...zahrada - nejkrásnější obývák ...

Srpen 2009

Reportáž z Plantaria 2009

29. srpna 2009 v 23:44 | Pavel Ch. |  Holandsko
Stejně jako se pohledy motoristických fandů upírají na nejvýznamnější autosalony Evropy, mají i zahradníci své významné akce. Jednou z nich je školkařský veletrh v nepříliš velkém, zato rozkošném a zajímavém nizozemském městečku Boskoop. Tento veletrh dostal příznačné jméno Plantarium. Každoročně se zde potkávají významné školkařské firmy z blízkého okolí i vzdálených zemí Evropy, aby zde předvedly své produkty, nápady a novinky.

Mám-li být upřímný, nevím kde se všechny ty novinky vlastně berou. Není roku, aby zde nebyli k vidění stále nové a ještě novější odrůdy trvalek, letniček i keřů. Kromě oficiálně oceněných exponátů stojí za zmínku i řada dalších překvapení, které jsou vidět u vystavovatelů na jednotlivých stáncích. Jako třeba tato rostlinka. Běžnou mochyni pravděpodobně znáte. Tady jsem poprvé uviděl nízký, kompaktní kultivar s hustými listy a malými, zato výraznými plody. Rostliny napěstované v kontejnerech byly sotva 30 cm vysoké a velmi úhledné. Prodávají se jako Physalis 'Benjamin'.

Na jednom z vrcholů popularity stojí již několik let dlužichy (Heuchera). V tomto případě se nové odrůdy "líhnou" jako na běžícím pásu. Z blízka je snad krásná každá, ale když se vedle sebe umístní barevně kontrastní odrůdy, je to pohled přímo skvělý. Tento snímek představuje ovšem nejenom jedinečnou krásu těchto rostlin, ale i návod jak pracovat s emocemi běžného zákazníka. Při pohledu na tu krásnou směs barev a tvarů snadno získáte ten přesvědčivý pocit - " to chci mít"...

Možná je znáte z květinářství, když vám ji dají do kytice jako něžný doplněk, který podkresluje krásu ostatních květů. O čem že je řeč ? Tyto rostlinky patří do velké rodiny třezalek. Jejich celé jméno je Hypericum inodorum. Právě od tohoto druhu existuje již také pěkná porce různých odrůd. Jejich květy jsou vždy podobné, sice malé, ale velmi něžné, vždy (zatím) žluté barvy. Plody jsou však od barvy světle žluté, přes oranžovou, svítivě červenou, svěže zelenou až po fialově hnědou. A každým rokem přibývají nové odrůdy. Tyto třezalky se také můžou pěstovat trvale venku na záhonech jako zajímavá dekorace pozdního léta. V čase, kdy píšu tyto řádky, mám dvouleté zkušenosti s prvními dostupnými odrůdami. Prozatím se tyto keříky jeví jako mrazuvzdorné. Tenké výhony sice obvykle zmrznou, ale ze spodní části rostlina , alespoň se tak zdá, výborně regeneruje.
Milovníci růží by pravděpodobně na Plantariu uronili slzu dojetí. Tolik krásných odrůd, až zrak z toho přechází...
Přijít s neotřelým nápadem není až tak snadné. Když se ale rostliny - v tomto případě zvonky - naaranžují do vertikálních ploch, hned je na světě velmi zajímavé, snad i výtvarně přitažlivé řešení.

Plantarium mám rád, protože je zajímavou prohlídkou rostlin, novinek i nápadů. Plantarium je ovšem velmi přívětivé i jinak. Třeba z pohledu fotografa je přímo skvělé. Je vlídné svým přístupem i náladou. Vystavovatelé vám připraví často krásně naaranžované obrazy a kompozice z rostlin a nechají vás fotit, jak se vám chce a co se vám chce. A to je velmi příjemné.

Kalendář pro rok 2010 je na světě

19. srpna 2009 v 23:07 | Pavel Ch. |  Kalendář

I letos pokračujeme v tradici vydávání zahradnického kalendáře. Po úspěšné "Romantické zahradě" nyní představujeme rozmanitý svět stromů. Na rozdíl od podobných kalendářů, které jsou v maloobchodní síti k dispozici, v tom našem chybí baobaby, fíkusy i jiní exotičtí krasavci. Jsou zde jenom stromy, které můžou (a měly by) zdobit naše parky, města a zahrady. Kalendář jsme vydali vlastním nákladem za výhradního použití vlastních fotografií.


Kalendář je nástěnný, měsíční, jeho rozměry jsou 30 x 30 cm. Na spodní straně je hrubá papírová podložka, která má rozměry 30 x 5 cm a slouží pro umístnění reklamy. Jestli máte náladu, podívejte se na několik ukázek, jaký je kalendář uvnitř.

Kalendáře jsou určeny zejména pro firmy, ale ani jednotlivci nemusí přijít zkrátka. Kalendáře jsou baleny po 10 kusech, co je zároveň minimální množství pro garanci výhodné ceny. Při tomto balení je cena pro firmy 77 Kč za kus, + 19 % DPH. Při prodeji jednotlivých kusů je cena 150 Kč (to už je včetně DPH) za kus, plus k tomu poštovné a náklady za zabalení. No uznejte, není náhodou lepší domluvit se mezi sebou a objednat celou desítku najednou? Doporučení pro dámské kluby - mohl by to být pěkný dárek pro kamarádky...

Kalendář Stromy 2010 není dostupný v maloobchodní síti ani u žádné reklamní agentury. Máte-li zájem o originální dárek pro své partnery, zákazníky či přátele, můžete si kalendáře objednat přímo na meilové adrese: chlouba@gmail.com
Váš případný zájem mě těší, a zavazuje. Děkuji.

Pavel Chlouba

Květinové Alsasko

16. srpna 2009 v 1:13 | Pavel Ch. |  Francie
Francouzské Alsasko, ačkoliv je k naším hranicím nejblíže nadosah, je u nás tak trochu v zapomnění. Možná stojí ve stínu slavné Eifelovky, slavných zámků na řece Loiře, nebo řádění bláznivých četníků ze Saint Tropez. Ať tak nebo tak, o Alsasku se u nás moc nemluví a naši turisté tuto oblast příliš nevyhledávají. Je to škoda, protože k vidění je tu toho spousta. Podél řeky Rýn, která tady tvoří hranici s Německem, se na dlouhém úseku táhne hřeben pohoří, kterému my říkáme Vogézy. Francouzi pro tyto hory používají trochu poetičtěji znějící slovo Vosges. Na východním úpatí jsou roztroušena městečka i malé vesnice, které svou slávu postavili na vinohradnictví a vinařství.


Tato místa mají kouzelnou atmosféru. Staré hrázděné domy v pestrých barvách se naklání tu doleva, tam doprava, jakoby chtěli pomalu padnout. Staré kamenné cesty a chodníky také něco pamatují. A nejlepší jsou okna. Ty patří květinám. Květiny jsou zde totiž snad úplně všude.

Jsou také na kašnách, na chodníku, ve dvorcích i skoro před každým vchodem. Kromě vývěsných štítů i květiny lákají k návštěvě restaurací a vinných sklípků, které tu číhají za každým rohem. Jestli patříte ke květinovým povahám, přál bych vám Alsasko vidět na vlastní oči. Alespoň jednou za život.Jedním z větších měst této oblasti je město Colmar. Kvůli několika kanálům, se mu někdy trochu nadneseně říká Benátky severu. I když část města s pomalu plynoucí vodou je poměrně malá, pohodová atmosféra tu určitě nechybí.

Zaujali vás tyto fotografie? Mohly by se použít třeba jako ilustrační snímky do časopisů, v reklamě, ale stejně dobře i jako velkoplošné zvětšeniny na výzdobu interiéru. Kromě těchto máme k dispozici mnoho dalších. Jestli nechcete zveřejňovat svá přání ve veřejné rubrice "komentáře", napište si přímo o informaci meilem na adresu chlouba@gmail.com


Kouzelné zahrady ve West Dean

15. srpna 2009 v 23:40 | Pavel Ch. |  Anglie
Nedaleko historického městečka Chichester, v malebně zvlněné krajině hrabství Sussex leží staré panství West Dean. Je obklopeno krásnými zahradami, které stojí za to vidět. Součástí tohoto komplexu je také rozsáhlé arboretum s velkou sbírkou jírovců (Aesculus)
a liliovníků (Liriodendron). Jedním z nejpozoruhodnějších míst panství je užitková zahrada, kterou sami Angličané považují za jednu z nejkrásnějších vůbec. Historie tu prostupuje každým kouskem země, ze všech drobných staveb i budov je cítit minulost. Zahrady ve West Dean představují staré i nové odrůdy rostlin, ale všechno je tu zarámované atmosférou starých zašlých časů.

V jarním období zde bohatě kvetou okrasné česneky, které přitahují pozorovatelovu vnímavost z velké dálky.
Viktoriánské, pečlivě zrekonstruované pařeniště dodnes slouží svému účelu - na pěstování zeleniny i květin.

Jednou z dominant objektu je dlouhá pergola, kterou vytvořil slavný zahradní architekt Harold Peto. V době kvetení vistárií je to místo pro romantické povahy jako stvořené.
Zaujali vás tyto fotografie? Mohly by se použít třeba jako ilustrační snímky do časopisů, v reklamě, ale stejně dobře i jako velkoplošné zvětšeniny na výzdobu interiéru. Kromě těchto máme k dispozici mnoho dalších. Jestli nechcete zveřejňovat svá přání ve veřejné rubrice "komentáře", napište si přímo o informaci meilem na adresu chlouba@gmail.com .


Hampton Court Palace Flower Show

11. srpna 2009 v 17:23 | Pavel Ch. |  Anglie
Od 7. do 12. července 2009 se v zahradách paláce anglických králů, známého Hampton Court Palace v Londýně, konala zajímavá zahradnická akce. Byla příznačně nazvána jako Hampton Court Palace Flower Show. Organizuje ji každoročně v tomto období RHS ( Royal Horticultural Society - neboli Královská Zahradnická Společnost). Je to velká událost, která přitahuje zájemce o zahradničení z celé Velké Británie i ze zahraničí. Je to napůl výstava, napůl obrovský zahradnický supermarket. Slovní spojení "flower show" je velmi výstižné.

Jednou z atrakcí Hampton Court Palace Flower Show jsou ukázkové zahrady. Prostřednictvím různých projektů se zde prezentují různí zahradní architekti. Tyto zahrady jsou vždy velmi zajímavé a obvykle řemeslně velmi dokonalé. V některých případech ale nesou tyto zahrádky typický výstavní syndrom. V běžném životě by prostě téměř nemohly fungovat. Jako třeba tato na obrázku. Plošné výsadbě ze sazeniček zeleniny rozhodně nelze upřít originalitu, ale když si představím množství práce, spotřebovaného času v souvislosti s krátkodobostí nabízeného efektu, tak tomuto projektu nedávám v realitě naději ani v tak zahradnické zemi, jakou je Anglie.


Hampton Court Palace Flower Show bylo velkou obchodní příležitostí pro nakupující i prodávající. Byly zde k vidění i skvělé marketingové nápady. Nákupní vozíčky vyrobené ze skládacích bedýnek křižovaly celou plochu výstavního areálu ve stovkách kusů.
Kdo se nevybavil dostatkem tašek, rád si podobnou skládací a mobilní pomůcku pořídil.


Na Hampton Court Palace Flower Show bylo snad možné nakoupit všechno, co si zahrada žádá. Atraktivní byly třeba různé stánky s trvalkama, které byly často naaranžované tak dobře, že přímo vyvolávaly u zákazníků ty nejsprávnější nákupní emoce.
Zajímavé byly ovšem i samotné expozice rostlin. Některé typy rostlin by pro naší klimatické podmínky sice nebyly vhodné, ale i tak tady bylo dost těch, které by u nás klidně mohly spokojeně růst. Tady mi bylo trochu smutno, neboť mnoho druhů skvělých druhů a odrůd na našem trhu zatím zcela chybí, přitom by se jim u nás zcela určitě dařilo. Kromě jiného zde byly například k vidění i různé odrůdy plaménků zakrslého vzrůstu, výborné třeba pro pěstování v nádobách. Na obrázku je miniaturní Clematis 'Ooh La La'.

Úvod

11. srpna 2009 v 16:48 | Pavel Ch. |  Úvod
Vítejte na blogu Zahradník na cestách. Tento blog vznikl jako přirozený dodatek k webovým stránkám www.fotoflora.cz.
Na tomto místě vám podle možností a času budu představovat zejména zahradnicky zajímavá a poučná místa. Snad tady najdete pár inspirací pro vaši zahradu nebo vaše cesty, časem možná i některé negativní případy a chyby, které zahradnickou práci poznamenávají. Blog je určený pro všechny příznivce zahradničení, kteří jsou zde velmi vítáni. Pokud toto místo poslouží k výměně zkušeností a poznatků kolem podivného světa rostlin, budu potěšen. Přeji příjemnější a veselejší život s rostlinami a těším se na vaše podněty, nápady a reakce.

Pavel Chlouba