...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Prosinec 2009

Rozkvetlá Normandie

28. prosince 2009 v 0:37 | Pavel Ch. |  Francie
Úchvatná Normandie! Shodují se snad jednohlasně všechny turistické brožury, průvodci i encyklopedie. Stovky kilometrů pobřeží písečných pláží i divokých útesů, z moře vystupující klášter Le Monte Saint Michel. Louky plné ovcí a pasoucích se krav. Jabloňové sady a jablečné koláče, města plná turistů a venkov klidný, jakoby trochu zapomenutý. Katedrály, kostely, muzea či vojenské hřbitovy a vzpomínky na vylodění v červnu 1944. A také Giverny - romantická Monetova zahrada a staré domy ověšené květinami.
Pro zahradníka na cestách je Normandie zajímavá i jinak. Není to jenom Giverny, ale také mnoho dalších, věšinou ne příliš známých zahrad, které také stojí za návštěvu. A k tomu desítky drobných překvapení a zahradnických potěšení. Třeba to, čemu my říkáme veřejná zeleň. Stromy ve městech, parky, prostá výzdoba kolem vesnických domů a na naše poměry trochu atypické květinové záhony.
Květinové záhony bývají vysazené zejména z letniček, ale občas je vkusně doplňuje některá z trvalek či zajímavé odrůdy zeleniny. Květinové záhony nejsou pouze výsadou velkých měst, potkáte je na každém kroku - i v menších městečkách či menších obcích. Někde jsou květinové výzdoby velkorysé...
....jinde trochu skromnější...
... a nechybí zejména u radnic a na hlavních náměstích ...
... a na květy se také dostane i u silnic. To ani nemluvím o kruhových objezdech, které jsou téměř vždy malým zahradnickým dílem.
Děkuji ti, krásná Normandie, za Tvou příjemnou a přívětivou náruč. Některé z krásných zahrad Normandie si představíme někdy příště. V době, kdy píšu tyto řádky, z roku 2009 zbývá jenom posledních pár dní. Ale v roce následujícím, budete-li chtít, budeme společně dále objevovat krásná místa. Děkuji všem za ohlasy, komentáře a případné náměty. V roce 2010 nashledanou.
Pavel - zahradník na cestách.

Moje přání

19. prosince 2009 v 23:16 | Pavel Ch. |  Od nás
Přeji vám všem, co sem nakukujete pravidelně, či jste tu náhodou nebo poprvé, hezké Vánoce plné pohody i klidu, a do nového roku hodně zdraví, optimismu a trochu normálnější svět.

Pavel
MOTTO :
"Padnou-li stromy, jež obydleny byly od pradávných dob, ptákům není již v krajině pobytí."
Brehm

V lednu si přečtěte

19. prosince 2009 v 17:33 | Pavel Ch. |  Upoutávky na články v časopisech
Říkáme jim všelijak - sakury, slivoně, třešně… Je to rod velmi bohatý a také hodně komplikovaný. Zahradníci však mají jasno, že je přes složité názvosloví nepřestanou využívat. Alespoň o některých nejkrásnějších či nejzajímavějších odrůdách těchto krásných stromů si budete moci trochu počíst v prvním čísle časopisu Zahrádkář (www.zahradkari.cz)
Zahrady můžou býti všelijaké, některé jsou přírodní, jiné moderní. Některé můžou mít nádech vzdáleného orientu, jiné ve skalkách představují drsný svět hor. Ale zahrada může být klidně vytvořena i podle kružítka. Fenomén magického kruhu v zahradní tvorbě vám představím v lednovém čísle časopisu Flóra na zahradě (www.floranazahrade.cz) .
U časopisu Flóra na zahradě (www.floranazahrade.cz) ještě chvíli zůstaneme. V rámci zahradnického cestování vás zvu na návštěvu do zahrady modrých laviček. Najdeme ji v anglické obci Denmans. Tato romantická zahrada je dílem, ale také bydlištěm známého zahradního architekta, pana Johna Brookse. Jeho jméno je ve světě zahrad opravdovým pojmem, možná i ve vaší knihovně najdete některou z jeho knih. Proto si myslím, že jeho zahrada se vám bude určitě líbit. Je vážně hezká!
A do třetice všeho dobrého - ještě jednou se protentokráte zdržíme v časopise Flóra na zahradě (www.floranazahrade.cz) . Pro milovníky jehličnanů jsem připravil článek o jehličnanech žluté až zlatavé barvy. Těchto odrůd je hodně, takže všechny se sem zákonitě nemohly vejít. Ale na malý přehled základních odrůd a pár pěstitelských rad se přeci jenom těšit můžete.
Slovenský časopis Dom a Byt (www.domabyt.sk) vychádza v zime vždy ako dvojčíslo. Pre mesiace január a február sa môžu slovenskí čitatelia tešiť na návštevu záhrady, ktorá najväčší rozkvet zaznamenala na prelome 19. a 20. storočia. Potom trochu spustla, ale už je zase krásna. Čože je to za záhradu? Volá sa West Dean a leží kúsok na sever od mesta Chichester. Okrem iného sa tu nachádza krásna kuchynská záhrada, ktorú niektorí odborníci považujú za najkrajšiu v celej Veľkej Británii.

Ukázkové zahrady Jana Boomkampa

11. prosince 2009 v 22:08 | Pavel Ch. |  Holandsko
V jedné z upoutávek na tištěný článek jsem slíbil, že si toto místo představíme i na tomto blogu. Ukázkové zahrady Jana Boomkampa v Holandsku si to docela jistě zaslouží. Na okraji města Borne, v provincii Overijseel, se na ploše přibližně 5 hektarů rozkládá velmi pozoruhodný, zahradnický areál. Je to zdánlivě něco jako velký park, ale klasický park to není. Spíše je to něco jako zahrada, ale zahrada to také není. Trochu ta záhada připomíná Popelku, nakonec i odpověď na tuto hádanku je trochu pohádková. Je to soubor ukázkových zahrad, které slouží jako inspirace všem profesionálním i amatérským zahradníkům.
Ukázkových zahrad je tady celá řada. Je jich více než 50, ale toto číslo není pevné. Pořád se tady totiž něco děje, něco předělává, a něco přidělává. Proto ta malá nepřesnost v základních faktech. Součástí areálu je také výborně zásobené zahradní centrum, i příjemná zahradní restaurace. To nejlepší a nejdokonalejší jsou však zahrady samotné.
Když vstoupíte do areálu zahrad, chodníček vás hned dovede do první z nich. Je to nevelká skalka s jezírkem. Dále se chodník už rozděluje do několika směrů, a nakonec zůstane na rozhodnutí každého z návštěvníků, jestli poslechne naváděcí systém, nebo zda bude zahradami bloumat, kam ho oči povedou a nohy ponesou. Jednotlivé zahrady mezi sebou většinou oddělují živé ploty, jen zřídka cihlové zídky. Samotné zahrady jsou až na výjimky dost malé, skoro přesně podle typického holandského vzoru. Zato jsou vytvořeny v různých stylech.
A tak zde spatříte zahradu s bambusy, orientální zahradu, moderní zahradu, zahradu založenou v hlubokém stínu, zahradu zapuštěnou pod úroveň terénu, ale je zde i rozárium, či věrná kopie zahrady koloniální. Ta je zvláště zajímavá, i když si ji jako inspiraci pro vlastní tvorbu pravděpodobně asi nevyberete. Součástí této zahrady je také velký pavilon s dobovou výzdobou. Klidně vejděte, je vytvořený pro hosty zahrad. Možná budete mít pocit, že každou chvíli sem vstoupí britský důstojník s tlustým doutníkem, nebo jeho indický sluha, aby před připraveným obědem ještě zkontroloval prostírání. Interiér pavilonu totiž tuto atmosféru velmi silně připomíná.

Každá ze zahrad má i své osobité kouzlo. Budete-li se pozorně dívat, možná si řeknete stejně jako já - "to je ale dobrý nápad". Pravda, některé prvky se do našeho prostředí přenést nedají, stejně však zůstává dost takových, které rozhodně stojí za úvahu. Třeba se mi líbí tento nápad. Neposlušné květy zavřete do klece! Tedy ne celkem neposlušné, ani ne do žádné polepšovny. Ale rostliny, které nejsou dostatečně kompaktní, nebo nedrží tvar, mohou být vysazeny ve společnosti kovové konstrukce, která rostliny v hezké formě udrží.
Nebo jiný příklad. Je to takový plot neplot. I na plotě může být totiž použit stejný systém, jako na okenních žaluziích. Dobrá věc pro spořádané sousedy. Chci si promluvit, tak si lamely pootočím, abych na souseda dobře viděl. Ale jenom do půl druhé, potom čekám vzácnou návštěvu a nenechám se nikým rušit. Pootočím lamelami, zaklapnu plot a soukromí je na světě. Přesněji řečeno, mohlo by být, kdyby tato šikovná věcička byla i na našem trhu. Zatím jsem ji tedy neviděl, ale všemocný trh ji třeba zavěje i k nám.
Všechno se sem nevejde, dobrých nápadů je zde totiž více než dost. Tak tedy ukončíme dnešní návštěvu trochu stylově, čistě po holandsky. V zadní části zahradního centra stojí malé muzeum výroby holandských dřeváků. Je to malý otevřený domek bez průvodce. Před ním leží topolové kmeny připravené k opracování. V domečku jsou pak různé stroje, které se na výrobu dřeváků používaly. Jsou seřazeny hezky vedle sebe, jak si to vyžadoval technologický proces výroby. Je to hezké a zajímavé. Jestli se někdy dostanete na živo do těchto končin, zajděte sem. Stojí to za to.