...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Holandské pozvání na šálek kávy

5. listopadu 2009 v 22:56 | Pavel Ch. |  Holandsko
Možná jste viděli, nebo alespoň slyšeli, že jedním z typických znaků bydlení v Nizozemí je absence záclon. Ono to sice neplatí absolutně, ale i tak je tento způsob bydlení relativně častý.
Pro zvědavé turisty se to může na první pohled zdát zajímavé, zašmírovat si z ulice, jak která rodina žije, a jak to má kdo doma zařízené. Ale i tato mince má dvě strany. Z obýváku bez záclony je do ulice vidět stejně dobře, jako z ulice do obýváku. Při pouhém obdivování rodinných předzahrádek už je toto samo o sobě trochu problém. A při focení ani nemluvě. Udělat si pár obrázků z předzahrádky se jenom málokdy povede bez toho, aby si vás někdo z obyvatelů domu nevšiml.
Už jsme se to trochu naučili řešit, protože náš zájem o zahrádku a květiny na druhé straně vyvolává logický zájem o nás. Když se pohledem potkám s paní domácí, obvykle zvednutým palcem či uznalým gestem jenom naznačím - máte hezkou zahradu. Většina reakcí na focení květin v předzahrádkách byla velmi spontánní a pohodová. Snad jenom jednou nebo dvakrát starší lidé nechtěli, abychom fotili před domem rostliny či zahradu. Jedna situace byla ale naprosto výjimečná, a o té vám chci nyní napsat.
Ta předzahrádka byla opravdu výjimečná, fotogenická, čistá, upravená. Po malé chvíli obdivování z domečku vystoupila starší paní s bílými vlasy, trochu jako z pohádky. Pozdravili jsme se a jednoduchou angličtinou jsme si vyměnili pár slov. Paní domu si v první chvíli myslela, že jsme z realitní kanceláře a okukujeme její milovaný dům. Když se dověděla, že jsme zahradníci, najednou byly dveře domu dokořán. "Pojďte na kafe - ukážu vám i vnitřní zahradu"
Odmítnout nebylo možné, ani slušné. A nakonec, kdy se v životě může podobná šance opakovat? Vstupujeme do domu a usedáme v kuchyni, za chvíli v domě voní káva (Holanďané dělají skvělou!). Z okna bez záclony se poprvé díváme druhým směrem - do ulice je vidět opravdu výborně. Paní nám přitom vypráví o své zahradě. Miluje ji jako vlastní dítě. Káva je ještě horká, a tak se jdeme podívat na vnitřní zahrádku. Je malá jako dlaň, ale dokonalá. Velkou část tvoří zpevněná plocha, na záhonech jsou vysázeny rostliny. Nikde není trávník. Kdybychom zde nebyli opravdu náhodně, těžko bych věřil, že pořádek a čistota nejsou naaranžovány při příležitosti očekávané státní návštěvy.
U neprůhledných zdí rostou nejvyšší rostliny, směrem k domu jsou nižší, v přední části navazují na zpevněné plochy nizounké půdopokryvné rostlinky. Vidím tady kakosty, velmi nízkou novozélandskou trvalku Acaenu, a ještě nižší rostlinečku, která málem imituje mech. Ta se jmenuje pro změnu Leptinella. Všechny tyto rostlinky byly vysazeny ve větším počtu a trávník alespoň na první pohled docela dobře napodobují. Jenom sekačka by tady byla zbytečná.
Všechno co na této zahradě roste či stojí má svou logiku a své místo. Nic nechybí, nic nepřebývá. A rodinka malých skřítků vyrobených ze špalků břízy hlídá, aby nikdo nenarušil pokoj a klid tohoto dvorku.
Vracíme se na chvíli do domečku, dopíjíme kávu a třídíme dojmy. Přes okýnko se ještě kocháme zahradou a užíváme si příjemné společnosti starší ženy. Před rozloučením si ještě pořizujeme jedno památeční foto. Je na něm i pan manžel, který se před chvíli vrátil domů. Dostáváme souhlas k publikování fotek ze zahrádky, ale manželé nás prosí. "Naší fotku prosím nezveřejňujte - nejsme už hezcí". Jsou hezcí, dokonce moc hezcí i ve svém věku. Ale žádost samozřejmě respektujeme. Loučíme se - bylo to moc příjemné. Děkujeme. A kafe bylo skvělé!!!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hobbitka hobbitka | E-mail | 6. listopadu 2009 v 18:34 | Reagovat

Výlet okořeněný takovou milou malou příhodou musí být kouzelný, stejně jako Holandsko, které se mi jeví jako jedna velká zelená zahrada.V zamračeném pátku mě vaše fotoreportáž moc potěšila.Přeji hezký víkend.

2 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 7. listopadu 2009 v 11:41 | Reagovat

Dobrý den Hobbitko, děkuji Vám za návštěvu i komentář. V zamračeném pátku mě těší, když se v komentářích objeví milé slovo. Moc si toho vážím. Holandsko je pro nás z pohledu zahradníka jednou otevřenou učebnicí. Je to opravdu velká zahrada, ale také zdroj inspirací a nekonzervativních zahradnických rozhodnutí. Přeji Vám také moc hezký den a ještě jednou děkuji. Pavel

3 Eva* Eva* | Web | 7. listopadu 2009 v 13:39 | Reagovat

Krásné vyprávění, doplněné krásnými snímky. I já musím použít *palec nahoru*
Hezký víkend ☼

4 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 7. listopadu 2009 v 20:57 | Reagovat

Vážená paní Evo,moc Vám děkuji za Váš palec nahoru. Přeji Vám krásný zbytek soboty a ještě hezčí neděli. Pavel

5 PAVEL ŠIMON PAVEL ŠIMON | 8. listopadu 2009 v 22:35 | Reagovat

Ahoj Pavle je 22. 22.Právě jsem dočetl a  mám to jako čtení na dobrou noc.Dnes pro mne byla pěkná neděle a tvé vyprávění ji příjemně zakončilo.Děkuji a přeji hezký právě přicházející týden.  Pavel Š.

6 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 9. listopadu 2009 v 18:04 | Reagovat

Jé Pavle ahój. To si mi udělal radost. Děkuji Ti za pozdrav. Měj se prima.
Pavel

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama