...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Červen 2010

Z naší zahrady - díl 4.

20. června 2010 v 20:46 | Pavel Ch. |  Od nás
Po delší odmlce zdravím všechny blízké duše ke svým monitorům a přeji opravdu hezký den. Ani bych se nedivil, kdyby jste si mysleli, že ze zahradníka na cestách se stal zahradník v důchodu. Naštěstí to tak není, jen to tak toužebně očekávané jaro přineslo sebou tolik práce, že jsem vás musel trochu zanedbat. Ale myslel jsem na vás a mám pro vás třeba pro zimní dny opět mnoho zajímavých fotografií a dobrých nápadů.
P5223932.jpg
Opět vás zvu na návštěvu naší zahrady, protože jsem Vám slíbil, že budeme spolu  pozorovat, jak se budou její některé části vyvýjet. A za tu dlouhou dobu se opravdu změnilo toho hodně. Protože v naší modré budce zahnízdila modřinka, začínám nejprve dvěma záběry do jejího soukromí. Byl to panečku pěkný cvrkot, to její krmení. Housenky mizely ze stromů ve velkém a modřinka krmila a krmila v jednom kuse.
P5223917.jpg
Ale vraťme se na stará místa, která si možná ještě pamatujete ze starších dílů. Přestože jsem nestíhal vkládat informace na blog průběžně, zvládl jsem alespoň nafotit, co jsem slíbil. Podívejme se tedy na Brunneru, protože v druhé polovině května kvetla opravdu velmi bohatě.
P5223955.jpg
Ale nic netvrvá věčně a i květnová krása je pomíjivá. Květy Brunnery postupně odkvetly a začly je nahrazovat neméně zajímavé a krásné listy s výraznou stříbrnou kresbou. Připomeňme si jenom, že se jedná o odrůdu, která se celým jménem jmenuje Brunnera 'Jack Frost'. Ve vlhkém počasí se k listům dostaly i slimáci a podobná havěť, takže listy brunnery zůstaly po jejich nájezdu trochu poškozené. Dolní snímek je aktuální, byl pořízen 20. června.
P6208668.jpg
Druhé pozorovací místo patří rdesnům a také okrasným česnekům. Ty mají jarní rozjezd velmi svěží a vystartovaly velmi rychle, aby stihly rozkvést včas, tak jak se to od nich čeká. Následující dvě fotografie pocházejí z 22. května. Česneky na těchto dvou snímcích patří k těm větším, v době kvetení některé přesáhly výšku jednoho metru. Jestli Vás zajímá jak se jmenují, poznamenejte si, že se jedná o odrůdu 'Gladiator'. Od konce srpna by měla být k dostání v některých zahradních centrech.
P5223857.jpg

Z dálky se na této fotografii květy trochu ztrácejí. Asi by bylo správné na jedno místo vysázet ještě více cibulí, efekt by byl jistě větší. Soukvětí při pohledu zblízka bylo však velmi půvabné.
P5224011.jpg

Po odkvětu však soukvětí trochu ztratily stabilitu a museli jsme je odstranit. Zatím však povyrostla již zmíněná rdesna. Sice ještě nekvetou, ale už se k tomu chystají. Zatím je na záhoně ještě jenom zeleno, ale myslím, že se to brzo změní. Určitě vám ukážu, jak bude záhon vypadat, až rozkvete.
P6191431.jpg

A nakonec se podíváme, co se děje na terase pod listnatým stromem. První snímek pochází přibližně z poloviny května.

P5223861.jpg
Další snímek je opět aktuální, z dvacátého června. Na první dojem se toho moc nezměnilo, ale něco přeci jenom ano. V dolní části obrázku rozkvetl zelený pruh, nyní ho zdobí drobné růžové kvítečky. To právě kvete velmi vděčná odrůda kakostu - celým jménem je to Geranium x cantabrigiense 'Carmina'. Je to přímo skvělá a skromná půdopokryvná rostlina, která pokryje povrch půdy hustým zeleným porostem. Na terase také přibyla hnědá proutěná nádoba. Zdobí ji odkvetlá soukvětí česneků z vedlejšího záhonu.

P6208655.jpg
Pro dnešek je to všechno, tajně doufám že moji velkou blogovou pauzu berete s nadhledem a porozuměním. Těším se opět na vaše návštěvy.