...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Srpen 2010

Upoutávka na Plantarium 2010

15. srpna 2010 v 23:33 | Pavel Ch. |  Holandsko
Nedávno jsem vám slíbil exkurzi na amsterdamský květinový trh. Ne že by to nešlo, ale toto nakouknutí musí ještě chvilku počkat. Blíží se jedna významná zahradnická událost, která si zaslouží alespoň krátké zveřejnění. Z Amsterdamu se musíme posunout o nějakých 50 km směrem na jihozápad - a potom na mapě objevíme nepříliš velké město Boskoop. A právě sem vedou naše kroky. Od 25.8. do 28.8 se zde koná důležitý školkařský veletrh PLANTARIUM.
P8264850.jpg
Ještě než si Plantarium představíme trochu blíže, na chvilku se zastavíme ještě v Boskoopu. Toto město je jedním z nejvýznamnějších center školkařské produkce v Holandsku a je samo o sobě krásné. Sídlí zde na stovky zahradnických firem, takže procházky kolem domů jsou opravdu zajímavé. A aby toho nebylo málo, město je přímo protkáno kanály. Jestli budete mít chvilku času, vyhledejte si na internetu mapu města, ať vidíte, kolik té vody tam je.
P8264882.jpg
Plantarium je místem, kde pěstitelé představují svoji produkci, uzavírají obchody, potkávají se s přítely. Dají se zde vidět různé rostliny i pomocný materiál, ale také  se zde prezentují  různé obchodní nápady a trendy. Mnoho relativně obyčejných nebo běžných rostlin bývá vystaveno ve velmi působivě naaranžovaných kompozicí. A také, a to je důležité, představují se zde různé novinky, které se částečně a časem dostávají i na náš trh.
P8264454.jpg
Všechny snímky pochází z roku 2009, ale snad vám za čas ukážu i ty letošní. Z novinek se minulý řok předtstavila třeba tato krásná Echinacea.  Mimochodem, skoro se s nima roztrhl pytel - nových a krásných odrůd je celkem mnoho. Tato se jmenuje ´Hot Summer´a je to práve novinka z minulého roku. Je zajímavá tím, že rozkvétá jako oranžová a dospívající květy postupně tmavnou až do tmavé, rudé barvy.  Je moc hezká, můžu doporučit.
Th.occ. Filips Magic Moment.jpg
Také tuto rostlinu jsem minulý rok viděl poprvé. Je to obdoba dobře známé odrůdy Smaragd. Tato tuje má však příjemně žlutou barvu. Celým jménem se jmenuje Thuja occidentalis ´Filips Magic Moment´.
Pennisetum setaceum Firework.jpg
A tu je ještě jedna novinka z loňského Plantaria. Milovníky okrasných trav rozpaluje vášní a touhou ji vlastnit. Je to Pennisetum setaceum 'Firework' - bohužel v naších podmínkách není tato tráva otužilá.  Takže až ji jednou potkáte v zahradním centru a obsluha o ní nebude moc vědět, tak si vzpomeňte na tento článek.
To bylo jenom pár ukázek z minulého roku. Vím, že tímto směrem se až tak běžně od nás necestuje, ale kdyby jste čistě náhodou byli ve správnou dobu poblíž Boskoopu, na Plantarium mrkněte. Je to tam hezké. A kdo to nestihne, tak určitě najde z letošní výstavy i pár zajímavostí i na tomto blogu. Těším se na vaše návštěvy.

Amsterdam - květinový, svobodný i kontroverzní

14. srpna 2010 v 0:55 | Pavel Ch. |  Holandsko
Je hlavním městem Holandska, ale také možná hlavním městem bicyklů, kanálů, květin a nevázaného života. Amsterdam. Město historické, přístavné, podivné i vzrušující, místama přátelské a jinde strašidelné, odpudivé nebo pořádně bláznivé. Mrkněme společně na chvilku do jeho uliček a schovaných zákoutí, ať alespoň trochu víme, s čím, neboli s kým máme tu čest.
P8029174.jpg
Kola a Amsterdam patří k sobě. Jeden bez druhého by snad ani nemohl existovat. Na kole se jezdí za zábavou i do práce, na rande i k doktorovi. Ve zvláštních bednách tlačených či tahaných  se děti vozí do školky. Holandské kolo má trochu jinou stavbu než to naše. Dlouhá řidítka drží cyklistovu postavu hezky vzpřímenou, až je na to radost pohledět.
P8029143.jpg
Všude, kde je trochu místa, kola běžně parkují. Opírají se o zábradlí, stromy i sloupy veřejného osvětlení. Některá jsou současná, ale když se podíváte dobře, objevíte vykopávky přímo neuvěřitelné. Často jsou ohlodaná zubem času, pokroucená a poničená. Zrezavěný zámek prozrazuje, že některá kola nevyjela do ulic už řadu let.
P8029300.jpg
 K amsterdamské dopravě také patří lodě. A voda, a kanály, kterýma protéká. Takže všude, nebo skoro všude musí být také mosty. A aby pod nimi propluly i větší lodě, musí být tomu přizpůsobené. Některé jsou padací, jiné otáčivé. Můžete být klidně chodec či cyklista a najednou vás zastaví semafor s červeným světlem. Pro jistotu se také sklopí závora, jakoby projížděl vlak. Pod závorama neprobíhejte. Vlak Vás sice nesrazí, ale spěch a zbrklost by jste zaplatili koupelí.
P8029306.jpg
Most se totiž na chvíli zvedne, aby vyšší loď klidně projela. Pak se vrátí do původní polohy, cyklisté i motorkáři se rozjedou a vše se opakuje až do příjezdu další lodě.
P8029162.jpg
Život v Amsterdamu je v mnoha ohledech jiný než v běžných evropských městech. Obyvatelé metropole jsou svobodomyslní a můžou často i to, co je v jiných městech či zemích už za hranicí zákona. Co se módy týká, jsem někdy trochu konzervativní. Někdy se divím, co na sebe lidi navléknou, aby byli zajímaví. Ale v Amsterdamu - tam je všechno možné.
P8029337.jpg
Ale vraťme se ještě na chvíli k lodím. Některé slouží jako dopravní prostředek, ale je také hodně těch, které poskytují domov. Možná je život na vodní hladině příjemný, nevím posoudit. Z hlediska zahradničení je však přeci jenom trochu specifický. Ne že by jste na lodi nemohli mít předzahrádku, jenom si musíte zvyknout, že bude vypadat trochu jinak, než ji známe od nás.
P8029448.jpg
A komu chybí i předzahrádka, stále nemusí propadat pocitu zoufalství. Kdo má alespoň trochu rovnou střechu na svém hausbótu, může si tu trochu květin vypěstovat alespoň ve vyřazené vaně. Vždyť střešní zahrady jsou tak moderní!
P8029440.jpg
Suchozemští pěstitelé jsou na tom přeci jenom o trochu lépe. Ale i na pevnině je místo velmi vzácné a málokdo jim může plýtvat. A tak se květiny velmi často objevují na všech možných i nemožných místech, třeba klidně na schodech vedoucích k domovu.
P8029276.jpg
Amsterdam je ale také městem květinářů. Jejich největší koncentrace je patrně na Květinovém trhu. Tady se dají koupit semínka, cibule, pokojové květiny i spousta suvenýrů s květinovou tematikou. A také samozřejmě, jsou zde k mání také květy řezané. Kam spěchá tento mladík není celkem zřejmé, zřejmě vám však můžu slíbit, že se do Amsterdamu ještě vrátíme. Květinový trh si totiž prohlédneme více zblízka. Těším se na vaše návštěvy.