...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Leden 2010

Hádej hádej, co to je? (5)

30. ledna 2010 v 9:06 | Pavel Ch. |  Fotohádanka
Přeji vám všem krásný zimní den. Pro všechny hravé povahy tu máme další fotohádanku.

Pravidla zůstávají pořád stejná. Soutěží se do chvíle, než se v komentářích objeví správná odpověď. A kdo rostlinu uhodne nebo pozná jako první, může v tomto kole vyhrát pěkný nástěnný kalendář STROMY na tento rok. Abych měl ale kalendář kam poslat, potřebuji vědět nějakou adresu. Vaše soukromá mě opravdu nezajímá a v případě zájmu můžu výhru poslat třeba formou poste restante, kam si výherce určí. A kdo si chrání své soukromí - a to umím dobře pochopit, zajisté se potěší alespoň dobrým pocitem z výhry.

Pro tentokrát budu s nápovědou trochu šetřit, protože mnozí z vás jsou velmi velmi šikovní. V případě potřeby vám však rád trochu našeptám. Zajímá mě, jak se jmenuje rostlina na obrázku - stačí mi rodové, čiže první jméno. Tak hurá na to, na vaše tipy už se těším.

V únoru si přečtěte

29. ledna 2010 v 23:13 | Pavel Ch. |  Upoutávky na články v časopisech
Tak nám končí leden a k jaru máme zase o kousíček blíže. To ale také znamená, že je načase připomenout vám, na co se případně můžete těšit v zahradnických časopisech. Nejdříve se podíváme do časopisu Zahrádkář (www.zahradkari.cz), neboť ten vychází jako první. Pro jeho čtenáře jsem připravil článek o dřevinách pro extrémní situace. Tyto situace naštěstí na zahradě neřešíme až tak často, ale některé problémy bývají pěkně zapeklité. Třeba co vysazovat do extrémního sucha, nebo naopak do míst, kde stále čvachtá voda? Únorový Zahrádkář nabídne pár dobrých tipů. Mimochodem, víte že třeba tamaryšek snese extrémně zasolenou půdu?
V únorovém čísle časopisu Flóra na zahradě ( www.floranazahrade.cz ) budeme zase trochu společně cestovat. Tentokrát se podíváme na půvabný belgický venkov. Navštívíme tam společně soukromou zahradu paní Diny Deferme. Tato zahrada je pro veřejnost otevřena jenom pár dnů v roce. Návštěva však opravdu stojí za to, neboť paní Deferme je zahradní architektka a její zahrada je ve všech detailech velmi romantická. Myslím, že by se vám mohla líbit.
S časopisem Flóra na zahradě si ještě trochu zavzpomínáme na časy trochu minulé. Vzpomínat budeme na tzv. africkou kopřivu, která byla třeba na naší škole součástí snad každé třídy a také nechyběla v kancelářích úřadů i ordinacích, protože snesla téměř každé zacházení. Od této zajímavé rostliny ale v posledních letech vzniklo mnoho opravdu krásných odrůd, a také se stihlo změnit její latinské jméno z jednoduchého Coleus na celkem jazykolamné Solenostemon scutellaroides. Na několik krásných odrůd se budete moct podívat právě v únorovém čísle.
A niečo mám i pre čitateľov na Slovensku. S časopisom Dom a Byt ( www.domabyt.sk ) sa na skok pozrieme zase do Anglicka. Na starom panstve West Dean, len kúsok od južného pobrežia leží prekrásna záhrada s veľkým arborétom. Okrem iného sa pri starom dome nachádza i unikátna kuchynská záhrada. Toto miesto je tak pôvabné, že by som vám prial vidieť ho na vlastné oči. Záhrada West Dean naozaj stojí za to!

Neobvyklé nápady (1)

23. ledna 2010 v 23:26 | Pavel Ch. |  Co se nevešlo jinam
Zahrada může být klidně nejveselejší místo široko daleko. Někteří zahradníci jsou hraví jako děti, vymyslí věci, že jeden by se divil. Některé nápady zapadnou v prachu dějin, jiné se dají snadno odkoukat a použít i na vlastním dvorku. Mám tu pár obrázků z cest, tak se podívejte, jestli máte náladu. Bude-li se vám něco zvláště líbit, či nelíbit, potěší mě váš názor.
Jaro v bota-nické zahradě.
Extravagantní floristika.
Někdy to na první pohled vypadá snad tak, že v aranžování květin už nejde vymyslet nic nového. Ale je to zdání. Protože někdo nemá žádné zábrany, můžou vznikat i tak bláznivé jídelní kombinace, jako ta na obrázku. Citróny na lžičce na mě působí celkem nápaditě, ale hyacinty napíchnuté na vidličku…No - radši si udělejte názor podle sebe.
Cinkající lípa.
Na první pohled to není až tak dobře vidět. Proto jsem si pomohl šipkou. Jestli se podíváte pozorněji, uvidíte na větvích stromu navěšené malé zvonečky. Z nich visí na tenkém drátku kovový lístek, který funguje jako plachta plachetnice. Ve větru se rozhoupe a rozezvoní zvonek. Tato fotka pochází z jednoho malého holandského městečka, na náměstí u kostelíka je těchto stromů několik. Zvědavost mě přinutila čekat chvíli na vánek - a musím přiznat, funguje to!
Kamenný plot.
Kamenné zdi nejsou žádným novým vynálezem, ale existuje i jiná možnost. Z malých kamenů a kovové konstrukce je možné vytvořit objekt velmi podobný, ale jednodušší na stavbu. Nemusí se nic zdít, jenom kameny se vyskládají či vysypou do úzké "kovové klece". Kdyby vás poté pohled na kameny unavil, dají se k plotu vysázet popínavé rostliny, které šedou barvu změní na nějakou lepší. Do těchto kovových klecí se dají použít i jiné druhy materiálů. Viděl jsem jeden podobný plot plný šišek, na jiném místě byly zase nasypány zbytky jakýchsi starých použitých cihel.
Zahradníkovo kolo.
Staré kolo nemusíte vyhazovat. Může ještě posloužit jako stojan na květiny, či jako mobilní vývěsný štít ke květinovému obchodu či venkovní kavárny.
Pozor, vyletí ptáček!
Ptačí budky můžou mít celkem různé podoby. Vedle těch tradičních můžou být i trošku moderní. Teda jestli se dá v digitální době považovat maketa mechového fotoaparátu za moderní věc. Jestli si opravdový ptáček může podobnou budku vybrat za přechodné bydliště je mi věcí neznámou, ale podobná věcička může alespoň na některou zahradu zavát trochu romantické nálady.
Chalupa nad hladinou kanálu je pro vodní ptactvo patrně celkem přijatelný způsob bydlení. Promiňte - hnízdění. Je mi to svým způsobem velmi sympatické. Kdosi z lidí musel totiž vynaložit kus energie a z kapsy obětovat i pár zlaťáků, aby přírodu přesvědčil, ať se nestěhuje za hranice města.

Hádej hádej, co to je? (4)

21. ledna 2010 v 20:08 | Pavel Ch. |  Fotohádanka
Milé dámy, slečny, tety a třeba i milí pánové. Jak sleduji ve svém okolí, zima ještě ani není ve své polovině a mnozí se už velmi těšíme na jaro. Chladné a zamračené počasí touhu po jaru ještě zesiluje. A tak jsem se rozhodl v naší hádankové soutěži alespoň poslat za vámi jeden jarní obrázek plný sluníčka a jarních barev. Komu se nechce hádat, aspoň ať si vylepší náladu.

Pravidla zůstávají pořád stejná. Soutěží se do chvíle, než se v komentářích objeví správná odpověď. A kdo květinu uhodne nebo pozná jako první, může v tomto kole vyhrát pěkný nástěnný kalendář STROMY na tento rok. Abych měl ale kalendář kam poslat, potřebuji vědět nějakou adresu. Vaše soukromá mě opravdu nezajímá a v případě zájmu můžu výhru poslat třeba formou poste restante, kam si výherce určí. A kdo si chrání své soukromí - a to umím dobře pochopit, zajisté se potěší alespoň dobrým pocitem z výhry.

Ve třetím kole jsem asi zvolil trochu těžkou otázku, tak se chci trochu polepšit. Rostlina, která je na obrázku patří k tradičním jarním cibulovinám. Většinou se pěstuje v oranžové formě, žluté květy bývají o něco vzácnější. Nedá se říct, že by nějak voněly, spíše naopak. Ale to se z fotky naštěstí nepozná. Pochází zejména z Iránu a Afganistánu a v evropských zahradách se pěstuje přibližně od poloviny 16. století.
Soutěžní otázka zní: Jak se tato rostlina jmenuje? Pro uznání odpovědi stačí jenom její rodové, čiže první jméno. Latinsky nebo česky, klidně třeba i slovensky. Jak je libo.

Anglické nápisy

19. ledna 2010 v 21:55 | Pavel. Ch. |  Anglie
Možná se budete přímo smát, nebo se v lepším případě jenom divit. Copak je to za zázrak, ty anglické nápisy. Žádný zázrak se nekoná, ani nic převratného. Vždyť jsou to jen tabulky, značky, sdělení. Výkřiky do tmy i šeptání za úsvitu. Ale jsou to tak trochu jiné nápisy než u nás. Někdy možná celkem všední, jindy trochu pitoreskní, trošku ulítlé a trošku milé. Džentlmenské, bláznivě konzervativní, laskavé i výchovné.
Pro Hermionu, která milovala tuto zahradu. Zvláště typické. Darovat v Anglii lavičku svému městu či oblíbenému místu patří k projevu dobrých mravů. Na lavičkách se často objevují jména dárců, nebo lidí, na jejichž počest byla lavička věnována.
Některé cedulky pro zahradní použití mají svou nejlepší dobu už evidentně za sebou, na některé se možná ještě usměje štěstí a snad se ještě provětrají na vzduchu.
Opravdu džentlmenská značka - pozor - postarší lidé !
Pozor, velmi horká voda! I to je konzervativní Anglie dneška.
Dětské centrum botanické zahrady v Kew - v Londýně svými nápisy působí na rodiče a někdy i jejich děti. Trochu pokory k rostlinám neuškodí - nápis říká : "Jsem rostlina - ty pouze živočich - potřebuješ mě k jídlu!
Tabule na zemi v zahradě: "Našlapuj opatrně, protože šlapeš po mých snech." Příjemnější a veselejší život s rostlinami přeje Zahradník na cestách.

Hádej hádej, co to je? (3)

16. ledna 2010 v 21:49 | Pavel Ch. |  Fotohádanka
Vážené dámy, slečny, tety a možná že i vážení pánové. Hádanka č. 2 byla opět vyřešena velmi rychle a navíc vítězka se zřekla ceny. Proto je tu další pokračování, neboť cenu vám chci vážně věnovat. Takže zopakujme si jak se soutěží.

Pravidla jsou vcelku jednoduchá. K publikované fotografii bude položena soutěžní otázka. Kdo chce hádat, může tak udělat prostřednictvím komentáře. Soutěžní kolo končí ve chvíli, kdy se v komentáři objeví správná odpověd na otázku. Pro vítěze kola je připraven nástěnný kalendář z vlastní dílny - Stromy 2010. V případě, že vítěz bude ochoten sdělit svou adresu formou zprávy (mimo komentář - aby adresa nebyla zveřejněna na samotném blogu), dostane potom svoji malou výhru poštou. Opravdová domácí adresa vítěze mě nezajímá, pro odeslání výhry stačí úvest adresu ve formě "poste restante" s nějakým heslem. Pokud přeci jenom vítěz adresu žádnou sdělit nechce - a velmi dobře bych tomu rozuměl - bude se muset radovat alespoň z dobrého pocitu z výhry. Nejde o nic, je to jenom malá, nevýznamná hra.

Pokud víte, prosím napište jakému stromu patří tento kmen. Potřebuji ale tentokrát celé jméno - česky, slovensky, či latinsky - jak je libo. S nápovědou jsem zatím trochu opatrný, ale jestli to bude pro vás těžké, v komentářích budu přidávat pár důležitých informací.

Hádej hádej, co to je? (2)

16. ledna 2010 v 15:08 | Pavel Ch. |  Fotohádanka
Vážené dámy, milé tety, slečny, případně vážení pánové. Máme tu druhé pokračování naší zahradnické fotohádanky. První kolo asi bylo pro vás šikulky velmi snadné, tak jsem vám dnes vybral úkol trošičku složitější. Ne že bych chtěl šetřit na cenách, naopak. Ale pro druhé kolo je cena ještě trošku atraktivnější, tak i otázka možná bude o něco složitější.

Pravidla jsou vcelku jednoduchá. K publikované fotografii bude položena soutěžní otázka s malou nápovědou. Kdo chce hádat, může tak udělat prostřednictvím komentáře. Soutěžní kolo končí ve chvíli, kdy se v komentáři objeví správná odpověd na otázku. Pro vítěze kola je připraven nástěnný kalendář z vlastní dílny - Stromy 2010. V případě, že vítěz bude ochoten sdělit svou adresu formou zprávy (mimo komentář - aby adresa nebyla zveřejněna na samotném blogu), dostane potom svoji malou výhru poštou. Opravdová domácí adresa vítěze mě nezajímá, pro odeslání výhry stačí úvest adresu ve formě "poste restante" s nějakým heslem. Pokud přeci jenom vítěz adresu žádnou sdělit nechce - a velmi dobře bych tomu rozuměl - bude se muset radovat alespoň z dobrého pocitu z výhry. Nejde o nic, je to jenom malá, nevýznamná hra.

Na fotografii vidíte větve jednoho velmi zajímavého stromu. Pochází původem z Východní Asie, ale pro naše podmínky se dá celkem dobře použít. Je to poměrně velký strom, může dorůst do výšky 15 - 25m. V naších parcích i zahradách se dá občas vidět, ale příliš často se nevysazuje.
Na podzim se nevelké lístečky vybarvují do odstínů žluté až oranžové barvy. A teď ta zajímavost - při opadu listí se za vhodného počasí kolem stromu šíří příjemná, sladká vůně. Někomu připomíná karamel, někomu zase vůni pečené bábovky. A já se ptám. Jak se strom jmenuje? Opět postačí rodové (čiže první) jméno v češtině či latině - jak je libo. Na vaše odpovědi se již nyní moc těším.

Dartmoor - země psa baskervilského

10. ledna 2010 v 0:20 | Pavel Ch. |  Anglie
"…povoz odbočil z okresní silnice a klikatá cesta začala stoupat. Co chvíli jsme jeli úvozem, který vyhloubila staletí kol, vysoké stráně úvozů byly porostlé rašelinným mechem, z něhož crčela voda, a šťavnatými přesličkami. Hnědnoucí kapradí a ostružiníky svítily v záři zapadajícího slunce. Cesta stoupala a stoupala, přejeli jsme po úzkém žulovém mostě a pak jsme jeli podle divoké zpěněné bystřiny, která se s hukotem hnala kamenným řečištěm plným balvanů…"
Arthur Conan Doyle - Pes baskervilský


Hádej hádej, co to je? (1)

7. ledna 2010 v 23:43 | Pavel Ch. |  Fotohádanka
Milé tety, dívky, paní, případně vážení pánové. Letos poprvé se s vámi zdravím a přeji vám hezký den. Patří se s novým rokem připravit také cosi nové, takže v seznamu rubrik právě přibyla jedna zcela nová. Jmenuje se "fotohádanka" a připravil jsem ji pro hravé, soutěživé povahy. Jak jinak, zůstaneme i v tomto případě v krásném světě zahrad a rostlin. Naše hádanky se budou točit kolem rostlin a vy si můžete zkusit trochu zasoutěžit.

Pravidla jsou vcelku jednoduchá. K publikované fotografii bude položena soutěžní otázka s malou nápovědou. Kdo chce hádat, může tak udělat prostřednictvím komentáře. Soutěžní kolo končí ve chvíli, kdy se v komentáři objeví správná odpověd na otázku. Pro vítěze kola je připravena malá, skromná, ale zajímavá brožurka o bylinkách. V případě, že vítěz bude ochoten sdělit svou adresu formou zprávy (mimo komentář - aby adresa nebyla zveřejněna na samotném blogu), dostane potom svoji malou výhru poštou. Opravdová domácí adresa vítěze mě nezajímá, pro odeslání výhry stačí úvest adresu ve formě "poste restante" s nějakým heslem. Pokud přeci jenom vítěz adresu žádnou sdělit nechce - a velmi dobře bych tomu rozuměl - bude se muset radovat alespoň z dobrého pocitu z výhry. Nejde o nic, je to jenom malá, nevýznamná hra.

Tak dost bylo pravidel, tady je první fotografie a soutěžní otázka.
Na obrázku se nachází ukázkový porost jedné droboučké půdopokryvné trvalky. Je to vynikající rostlina, která dovede výborně pokrýt souvislý povrch půdy. V jarním období vytváří jednorázově velké množství drobných žlutých květů. Na můj vkus je tato rostlinka u nás trochu podceňována.
Zasloužila by si častější použití, protože v naších klimatických podmínkách roste bez problémů.

JAK SE JMENUJE?
Pro uznání odpovědi pro tentokrát stačí její rodové jméno, klidně jenom česky - nebo latinsky. Jak je libo. Na vaše odpovědi se těší - Zahradník na cestách.