...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Na návštěvě skanzenu Bokrijk

26. září 2009 v 22:55 | Pavel Ch. |  Belgie
Nedaleko Hasseltu, největšího města belgické části regionu Limburg, se v rozlehlém přírodně krajinářském parku nachází snad nejdůležitější belgický skanzen Bokrijk. Je zde soustředěna velká sbírka historických staveb, které sem byly převezeny z různých částí Belgie. Tyto stavby jsou hezké samy o sobě, návštěva skanzenu je však zajímavá i z jiných hledisek.

Provozovatelé skanzenu Bokrijk vsadili na správnou kartu. Atmosféru zašlých časů bezvadně dokreslují postavy v dobovém oblečení, které v jednotlivých staveních vykonávají, nebo předstírají různá řemesla. Tak můžete třeba pozorovat paní, jak rozdělává oheň na otevřeném ohništi, zahradníka jak sbírá fazolové lusky, či pastýře, který mlčky pase stádo ovcí.
Bokrijk je vlídný k dospělákům a přívětivý i k dětem. Pro ně je zajímavé pozorovat hospodářská zvířata, která můžou vidět i zblízka. V jednom ze starých stavení jsou sesbírané i různé společenské i mechanické hry, se kterýma si děti hrály v minulých stoletích. A aby to bylo ještě zajímavější, všechny tyto hry si můžou děti vyzkoušet i osobně.
Pro zahradníka na cestách je nejzajímavější pozorovat, jakým směrem se vyvíjelo zahradnictví v dobách minulých. Kuchyňské zahrady byly samozřejmě nejdůležitější, nacházely se proto vždy v co nejtěsnější blízkosti stavení. Významnou roli také hrály rostliny léčivé či technické, které často plnily i trochu okrasnou funkci. Na vývoji okrasných zahrad se podílely nejvíce společensky výše postavené vrstvy, zatímco chudší lidé využívali půdu dlouhou dobu převážně k obživě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MiCh MiCh | 27. září 2009 v 1:43 | Reagovat

Bravo, zahradníčku!

2 Natty Natty | Web | 27. září 2009 v 19:01 | Reagovat

Hezký večer Pavle - moc pěkné fotečky, podobná chaloupku jsem viděla i u nás v nedaleké vísce, ten oslík je úžasný, já osla viděla naposledy v Tunisu a ta vegetace, tak to je zajímavý pohled, taková míchanice okrásné a užitkové zahrady :-)

3 zahradniknacestach zahradniknacestach | Web | 28. září 2009 v 16:55 | Reagovat

Ahoj Natty, děkuji za pochvalu. Fotky vypadají hezky, protože krásné bylo to navštívené místo. A bylo na focení moc dobré světlo, chvílemi pršelo a nebyly tam žádné ostré stíny. No a ten oslík je milý, u nás opravdu už nejsou vidět. A vegetace - to si vystihla přesně, jasná míchanice užitku a krásy.Myslím, že když se něco podobného má vytvořit uměle, není to až tak snadné. Přeji hezký den. Pavel

4 Tereza Tereza | 23. ledna 2012 v 21:15 | Reagovat

Na Váš web jsem omylem zabrousila než jsem jela na výlet do Beglie. Díky Vám jsme na cestě zpátky nezapoměli na Bokrijk a ač nás zastihlo pravé britské počasí, tak se nám tamnější výlet moc líbil. Přítel nezahradník dokonce přežil i vedlejší arboretum, které je hned vedle parku :-) Díky moc za bezva tip na "výlet".
Tereza

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama