...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Reportáž z Plantaria 2009

29. srpna 2009 v 23:44 | Pavel Ch. |  Holandsko
Stejně jako se pohledy motoristických fandů upírají na nejvýznamnější autosalony Evropy, mají i zahradníci své významné akce. Jednou z nich je školkařský veletrh v nepříliš velkém, zato rozkošném a zajímavém nizozemském městečku Boskoop. Tento veletrh dostal příznačné jméno Plantarium. Každoročně se zde potkávají významné školkařské firmy z blízkého okolí i vzdálených zemí Evropy, aby zde předvedly své produkty, nápady a novinky.

Mám-li být upřímný, nevím kde se všechny ty novinky vlastně berou. Není roku, aby zde nebyli k vidění stále nové a ještě novější odrůdy trvalek, letniček i keřů. Kromě oficiálně oceněných exponátů stojí za zmínku i řada dalších překvapení, které jsou vidět u vystavovatelů na jednotlivých stáncích. Jako třeba tato rostlinka. Běžnou mochyni pravděpodobně znáte. Tady jsem poprvé uviděl nízký, kompaktní kultivar s hustými listy a malými, zato výraznými plody. Rostliny napěstované v kontejnerech byly sotva 30 cm vysoké a velmi úhledné. Prodávají se jako Physalis 'Benjamin'.

Na jednom z vrcholů popularity stojí již několik let dlužichy (Heuchera). V tomto případě se nové odrůdy "líhnou" jako na běžícím pásu. Z blízka je snad krásná každá, ale když se vedle sebe umístní barevně kontrastní odrůdy, je to pohled přímo skvělý. Tento snímek představuje ovšem nejenom jedinečnou krásu těchto rostlin, ale i návod jak pracovat s emocemi běžného zákazníka. Při pohledu na tu krásnou směs barev a tvarů snadno získáte ten přesvědčivý pocit - " to chci mít"...

Možná je znáte z květinářství, když vám ji dají do kytice jako něžný doplněk, který podkresluje krásu ostatních květů. O čem že je řeč ? Tyto rostlinky patří do velké rodiny třezalek. Jejich celé jméno je Hypericum inodorum. Právě od tohoto druhu existuje již také pěkná porce různých odrůd. Jejich květy jsou vždy podobné, sice malé, ale velmi něžné, vždy (zatím) žluté barvy. Plody jsou však od barvy světle žluté, přes oranžovou, svítivě červenou, svěže zelenou až po fialově hnědou. A každým rokem přibývají nové odrůdy. Tyto třezalky se také můžou pěstovat trvale venku na záhonech jako zajímavá dekorace pozdního léta. V čase, kdy píšu tyto řádky, mám dvouleté zkušenosti s prvními dostupnými odrůdami. Prozatím se tyto keříky jeví jako mrazuvzdorné. Tenké výhony sice obvykle zmrznou, ale ze spodní části rostlina , alespoň se tak zdá, výborně regeneruje.
Milovníci růží by pravděpodobně na Plantariu uronili slzu dojetí. Tolik krásných odrůd, až zrak z toho přechází...
Přijít s neotřelým nápadem není až tak snadné. Když se ale rostliny - v tomto případě zvonky - naaranžují do vertikálních ploch, hned je na světě velmi zajímavé, snad i výtvarně přitažlivé řešení.

Plantarium mám rád, protože je zajímavou prohlídkou rostlin, novinek i nápadů. Plantarium je ovšem velmi přívětivé i jinak. Třeba z pohledu fotografa je přímo skvělé. Je vlídné svým přístupem i náladou. Vystavovatelé vám připraví často krásně naaranžované obrazy a kompozice z rostlin a nechají vás fotit, jak se vám chce a co se vám chce. A to je velmi příjemné.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eva* Eva* | Web | 2. září 2009 v 7:52 | Reagovat

Právě jsem si Pavle prohlédla celý váš blog a jsem úplně unešená.
S dovolením si vás přidám do oblíbených, abych mohla častěji nakukovat.
Kalendář Stromy 2010 je překrásný :-)
Hezký den ☼

2 Pavel Ch. Pavel Ch. | E-mail | Web | 2. září 2009 v 21:57 | Reagovat

[1]: Vážená paní Evo,
děkuji Vám mockrát za milá slova. Velmi si jich vážím. Přes Váš blog Vám posílám ještě jeden soubor zahradnických obrázků. S přidáním do oblíbených rád souhlasím, můj blog je mladičký a každé povědomí je cenné. Já si vaši adresu se stejným dovolením přidám do oblíbených také. Pavel

3 Eva* Eva* | E-mail | Web | 3. září 2009 v 14:12 | Reagovat

Pavle děkuji a s fotkami si nedělejte starost, průběžně budu nakukovat u vás.
Přeji vašemu blogu mnoho zdaru!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama