...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Melrose není jenom jablíčko

1. listopadu 2010 v 22:19 | Pavel Ch. |  Skotsko
Teda správně bych měl říct, že Melrose může být také jablíčko. Ale o této odrůdě pozdního jablka tento článek opravdu není. Melrose je totiž maličké městečko, které se krčí v kopcích Skotské vrchoviny. V původní skotské galštině se město jmenuje Am Maol Ros. Je to stařičké městečko s bohatou historií a zříceninami impozantního opatství. O bohaté historii místa by se také dalo bohatě psát, teda v mém případě spíše opisovat. My sem ale  nakoukneme, jak jinak, než očima zahradníka.
P8039736.jpg
Tak třeba takhle vypadá místní hostinec. Ne že by nebyl hezký, ale velmi podobně vyzdobená je nejedna britská hospoda. Pochybuji, že by slavný parlament vydával zákony o povinné květinové výzdobě místních hospod, ale asi to dobře působí na hosty. Něco na tom je, květiny opravdu dělají hospody hezčími.
P8039758.jpg
Ale abych byl spravedlivý, květinová výzdoba nepatří jenom hospodám. Snad skoro na každém domku visí koše plné kvetoucích rostlin, přitom je skoro jedno, jestli se jedná o domek soukromý, nebo o obchod či banku. Květiny jsou v Melrose prostě přirozenou součástí života.
P8039753.jpg
Neodpustím si jedno kratičké nezahradnické zastavení. Před místní trafikou stojí  stojan na pohledy a na nich k nákupu lákají typické skotské výjevy.  Jeden pohled mě zaujal více jako všichni chlapi v sukních. Když se skotský motorista ocitne ve správnou chvíli na nesprávném místě, musí na chvíli zpomalit, nebo zcela zastavit. Ale uznejte, není toto zdržení přeci jenom příjemnější, než ty kolony na dálnicích?
P8039741.jpg
Ale od kašmíru a oveček radši zpátky ke květinám. Zahradníkovo nakukování nemohlo za žádnou cenu vynechat pohled do místního květinářství. Vypadá to tam trochu skromně, ale uspořádaně, jedna radost. Ale víte co je na tomto krámku zvláštní? Celkem zde totiž chybí pokojové rostliny v květináčích. Na prodej tu čekají pouze květiny řezané. Tak jsem se zastavil pouze ve vchodě, abych si pořídil dokumentární obrázek. A v tom slyším tak charakteristické, táhlé  sóóóry - a jakási starší dáma se snaží dostat do obchůdku. Jistě, ve dvěřích se překážet nemá. A tak couvám a toto malé, půvabné květinářství opouštím.
P8039760.jpg
Je to možná trochu podivínské, protože všichni turisté jezdí do Melrose aby zde nasáli vůni starých časů - a já zatím nakukuji  - ale celkem legálně - do dvorků, abych zjistil, jak si tady místní stojí s květinovou výzdobou. A jednu malinkou ukázku přináším i pro vás.
Priorwood 2.jpg
V městečku se nachází dvě veřejně přístupné zahrady. Obě spravuje Skotský národní trust, co je v podstatě organizace pracující na báze nadace. Z členských příspěvků, sponzorských darů a ze vstupného pak udržuje zahrady, parky, rezidence i pozoruhodné stavby v nejlepším pořádku a zachovává je k nahlédnutí i příštím generacím. Tato fotografie pochází ze zahrady Priorwood, která je menší a má vysloveně vesnický charakter. Mimo jiné se zde pěstuje celá sbírka rostlin určených na sušení a aranžování.
P8039715.jpg
Na spojnici mezi oběma zahradami stojí tento mini parčík s rozsáhlou výsadbou begónií. Po obvodu parčíku jsou rozmístněné lavičky, aby si každý kdo chce,  mohl vychutnávat pohled na rozkvetlé květinové záhony z blízka a jak dlouho uzná za vhodné.
Harmony garden.jpg
A pro dnešek se rozloučíme pohledem do druhé místní zahrady. Ta se jmenuje Harmony garden a nutno dodat, že své jméno nedostala náhodou. V harmonickém souladu zde společně existují trvalkové záhony, stará pařeniště, ještě starší dům, skleník i zeleninové záhony. Možná se mi budete trochu smát, ale toto nepřestanu obdivovat. Jak to na těch ostrovech dělají, že klidně strčí záhony s mrkví mezi rododendrony a parádní trávník (obrazně myšleno samozřejmě) a ve finále to vždy vypadá tak přirozeně. Možná, že se někdy třeba společně podíváme na to, jak hezky můžou vlastně vypadat zeleninové záhony. Anebo třeba na něco celkem jiné. Možná vás něco zajímá, a já to před váma zatím dobře tajím. Třeba teda napište, čím bych vás potěšil, možná vám budu moct udělat radost. Prozatím se zase těším na vaše návštěvy.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Bohdan Dlouhý Bohdan Dlouhý | Web | 1. listopadu 2010 v 22:22 | Reagovat

Jablíčka Melrose mám rád. Ale že je to i městečko, navíc skotské, to jsem netušil. :)

2 Janah Janah | Web | 2. listopadu 2010 v 0:37 | Reagovat

Skvělá a poučná reportáž - jak jinak, že? :-)

Moc se mi líbily ovce kolem auta a také dvorek.V květinářství, tě nechali fotit, nebo jsi fotku "ukradl"?

Zeleninové záhony vítám a pokud máš někde přisně utajená aranžmá  podzimních kytic, tak prosím o vyjevení. ;-)  :-)

3 Maruš-Fukčarinka Maruš-Fukčarinka | Web | 2. listopadu 2010 v 2:44 | Reagovat

Oko jsem potěšila,nádhera.Kytičky vše rozjasní.Ráda chodím do květinářství a můj nej zážitek ještě z dob mého mlaďošství-návštěva tržnice v Maďarsku.Ty nádherné kytice květů,hned po ránu.Úžasné barvy.A co bych ráda-podzimní aranžmá.

4 Vlaďka Vlaďka | Web | 2. listopadu 2010 v 6:40 | Reagovat

Nevím, jak to ti lidé dělají, že mají v truhlících takové krásné kaskády. Musím se polepšit, mně to tak nejde. Jinak procházka byla opět milá, nejraději mám ty snímečky typu stará cihlová zeď zarostlá rostlinami všeho druhu, viz 6. obrázek. A nejméně ráda mám uhlazené parčíky. A souhlasím s Janou - ovečky nemají chybu. Chtěla bych vidět něco takového u nás, to by byla prima reportáž pro televizi. Už slyším tu upoutávku Ovce bránily provozu - tak zůstaňte s námi! ;-)

5 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 2. listopadu 2010 v 8:00 | Reagovat

[2]:Fotografie z květinářství je vlastně trochu ukradená, prodavačka (nebo prodavač?)něco šramotila ve skladu a nebylo se koho zeptat.
Po podzimních aranžmách se podívám, něco určitě mám, rozhodně vám něco připravím...

[3]:Maruško, já mám také moc rád atmosféru trhů a tržnic, umím si představit, že v Maďarsku návštěva tržnice byla velkým zážitkem.

[4]: Vlaďko, ty závěsné květináče mají v Británii opravdu lepší podmínky než u nás. Léta nejsou tak teplá a substrát v nádobách se tak neprohřeje. Myslím si, že teplota substrátu - i když je vlhký -velmi působí na vitalitu rostlin. A mimochodem, poslední věta o tom jak ovce bránily provozu je nesmírně trefná a výstižná.

Všem moc děkuji za návštěvu i komentáře.

6 babi Maňasová babi Maňasová | Web | 2. listopadu 2010 v 8:01 | Reagovat

Skotsko je země, kam jsem se vždycky chtěla podívat, tak jsem ráda, že vidím aspoň kousek Skotska na tvých fotkách. Jsou jako vždycky moc hezké. A taky bych se přimlouvala za podzimní aranžmá.

7 Jarka Jarka | Web | 2. listopadu 2010 v 8:39 | Reagovat

Jako mladá, ovlivněná filmy s Angelikou, jsem si představovala, že nejkrásnější na památky a zahrady, musí být Francie. Teď už jsem delší dobu okouzlená Anglií. Moc se mi líbí jejich hřbitovy, kamenné zídky a kamenná stavení, nádherně se na tomto romantickém pozadí vyjímají všechny ty barevné květiny. Moc ráda, bych to všechno viděla na vlastní oči. Díky Pavle, za procházku malebným Skotskem.

8 Jana Jana | Web | 2. listopadu 2010 v 12:16 | Reagovat

Pěkná procházka po Skotsku...Já taky pěstuju zeleninu společně s květinami, afrikány prý rajčatům odpuzují škůdce a já mám každý rok krásná rajčata až do konce října... ;-)  :-)

9 helena-b helena-b | Web | 2. listopadu 2010 v 18:01 | Reagovat

Pavle, děkuji hned zpočátku za krásnou reportáž. Já se alespoň touto cestou stále vracím do Anglie, tedy teď do Skotska. Ty závěsné květináče tam mají všude, kytičky jsou v nich stále čerstvé, je to asi tím vlhkým podnebím. Já doufám, že se do Anglie ještě někdy podívám.
Těším se na další reportáže z domova i ze světa, jako zahradníka, amatéra mě zajímá cokoliv...

10 Hanka Hanka | Web | 2. listopadu 2010 v 19:17 | Reagovat

Pavle, snímky jsou překrásné, ve Skotsku je to jako v ráji. Nejen ta květinová výzdoba, ale všechno je takové úhledné a čisté. A co je hlavní, lidi se nikam neženou a jsou k sobě (i k ovečkám) ohleduplní. Tohle vím od svého přítele, který ve Skotsku byl. Tam by se mi moc líbilo! :-) Hanka

11 Lenka Lenka | Web | 2. listopadu 2010 v 20:28 | Reagovat

Děkuji za další obohacení o návštěvu Britských ostrovů. V Melrose jsem nebyla. Potvrzuji, že nejvíce vyzdobené květinami bývají v Británii (ať už jde o Anglii, Skotsko, Wales či Irsko) zpravidla hospody. Jedna krásnější než druhá! Také jsme tam viděli přetékající koše s letničkami, jak zde krásně vyfoceno. Zaujalo nás, že si nedělají vůbec starosti se souhrou barev a druhů. Zatímco my použijeme do truhlíku zpravidla jednu hlavní letničku s velkými květy, přidáme jednu s jemnějšími, přidáme něco zeleného neutrálního ..... Oni klidně osázejí koše či truhlíky vším pestrým dohromady - jak vidno na fotce výše - a ono to kupodivu vypadá hezky.
Ve Skotsku byla mým nejsilnějším zážitkem návštěva Inverewe Gardens (doufám, že jsem název moc nepopletla). Několik hodin jsem procházela mezi záplavymi květů, azalkovou cestou, bambusovou cestou, růžovou cestou, skalničkovým údolíčkem ...... že jsem převnímaná z té krásy pak ze zoufalství vyběhla na šedivé asfaltové parkoviště se slovy, že několik týdnů nemohu vidět květinu ani na obrázku. :-)

Vůbec je těžké na Ostrovy jezdit, když tam třeba uvidíte rododendrony veliké jak baráky a na venkové něco jako nestříhané živé ploty z fuchsií, které tam rostou veliké asi jako u nás černý bez. Na vlhkých místech se tam klidně setkáte ve volné přírodě s kvetoucími bílými kalami ....... a to je často na malého skromného Čecháčka příliš. :-))

12 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 3. listopadu 2010 v 16:16 | Reagovat

Děkuji vám opět za vaše krásné a milé komentáře, vidím, že ve Skotsku či v Anglii se vám líbí. Určitě se sem někdy ještě vrátíme. Brzo se ale společně podíváme na nějaké ty podzimní aranžmá, jak jste si vyžádlali.

[11]: O zahradě Inwerewe jsem co to slyšel, ale neměl jsem tu čest se s ní potkat. Ale viděl jsem pár jiných a až přijde čas, ukážu něco i vám.

13 Romaniskoo Romaniskoo | E-mail | Web | 6. prosince 2011 v 18:23 | Reagovat

Super, blog. Jdu ještě něco počíst....

14 cheap vintage wedding dress cheap vintage wedding dress | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 15:37 | Reagovat

Them making you imagine which you broke up with your hard earned money in the trash may! On the other hand, there are numerous remedies that will help mens way trousers to search completely new for an extended time period.
http://www.elsedress.org

15 cheap long prom dresses cheap long prom dresses | E-mail | Web | 11. ledna 2013 v 13:03 | Reagovat

You've some useful ideas! Maybe I ought to think about trying this by my self.
http://www.isdress.org

16 fake watches fake watches | E-mail | Web | 17. ledna 2013 v 11:04 | Reagovat

You make a lot of fine arguments with this blog post however it is tricky in my opinion to focus on the content because of the broken page design!.
http://www.watchescan.org

17 replica iwc replica iwc | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 4:44 | Reagovat

Awesome Blog. I add this Post to my bookmarks.
http://www.begwatches.net

18 Johnzyemito Johnzyemito | E-mail | Web | 16. března 2018 v 14:10 | Reagovat

http://sildenafilwithoutadoctor.com - viagra without a doctors prescription
<a href="http://sildenafilwithoutadoctor.com">viagra without doctor prescription
</a>

19 WhitnezGrabe WhitnezGrabe | E-mail | Web | 18. března 2018 v 4:07 | Reagovat

http://edwithoutdoctor.com - viagra without a doctors prescription
<a href="http://edwithoutdoctor.com">viagra without a doctor prescription
</a>

20 WhitnezGrabe WhitnezGrabe | E-mail | Web | 19. března 2018 v 0:51 | Reagovat

http://edwithoutdoctor.com - viagra without doctor prescription
<a href="http://edwithoutdoctor.com">generic viagra without prescription
</a>

21 Zilliamlek Zilliamlek | E-mail | Web | 21. března 2018 v 20:41 | Reagovat

http://viagrawithoutdoctor.org - viagra without doctor prescription
<a href="http://viagrawithoutdoctor.org">viagra without doctor prescription
</a>

22 WhitnezGrabe WhitnezGrabe | E-mail | Web | 21. března 2018 v 22:32 | Reagovat

http://edwithoutdoctor.com - viagra without a doctors prescription
<a href="http://edwithoutdoctor.com">generic viagra without prescription
</a>

23 MazuelFudge MazuelFudge | E-mail | 15. dubna 2018 v 23:39 | Reagovat

medicine including pills which is much more effective than viagra and viagra for the worst cases of
http://viagrawithoutdoctorshop.com - viagra without a doctor prescription usa
  viagra 20 mg 4 tablet username
<a href="http://viagrawithoutdoctorshop.com">viagra without a doctor
</a> - viagra 20 mg coupon registered users
viagra 5mg cost it is currently

25 Elmerhag Elmerhag | E-mail | Web | 29. dubna 2018 v 12:57 | Reagovat

<a href=http://lastnewstoday.ru/pr/adult><img>http://lastnewstoday.ru/pr/adult/images/9068b248538e.jpg</img></a>

<a href=http://lastnewstoday.ru/pr/adult>табор знакомства вход на мою страницу</a>

Онлайн сообщество знакомств для интима. лучшие знакомства для XXX у тебя городе. Заходи - тебе понравится!

бадоо сайт знакомств, бесплатное знакомства регистрация бесплатно онлайн, знакомства онлайн без регистрации бесплатно, знакомства белгород, знакомства майл ру вход, сайт знакомств номера, tabor ru знакомства моя страница, 55 знакомства, jeempo знакомство, знакомства в интернете, сайт серьезных знакомств регистрация бесплатно, навечно сайт знакомств, лесби знакомства, табор знакомства без регистрации, нгс знакомства новосибирск, знакомства 40 лет, знакомства с военными, mylove ru знакомства, знакомства иванова, знакомства через, бесплатное знакомство без регистрации с женщинами, сайт знакомств с девушками, знакомства без пароля, сайт знакомств без регистрации бесплатно для серьезных, знакомства табор ру бесплатный, самый сайт знакомств, сайт знакомств для отношений бесплатной регистрацией, официальное знакомство, знакомства с девушками бесплатно регистрация, бесплатные сайты знакомств отношений без регистрации, знакомства вход регистрация, знакомства без регистрации бесплатно с девушками, знакомства в туле, знакомства в томске, хочу знакомства, сайт знакомств бесплатная регистрация для серьезных отношений, знакомства в казани, блюсистем знакомства, частные объявления знакомства, фильм знакомство с факерами, знакомства вологда, знакомство с факерами 2, знакомства великий, знакомства улан, официальный сайт знакомств, гей знакомства объявления, сайт знакомств майл ру, знакомства за 40 без регистрации бесплатно, знакомства смоленск, знакомства без регистрации вход, сайт знакомства loving

26 cialis daily cialis daily | E-mail | Web | 2. května 2018 v 14:47 | Reagovat

Reliable write ups. Thank you.

27 Richardbiold Richardbiold | E-mail | Web | 10. května 2018 v 18:28 | Reagovat
28 Ирина Куликова Ирина Куликова | E-mail | Web | 15. června 2018 v 20:58 | Reagovat

Спасибо! Интересно так ))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama