...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Rajčatová kouzla pan Stekovicse

19. listopadu 2010 v 22:26 | Pavel Ch. |  Rakousko
Chci se vás zeptat, jestli náhodou nevíte, kolik odrůd rajčat asi může existovat? Ne, dnes to není klasická hádanka, ve které se dá něco vyhrát. Sám totiž neznám přesnou odpověď, tak ji nemůžu chtít ani po vás. Ale i tak jednu zajímavou informaci pro vás mám. Znám totiž jednoho farmáře, který má momentálně ve sbírce přibližně 3200 odrůd této zeleniny. Kouzlu rajčat propadl stejně jako někteří podlehli kouzlu sbírání známek, autogramů nebo motýlů. Tento sympatický chlapík bydlí v Rakousku a rajčata tvoří pevnou součást jeho života. Jmenuje se Erich Stekovics a bydlí kousek od Neziderského jezera, v jedné z nejúrodnějších oblastí Rakouska.
P9128329.jpg
Obdivuhodný člověk je tenhle chlapík, to vám můžu říct. Na první pohled typický farmář, co má ruce tak krásně čisté od doteků s půdou. Původně snad měl být knězem, ale studií nechal a nechal se vést jiným hlasem, který ho táhl k polím, na kterých před ním hospodařil jeho táta. Ten pěstoval mimo jiné i ta rajčata, ale pan Stekovics s nadsázkou vzpomínal, že je rozděloval do dvou základních soret - na malá a velká.
P9128260.jpg
Farma pana Stekovicse patří k těm, o kterých se může tvrdit, že hospodaří ekologicky - bez umělých hnojiv a pesticidů, ale s velkým pocitem odpovědnosti a využívání různých poznatků vedoucích k tomu, aby takové pěstování bylo vůbec technicky možné. A kdo si to jednou s rajčaty zkusil, dobře ví jak je to složité. Kromě rajčat pan Stekovics pěstuje zejména chili papričky a bazalku, kterých sbírka je rovněž velmi
úctyhodná. Ale také třeba pěstuje drobné druhy ovoce, česnek, okurky i běžné druhy polních plodin.
P9128301.jpg
Ale rajčata, to je něco co jej opravdu proslavilo. Šlo to celé dokonce tak daleko, že jeho vášeň začla být jaksi nakažlivá. Touha vidět a porovnat tyto odrůdy způsobila, že stále více a více lidí chce tuto farmu navštívit a ochutnat něco z tak proměnlivých chutí této rajské zeleniny. A když pan Stekovics začal registrovat opravdový zájem, nebyl nijak proti. Své farmářské podnikání tomu přizpůsobil a zájemcům o rajčata a pěstování zeleniny vůbec,  připravil možnost účastnit se na (zpoplatněné) exkurzi. Ta probíhá v době zrání rajčat, přibližně od poloviny července do konce září. Kdo chce přijet, musí se předem objednat. Když k panu Stekovicsovi dorazíte, čekají vás 4 hodiny na jeho polích, plné zajímavých informací i překvapivých faktů. A také ochutnávání rajčat a porovnávání jejich chutí.
P9128135.jpg
Když budete čekat na jeho malém firemním dvorku na začátek exkurze, určitě se rozhlédnete kolem na tu jednoduchou, ale také trochu romantickou vesnickou krásu. Na konci léta se pod střechou suší působivé copánky česneků, také samozřejmě pěstované ekologicky, nebo po novém pod značkou "bio". Kdo chce jenom koukat může, ale i česnek je na prodej.
P9128147.jpg

Mezi dvorkem a malou firemní prodejnou je toto milé, barevné okno. Že by mělo trochu symbolické poselství? Nevím, je to možné. Jestli to tak je, tak jedna modrá patří místní obloze, ta druhá barvě Neziderského jezera a zbytek patří barvám rajčat. Škoda, že okýnko nemůže mít více tabulek - to bylo barev. Snad kromě té modré, úplně bílé a úplně černé, rajčata pana Stekovicse můžou nabídnout všechny možné odstíny.
P9128474.jpg
A až se exkurze nachýlí ke svému konci, skončíte s panem Stekovicsem v jeho obchůdku. Tam vám dá ochutnat ze svých
výrobků, které si ovšem také můžete koupit. A odvést si trochu dobrot z jižního slunce domů, do své kuchyně. Mimochodem, až na minimální množství úrody, které putuje do speciálních gastronomických podniků, všechnu svoji produkci pan Stekovics zpracuje do svých produktů. Většinu jsem stihl ochutnat a některým jsem také neodolal. Jejich výjimečnou chuť si budu ještě dlouho pamatovat. A
abych nezapomněl, k panu Stekovicsovi se jezdí ještě v jednu jinou dobu. Je to začátkem jara, kdy prodává sazenice rajčat těch nejoblíbenějších z oblíbených.
P9128125.jpg
A jestli vás to všechno zajímá ještě více, tak vám doporučuji podívat se do listopadového čísla (11/2010) časopisu FLÓRA NA ZAHRADĚ. I v tomto časopise je naše rubrika "ZAHRADNÍK NA CESTÁCH", která v listopadovém čísle na stranách 50 - 52 přináší
reportáž právě z návštěvy farmy pana Stekovicse. Najdete zde ještě další fotografie, pár pěstitelských rad a také důležité kontaktní, turistické a navigační údaje.
P9148489.jpg
Děkuji za vaši trpělivost, která vás kolem rajčat dovedla až sem a nakonec jenom dodávám, že na vaše návštěvy a komentáře se opět velmi těším. Váš Zahradník na cestách -www.fotoflora.cz
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Janah Janah | Web | 19. listopadu 2010 v 23:32 | Reagovat

To je krása, škoda, že v Česku také nemáme takového pána. A věčná škoda, že já to mám k němu tak daleko.

Chci se zeptat, co je to na té poslední fotce to zelené, žíhané?

2 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 19. listopadu 2010 v 23:58 | Reagovat

[1]: Ano, škoda, že někdo podobný nefunguje i u nás. Alespoň o nikom takovém nevím.
Přesné jméno drobné zeleně žíhané zeleniny na posledním obrázku neznám, měla by to snad být rostlina velmi příbuzná okurkám. Takto o ní i pan farmář mluvil. Rostla ve fóliovníku na vertikální opoře, květy byly okurkám velmi podobné, nakonec listy také. Syrové se mi to zdálo dost nevýrazné, ale v sladkokyselém nálevu to bylo nejenom dobré, ale také velmi hezké.

3 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 20. listopadu 2010 v 3:33 | Reagovat

[1]:Měla jsem ten stejný dotaz,na to zelené pruhované.Tak něco jako okurka.Rajčatový ráj,tak bych nazvala farmu zmíněného pána.No a stím počtem odrůd kromě malých a velkých bych já uměla vyjmenovat-červená,fialová,žlutá-tvar kulatý,oválný,masitá..no a konec zvonec.Jsou také zvonkovitá???

4 DolceVita DolceVita | Web | 20. listopadu 2010 v 3:35 | Reagovat

Díky ;-) To je tak krásné počtení, že by mě mrzelo, kdybych článek propásla. Hned jsem na něj musela upozornit na svých stránkách, protože by byla velká škoda, kdyby se z něj nemohli potěšit i ostatní moji přátelé a milovníci rajských jablek :-)

zde je odkaz:
http://www.gurmanka.cz/2010/11/chtel-byt-fararem-stal-se-farmarem-dnes-ma-nejvetsi-sbirku-rajcat

Máte moc krásné fotografie a díky tomu se celý výlet do Rakous za rajskými jablíčky pana Stekovicse stává ještě barvitějším a lákavějším.

Díky, moc vám fandím!
Šárka

5 brabi brabi | Web | 20. listopadu 2010 v 9:14 | Reagovat

Náhoda. Vyprávěla jsem v práci kolegům o způsobu, jak tento farmář pěstuje rajčata, o zalívání apod.(jak jsme se o něm bavili u vás). U toho jsem vybalovala právě nový časopis Flóry. Otevřu ho a narazila jsem rovnou na váš článek o zmíněném farmáři, tak jsem jim ho hned dala přečíst. Jeho způsob obrany proti plísni mě velice zaujal a chtěla bych ho příští rok vyzkoušet. Máte Pavle velice poutavé a poučné články, chodím sem jako do knihovny :-D

6 Jarka Jarka | Web | 20. listopadu 2010 v 9:39 | Reagovat

3200 odrůd rajčat? To je k neuvěření. Znám jen rajčata červená a žlutá v různých tvarech a velikostech, krátce jenom ty, co vidím na pultech obchodů. :-)Musím se přiznat, že jako dítě jsem rajská jablíčka neměla ráda, naučil mě je jíst až manžel. Napřed jsem si je musela pokrájet, osolit a opetřit a zakusovat chlebem s máslem, teď už jsem schopna sníst rajče vcelku a pochutnat si na něm. :-P I když ta zimní z obchoďáků mě moc nechutnají. Jsou moučná a bez chuti. ???

7 Vlaďka Vlaďka | Web | 20. listopadu 2010 v 9:42 | Reagovat

Vždycky, když tu o takovýchto úspěšných lidech, jedno z jakého oboru jsou, přemýšlím o jejich cestě k úspěchu. Co je provází? Nápad, odvaha do toho jít a láska a úcta k vlastní práci - myslím, že to je ta nezbytná trojka. Tenhle pán asi nebude příliš nadávat na krize, nevlídnost evropských úředníků nebo neukázněné počasí. Prostě se s tím pere a jak je vidět z několika snímků i z celé reportáže, pere se s tím rád.

8 Vlaďka Vlaďka | Web | 20. listopadu 2010 v 9:43 | Reagovat

V první větě mělo být čtu místo tu, omlouvám se za chybku.

9 Bohdan Dlouhý Bohdan Dlouhý | Web | 20. listopadu 2010 v 14:00 | Reagovat

Pavle, já si tu úžasnou sbírku neumím představit technicky. To každé jaro těch 3200 odrůd znovu vysadí?

10 Lucerna Lucerna | Web | 20. listopadu 2010 v 19:16 | Reagovat

krasne rajcinky, netusila som ze je ich tolko druhov :-D
aj ja mam rada tu reklamu z kofoly, je cool :-)

11 Hanka Hanka | Web | 20. listopadu 2010 v 19:52 | Reagovat

Pavle, o takové zelenině si můžeme nechat jenom zdát. Ti, kdo jsou odkázaní pouze na naše obchody se zeleninou, což je i můj případ, nemají tušení, jaké kvalitní lahůdky se dají vypěstovat.
Přehlídka rajčat pana Stekovicse je úžasná, je za tím obrovská spousta práce, ale co nedovedu pochopit, proč něco podobného nejde taky u nás!? Tady je přece dost šikovných a pracovitých lidí!!!
Posílám pozdrav a díky za reportáž! Hanka

12 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 20. listopadu 2010 v 23:47 | Reagovat

Děkuji vám opět za vaše milé řádky, vaše komentáře mají tak pohodový charakter, že mě to velmi těší a zavazuje. Ale je v nich zatím hodně nezodpovězených otázek, tak se pokusím vyřešit alespoň některé vaše tajenky.

[3]: Maruš, co se týká tvarů rajčátek, tak je to téměř stejně pestré jako s jejich barvami. Ano - jsou i zvonkovitá.

[4]: Šárko, mimořádně mě potěšilo Vaše neskutečně trefně popsaná situace - chtěl být farářem, stal se farářem. Děkuji také za velkou publicitu na Vaších stránkách.

[5]: Brabi a Vám moc děkuji zejména za poslední větu, zavazuje mě k dalším článkům a velmi si ji vážím. Děkuji.

[6]: [11]: Jarko a Hanko, myslím si, že jsou to právě rajčata, kvůli kterým se vyplatí držet si alespoň malý kousek zeleninové zahrady. Ta, která koupíme v obchodech po celý rok, jsou vyšlechtěna tak, aby vydržely dopravu kamionem nejenom z Holandska, ale také ze Španělska či Maroka. A to nějakou dobu trvá. A potom ještě musí vydržet na pultech alespoň týden. Bŕŕ, to opravdu není nic moc.

[7]: Vlaďko, kdybych mohl dát nějaké ocenění, dnes bych Vám ho radostně udělil. To jste řekla moc hezky, kombinace nápad, odvaha a úcta k vlastní práci - ano, to jsou cesty k úspěchu. Zejména ta úcta k vlastní práci a také úcta k práci dalších by nám v našem snažení velmi pomohla. Také si myslím, že pan Stekovics nepotřebuje být škarohlídem a nadávat na počasí čekat na pomoc od úřadů. Je schopný a má hromadu nápadů, které asi umí dotahovat do dobrého konce.

[9]: Bohdane, máš pravdu. Celou sbírku rajčat pan Stekovics nevysévá najednou. Část drží jenom ve formě semínek. Říkal nám, kolik odrůd aktuálně pěstuje, ale to jsem v tom chumlu lidí špatně slyšel a už jsme s k tomu potom nedostali.

13 Hanka Hanka | Web | 21. listopadu 2010 v 0:23 | Reagovat

Pavle, ráda bych ti poděkovala za to, že na všechny naše komentáře reaguješ. Velice to oceňuji, protože tu máš komentářů hodně, takže psaním strávíš dost času. My, co jsme na doživotní dovolené, s tím nemáme problém, ovšem ty jsi zaměstnaný člověk. Stejně si myslím, že při tvém povolání, které je zároveň tvým koníčkem, stejně nebudeš mít tak honem o nějaký důchod zájem. Znala jsem jednoho zahradníka, a ten pracoval ve svém vlastním zahradnictví do 92 let!
Pavle, díky!!! Hanka

14 Jarmila Jarmila | Web | 21. listopadu 2010 v 13:07 | Reagovat

Pavle, děkuji za článek. Zase jsem se dozvěděla hodně zajímavého. Rajčata miluji a asi bych se při návštěvě farmy zbláznila z tolika odrůd. :-D Máte pravdu, že se koupená rajčata nedají srovnat s těmi vypěstovanými na vlastní zahrádce.

15 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 21. listopadu 2010 v 13:14 | Reagovat

[13]: Hani, to si s panem zahradníkem napsala moc hezky.Když se ze zaměstnání stane koníček a z koníčku poslání, tak to člověka jistě drží nad vodou. Ale do 92 let - to je úctyhodný výkon.

Děkuji i za ocenění, že odpovídám na jednotlivé komentáře jednotlivě, ale to opravdu není běžné. V tomto posledním případě bylo ve vzduchu ale hodně otázek, na které jsem chtěl odpovědět. Jinak to časově také nestíhám. Jinak tento blog vznikl z velké části kvůli tomu, že chci ukazovat zahradnický obor jako vlídný a zajímavý. České zahradnictví se podle mého může vyvíjet mnohem lépe než se mu daří nyní, ale chce to velkou propagaci. Na zahradníky se mnoho "vzdělaných" lidí dívá trochu mezi prsty. Proto činnost na tomto blogu vnímám opravdu jako práci, která má trochu obrátit vnímání naší práce. Proto si musím občas dát i tu námahu a psát, i když někdy není času nazbyt. Ješte jednou velmi děkuji za pěkná slova. Pavel

16 Janah Janah | Web | 21. listopadu 2010 v 17:30 | Reagovat

[2]: Aha, moc okurkově to tedy nevypadá. Naložené to může být moc pohledné.

17 Lenka Lenka | Web | 21. listopadu 2010 v 20:51 | Reagovat

Rajčatový král nebo kněz, jehož chrámem je farma? :-)
Velmi příjemné povídání, děkuji.
Potvrzuje skutečnost, že když někdo má něco rád a dělá to poctivě, k úspěchu ho to dovede, i když jde "jen" o rajčata.

18 tiana tiana | Web | 22. listopadu 2010 v 8:41 | Reagovat

Veľmi zaujímavá reportáž s krásnymi fotografiami. Vždy som obdivovala ľudí, ktorí išli húževnato za svojim snom, a hlavne ich práca bola pre nich súčasne i koníčkom, čo v tomto prípade určite je. Ktovie, aký kňaz by bol z tohto farmára, :-)no na svojich paradajkových poliach je určite šťastný.

19 mimi_tulipánová mimi_tulipánová | Web | 22. července 2011 v 8:22 | Reagovat

Zaujímavý článok, zaujímavé hobby, lebo ináč sa to nedá nazvať :-) Škoda, že som o tomto človeku nevedela skôr. Mesto Frauenkirchen, kde tento farmár žije, som navštívila vlani pri mojej cyklotúre k Neziderskému jazeru.

20 evening dress evening dress | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 15:44 | Reagovat

How cool. Thouroughly enjoyed reading through your post. Be interesting to see how this evolves, will take note of your web page and keep a look out for any updates. Keep up the excellent work. Take care, Jimmy
http://www.elsedress.org

21 vintage swing dance dresses vintage swing dance dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 18:02 | Reagovat

What theme is that this weblog using? I know it is a web site engine website however Ive not at all seen this palette simply before.
http://www.isdress.org

22 tag replica tag replica | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 11:29 | Reagovat

Q. What kind of ship never sinks?
http://www.watchescan.org

23 replica iwc watches replica iwc watches | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 4:10 | Reagovat

Is it a big deal when you are ot yet ready to update, lol! Take time with the previous one because many are not yet explored.
http://www.begwatches.net

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama