky na větvičkách byly krásné, ale opadané, suché a trnité listy tak strašně píchaly, že už jsem cesmínu znovu nevysadila. Ale je krásná. :-)

7 tiana tiana | Web | 27. listopadu 2010 v 12:36 | Reagovat

Rastlinka má krásne panašované listy a je veľmi dekoratívna. Klobúk dole pred tak vydarenými fotkami. :-) Prajem krásny, možno aj u vás zasnežený víkend.

8 JiHei in Natura - Fotografie JiHei in Natura - Fotografie | Web | 27. listopadu 2010 v 13:42 | Reagovat

Krásné rostlinky....a ty barvy..:) Moc pěkně nafoceno... :-)

9 helena-b helena-b | Web | 27. listopadu 2010 v 19:20 | Reagovat

Tak teď jsem si trošku roztřídila znalosti. Nějak se mi pletla dohromady mahonie s cesmínou. Mahonii cesmínolistou máme doma a to pořádný keř, mám dojem, že se nám tu objevila sama, za pomocí ptáčků a má se čile k světu. Mladé cesmíny, pěkně barevné jsem viděla v Polsku,v jednom zahradním centru, moc se mi líbily.Tak jsem zase o něco chytřejší, díky. :-)

10 Hanka Hanka | Web | 27. listopadu 2010 v 20:12 | Reagovat

Pavle, prokousala jsem se celým článkem, což není vůbec žádný problém protože píšeš velice poutavě. Jakmile jsem se dostala k soutěžní otázce, vyhledala jsem si odpověď na internetu a mám radost, že byla správná, i když mě předběhla paní Šárka. ;-)
Cesmíny jsou opravdu nádherné rostliny a tvoje fotky jsou perfektní. :-)  :-)
Přeji ti krásný sobotní večer a těším se na další články. :-) Hanka

11 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 27. listopadu 2010 v 21:57 | Reagovat

Cesmína už ten tajuplný název i když v tom květinářství bývá opravdu drahá,je nádherná.Tolik druhů,tak to jsem vůbec netušila.Pavle pojala jsem čtení jako detektivku á rozluštění nedalo na sebe dlouho čekat.Vítězce gratuluji a těším se na další soutěž. :-)

12 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 27. listopadu 2010 v 23:40 | Reagovat

Dostávám se k odpovědím na vaše milé komentáře až trochu pozdě, čím se také omlouvám. Děkuji vám mnohokrát, že i o cesmínky projevujete tak živý zájem. A teď se pokusím odpovědět na vaše komentáře a dotazy.

[3]:Vlaďko, podle popisu to vypadá, že by cesmíny na Vaší zahradě mohly mít naději. Kyselejší půda je v pořádku, písčité půdě by rozhodně prospěla dobrá dávka nevápněného kompostu. Trochu mám obavu z horkého léta, jak to bude s tou vlhkostí vzduchu. Myslím ale, že za pokus by to stálo. V případě, že to zkusíte, volil bych jarní výsadbu a nějakou mladou rostlinu, aby měla naději si trochu zvyknout. Jestli by kolem nové cesmíny mohly růst ještě nějaké další rostliny, které by trochu ovlivňovali mikroklima, asi by to bylo lepší.

[4]: Jarko, děkuji za komentář - já sám nevím, kdy se mi povede tu soutěž vložit, takže i pro mě je to někdy překvápko, kdože zareaguje jako první.

[5]: Lenko - i Vám děkuji za vtipný komentář. Teď, když už víte, jak to s cesmínama chodí, jistě se i zlepší kvalita života ;-) .

[6]: Brabi, děkuji Vám za hlídací službu. Já doufal, že soutěž vložím alespoň o den dříve, ale povinnosti to nedovolily. Tak prosím hlídejte dál.

[7]: Tiano, děkuji za kompliment i přání k víkendu. Ano - je zasněžený, takže jsme si užili trochu zimního focení na zahradě. Když píšu tento komentář, z víkendu zbývá jenom neděle, tak alespoň tu Vám přeji hezkou a příjemnou.

[8]: Jitko děkuji - krásné barvy se fotí snadno.

[9]: Helenko, děkuji. Mahonie a cesmíny se pletou často. Ale botanicky jsou to dost odlišné rostliny. Mahonie je příbuzná s dřišťály. Ale když se dobře použijí, obě můžou být velmi hezké.

[10]: Hani, mě se moc líbí, že vás je tu několik, kdo si vyhledává odpovědi na otázky, i když už je známá odpověď. To podle mne velmi pomáhá udržovat svěží mysl. Nakonec to je účel soutěží. Ale také moc děkuji za milás slova i za pochvalu.

[11]: Maruš, Vám také moc děkuji - pobavilo mě, že čtení o cesmíně může být napínavé jako detektivka. Doufám jenom, že vrahem není opět zahradník.

13 Vlaďka Vlaďka | Web | 28. listopadu 2010 v 11:19 | Reagovat

[12]: Moc děkuji za rady, určitě to zkusím. Už se těším na jaro, tohle období moc ráda nemám. Přeji pěknou adventní neděli.

14 Janah Janah | Web | 28. listopadu 2010 v 20:00 | Reagovat

Tvým článkem se mi ledacos vysvětlilo, například to, proč tchýni její cesmína nekvete resp. nemá plody. Alespoň vím, co dostane za dárek ;-)

Ještě otázka - Je s cesmínami nějak spřízněna bobkovišeň ?

15 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 28. listopadu 2010 v 20:52 | Reagovat

Vlaďko - není zač, doufám, že to jsou rady alespoň trochu platné.
Janah, za prvé děkuji za zprávu odeslanou osobně ke mě - omlouvám se, že jsem nereagoval okamžitě. Potom jsem pozapomněl. A teď ta bobkovišeň - s cesmínou není příbuzná ani trochu. V některých nárocích se podobají (vlhko, stín), ale v pěstování jsou jisté rozdíly.

16 DolceVita DolceVita | Web | 28. listopadu 2010 v 23:04 | Reagovat

[2]: Milý Pavle, děkuji. Z kalendáře mám velkou radost a ráda bych vám na oplátku věnovala ten můj.

Přeji vám hezký adventní čas. Vaše stránky jsou milé a oddechové. Jako procházka krásnou zahradou :-)

17 Janah Janah | Web | 28. listopadu 2010 v 23:45 | Reagovat

[15]: Děkuji za odpověď :-)

S tou zprávou si nelámej hlavu, taky se mi to stává. ;-) Každopádně teď vím, že dorazila. :-)

18 Zlata Kollarova Zlata Kollarova | E-mail | 6. srpna 2012 v 21:43 | Reagovat

Dobrý deň,chcela by som názor odborníka (o čom po prečítaní zaujímavého článku o cesmínach vôbec nepochybujem). Mám cesmínu s tmavozelenými listami - ostrý špičatý koniec. Nenašla som vo Vašom článku názov tohto druhu, neviem ani či je to samec , či samička. Vždy na jar cesmína nasadí množstvo zelených bobuliek. Avšak počas leta všetky bobulk odpadnú. Podotýkam, že cesmínu mám len jednu (v okolí nieje žiaden partner-ka), bobulky sa zarodia avšak nevydržia ani do konca leta. Prosím o radu, ako zachovať bobulky do zimy (pri nákupe pred 4 rokmi sa to podarilo, odvtedy nie). Ďakujem a držím palce vo Vašej záslužnej práci. S pozdravom Kollárova Zlata

19 plus sizes cocktail dresses plus sizes cocktail dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 10:41 | Reagovat

Valuable thoughts and advices. I read your topic with great interest. If the porthole doesn't show any suds at all, that's a good sign.
http://www.elsedress.org

20 cheap brides dresses cheap brides dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 17:49 | Reagovat

Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog is in the exact same niche as yours and my visitors would definitely benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Thanks!
http://www.isdress.org

21 tag heuer replica watches tag heuer replica watches | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 3:01 | Reagovat

It posts like this that keep me coming back and checking this site regularly, thanks for the info!.
http://www.watchescan.org

22 riviera riviera | Web | 15. ledna 2016 v 16:50 | Reagovat

pujcky online chrast [:tired:]

23 pursley pursley | Web | 27. září 2016 v 16:16 | Reagovat

nebankovní půjčka online protivín :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama