...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Červenec 2010

Bratislava - město dvou tváří

27. července 2010 v 23:23 | Pavel Ch. |  Slovensko
Za poslední roky se Bratislava pořádně změnila. Je to evropské město, říká mnoho jejich obyvatel. Ve zprávách občas vídáme některou z jejich typických dominant - hrad, most nad Dunajem s talířovitou restaurací nebo Prezidentský palác. Bratislava však má ještě několik specialitek, které baví turisty
a jsou bezesporu příjemným potěšením při objevování města. Jednou z nich je bronzová socha dělníka, který kouká do ulice z kanalizační díry. Tato postavička dostala jasné jméno - všichni ví, že se jmenuje Čumil. V létě se vedle bronzového objevil ještě jeden živý. Nastrčený klobouček svědčí o jistých komerčních aktivitách druhého z dvojice. Zatímco ten živý se časem stáhne, ten bronzový hlídá ulici po celý rok.
foto 01 .jpg
Co se zeleně týká, je Bratislava opravdu městem dvou tváří. Jedna je lepší, druhá poněkud odvrácená a smutnější. Je prima, že centrální část města je na tom v mnoha ohledech dobře. Najdeme zde i pestré záhony, založené s umem a udržované s odpovědností.
foto 02.jpg
Bratislava se těší na mistrovství světa v hokeji. V roce 2011 bude hostitelskou zemí právě Slovensko, takže na jednom z hlavních náměstí stojí maskot tohoto šampionátu a elektronickou tabulkou odpočítává, kolik času zbývá do zahájení mistrovství.
foto 03.jpg
Historické centrum Bratislavy není příliš rozsáhlé a dá se snadno zvládnout příjemnou procházkou, ale kdo chce, může se na město podívat z paluby malého motovláčku, který se prokličkuje ulicemi a náměstími tak, aby všechno důležité turisti mohli vidět.
foto 04.jpg
Michalská ulice a nad ní Michalská brána je jednou z nejdůležitějších částí starého města. Je také plna turistů a restaurací. Vstupy do některých obchodů zdobí jaká taká zeleň, ale není ji příliš mnoho.
foto 05.jpg
Zahrádky vedle restaurací často na tom nejsou o moc lépe. Snaha o zkrášlení prostředí je sice patrná, ale stav jako je na obrázku není nijak výjimečný. Vysypaná zemina z levných truhlíků či dávno uschlé dřeviny nikomu nepřekáží. Možná to místní restauratéři nepovažují za tak důležité, ale jsou to právě tyto drobné detaily, které dávají Bratislavě šanci, že může být v budoucnu ještě hezčí.
foto 06.jpg
A když už jsme u té odvrácené tváře, tak i toto není nijak vzácný obrázek. Betonové nádoby, původně určené k výsadbě květin letos nikdo nevysázel. Nedivil bych se tomu až tak na periferii, ale stále jsme v samém centru města, před jedním z nejdůležitějších hotelů, či jenom pár minut pěší chůze od sídla prezidenta.
foto 07.jpg
Bratislava je město s velkou vinařskou tradicí, a tak pohled přes pootevřené dveře do soukromých dvorků může odhalit i tak krásná zákoutí, jako je toto.
foto 08 .jpg
Bratislavou se můžete projít, případně si skočit na něco dobrého. V turistické sezóně potkáte lidi z různých částí světa. A také můžete svým blízkým poslat pohled, který vhodíte třeba do poštovní schránky č. 1. Podobně jako pan Čumil hlídá svůj kanalizační vstup předstírajíce práci, tak i tyto dvě bronzová děvčata hlídají svoji poštovní schránku. Od ledna až do prosince. Nashledanou (dovidenia) v Bratislavě.
foto 09.jpg

Hádej hádej, co to je? (6)

23. července 2010 v 12:46 | Pavel Ch. |  Fotohádanka
Tak si po čase, možná by se dalo říct, že opravdu po dlouhém čase, zase oživíme naše květinové soutěžení. Mám tady pro vás jeden obrázek s hodně zajímavými plody. Tyto plody patří rostlině, která je více než dobře známá. Ale v našem případě se nejedná o žádnou kulturní odrůdu, ale o jeden z mnoha botanických druhů. Tak si říkám -
hádej hádej co to je?

Tentokrát, nebo už zase, je ta hádanka dost těžká. Proto mám připravenou řadu slovních nápověd, ale budu je dávat postupně - v komentářích. Zatím teda jenom obrázek.
P9085859.jpg
Pravidla soutěžení zůstávají stejná. Pro výhru je potřeba uhodnout rodové jméno v češtině či slovenštině. Vítězí první správná odpověď a kdo bude chtít kromě pochvaly získat i pěkné zahradnické překvapení, měl by mi sdělit nějakou adresu, kam výhru poslat. A ještě jeden dovětek, každý soutěžící může tipovat i víckrát, třeba až do úplného uhodnutí. Tak čekám na vaše zásahy, doufám, že nějaký bude do černého.

Z naší zahrady - díl 5.

19. července 2010 v 19:23 | Pavel Ch. |  Od nás
Opět vás milí přátelé květin a zahradničení zdravím. Po borovanském Borůvkobraní mám pro vás další pohled do naší zahrady. Změny už nejsou tak překotné, jako z jara, ale ještě chybí rozluštit minimálně jedno překvapení. Takže začneme pohledem na naši terasu, tentokrát se ale celkem netradičně na ní mrknem z druhé strany.
P7138884.jpg
Ale aby jste se snadno zorientovali, přece jenom se podíváme na terasu z tradičního místa. Podle ptačí budky v levém horním rohu snímku vidíte, že se díváme na terasu ze stejného místa, odkud jsme ji sledovali celou dobu.
P7138813.jpg
Další sledované místo je záhon, na kterém jsou vysazeny rdesna a již dávno odkvetlé ozdobné česneky. Zatímco odkvetlá soukvětí česneků už zdobí proutěnou nádobu na terase - je to vidět na dnešním prvním snímku - rdesna právě kvetou. Extrémně horké počasí minulých dnů však způsobilo, že květy už začínají pomalu odkvétat. Možná to z obrázku není až tak zřejmé, ale v tuto dobu je záhon pěkně barevný. Jestli vás to zajíma podrobněji, dodávám, že celým jménem se tato rostlina jmenuje Persicaria amplexicaulis ´Inverleith´. Tento porost má opravdu jednu vynikající vlastnost. Vytvoří nad povrchem půdy důkladný stín, který s jistotou zlikviduje všechen plevel.
P7061719.jpg
No a na tomto místě jsem vám vždy ukazoval, jakpak se vyvíjí krasavice Brunnera, neboli pomněnkovec. Její listy se během léta už výrazně nemění, takže pro změnu vám představím jeden hóóódně hezký kakost. Jmenuje se Geranium ´Patricia´a může dorůst až do výšky kolem jednoho metru. Kvetl minimálně měsíc, možná ještě trochu déle. Ale i v tomto případě horko způsobilo rychlé ukončení kvetení. Tak šel ke kadeřníkovi - respektive kadeřník si našii Patricii pěkně podal. Odkvetlé květy skončily pod nůžkami a rostlina teď snad ještě vytvoří alespoň nové zdravé listy.P7061705.jpg
 Zdá se, že tato série zahradního nakukování je u svého konce, i když se možná ještě k některému místu někdy vrátíme. V nejbližších dnech pro vás připravuji jednu malou fotosoutěž, tak se nezapomeňte zastavit.

Borovanské Borůvkobraní klepe na dveře

6. července 2010 v 23:49 | Pavel Ch. |  Zahradní borůvky
P7238911.jpg
10. a 11. 7. 2010, t.j. tuto sobotu a neděli bude v Borovanech tradiční Borovanské Borůvkobraní.
Městečko Borovany najdete v Jižních Čechách, jihozápadně od Třeboně, nebo jihovýchodně od Českých Budějovic. Z obou měst je to do Borovan necelých dvacet km. Vždy druhý víkend v červenci začínají u nás opravdové borůvkové slavnosti.
P7149352.jpg
Součástí těchto slavností je bohatý kulturní program, který se velkou mírou dotýká právě borůvek. Probíhají zde různé hry pro děti, soutěže i věci veselé a vážné. Legrácky a veselí doplní muzikanti a baviči, třeba v sobotu večer to naplno rozjede Fleret s paní jarmilou Šulákovou, v neděli večer v Borovanech zaspívá paní Petra Janů.
Mimo jiného součástí těchto slavností bude také prodej mladých sazenic kanadských borůvek, které pro vás pěstujeme právě pro tuto příležitost.
P7061691.jpg
Tento obrázek nakukuje do naší borůvkové pěstírny. Jestli si chcete zkusit pěstování borůvek na zahradě, zvu vás tímto na návštěvu našeho stánku. Máme pro vás připraveno celkem 8 velmi dobrých odrůd, z nichž některé se v běžném prodeji v zahradních centrech vyskytují jen vzácně.
P7061698.jpg
Každá jedna rostlina z naší borůvkové školky je opatřena štítkem s trvanlivou jmenovkou, takže s jistotou nebudete kupovat žádné překvapení. Ne všechny, ale velká část mladých sazenic má nasazenou již první malou úrodu plodů. Na koláč to nebude, ale na ochutnání snad ano. Pro tuto borůvkovou sezónu máme pro vás připraveny tyto odrůdy: 'Berkley', 'Bluecrop', 'Bluejay', 'Brigitta', 'Darrow', 'Dixie', 'Emblue' a 'Toro'.
Velmi pozdní nástup jara a zpočátku také chladné jarní počasí způsobily ve zrání borůvek určitý posun. V období kdy dávám na blog tento článek, většina borůvek z naší borůvkové kolekce vypadá pouze takto:
P7061732.jpg
Na obrázku nad tímto textem je odrůda 'Berkley', která se vyznačuje velmi dobrým růstem a bohatou násadou plodů. Tato fotografie je aktuální, ale abych vás ještě trochu pozitivně naladil, ukážu vám pár obrázků z minulých let.
P7198325 Emblue.jpg
Tak toto je třeba odrůda 'Emblue'. Její plody dosahují "pouze" střední velikosti, ale výborně se sbírají a obvykle jich na rostlině bývá velké množství.
P7139250 Toro.jpg
A v dlani vidíme odrůdu 'Toro'. Osobně ji mám velmi rád, přestože bývá hodnocena jako méně sladká. Já ji vnímám jako velmi osvěžující, je příjemná do pusy a stejně tak příjemná na sběr. Kvete na koncích výhonů a protože keř není zbytečně hustý, opravdu se snadno a rychle sbírá. Pár prvních plodů už je zralých, tak možná jich bude pár na stánku i na ochutnávku.
P7139287.jpg
Když mají borůvky dobré podmínky, dovedou i v amatérských podmínkách dobře a bohatě rodit. Jestli se v Borovanech potkáme, pokusíme se vám co nejlépe poradit, jak a co dělat pro opravdový borůvkový úspěch. Jestli se do Borovan chystáte, přeji vám šťastnou cestu, vám ostatním u svých počítačů alespoň hezký den, či pěkný večer. Těším se na viděnou v Borovanech.