...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Září 2010

Za květinu poděkuj

28. září 2010 v 20:52 | Pavel Ch. |  Fejeton
Stála nad nima a trochu žádostivě vzdychala. Viděl jsem, že po ní touží, tak jsem nevydržel a pobídl jí."Tak si jednu vyberte", povídám - "pro radost". "Můžu?" - našpulila jemně pusu a ani nečekala příliš na odpověď a vybrala si tu, v tom růžovém kbelíku. "Jistě, je vaše" - povídám. Lehce se zhoupla v bocích, vytáhla z řady tu v tom růžovém kbelíku a vzduchem poslala za mnou zcela neutrální, nic neříkající úsměv. "Děkovat vám nebudu, aby dobře rostla" - ještě stihla špitnout, než se otočila i s kytkou. Ani jsem se pořádně nenadechl a obě zmizely. Navždy. Už jsem žádnou z nich nikdy neviděl. Ani květinu vysazenou v růžovém kbelíku, natož slečnu s našpulenou pusou.
fej. ilustr..jpg
Správně bych měl na tak banální epizodku již dávno zapomenout, ale nejde to, protože se v lehce pozměněné formě stále opakuje. Po čase jsem byl v podobné situaci, jenom místo slečny vedle mne stál jeden z mých bývalých učitelů ze střední školy. Nevybral si ani rostlinu v růžovém kbelíku, byla to celkem jiná rostlina, než s kterou odešla ta slečna. Ale rozhovor byl i tak dost podobný tomu prvnímu. Výsledkem byl spokojený profesor, který odcházel s rostlinou, po které již dávno toužil. "Děkovat vám nebudu příteli, za kytky se neděkuje", trochu žoviálně mě plácnul po rameni a také zmizel.

Něco podobné se mi v mnoha obměnách stalo potom ještě mockrát. Za květiny se prostě neděkuje, slýchávám ve formě omluvného vysvětlení od lékařů, učitelek z mateřské školky i od dělníka obsluhujícího těžký bagr. Marně přemýšlím, jak tento zvyk asi mohl vzniknout. Možná jenom máme sklon věřit tomu, co vede k jakési jednoduchosti.. Některé věci musíme my, zahradníci opakovat do nekonečna. Třeba že rostliny se musí také občas přihnojit, že potřebují nějaké světlo, že staré větvě se prostě musí ostříhat,
a že stromy zcela nevyhnutně potřebujeme k životu, i když jednou za rok z nich pravidelně padá listí. A některé tyto pravdy ne a ne aby se vžili. Za to nepoděkovat za květinu, jakoby se stalo téměř národním zvykem. Můžete si o tom myslet, co jen chcete. Já jenom tvrdím -
za květinu klidně poděkuj.

PS. Jestli jste se dočetli až sem, děkuji vám. Těším se nejenom na vaše návštěvy, ale i na vaše postřehy či názory. Prosím vás, zná někdo
případ, kdy květina uhynula kvůli nevhodnému poděkování?

Okrasné jabloně

25. září 2010 v 1:24 | Pavel Ch. |  O rostlinách
Do této rubriky jsem dlouho nic nepřidal, a teď nastala ta správná doba podívat se opět na nějakou skupinu rostlin.
Když se řekne jablíčko, někdo si představí Spartan, Topaz, Jonagold, či při troše nostalgie k starým časům třeba Matčino či Ontario. Ale kromě ovocných odrůd existuje také celá řada jabloní ozdobných. Ty můžou být krásné či zajímavé jak květy, tak také nádhernými plody. Je to trochu legrační situace. Kdysi dávno se z drobnoplodých odrůd šlechtili velkoplodé, dnes se opět šlechtí zpátky na odrůdy s malými plody. A jen tak mimochodem, týká se to také odrůd ovocných. Maloplodé odrůdy ovocných jabloní se šlechtí se záměrem vypěstovat jenom tak velké jablíčko, aby se  dětem akorát   vešlo do krabice na školní svačinu. Ale vraťme se zpátky k jabloním okrasným.
Marshall Oyama
Koupit si dnes rostlinku okrasné jabloně by snad neměl být žádný velký problém. V zahradnictvích i v zahradních centrech bývají tyto stromy relativně často v nabídce. Problémem však v mnoha případech spíše bývá, jak si správně vybrat. Navzdory tomu v jaké době žijeme, informací o těchto rostlinách v některých prodejnách moc nenalezneme. Tak si do toho temna vneseme spolu trochu světla, protože i v tomto případě platí, že není jabko jako jabko. Mimochodem na prvním obrázku je odrůda ´Marshall Okayma´, kterou jsem viděl jednou v životě a i to ne u nás. Z toho se dá usuzovat, že bude mít spíše sbírkový význam.
Makamik.jpg
Některé jabloně mají krásné květy i plody, u jiných je silnější  jenom jeden efekt. Některé odrůdy okrasných jabloní mají i barevně výrazné listí. Zejména v období rašení bývá červené až bronzové barvy, uprostřed léta však barva listů není úž obvykle tak výrazná. Na obrázku je odrůda ´Makamik´, jehož plody jsou červené barvy a jsou poměrně velmi dekorativní.
Van Eseltine.jpg
Tak tady máme odrůdu ´Van Eseltine´. Vyznačuje se vázovitým vzrůstem. V dolní části je úzká, nahoru se rozšiřuje. Je vhodná i do menších zahrad. V květu je úžasná, nádherná, rozkošná. Plody jsou ovšem dost nezajímavé, hnědo zelené barvy.
John Downii.jpg
Občas se v prodeji vidí odrůda ´John Downii´. Má poměrně velké protáhlé plody žlutě oranžové barvy. Pro někoho je to velmi hezká odrůda, mé srdce si však nezískala. Plody dozrávají od konce srpna do začátku září a hned ve velkém padají na zem, kde brzo hnijí. Vždy je kolem nich mnoho včel a vos. Uměl bych si představit tuto jabloň v nějakém trvalkovém záhoně, aby opadané plody nebyly vidět. Do trávníku, k chodníku, nebo dokonce k bazénu bych si tuto odrůdu ale určitě nevysadil.
Red Jade.jpg
Některé jabloně se vyznačují silně převislým růstem. Jednou z nich je odrůda ´Red Jade´. Z bílých květů se vyvinou drobné červené plody.Tuto odrůdu mám moc rád, pro některé situace je přímo výtečná. Kdybych třeba potřeboval pohledově izolovat nepříliš hezké místo s harampádím, určitě bych požádal ´Red Jade´ o pomoc. Nepochybuji, že by mi nechtěla vyjít vstříc.

Everest.jpg
Odrůda ´Everest´byla vyšlechtěna ve Francii. Je to asi moje nejoblíbenější odrůda ze všech okrasných jabloní. Kvete bíle a velmi bohatě, plody zrají až ke konci listopadu, ale již od září na stromech září a jsou již velmi hezké. Tato odrůda  netrpí na padlí ani skvrnitost, na podzim se listy zbarvují do oranžově červené barvy. A co je důležité, relativně dobře se dá u nás sehnat.
Malus yunanensis ssp. Veitchii.jpg
Jabloně jsou opravdu velmi bohatou a různorodou skupinou. Poslední fotografie budou věnovány odrůdám nebo druhům, které mají opět jenom (zatím) sbírkový význam. Jestli jste šikulky, možná se vám podaří je sehnat. V době, kdy píšu tyto řádky se ale spíše domnívám, že se na našem trhu běžně nevyskytují. Růžové plody na obrázku patří botanickému druhu Malus yunanensis ssp. Veitchii.
Red Flash.jpg
Tyto podlouhlé plody patří odrůdě ´Red Flesh´.
Malus transitoria
A rozloučíme se možná trochu překvapivě rostlinou, která snad někomu jako jabloň ani nepřipadá. Nepřipadá, nevypadá, ale je. Jedná se o botanický druh Malus transitoria. Některé jabloně mají opravdu takto "obří" plody. Zvláště u botanických druhů tato velikost nebývá žádnou výjimkou. Jak to tak sleduji, o jabloních by se dalo ještě hodně napsat. Ale všeho s mírou, ať vás neunavím. Kdyby vás ovšem něco zajímalo, klidně se mě zkuste zeptat. Přeji hezké dny a těším se na vaše návštěvy.

Obrázky z Třeboně

9. září 2010 v 0:26 | Pavel Ch. |  Zahradník v montérkách
Tato nová rubrika - "Zahradník v montérkách" představuje pohled na zahradu a rostliny z trochu jiného úhlu. Zatímco "Zahradník na cestách" trajdá kudy tudy a všechno komentuje, zahradník v montérkách opravdu tvoří. Sází, přesazuje, zalévá, hnojí, stříhá a pořád něco vymýšlí.
P9077537.jpg
Ano, právě v této rubrice vás občas pozvu do naší tvořivé zahradnické kuchyně, z času na čas uděláme elektronický den otevřených dveří, aby jste mohli nahlédnout, jak se to všechno míchá a kombinuje a jak to potom třeba může vypadat.

Nyní vás zvu na malý výlet do Třeboně, kde jsme měli tu čest trošku vylepšit jeden malý, místní parčík. Jedná se o místo, které těsně doléhá k lázním Berta a denně zde projde mnoho lidí. Podíváme se tedy stručně na vznik převážně trvalkových záhonů.

P4132468.jpg
Duben 2010 - takto parčík vypadal na začátku naší práce. Ještě před tím na pozemku rostlo několik keřů i jehličnanů. Protože nejlepší léta měly již dávno za sebou, musely ustoupit před blížící se rekonstrukcí. Na dnešní exkurzi budeme sledovat zejména vývoj úzkého záhonu mezi chodníkem a plotem.
P5093419.jpg
Květen 2010 -na začátku bylo nutné odstranit původní porost trávy a připravit půdu pro další výsadbu. Tato etapa není příliš zábavná, ale pro další existenci výsadby je velmi důležitá.
P5093407.jpg
Květen 2010 - tentokrát se na záhon díváme z opačné strany. Po chemické likvidaci původního trávníku došlo k ručnímu zrytí všech ploch určených k výsadbě. Původní půda byla vylepšena zahradnickým substrátem, který byl vpraven do horní vrstvy půdy.
P5171120.jpg
Květen 2010 - když byly všechny přípravné práce beze zbytku hotovy, mohlo konečně dojít i na vlastní výsadbu. Ještě před ní byly trvalky rozmístněny na záhon. Zdánlivě chaoticky, ale i v tomto případě zdání klame.
P5203759.jpg
Květen 2010 - díváme se na záhon, na kterém byla čerstvě dokončena výsadba. To tmavé pod rostlinami není mulčovací kůra. Jedná se druh substrátu, který mimo jiné obsahuje i jisté procento částečně zkompostované kůry. Ta je však rozemleta na jemné částice, takže tato mulčovací hmota je jemná a pro život trvalek velmi vhodná. Tento obrázek jsem vybíral velmi důsledně. Je zde totiž již vidět místo pro lavičku a zejména kovový sloup hydrantu. Oba tyto prvky budou důležité za chvíli, aby jste toto místo poznali i později - až trvalky trochu poporostou.
P9077525.jpg
Září 2010 - tak trvalky za léto opravdu trochu poporostly. Hydrant stále zůstal na svém místě, ale rostliny poněkud nabyly na objemu. Červeně kvetoucí rostlina patří mezi rdesna, její celé jméno zní trochu exoticky - je to Persicaria amplexicaulis ´Speciosa´.
P9077580.jpg
Září 2010 - pro jistotu se na stejné místo podíváme i z druhé strany. Hydrant už tohoto pohledu není vidět (to je dobře!), vykukuje už jenom lavička. Vedle Persicarie jsou celkem vlevo vidět jemná stébla vytrvalého prosa. V pozadí kvetou astry, rozchodníky a třapatky. I na ně se podíváme více zblízka.
P9077532.jpg
Září 2010 - ještě jeden pohled směrem k zelenému domečku. Tak tady jsou společně k vidění hydrant s lavičkou. Za pozornost stojí velká zelená hmota vysoká stejně jako blízký plot. Tato rostlina ještě na svoji příležitost teprve čeká. Jestli podzimní počasí vykouzlí alespoň pár teplých dnů, měla by se zelená koule přebarvit do barvy žluté. Jedná se o vytrvalý druh slunečnice, který tvoří velké množství středně žlutých květů o průměru 5-6 cm. Tato slunečnice se jmenuje Helianthus ´Lemon Queen´.
P9077543.jpg
Září 2010 - dnešní exkurzi ukončíme pohledem na celý záhon. Ještě by zde měly vykvést nějaké podzimní astry a zmíněná slunečnice. Možná si proto ještě letos tuto návštěvu trochu zopakujeme. Uvidíme, záleží i na počasí. Tento parčík má ještě několik zajímavých zákoutí, možná se časem zaměříme i na ně. Pro začátek jsem vám jenom chtěl ukázat, co trvalky dovedou za relativně krátkou dobu. Samozřejmě platí, že se jim takto daří jenom v dobrých podmínkách.
Jestli jste se dočetli až sem, děkuji vám za trpělivost. A těším se na vaše návštěvy.

Takové "obyčejné" parkoviště

7. září 2010 v 0:38 | Pavel Ch. |  Skotsko
Minule jsme si trochu zasoutěžili a hned jsem obdržel "pár stížností", že to bylo trochu těžké. Takže teď si dáme trochu odpočinku a velmi pohodlně a bez vedlejších nákladů se vypravíme na další cestu. Dnes to bude do Skotska - a hned si omrkneme jedno parkoviště. Mám totiž teorii, že podle kruhových objezdů a parkovišť se pozná, jak je na tom která země zahradnicky a také ekonomicky dobře.
I když jsem dnešní povídání nazval - Takové "obyčejné" parkoviště - musím na rovinu přiznat, že úplně obyčejné není. Je součástí golfového klubu poblíž Edinburghu,  hlavího města ve Skotsku.
Ze všech detailů je patrné, že přítomnost penízků na tomto místě asi nebude největší problém. To na úvod stačí - pojďme se podívat, co že je tady tak zvláštní.
parkoviště.jpg
Odpověď se nabízí sama, jenom co se podíváte na první obrázek. Zvláštní jsou zde trvalkové záhony. Ty byly založeny zejména v dělících pruzích, ve kterých se u nás v lepším případě vysazují stromy a ještě v lepším případě také nějaké půdopokryvné dřeviny. Na našem "sledovaném" parkovišti jsou dřeviny v početní nevýhodě. Na celé čáře zde vítězí trvalky.
P8049917.jpg
Trvalkové záhony jsou zde navíc sestaveny podle velmi módního stylu tzv. tón v tónu. Znamená to, že blízko vedle sebe se nachází příbuzné barvy, které se často liší jenom v intenzitě. Právě spolu hledíme na záhon, ve kterém mají hlavní poslání růžové barvy.

P8049926.jpg
S růžovou barvou se výborně snese barva modrá i fialová. A také barva bílá, která ovšem platí za téměř univerzální odstín kombinovatelný snad se všemi dalšími barvami. V popředí je s modrými květy rozrazil, kousek vpravo za ním kvete levandule. Světlé květy nad rozrazilem patří řebříčku, stejně jako tmavě růžové uprostřed fotografie, které jakoby nejvíce zasahovaly do parkovací plochy. Ještě na fotografii rozeznáme růžově kvetoucí plamenku, která je však skoro lépe známá jako letní flox ( měl bych správně napsat Phlox). Nejtmavější fialově růžová soukvětí patří rostlině, která se česky jmenuje kyprej - také ji najdete pod vědeckým jménem Lythrum.
P8049648.jpg
Na dalším záhoně převládá zase barva červená. Ve předu jsou ve štěrkovém poli vysázené červonilsté dlužichy ( Heuchera ) a mez nima na červeno kvetoucí trsy srdcovky (Dicentra formosa ). Tmavě rudý keř v pozadí  je červonolistý bez (Sambucus).Ve vzdálenější části záhon postupně přechází do odstínů žluté a hnědé barvy.
P8049890.jpg
A takto vypadá žlutě hnědý záhon při pohledu z blízka. Žluté a červené květy patří zápleváku (Helenium ). Zajímavá je ale tráva v popředí. Jmenuje se metlice ( Deschampsia ). Je to běžná tráva, která se celkem snadno dá pořídit i u nás. Její efekt spočívá v masovém žloutnutí stébel, které vytváří skvělý efekt savany. Pro tento účel však nepostačí jeden kus, ani pět kusů. Vyžaduje to určitou velkorysost, proto se musí těchto trav vždy vysazovat větší množství.
P8049651.jpg
Naše dnešní putování se chýlí ke konci. Podíváme se ještě na další záhon, zde pro změnu převládají barvy žluté, oranžové a červené. V popředí vlevo kvete nějaká nízká odrůda zlatobýlu (Solidago), za ním opět červený záplevák (Helenium) a vpravo oranžový mnohokvět (Kniphofia). Celkem vpravo - není vidět, nám při focení proběhla liška. Vyfotit jsme ji nestihli, ale na konec o lišky tady vůbec nejde. Ještě než se pro dnešek rozloučíme, dovolím si na závěr jednu nevhodnou otázku k určité skupině majitelů zahrad u nás.
Stále si ještě myslíte, že zahrada  s bazénem obehnaná živým plotem z tují je to nejhezčí, co se dá za rodinným domem vytvořit?
Přeji hezký den, dobrou noc či veselé ráno. Těším se na vaše návštěvy.

Hádej hádej, co to je? (7)

4. září 2010 v 22:04 | Pavel Ch. |  Fotohádanka
Nedávno jsem vám slíbil fotohádanku a čas pro tuto vaší oblíbenou rubriku právě dozrál. Jak jsem naznačil už minule, těžko jsem se rozhodoval zda zvolit něco snadnějšího, nebo jak je u mne trochu nedobrým zvykem, naopak něco obtížnějšího. Ale mám pro Vás myslím pěknou a hodnotnou cenu, kterou je nástěnný kalendář na příští rok, který jsme nedávno vydali vlastním nákladem. Proto hádanka nemůže být zas až tak celkem snadná. Blíží se podzim - čas plodů, a tak se společně na některé plody také podíváme.

Jsou obdivuhodné, pestré, rozmanité a také trochu tajemné. Možná je na rostlině příliš nevnímáme, takže jejich uhodnutí nemusí být až tak snadné. Náš nový nástěnný kalendář Lavičky 2011 získá ten z vás, kdo jako první uhodne správně alespoň tři z mých pěti záludných fotografií. Takže nádech - a jdeme na exkurzi do světa plodů.
P8265646.jpg
Fotografie č. 1 - je pestrá a barevná. V tomto květinovém aranžmá figuruje několik odrůd jediného rostlinného druhu. Tyto plody můžeme občas potkávat v květinářstvích, kde se aranžují do kytic a obvykle plní spíše doplnkovou funkci. Ale jedná se jinak o rostlinu poměrně známou. Trochu jiný druh roste jako bylina i v naší přírodě. Ta "naše" roste na loukách, rumištích, kolem polních cest i na okrajích lesů. Patří mezi známé léčivé rostliny. Mě zajímá její rodové jméno, ať česky, latinsky či slovensky.
P8244877.jpg
Fotografie č. 2 - tento snímek až tak barevný není. Ale barva plodů je v tomto případě velmi důležitou nápovědou. Jedná se o plody cizokrajného stromu. S ním se v životě pravděpodobně jen tak nepotkáte. Ale jeho plody patří mezi významné pochutiny. Produkty z nich zná skoro s jistotou snad každý. Také bych se skoro vsadil, že něco z těchto plodů by se našlo i u vás doma. Tak co je to za "zrní"?
P8071460.jpg
Fotografie č. 3 - z tropických lesů si na chvilku odskočíme na české, moravské i slovenské louky. Nejspíše tuto rostlinu objevíme na jižních, vápencových stráních, ale také na nejedné skalce na soukromé nebo botanické zahradě. Je to typická jarní květina, která svými krásnými květy obvykle zvěstuje definitivní konec zimy. Jak se jmenuje? - ptám se zase.
P8245173.jpg
Fotografie č. 4 - dost těžká hádanka. Na obrázku vidíme zatím nezralé plody jednoho subtropického stromu. Až dozrají, dostanou krásně oranžovou barvu. Můžete je ale vidět obvykle koncem podzimu i v naších obchodech s ovocem. Většinou se prodávají na kusy, ale velké popularitě se zatím netěší. Je trochu obtížné naučit se vychutnat si jejich chuť. V době prodeje je jejich dužnina pevná a díky vysokému obsahu tříslovin jsou nesmírně trpké. Bŕŕr. Ale když je necháte v teple dozrát, vše se rázem změní. Plody musí změknout a na pohled už nejsou moc lákavé. Konzumní zralost nastáva ve chvíli, když slupka změkne a dužnina pod ní připomíná meruňkovou marmeládu, která sotva drží po hromadě. Na pohled to opravdu není nic moc, ale chutná to báječně. Jak se jmenuje tento malý zázrak přírody?
P8061410.jpg
Fotografie č. 5 - díváme se na plody jednoho velmi zajímavého jehličnatého stromu. Musel jsem si je dát při focení na dlaň, aby nebyly vidět větvičky stromu. Zajímavostí kolem tohoto stromu je mnoho, já vám ale prozradím jenom, že to není žádný drobeček a že pochází ze Severní Ameriky. A mě zajímá, jak se tento fešák jmenuje.

Tak, to je pro tentokrát všechno. Dejte se do hádání a nebojte se ničeho. Není důležité vyhrát - i když to by v tomto případě také nebylo k zahození - ale nakouknout do světa rostlinných zajímavostí. Příště se spolu opět podíváme na nějaké zahradnicky zajímavé místo. Těším se na vaše návštěvy.

Květinový trh v Amsterdamu

2. září 2010 v 22:33 | Pavel Ch. |  Holandsko
Před nedávnem jsem vám slíbil malou návštěvu amsterdamského květinového trhu. Tak plním slovo a podíváme se spolu na toto zajímavé místo. Květinový trh se nachází přímo na břehu jednoho z četných amsterdamských kanálů.
P8029183.jpg
Když se k trhu přiblížíte na dosah, bez jakýchkoliv pochybností budete vědět, že jste na správném místě. Trh totiž sídlí v miniaturním skleníkovém komplexu, který pro obchodování s květinami skýtá snad nejvhodnější možné prostředí. A aby všem bylo všechno jasné, čelní stěny skleníků jsou polepeny velkými nálepkami, které imitují pocit, že je do skleníku opravdu vidět.
P8029239.jpg
V tomto období většina stánků nabízí k prodeji cibulky pravých nizozemských tulipánů. Nabízený sortiment je velmi bohatý, najdete zde na několik desítek běžných i docela exoticky vyhlížejících odrůd.P8029218.jpg
Tulipány jsou v Holandsku opravdovým pojmem, jedním ze symbolů národní hrdosti. Proto na trhu nesmí chybět ani v mnoha dalších podobách. Jsou zde k dostání na fotkách, pohledech, ale i v dřevěné podobě, které z dálky vypadají celkem věrně. A také jsou zde zejména pro turisty nachystané malé tulipánové magnetky, které poslouží jako prima originální suvenýr.
P8029196.jpg
Kromě tulipánů nesmí na trhu chybět ani jiné druhy cibulovin a hlíznatých rostlin. Je tu k dostání také řada odrůd narcisů, hyacintů, okrasných česneků, ale také cyklámeny a amarylisy.
P8029235.jpg
A také si můžete vybrat z bohaté nabídky drobných cibulovin, jako jsou krokusy, ladoňky sněženky či bledule. Ale konkurence mezi jednotlivými prodejci je velká, tak si jednotliví prodavači najdou také trochu času na přečtení novin.
P8029250.jpg
Aby to ale nevypadalo, že na trhu jsou k mání jenom cibuloviny, je nutné dodat, že se zde snadno koupí i pěkný sortiment pokojových rostlin. A kdo nepotřebuje nakupovat, může zde alespoň nalézt několik zajímavých inspirací. A to nejenom ve světě květin, ale i v módních trendech. Třeba nějaký zajímavý typ účesu můžete objevit právě tady. Do jaké míry je květinový povrch hlavy použitelný i do běžného života si však netroufnu posuzovat.
P8029215.jpg
Na jednom stánku jsem objevil zajímavou nabídku masožravých rostlin. Více než rostliny samotné mě zaujaly plastové kloboučky, ve kterých se rostliny expedují. Jsou velmi šikovné. Nejenom, že chrání rostlinky proti mechanickému poškození a věčnému strkání prstíků zvědavých zákazníků, ale také rostlinám zabezpečují stálou vlhkost vzduchu, kterou ve většině případů tak milují.
P8029264.jpg
Docela bych věřil tomu, že už jste si možná začli říkat, kde jsou konečně ty opravdové květiny? Ale nebojte se - i řezané květiny samozřejmě na květinový trh patří. Můžete si zde opravdu vybrat  podle přání, věku, módy i aktuální nálady. To jenom já si nechal ten nejbarevnější obrázek až na úplný konec. Příště si opět dáme nějakou malou zahradnickou hádanku. Jenom přemýšlím, zda vyberu něco jednoduššího, nebo vás potrápím zase nějakou zahradnickou záhadou. No, nějak to už dopadne. Tak se zastavte na kus řeči. Těším se na vaši návštěvu.